Siyaset “Merkel farkı”: Almanya'nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.

Federal Almanya’nın koronavirüsle topyekûn mücadelede başarılı adımlar attığı, ancak bu başarıdaki asıl payın ülkenin kadın başbakanı Angela Merkel’de olduğu ileri sürüldü. Berlin’de yayımlanan “KADINCA.eu” haber sitesi yönetmeni Özlem Coşkun’un sorularını yanıtlayan Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner, Başbakan Angela Merkel’in soruna bir kadın duyarlılığıyla yaklaştığını belirtti ve “temel hakları zedelemeden” sonuç alabildiğini hatırlattı. Örnekler veren Demirbüken-Wegner’e göre, bu kadın eli, diğer başarılı ülkelerde de etkili bir unsur.

Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner

 

Uzun yıllardır başkent Berlin’de ve Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) saflarında politika yapan Türk kökenli politikacı, Merkel’in bu zorlu süreci nasıl yönettiğini, anlattı. KADINCA.eu’daki haberde şu ifadeler dikkat çekti:

“Berlin Sağlık Senatörlüğü eski Müsteşarı olan Demirbüken-Wegner, Korona sürecinde sadece bilgilendirici açıklamalarıyla değil, gönüllü çalışmalarıyla da dikkat çeken bir kadın siyasetçi. İlgili süreç başladığında seçim bürosundaki ekibiyle ‘koruyucu maske’ üretmeye karar veren Emine Demirbüken-Wegner, yılda dört kez çıkardığı yerel dergiye ve orada yer alan Korona yazısına ek olarak maskeleri de dağıtmış. Maskeler o kadar ilgi görmüş ki, siyasetçi maskeleri sadece seçim bölgesinde dağıtmakla kalmamış, Berlin’in başka ilçelerine de maskeler göndermiş, halen göndermeye de devam ediyor.

Demirbüken-Wegner, kadınların zor zamanlarda sağduyulu, sakin ve çözüm odaklı hareket ettiğini dile getiriyor. Şansölye Merkel’in de Alman toplumunun sağduyusuna hitap ettiğini, onları panikten, kaostan uzak tutarak güven telkin ettiğini belirten CDU Berlin eyalet milletvekili, ‘Ben siyasette kadın olmanın artı bir değer olduğuna inanıyorum. Sayın Merkel de bu yanıyla sürece hassasiyetle yaklaştı, bireyin özgür iradesine sahip çıktı, temel hak ve özgürlükleri zedelemeden, kararı onun ellerine bırakarak bir anlamda toplumun tüm bireyleriyle ülkeyi yöneten bir şansölye haline geldi’ diyor.


KADIN LİDERLER ÖNDE

Demirbüken-Wegner bu bağlamda dünya genelinde kadın liderlerin Korona ile mücadelede açık ara önde olduklarını şu sözlerle ifade ediyor:

‘Koronayı zapturapt altına almak ağır ve zorlu bir süreç. Hangi ülkelerde Korona kontrol altında diye bakarsak, o ülkelerin kadınlarca yönetildiğine şahit oluyoruz. Kadınlar güçlü lider olmanın yumruğunu masaya vurmayla, ağır yasaklarla değil, sağduyuyla, sakin ve doğru hesaplamalarla mümkün olduğunu tüm dünyaya gösterdiler.’

CDU’lu siyasetçi ayrıca Almanya’daki vatandaşların duyarlı yaklaşımının koronanın kontrol altına alınmasında büyük rolü olduğunu ekliyor. Demirbüken-Wegner, ‘Sayın Merkel, toplumun tüm kesimlerini kucakladığı gibi toplumun farklı kesimleri de buna pozitif yönde karşılık verdi. Bunu, Merkel’in Ramazan ayı ile ilgili yaptığı kutlama ve açıklamanın ardından rahatlıkla görebiliyoruz. Söz konusu açıklama buradaki Müslüman toplumu tarafında ilgi, sevgi ve ihtimamla karşılandı’ şeklinde konuşuyor.

Demirbüken-Wegner, Ramazan ayında genelde ailelerin bir araya geldiğini, camilerde, iftar sofralarında buluşulduğunu, ancak bu kez toplumun sağlığını korumak adına Müslümanların kendi içlerinde sakin bir Ramazan ayı geçirdiğini ifade ediyor ve bunun, tıpkı Merkel’in vurguladığı gibi, toplumsal dayanışmanın güzel bir örneği olduğunun altını çiziyor.”

HALKWEB-BERLİN

KAYNAK: kadinca.eu

FOTO: Henrik Böckelmann / Münir Bağrıaçık /  Hüseyin İşlek /  AYPA

Popüler Haberler

Memet Kılıç hakkında yakalama kararı çıktı: “Bu kadar kötü olduklarını tahmin etmiyorduk“

İlk kez bir Alman siyasetçiye hakaret davası açan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatının başvurusu üzerine Yeşil politikacı Memet Kılıç hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Eski milletvekili Kılıç kararı “siyasi” ve “kötü” olarak niteledi.

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Almanya’nın Türkçe radyosu artık 20 yaşında bir genç

BERLİN  Fotoğraflar: Mesut HASTÜRK Artık 20 yaşında bir genç olarak bakılan ve 24 saat Türkçe yayın yapan Federal Almanya’nın en etkili radyosu Metropol FM, zorlu bir...

Muhalif Türk kadın yazarlar Avrupa’nın ilgi odağı

Türkçenin önde gelen kadın yazarlarından ve Türkiye'deki baskılar nedeniyle Avrupa'ya yerleşen Aslı Erdoğan ile Ece Temelkuran, Almanca konuşulan dünyanın en büyük yayınevlerinde art arda yayımlanan yeni kitaplarıyla hem okurların hem de medyanın gündeminden düşmüyor.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd