Siyaset Memet Kılıç hakkında yakalama kararı çıktı: “Bu kadar kötü olduklarını tahmin etmiyorduk“

Memet Kılıç hakkında yakalama kararı çıktı: “Bu kadar kötü olduklarını tahmin etmiyorduk“

İlk kez bir Alman siyasetçiye hakaret davası açan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatının başvurusu üzerine Yeşil politikacı Memet Kılıç hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Eski milletvekili Kılıç kararı “siyasi” ve “kötü” olarak niteledi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Yeşil politikacı Memet Kılıç’ın Türkiye’deki ABC Gazetesi için gazeteci Işın Toymaz’ın yönelttiği sorulara tam 3 yıl önce yani Temmuz 2017’de verdiği yanıtlar Cumhurbaşkanına “hakaret” olarak değerlendirilmişti.

Aynı zamanda Türkiye ve Almanya barolarına bağlı olarak avukat olarak çalışmalarını sürdüren Baden-Württemberg Eyaleti Göç ve Uyum Çalışma Grubu Sözcüsü Memet Kılıç, söz konusu yakalama kararı hakkında HALKWEB’e yaptığı açıklamada “O kadar da kötü olduklarını tahmin etmiyorduk. Belli ki karar çoktan verilmiş. Yargısız infaz durumu. Almanya’da yaşıyorum ve burada ifademe başvurulmasını talep etmiştim. Elbette biz de hukuken gereken her şeyi yapacağız, bu kararın düzeltilmesi talebinde bulunacağız. Bunun siyasi bir dava olduğu çok açık. Diğer taraftan Türkiye’den söz konusu yakalama kararı açıklanmasının ardından herhangi bir destek açıklaması almadım. Buna karşılık Alman basını büyük ilgi gösterdi. Konu Alman basınının da takibinde” diye konuştu.

 

DURUŞMAYA MEMET KILIÇ KATILMADI

Öte yandan Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği’nin (MLSA) konuya ilişkin internet sitesinden yaptığı açıklamada da Birlik’90/Yeşiller Partisi federal meclis eski milletvekili Memet Kılıç hakkında “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla yargılandığı davada, ifadesinin alınması amacıyla yakalama kararı çıkarıldığına işaret edildi. MLSA’dan aktarılan bilgiye göre, davanın ilk duruşması, bugün Ankara 36. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü. Almanya’da yaşayan Memet Kılıç duruşmaya katılmazken, kendisini avukatı Veysel Ok temsil etti.

ALMANYA BU OLAYLARDA BİR SUÇ GÖRMÜYOR

Avukat Ok, Memet Kılıç’ın Almanya’da yaşadığını anımsatarak, “Kendisi orada ikamet ediyor ve işi orada. İfadesinin istinabe yoluyla Almanya’da alınmasını talep ediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın avukatı ise Almanya’nın daha önce benzer Cumhurbaşkanına hakaret davalarındaki istinabe taleplerine olumlu yanıt vermediğini iddia ederek, “Almanya bu taleplere siyasi suç diyor. Bu nedenle Memet Kılıç hakkında yakalama kararı çıkarılması talep ediyorum” dedi.

Avukat Veysel Ok ise müvekkilinin ifadesinin alınması için Almanya’da girişimlerde bulunacağını belirterek, yakalama kararı çıkarılmamasını istedi. Ancak mahkeme, Cumhurbaşkanının avukatının talebi doğrultusunda karar vererek, Memet Kılıç hakkında ifadesinin alınmasına dönük yakalama kararı çıkarılmasına hükmetti.

“SADECE ERDOĞAN’IN AVUKATININ BEYANI DİKKATE ALINDI”

Karara tepki gösteren Veysel Ok, “Siz, istinabe yolunu dahi denemeden yakalama kararı çıkardınız. Bari bu yolu bir kez deneseydiniz, başarılı olmazsa yakalama kararı çıkarırdınız. Sadece Erdoğan’ın avukatının beyanını dikkate aldınız ve kendisi Almanya’nın istinabe taleplerini kabul etmediğine dair bir belge dahi sunmadı. Yaptığınız yalnızca yargılamayı uzatacak” ifadelerini kullandı.

Hâkim ise kararından geri adım atmayarak, davanın bir sonraki duruşmasının 26 Şubat 2020 tarihinde görülmesine karar verdi.

MEMET KILIÇ DAVA AÇILDIĞINDA NE DEMİŞTİ?

Diğer taraftan Memet Kılıç eylül ayında dava ile ilgili gazetemize şu değerlendirmelerde bulunmuştu:

“Adalet sisteminin önemli bir kısmını geçici olarak ele geçiren AKP, hukuk enstrümanlarını muhalefeti sindirmek için sopa olarak kullanmaya çalışmaktadır. Bu da Türkiye’nin itibarını dünyada yok etmektedir. Artık Türkiye içerisindeki muhalifleri yargı sopası ile susturmaya çalışmak AKP’yi kesmiyor, yurtdışına açılıyorlar. Siyasileri, gazetecileri, kanaat önderlerini susturabilirlerse, halkın geri kalanını sindirebileceklerini düşünüyorlar. Tam tersine, halk sinmediği için saydığım gruplar söz söylemeye devam edebiliyorlar.

Siyasal İslamcıların tüm dünyada muhaliflerine uyguladıkları üç aşamalı bir planları vardır: Bir, satın almaya çalışırlar; iki, beceremezler ise sindirmeye, ekonomik olarak bitirmeye, ezmeye çalışırlar; üç, onu da beceremezlerse yok etmeye çalışırlar. Bu Hazreti Hüseyin’e ve peygamberin torunlarına yapılan zulümden bu yana değişmemiştir. Türkiye dışında yaşayıp, Türkiye ile bağları olan siyasetçilere de gözdağı verme anlamına geliyor. Onun da ötesinde daha önemli bir gösterge aynı zamanda: Bu AKP’nin siyasi ölümünün yaklaştığını, can çekişirken bilinçsizce çırpınıp etrafını yıktığını gösteriyor. Kötü bir duygu. Türkiye’nin imajına vurulan ek bir darbe.

AKP’liler kendilerini Türkiye’nin tek sahibi, kendinden olmayanları “öteki” olarak görüp, ona göre davranıyorlar. Türkiye benim de vatanım, AKP dedi diye başka türlü olmaz.

Türkiye’de adalet sisteminin yeniden yapılandırılıp, demokratik hukuk devleti gerekliliklerine uygun hale getirilmesi gereğini hissettiriyor. Türkiye’nin komşuları ve dünya ile ilişkilerinin iyileştirilmesi gereğini hissettiriyor.”

HALKWEB – HEİDELBERG

 

Popüler Haberler

Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonu satılıyor

Hüseyin Çiloğlu çocuklarının eğitim masraflarına çözün bulmak amacıyla ömrünü adadığı ve emek emek oluşturduğu Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonunu satışa çıkarmak zorunda kaldı. Fotoğraf ustası, Avrupalı Türklere de arşivinin satışını duyurdu.

Kayyum kurbanı başkanlar Köln’deki Barış Senfonisi’ne katılıyor

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Genel Başkanı Hüseyin Mat, sosyal medya üzerinden bir duyuru yaparak ‘‘görevden uzaklaştrılan‘‘ ve yerlerine kayyum atanan Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarını 28 Eylül 2019 tarihinde Köln’de ağırlayacaklarını bildirdi.

Almanya’nın Türkçe radyosu artık 20 yaşında bir genç

BERLİN  Fotoğraflar: Mesut HASTÜRK Artık 20 yaşında bir genç olarak bakılan ve 24 saat Türkçe yayın yapan Federal Almanya’nın en etkili radyosu Metropol FM, zorlu bir...

Dijital diktatörlük iddiaları: Dr. Yaşar Aydın komplo teorilerinin ardındaki tuzağa dikkat çekti!

Aşı mecburiyeti, dijital kimlik Avrupa’da konuşulan konular arasında yer alıyor. Bill ve Melinda Gates çiftinin “dijital diktatörlük” kurmayı hedeflediği öne sürülüyor. Almanya’da binlerce eylemci sokağa çıkarak Gates çiftine ateş püskürdü, korona tedbirlerinin antidemokratik bir uygulama olduğunu iddia edip Şansölye Angela Merkel’i anayasayı ihlal etmekle suçladı. Neler oluyor?

CHP yurtdışı birliklerinden İmamoğlu kampanyasına bağış yağdı

CHP Yurtdışı Birlikleri, İstanbul seçim kampanyası çerçevesinde Ekrem İmamoğlu için 260 bin avro bağış yaptı. CHP Parti Meclisi Üyesi Ali Hikmet Akıllı, bu tutarın tüm yurtdışı bağışlarını yansıtmadığını, STK’lar, partilere bağlı olmayan vatandaşlar ve işadamlarının bağışlarına yönelik hesaplama işlemlerinin ise devam ettiğini bildirdi.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd