Yaşam Meme kanserinin tespitinde yapay zekâ radyologları geçti

Meme kanserinin tespitinde yapay zekâ radyologları geçti

ABD ve İngiltere'deki araştırmacılar, Google tarafından geliştirilen bir yapay zeka (AI) sisteminin, mamografi taramasına dayalı meme kanserinin tespitinde uzman radyologlardan daha iyi olduğunu açıkladı.

Nature dergisinde yayımlanan bir araştırma, Google tarafından geliştirilen bir yapay zekâ (AI) sisteminin, mamografi taramasına dayalı meme kanserinin tespitinde uzman radyologlardan daha iyi olduğunu gösterdi. Araştırma yapay zekânın hatalı tanıların azaltılması konusunda umut vaat ettiğini ortaya koydu. DW Türkçe’nin haberine göre, Amerikan Kanser Derneği verileri, radyologların mamografilerdeki meme kanserlerinin yaklaşık yüzde 20’sini tespit edemediğini gösteriyor. Ayrıca 10 yıl boyunca kanser taraması yaptıran kadınlardan en az yarısı testlerde yalancı pozitif olarak nitelenen sonuçlarla karşılaşıyor. Meme kanseri dünya genelinde her sekiz kadından birinde görülüyor.

Araştırmayı yürüten bilim insanlarından, Chicago’daki Northwestern Medicine hastanesi doktorlarından Mozziyar Etemadi’nin verdiği bilgiye göre eylül ayında Google Health ile birleşen Google DeepMind AI yapay zekâ birimi ile geliştirilen çalışmanın bulguları, meme kanserinin erken aşamada tespit edilme olasılığında önemli bir aşama kaydediliğini gösteriyor.

Imperial College London ve İngiltere’nin sosyal güvenlik sisteminde görevli araştırmacıların da aralarında bulunduğu ekip, yapay zekâ sistemini on binlerce mamografide meme kanserini tespit edecek şekilde eğitti.

Araştırma ekibi daha sonra sistemin kanser tanısı performansını İngiltere’den gelen 25 bin 856 ve ABD’den gelen 3 bin 97 mamografinin sonuçlarıyla karşılaştırdı.

YAPAY ZEKÂ UZMAN RADYOLOGLARI GEÇTİ

Çalışma, yapay zekânın uzman radyologlara benzer doğruluk derecesiyle kanseri tespit ettiğini gösterirken, yalancı pozitif sonuçların sayısını ABD’den gelen mamografilerde yüzde 5,7 ve İngiltere’den gelenlerde ise yüzde 1,2 azalttı.

Yapay zekâ ayrıca, radyologların hatalı bir şekilde “normal” olarak sınıflandırdığı yalancı negatiflerin sayısını ABD grubunda yüzde 9,4 ve İngiliz grubunda yüzde 2,7 azalttı.

Araştırmacılar buna ek olarak yapay zekânın kanser tanısı koyma performansını altı radyologun performansı ile karşılaştırdı. Yapay zekâ sistemi doğru tanı konulmasında radyologlardan daha iyi bir netice verdi.

Mamografilerden kanser tespiti yapılırken bilgisayarlar yaygın olarak kullanılıyor. Ancak yapay zeka sistemleri binlerce mamografi sonucunu tarayıp insanların alışık olmadığı şekillerin kanser olup olmadığını tespit edebiliyor.

İKİNCİ UZMAN GÖRÜŞÜ

Google Health İngiltere yöneticisi Dominic King “Göğüs kanserini ne kadar erken tespit ederseniz hasta için o kadar iyi” diyerek, “Biz bu teknolojiyi bir nevi uzmana ya da hastaya yardımcı olarak düşündük. Yani teşhis sürecinde en iyi sonucun alınması için” ifadesini kullandı.

İngiltere’de mamografileri iki uzmanın görmesi gerekiyor. Ancak ikinci uzmanın görüşünün alınması süreci uzatıyor. Google ekibi mamografiyi gören ilk uzman ile yapay zekânın sonuçlarını karşılaştırdı.

King’in ekibinin bu araştırması, ikinci uzman yerine yapay zekânın sonuçları değerlendirmesinin teşhis sürecinde iş yükünü yüzde 88 azalttığını gösterdi. Ekip araştırmaların sürmesi gerektiğini ve günün birinde yapay zekanın “ikinci uzman görüşü” olarak hizmet verebileceğini söyledi.

FOTO: Christopher Burns on Unsplash

HALKWEB – AVRUPA

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Almanya’da başörtü tartışması: “Çocuklar okulda başörtü takamaz”

Almanya’daki başörtü tartışmalarına Filistin kökenli Avusturyalı ilahiyatçı Prof. Dr. Mouhanad Khorchide de katıldı. Çağdaş İslam yanlısı Khorchide “Okul çağındaki çocuk başörtü takamaz” dedi.

Almanya’da sucuk muharebeleri devam ediyor: “Bu dört yönetici sendikaya karşı seferber oldu”

Merkezi Federal Almanya’nın Köln kentinde bulunan ülkenin en köklü Türk et ve sucuk üreticisi Egetürk’te sular bir türlü durulmuyor. İşçilerin toplu iş sözleşmeleri için hak aramalarıyla başlayan gerginlik tırmanmaya devam ediyor.

Almanya’daki tuhaf “Türk grevinde” yeni gelişmeler: Yine “sendika” fobisi

Avrupa’nın en güçlü sucuk, sosis, salam ve et fabrikası Egetürk’te işveren toplu iş sözleşmesini imzalamamakta direniyor. Bazı çevrelerin Egetürk ürünlerine boykot çağrıları için çağrı yapmaya hazırlandığı ileri sürülüyor.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd