Siyaset Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Oysa Türk inşaat şirketi ERFA internet sayfasında “Almanya’da güvenli ve sağlıklı koşullarda çalışma imkanı” vaat ediyor. Stuttgart 21 inşaatlarındaki  Alman devleri  Züblin ve Hochtief’e bağlı çalışan ERFA’nın işçileri asgari ücretin de altında 7 avro saat ücreti ile çalıştırdığı, işçilerinin ağlık sigortalarının bulunmadığı, salgına rağmen konteynerlerde iç içe yaşadıkları, koronavirüse karşı ise gereken korunmaya  sahip olmadıkları iddia ediliyor.

Almanya koronavirüsü salgını ile uğraşırken Stuttgart 21 projesi işçileri tüm uyarılara rağmen çalıştırılmaya devam ediliyordu. “Stuttgart 21 Karşıtları İnisiyatifi” inşaat çalışmalarının derhal durdurulmasını ve çalışanların tümünün sağlık kontrolünden geçirilmesini talep ederken, Stuttgart Belediye Meclis Üyesi Sol Partili Tom Adler de inşaat çalışmalarının hemen durdurulması yönünde görüş beyan etti.

Gazeteci Ayşe Eğilmez  arkadaşlarıyla birlikte işçilerin kaldıkları barınaklara gitti ve son durumu ilk ağızdan, işçilerden öğrendi. Alınteri gazetesi yazarlarından Ayşe Eğilmez pandemide işçilerin düşük ücretle ve ağır koşullarda ve maske dahi takmadan çalıştırıldıklarını öne sürdü.

İNŞAAT İŞ DEVREYE GİRMİŞ

Aynı zamanda DJU Stuttgart’in gönüllü yerel yönetiminde olan Ayşe Eğilmez’in salgında çalıştırılan ve enfekte olan Türk işçilerin durumu ile ilgili aktardıkları şöyle:

“Bize haber Türkiye’deki İnşaat İşçileri Sendikası’ndan geldi. İnşaat İş, ERFA işçilerinden bilgi aldığını ve gidip duruma bakmamızı istedi. Karantina koşulları olduğundan mesafemizi koruyarak dışarıdan görüştük. Stuttgart 21 projesinde inşaatta tünelde demir bağlıyorlar. Ocak ayından bu yana tünellerde günde 11 saat çalıştıklarını ve 7 avro saat ücret aldıklarını, Alman ve Portekizli işçilerin maskeyle çalışırken, kendilerinin maskesiz çalıştıklarını söylediler. İşyerlerinde tuvalet de yok. İşçiler sağlık sigortası olup olmadığını da bilmiyorlar. Hastalanan bir işçi kendi parasıyla Türkiye’ye gidiyor. Orada tedavi olup yeniden Almanya’ya dönüyor. Korona vakası 12 Nisan’da ortaya çıkmış ve hastane kaldırmışlar. Diğer işçilere ise hiçbir test yapılmamış. Karantinaya almışlar. Biz görüşmeye gittiğimizde polis tarafından çembere alındık. İşveren temsilcilerinden birinin şikayet ettiğini öğrendik. İşçiler Almanca bilmiyor. Ustabaşılardan biri tercümanlık yapıyor. İşçiler 45 kişilik bir konteynerde kalıyor. Oysa bunun gibi birkaç konteyner olduğunu düşünüyoruz Tünellerde 240 işçi çalışıyor. İşçiler Türkiye’ye dönmek istiyor. Konsolosluk devreye giriyor. İşveren ‘Gidemezsiniz, karantina altındasınız’ diyor. İşçilerin hiçbir ihtiyaçları karşılanmıyor. Ancak akşam saatlerinde alışveriş yapmaya gönderiliyor. ERFA, instagram’dan bir açıklama yaparak söylentiler dolaştığını karantina kalkınca Türkiye’ye göndereceğini söylüyor. Bir yandan da işçilerin vizesini ağustos ayına dek uzatmışlar. Anlaşılan karantina sona erdikten sonra da çalışmaları istenecek. İşçilerle yeniden görüşmek istediğimizde telefon geldiğini ve uyarıldıklarını söylediler ve konuşmaktan çekindiler. Hochtief ve Züblin’e bağlı alt firmalar var. ERFA gibi. Piramit gibi giden bir ilişki söz konusu. İşçiler ERFA ile çalışıyor ama ERFA kimle çalışıyor? Stuttgart 21 projesi karşıtları ise eylemlerini sürdürüyor. Kötü çalışma koşullarına işaret ediyorlar. Salgında bu iddialar somutlaştı. İnşaat İş Almanya’daki işçilere sahip çıkıyor ve destekliyor. Almanya’da İnşaat İşçileri Sendikası (IG Bau) işçilerle bağlantı kurmaya çalışıyor. Katholische Betriebsseelsorge (Katolik İşyeri Manevi Destek Kuluşu), Faire Mobilitaet ve Sol Parti’den Stuttgart Beleidye Encümeni Tom Adler destek veriyor.”

İNŞAAT İŞ: “İŞÇİLER BİR BAŞINA BIRAKILDI”

Öte yandan İnşaat İş de Facebook sayfasından ERFA işçilerinin durumuna geniş yer verdi ve taleplerini aktardı. İnşaat İş’in sayfasından şu bilgiler verildi:

ERFA Uluslararası Ticaret ve İnşaat Limited Şirketi’nin Almanya’nın Stuttgart kentindeki hızlı tren şantiyesinin yapımında çalışmak üzere götürdüğü üyelerimiz ve arkadaşlarımız ‘Ya hepimiz koronavirüsü kapacağız, ölen ölecek, kalan kalacak ya da ülkemize dönüp, karantinaya alındıktan sonra evlerimize gideceğiz’ diyorlar. ERFA Uluslararası İnşaat ve Ticaret Limited Şirketi aracılığıyla Almanya’nın Stuttgart kentindeki hızlı tren projesi kapsamındaki işlerde çalışmak üzere Türkiye’den götürülen 45 işçi arkadaşımız ve üyelerimiz (toplam 300 işçi) koronavirüsü salgını koşullarında bir başına bırakıldı. 

İŞÇİLER İSYAN EDİYOR

Ana firmanın Züblin olduğu projede çalışmak üzere Türkiye’den götürülen işçi arkadaşlarımızdan ilk önce biri koronavirüs nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Diğer işçi arkadaşlarımız ve üyelerimiz bu gelişme üzerine doktor çağrılmasını, hepsine test yapılmasını talep etse de patron, firmasının “adının çıkmaması” için bunu kabul etmedi. Ayrıca işçilere de çalışmalarını, hastalanan olursa hastaneye götürüleceğini söyledi. Bu tutum nedeniyle 45 işçi arkadaşımızın ve üyelerimizin çalıştığı bölümde dört işçi arkadaşımız enfekte oldu. Diğer bölümlerde çalışan işçi arkadaşlarımızdan da enfekte olup, karantinaya alınanlar var.  Üyelerimiz bizimle bağlantıya geçtikleri sırada kendilerine doktorun geleceği ve hepsine test yaptırılacağı söylendi. Fakat daha sonra ‘doktor gelmeyecek, hastalanan olursa hastaneye kaldırılacak, siz işinize devam edin’ denildi.  Eldivenin, maskenin, dezenfektanın olmadığı koşullarda çalıştırılan üyelerimiz bu duruma isyan ediyor. 

Üyelerimiz, başka şantiyede çalışan işçi arkadaşlarımızdan da koronavirüs nedeniyle hastalananların olduğunu belirterek, işçi arkadaşlarımızın da eve kilitlendiğini, şirket yetkililerinin bu durumun kimseye yansıtılmamasını istediklerini, aksi halde kapatılabileceklerini ve işsiz kalacaklarını belirttiklerini anlattılar.  Üyelerimizin, durumun vahametini yansıtan aktarımları şöyle devam ediyor: 

‘Biz bu duruma aşırı tepkiliyiz, elimizden gelen yerlere müracaat ediyoruz kendimizce. Firmanın bize dediği, işinize çıkın ve kim kötü olursa o kişi hastaneye gitsin yani herkese bulaşsın!

İlgi yok, internet yok, kapattılar. Burada büyük sıkıntı çekiyoruz. 

Bir de 14 gün karantinada kalacağız. Şirket yetkililerine ihtiyaçlarımızın karşılanmasını istedik. ‘Biz sizin yaptığınız yerin parasını veriyoruz daha ne yapalım? Üstüne üstlük sanki biz suçluymuşuz muamelesi görüyoruz burada!  Alman doktorlar gelip test yapacak dediler. Şimdi başımızdaki yetkililer söyledi, doktor gelmeyecekmiş, ne zaman çok fena olursanız o zaman gelip alacaklar dediler. Çalışan sayımız 300 demirci, bizim şantiyemiz 45 kişi. Aralarında virüse yakalananlar var.”

İŞÇİLER SALGINDA ARALIKSIZ ÇALIŞTIRILDI

Öte yandan “Stuttgart 21 Karşıtları Eylem Birliği” bir açıklama yaparak  “Mağazalar, okullar, ofisler gibi yüzlerce işyeri ve mekân bulaşma riski gözetilerek kapatılmış olmasına rağmen Stuttgart 21 Projesi işçilerinin aralıksız çalıştırıldıklarına” dikkat çekti. Baden-Württemberg eyaletinde tren hatlarının yeraltına çekilmesi amacıyla başlatılan mega proje Stuttgart 21 ile Stuttgart kenti Almanya tarihinin en büyük gösterilerine sahne olmuştu Son on yıldan bu yana ise Stuttgart 21 projesine karşı eylemler devam ediyor. Sendikacılar Polonya ve Türkiye gibi ülkelerden işçilerin de getirilerek düşük ücretlerle çalıştırıldıkları yönünde  uyarılar yapıyorlardı.

IŞIN TOYMAZ – STUTTGART

Popüler Haberler

Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonu satılıyor

Hüseyin Çiloğlu çocuklarının eğitim masraflarına çözün bulmak amacıyla ömrünü adadığı ve emek emek oluşturduğu Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonunu satışa çıkarmak zorunda kaldı. Fotoğraf ustası, Avrupalı Türklere de arşivinin satışını duyurdu.

Kayyum kurbanı başkanlar Köln’deki Barış Senfonisi’ne katılıyor

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Genel Başkanı Hüseyin Mat, sosyal medya üzerinden bir duyuru yaparak ‘‘görevden uzaklaştrılan‘‘ ve yerlerine kayyum atanan Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarını 28 Eylül 2019 tarihinde Köln’de ağırlayacaklarını bildirdi.

Almanya’nın Türkçe radyosu artık 20 yaşında bir genç

BERLİN  Fotoğraflar: Mesut HASTÜRK Artık 20 yaşında bir genç olarak bakılan ve 24 saat Türkçe yayın yapan Federal Almanya’nın en etkili radyosu Metropol FM, zorlu bir...

Dijital diktatörlük iddiaları: Dr. Yaşar Aydın komplo teorilerinin ardındaki tuzağa dikkat çekti!

Aşı mecburiyeti, dijital kimlik Avrupa’da konuşulan konular arasında yer alıyor. Bill ve Melinda Gates çiftinin “dijital diktatörlük” kurmayı hedeflediği öne sürülüyor. Almanya’da binlerce eylemci sokağa çıkarak Gates çiftine ateş püskürdü, korona tedbirlerinin antidemokratik bir uygulama olduğunu iddia edip Şansölye Angela Merkel’i anayasayı ihlal etmekle suçladı. Neler oluyor?

CHP yurtdışı birliklerinden İmamoğlu kampanyasına bağış yağdı

CHP Yurtdışı Birlikleri, İstanbul seçim kampanyası çerçevesinde Ekrem İmamoğlu için 260 bin avro bağış yaptı. CHP Parti Meclisi Üyesi Ali Hikmet Akıllı, bu tutarın tüm yurtdışı bağışlarını yansıtmadığını, STK’lar, partilere bağlı olmayan vatandaşlar ve işadamlarının bağışlarına yönelik hesaplama işlemlerinin ise devam ettiğini bildirdi.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd