Siyaset Kutlandı: 1 Mayıs’ta “Stuttgart 21” şantiyelerindeki işçilerle dayanışma gösterisi

Kutlandı: 1 Mayıs’ta “Stuttgart 21” şantiyelerindeki işçilerle dayanışma gösterisi

Almanya’da korona gölgesinde işçiler 1 Mayıs’ta sokağa çıktı. Stuttgart kentindeki gösterilerde mega proje Stuttgart 21’in şantiyelerinde zor koşullarda çalıştırılan işçilerin durumuna dikkat çekildi.

“1 Mayıs bu yıl alanlarda değil evlerde, pencerelere çıkılarak kutlanacak” duyurusuna rağmen geleneği devam ettirenler  oldu. Otomobil endüstrisinin merkezi durumundaki Stuttgart’ta 1 Mayıs’ın kutlanmaması olmazdı. Mücadeleci sendikacılar ve demokratik kurumlar birlikte sokağa çıkma kararı aldılar.

KÖLELİK KOŞULLARINA HAYIR

Mega Proje Stuttgart 21 inşaatlarında çalıştırılan işçilerin büyük bölümü emek gücünün ucuz olduğu ülkelerden getiriliyor. İşçiler günde 10-12 saat çalışıp akşam kendilerini yorgun argın barakalara atıyorlar. Hijyenik  ve zorunlu güvenlik koşulları yok, işçiler yan yana, omuz omuza çalışmak zorundalar. Böyle olunca da salgına kapılmamak elde değil.

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu DİDF’in çağrısı ile Sol Parti ve Stuttgart 21 karşıtları ortaklaşa Stuttgart Ana Tren Garı yakınındaki köprü üzerinde ve inşaat alanında bir miting gerçekleştirdiler.

DİDF adına Sidar Çarman, Sol Parti adına Aynur Karakaya ve İnsiyatif adına Tomm Adler birer konuşma yaparak “Almanya’nın orta yerinde Katar koşullarının işçilere dayatılması kabul edilemez” sözleriyle  inşaat çalışmalarının hemen durdurulmasını talep ettiler. Yüzden fazla kişinin katıldığı eylem “Yaşasın enternasyonal dayanışma” sloganıyla son buldu.

 

MERKEZ HASTAHANE ÖNÜNDE MİTİNG

Öte yandan kamu emekçileri sendikası Birleşik Hizmetliler Sendikası ver.di’nin Stuttgart şubesinin çağrısıyla şehrin en büyük hastanesi önünde de çalışanlarla dayanışmak için 1 Mayıs mitingi gerçekleştirildi. Mitinge 200 kişi katıldı. Sağlık emekçilerinin sorunlarına dikkat çekilen mitingde Stuttgart ver.di başkanı Cuno Hegela bir konuşma yaptı. İçinde bulunduğumuz günlerde dayanışmanın önemine vurgu yapan Hegela “Irkçılığa karşı mücadele de hep birlikte hareket etmeliyiz” dedi.

 İki ayrı yerde yapılan gösteriler şehir merkezindeki mitingle devam etti. Saat 12 de başlayan mitinge 600 den fazla işçi-emekçi ve genç katıldı. Mercedes işyeri işçi temsilcisi, hastane çalışanları temsilcisi ve tertip komitesi adına konuşmalar yapıldı. Konuşmacılar “sadece koronavirüsü değil, kapitalizmin işçileri hasta ettiğini” belirterek mücadeleden vazgeçmeyeceklerini dile getirdiler. Konuşmaların ardından yürüyüş başladı. Böylece Stuttgart’ta bugün gün boyu 1 Mayıs rüzgarı esmiş oldu.

ALİ ÇARMAN – STUTTGART

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Modern Avrupa’nın Anadolu korkusu ve kaynakları

Anadolu’yla ilgili, sadece uluslararası siyasette değil, antik tarih tartışmalarında da yeni zarlar atılıyor. Yeni bulgular masaya yatırılıyor, yeni yorum talepleri yükseliyor. Türkiye’nin, özellikle de batısının, M.Ö. 2’nci binyılda, Troya savaşlarının patlak verdiği M.Ö. 1200’lerin öncesi ve sonrasında, “Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan” bir coğrafya olarak “Sıfırıncı Dünya Savaşı”na sahne olduğu yeni iddialar arasında yer alıyor.

Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonu satılıyor

Hüseyin Çiloğlu çocuklarının eğitim masraflarına çözün bulmak amacıyla ömrünü adadığı ve emek emek oluşturduğu Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonunu satışa çıkarmak zorunda kaldı. Fotoğraf ustası, Avrupalı Türklere de arşivinin satışını duyurdu.

Kendisi Viyanalı, ailesi Polonyalı ve Çek: Genç bir kadının saz tutkusu

Son birkaç yıldır sazı ve sözüyle sosyal medyada tam bir fenomene dönüşen genç sanatçı Petra Nachtmanova, büyük tutkusu “Saz” için bir belgesel hazırladı. İstanbul ve Berlin'de art arda galası yapılan filmin ve sazın anlamını Nachtmanova, Özlem Coşkun ve Ali Yıldırım'a anlattı.

Ahmet Arpad: Almanya’da tarikatlar at koşturuyor

Çalışmalarını uzun yıllardır Stuttgart’ta sürdüren yazar ve çevirmen Ahmet Arpad, Federal Almanya’da güncelliğini hep koruyan dinci kuruluşlarla ilgili tehlikeye tekrar dikkat çekti. Arpad’ın değerlendirmesini sunuyoruz.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd