Siyaset Kriz Berlin'inde “İslam oyunları”: AfD'nin DİTİB talebi gerginliği kışkırtma amaçlı

Kriz Berlin’inde “İslam oyunları”: AfD’nin DİTİB talebi gerginliği kışkırtma amaçlı

Almanya'da beklenmedik krizler yaşanıyor. Faşizan niteliği her geçen gün daha da belirginleşen AfD, bu kez DİTİB üzerinden İslam korkusunu kışkırtıcı bir yeni atakla ortamı gerginleştirmeyi hedefliyor.

Yaklaşık 4 trilyon dolarlık yıllık GSYİH’sıyla Avrupa’nın en büyük, dünyanın da ABD, Çin ve Japonya’nın ardından dördüncü büyük ekonomisi konumundaki Almanya’da büyüme hızının 2019 sonu itibariyle “sıfırlandığı” ortaya çıktı. Bu sıkıntının Başbakan Angela Merkel çevresinde patlak veren siyasal krizi ateşlediği ileri sürülürken, krizin merkezine tekrar İslam korkusunu yerleştirme çabalarına karşı uyarılar artıyor. Özellikle iktidar partisi CDU’nun, birçok çevrenin gözünde “günleri sayılı” Merkel sonrasında AfD tehdidine karşı bu “silaha” daha yakın bir profil vermesinden çekiniliyor.

Bu arada Almanya’nın çeşitli bölgelerindeki camilere yönelik tehditler artıyor. Son birkaç günde Kuzey Ren Vestfalya’daki camilere art arda tehditlerin gelmesi bölgedeki partileri tedirgin etti. Kuzey Ren Vestfalya Sol Parti yönetimi, bir bildiri yayımlayarak bu saldırılara karşı gerekli önlemler alınması gerektiğini belirtti. Bildiride, özellikle “Müslüman karşıtı ırkçılığın” yaygınlaşmasına karşı etkili olunması istendi.

“KİLİT PARTİNİN” PROVOKASYONLARI

Bu tartışmaları ülkenin yeni “kilit partisi” AfD gündemi iyice karıştıran bir çıkışla yeni bir boyuta taşımakta kararlı olduğu anlaşıldı. Hedefe özellikle DİTİB’in “Müslüman Kardeşler” örgütüyle bağlantılandırılarak oturtulması dikkat çekti. Aşırı sağcı parti “Almanya için Alternatif” (AfD), iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatına bir çağrıda bulunarak, Diyanet İşleri Türk-İslam Birliğinin (DİTİB) incelenmesini talep etti. AfD’nin sunduğu ve “Almanya’da İslamcılığın yayılmasına karşı” önlemler alınmasının istendiği önerge, federal meclis genel kurulunda tartışmaya açıldı.

DW Türkçe tarafından hazırlanan habere göre, AfD önergede ülkedeki en büyük İslami çatı kuruluşu olan DİTİB ile “İslamcı” olarak nitelendiren Müslüman Kardeşler arasındaki bağlantının da geniş çaplı bir şekilde analiz edilmesini istedi. Önergede, eyaletlerle işbirliği yapan DİTİB’in “anayasaya aykırı siyasi hedefleri ve ağ yapıları bakımından Müslüman Kardeşler ile her türlü ilişkisinin daha kapsamlı bir şekilde analiz edilmesi ve özgürlükçü, demokratik temel düzeni korumak için gerekli tedbirlerin uygulanması” talep edildi. AfD, Müslüman Kardeşlerin dünya çapında en etkili “İslamcı hareket” olduğunu belirterek, “Müslüman Kardeşler ile bağlantılı kuruluşlarının faaliyetlerinin daha yakından izlenmesi gerektiğini” vurguladı.

AfD’nin önergesinde Almanya’da radikal İslamcıların sayılarının arttığı, demokrasi ve özgürlükçü temel değerleri tehdit eden bir boyuta ulaştığı savunuldu. AfD’ye göre, Almanya’daki en büyük tehlike halen “İslamcı terör”.

TEPKİYLE KARŞILANDI

AfD’nin önergesine hem iktidar partilerinden hem de diğer muhalefet partilerinden tepki geldi. Koalisyon ortağı Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) Hamburg Milletvekili Christoph de Vries, AfD’nin sunduğu araştırma önergesini “ikiyüzlü bir uygulama” olarak nitelendirdi. De Vries, AfD milletvekillerinin, radikal İslamcılıkla İslam’ı kasıtlı olarak bir tuttuklarını ve tüm Müslümanları radikal İslamcı gibi göstermeye çalıştıklarını söyledi. Bu yaklaşımı “saçmalık” olarak niteleyen de Vries, Almanya’daki yaklaşık 4,5 milyon Müslümanın büyük çoğunluğunun barış içinde ve dostane şekilde yaşadığını kaydetti.

“AfD İZLENMELİ”

Koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) Milletvekili Uli Grötsch ise hükümetin radikal İslamcıları mercek altında tuttuğunu belirterek, Anayasayı Koruma Teşkilatının AfD’yi “incelemesi” gerektiğini ifade etti. “Demokratik seçimler sizi demokratik yapmaz” diye konuşan Sosyal demokrat politikacı, AfD’nin siyasi faaliyetlerinin izlenmesi düşüncesini desteklediğini kaydetti.

Muhalefetteki Yeşiller Partisi’den İrene Mihalic de, AfD’nin önergesini sert sözlerle eleştirdi. Partinin, “ruhunu tamamen gizlediğini” ifade eden Mihalic, Almanya’da radikal İslam ve aşırı sağın en büyük iki tehdit unsurunu oluşturduğunu ifade etti.

Sol Parti’nin tepkisini dile getiren Ulla Jelpke ise AfD’nin, “Almanya’da sözde İslamlaşma tehdidi” şeklindeki gerçeği yansıtmayan söyleminin partinin “en sevdiği kuruntu” olduğunu söyledi. Hür Demokrat Parti (FDP) Milletvekili Stephan Thomae, tüm radikal düşünce ve eylemlere karşı olduklarını belirterek, “Sağdan veya soldan gelmesi ya da radikal İslamcı motivasyonu olması önemli değil” dedi. Thomae, AfD’nin önergesinde ise sadece İslam’a işaret edildiğini belirterek, hazırlanan metni “oldukça tek yönlü” sözleriyle eleştirdi.

HALKWEB-BERLİN

 

Popüler Haberler

Şimdi de imamlar Türkçe dersi verecek: Avrupa Türklerinde kimlik ve anadili gerginliği

Almanya’da uzmanlar uzun zamandan bu yana Türk Dili ve Türk Kültürü derslerinin, anadili eğitiminin ve Türk çocuklarının adeta kaderlerine terk edildiği yönünde alarm veriyorlar. Türkçe derslerinin cami derneklerinin çatısı altında yapılma hesapları, Türk toplumunu tedirgin etti.

Araya mesafe koyarak eylem yaptılar: Almanya’da Helin Bölek anıldı

Konserlerinin ve sanatsal çalışmalarının yasaklanması, grup üyelerinin tutuklu olması üzerine özgürlükleri için başlatılan ölüm orucunun 288’inci gününde hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi Helin Bölek için Almanya’da korona tedbirleri ve kısıtlamalara rağmen anma etkinliği düzenlendi.

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Serbest bırakılmaları için Berlin’de eylem yapacaklar

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) tutuklu ve gözaltındaki gazeteciler için Berlin’deki Brandenburger Tor alanında eylem düzenliyor.

Tüm Haberler

Taksicilerden sağlık emekçilerine teşekkür kolisi

Stuttgart kentinde 800'den fazla üyesi olan taksi kooperatifi “Taxizentrale“ (Taksi Merkezi) sağlık alanında çalışanlara teşekkür etmek için yiyecek-içecek kolileri bağışladı.
dd

Araya mesafe koyarak eylem yaptılar: Almanya’da Helin Bölek anıldı

Konserlerinin ve sanatsal çalışmalarının yasaklanması, grup üyelerinin tutuklu olması üzerine özgürlükleri için başlatılan ölüm orucunun 288’inci gününde hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi Helin Bölek için Almanya’da korona tedbirleri ve kısıtlamalara rağmen anma etkinliği düzenlendi.
dd

Ürküten korona senaryolarının ardı arkası kesilmiyor: “Anarşi çıkabilir”

Şimdi de Alman İçişleri Bakanlığı’na ait korona virüsüyle ilgili çok gizli bir belge basına sızdı. Tam üç senaryo üzerinde durulan rapora göre kısmi sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamaların uzaması ekonominin ağır darbe almasına, dolayısıyla anarşiye yol açabilir.
dd

25’inci yılda kötü şaka: Nürnberg Film Festivali ertelendi

Avrupa'da Türk sinemasıyla ilgili festivallerin en gelişkini olarak tanımlanan Nürnberg Film Festivali, “koronavirüs” salgını nedeniyle alınan önlemler çerçevesinde bu tarihsel etkinliği ertelemek zorunda kaldı.
dd

Almanya o raporu rafta mı unuttu? Salgında 7,5 milyon kişi ölebilir

Ortalıkta sayısız koronavirüs salgınıyla ilgili komplo teorisi ve senaryolar dolaşsa da, Almanya’nın bundan sekiz yıl önce hazırlattığı “Sivil Halkı Korumada Risk Analiz Raporu“ aslında hedefi en iyi tutturan senaryo olmuş. O rapor rafta unutulmuş olabilir mi? Almanya günümüzde yani 2020‘deki küresel salgınla ilgili şaşılacak derecede, bire bir benzeyen bir rapor hazırlamasına karşılık gereken tüm tedbirleri de beraberinde almış mı gerçekten?
dd

Sucuk üretiminde sular durulmuyor: İşyeri işçi temsilcisi işten atılmakla tehdit ediliyor

Merkezi Federal Almanya’nın Köln kentinde bulunan ülkenin en köklü Türk et ve sucuk üreticisi Egetürk’te işçilerin toplu iş sözleşmeleri için hak aramalarıyla başlayan gerginlik tırmanmaya devam ediyor.
dd

Yeni Vatan: Viyana’nın Türkçe gazetesinden “koronavirüs özel sayısı”

Bu yıl 20 yaşını geride bırakan Viyana'nın en etkili Türkçe yerel gazetesi Yeni Vatan, mart ayı sayısını “koronavirüs” ile mücadeleye ayırdı.
dd

Berlin’de Barışlar için eyleme Afrikalı ve Kanadalı gazeteciler de destek verdi

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) tutuklu ve gözaltındaki gazeteciler için Berlin’deki Brandenburger Kapısı önünde bir eylem düzenledi. Gazetecilerin eylemine Kanadalılar ve Afrikalı gazeteciler de destek verdi.
dd