Siyaset Köln’den Türkiye’ye mesaj var: “Seçim iptal kararını geri çek”

Köln’den Türkiye’ye mesaj var: “Seçim iptal kararını geri çek”

AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçilen Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını geri alıp seçimleri de yineleme kararını, İstanbul’la kardeş şehir olan Köln,  Belediye Meclisi’nde ele aldı. Meclis seçim iptali kararının geri çekilmesini talep etti. 

İstanbul seçimleri, Avrupa’daki günlük siyasetin ve yerel yönetimlerin ana gündem maddelerinden biri olmayı sürdürüyor. Nitekim Köln Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de salı günü akşam saatlerinde, yenilenen İstanbul seçimleriyle ilgili bir oturum gerçekleşti. Oturumda Belediye Meclisi, Türkiye’deki demokrat güçlerle dayanışma sözü verdi. 

Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Meclis Grubu Başkanı Niklas Kienitz’in soru önergesi üzerine toplanan Köln Belediye Meclisi’nde, İstanbul seçimleri masaya yatırıldı. Oturumda İstanbul seçimlerinin iptal edilip yenilenmesinin gerek Türkiye’deki demokrasi için, gerekse Köln’ün kardeş şehri İstanbul için endişe verici gelişmeler olduğuna dikkat çekildi. 

MASKARALIK DEĞİL, AKILCI GEREKÇELER 

Köln Büyükşehir Belediye Meclisi hazırladığı bir bildiri ile  iptali “üzüntü verici” olarak niteledi ve iptal kararını eleştirdi. Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve  Avrupa Birliği’nin (AB) Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn’ın İstanbul seçimlerinin yinelenmesine yönelik eleştirileri örnek gösterilen kararda, böyle önemli bir kararın sorumlu kurumlarca mutlaka gerekçelendirilmesi yönündeki uluslararası taleplere karşı Türk makamlarının tutumları da eleştirildi.

“ÇOĞUNLUĞUN SEÇTİĞİ, SEÇİMİN GALİBİ OLMALIDIR”

Bildiride özetle şöyle denildi:

“Türk makamlarının medya, sanat ve kültür alanındaki muhaliflere yönelik tutumunu da eleştiriyoruz. Şeffaf olmayan, baskıcı bu tutum demokrasiye ciddi şekilde zarar verir. Seçmenlerin güvenini önemli ölçüde sarsar. Bu nedenle Türk makamlarından seçim iptali kararını geri çekmesini talep ediyoruz. Her seçim, kardeş şehrimiz İstanbul seçimi de dahil, demokratik temeller çerçevesinde bağımsız, eşit ve gizlilik esasında, adil ve şeffaf olmalıdır. Bu durumda çoğunluğun seçtiği de seçimin kazananı olmalıdır. 

TÜRKİYE’DEKİ YEREL POLİTİKACILARLA DAYANIŞMA

Türkiye, Avrupa Konseyi üyesi olarak Avrupa sözleşmelerine uymalıdır. Köln Meclisi’ndeki demokratik partilerin temsilcileri olarak Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Konvansiyonu’na uymasını talep ediyoruz (Madde 5 – Özgürlük ve Güvenlik Hakkı). Köln Belediyesi olarak 18 Mayıs 2017 yılında meclisteki tüm demokrat grupların kararlaştırdığı Türkiye’deki demokratlarla dayanışma kararımızı yineliyoruz. İstanbul’un kardeş şehrindeki yerel politikacılar olarak işbirliği ve karşılıklı diyalog arayışını bir görev biliyoruz. 

“TÜRK HÜKÜMETİNİN TUTUMU DİYALOĞU GÜÇLEŞTİRİYOR”

Bu, kentimizdeki büyük bir grubu oluşturan Türk ve Kürt kökenliler için de büyük önem taşıyor. Türk hükümetinin seçilmiş yerel politikacılara, gazetecilere, bilimadamlarına ve kamu çalışanlarına yönelik tutumu diyaloğu güçleştiriyor .

Köln Belediyesi olarak, demokrasi, bağımsız seçim, basın özgürlüğü ve insan hakları için mücadele veren Türkiye’deki özellikle de kardeş şehrimiz olan İstanbul’daki yerel politikacılarla, gazetecilerle, barış aktivistleriyle dayanışma içinde olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz. 

“İSTANBUL’DAKİ DOSTLARIMIZIN YANINDAYIZ”

Köln Belediye Meclisi  bu kararla  İstanbul’daki demokratik güçlerin arkasını güçlendirmeyi arzu ediyor. Boğaz’daki metropolde yaşayan ve demokratik değerlere bağlı olan insanlarla sınırsız dayanışma ilan ediyoruz. Çok sayıda Türkiye kökenlinin de memleketi olan Köln Belediyesi ve demokratlar olarak İstanbul’daki dostlarımızın yanında durduğumuzu bildirmek istiyoruz. Türkiye ile, insanlarla, sosyal inisiyatif ve birliklerle diyalog içinde olmaya ihtiyacımız var. Türkiye’deki ve İstanbul’daki demokratik güçlerle işbirliği her zamankinden daha fazla önem taşıyor.”

KARDEŞ ŞEHİR ÇALIŞMALARININ AKIBETİ MERAK KONUSU

Köln Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Encümeni olarak yer alan Malik Karaman, oturum sonrası HALKWEB’e yaptığı açıklamada Köln kentinin İstanbul’un kardeş şehri olması dolayısıyla yenilenen seçimleri de yakından izlemeye devam edeceklerini bildirdi. Aynı zamanda Köln İstanbul Kardeş Şehir Derneği’nde yönetim kurulu üyesi olan Malatya kökenli SPD’li Karaman, seçim iptalinden önce planlanan 9-16 Haziran tarihleri arasında İstanbul ziyareti gerçekleştireceklerini de belirterek, “Ancak tüm bu gelişmelerin ardından ziyaretimizin akıbeti ve kuruşumuzun İBB ile işbirliği nasıl bir şekil alır, hep beraber göreceğiz” dedi. 

BAŞKAN HENRİETTE REKER TÜRKİYE’YE GİDİYOR

Öte yandan Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Henriette Reker’in İstanbul’u ziyaret edeceği ve çeşitli temaslarda bulunacağı, Köln Belediye Meclisi’nce alınan kararı da bu temaslarında dile getireceği öğrenildi. 

IŞIN TOYMAZ – KÖLN

 

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Viyana’da genç sanatçılarımız: Nazlı Hacıalioğlu

Müziğin başkentindeki olanaklardan Avusturya'da yaşayan insanlarımızın yeterince yararlanmadığı ileri sürülüyor. Piyanist Nazlı Hacıalioğlu, bu gereksiz uzaklığı kısa sürede “yakına çeviren” sanatçılarımıza bir örnek. 

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonu satılıyor

Hüseyin Çiloğlu çocuklarının eğitim masraflarına çözün bulmak amacıyla ömrünü adadığı ve emek emek oluşturduğu Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonunu satışa çıkarmak zorunda kaldı. Fotoğraf ustası, Avrupalı Türklere de arşivinin satışını duyurdu.

Deniz bitti: AKP’nin gözü, yurtdışındaki Türklerin emekliliğinde

AKP hükümeti tarafından Meclis’e sunulan “Yeni Ekonomi Paketi” yurtdışı Türklerinin emeklilik hakları ile ilgili olumsuz düzenlemeleri de beraberinde getiriyor. Söz konusu paketle AKP, SSK borçlanmasının kaldırılmasını da teklif etti.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd