Siyaset Kayyum kurbanı başkanlar Köln’deki Barış Senfonisi’ne katılıyor

Kayyum kurbanı başkanlar Köln’deki Barış Senfonisi’ne katılıyor

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Genel Başkanı Hüseyin Mat, sosyal medya üzerinden bir duyuru yaparak ‘‘görevden uzaklaştrılan‘‘ ve yerlerine kayyum atanan Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarını 28 Eylül 2019 tarihinde Köln’de ağırlayacaklarını bildirdi.

Genel Başkan Hüseyin Mat, AABF’nin 30’uncu kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında Lanxess Arena’da düzenleyecekleri, “Yol Bir Sürek Binbir – Barış Senfonisi” etkinliğine Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızrak, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan’ı onur konuğu olarak davet ettiklerini açıkladı.

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Genel Başkanı Hüseyin Mat, görevden uzaklaştırılan Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarını 28 Eylül 2019 tarihinde Köln’de ağırlayacaklarını bildirdi

AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat, belediye başkanlarına yaptıkları davete ilişkin şunları söyledi:

“Halkın iradesi ile seçilen, darbe ile yerlerine kayyum atanan kadim coğrafyanın üç belediye başkanını, 28 Eylül 2019 Köln Lanxess Arena’daki Yol Bir, Sürek Binbir – Barış Senfonisi etkinliğimize onur konuklarımız olarak davet ediyoruz. Yol Bir, Sürek Binbir – Barış Şöleni, halkların, dillerin, inançların, kültürlerin harmanlandığı barış şölenidir. Bu kapsamda Almanya ve Türkiye’de bulunan siyasi partileri, sivil toplum kuruluşlarını, inanç kurumlarının temsilcilerini davet ettik.

CHP, HDP, EMEP VE ÖDP’DEN DE KATILIM OLACAK

Türkiye’den CHP, HDP, ÖDP, EMEP gibi siyasi partilerin tüm milletvekili ve belediye başkanlarına da bundan yaklaşık bir ay önce davetiye yolladık.

Aleviler, birçok farklı toplumsal kesimleri bir araya getirebilecek önemli bir güçtür. Bu sorumluluğumuzu bağımsız çizgimize, ilkelerinize ve duruşumuza yakışır bir şekilde ve kararlılıkla birlikte sürdürmeye devam edeceğiz. 28 Eylül 2019 tarihinde bu büyük buluşmaya ve kucaklaşmaya Köln Lanxess Arena’da hep birlikte tanıklık edeceğiz.”

YILDIZ SANATÇILARDAN SENFONİYE DESTEK YAĞDI

Öte yandan “Yol Bir Sürek Binbir/Barış Senfonisi”nde yer alacak olan sanatçılar da Barış Senfonisi’ne katılma çağrısı yaptı.

Oyuncu-çevirmen Füsun Demirel “Sevgi bizim dinimizdir. Başka dine inanmayız. Haydi! Semahlarla, sazlarla, sözlerle, türkülerle hep birlikte; gelin canlar bir olalım!” derken yönetmen, yazar Mustafa Altıoklar da Pir Sultan Abdal şiiriyle çağrı yaptı.

“Yol Bir Sürek Binbir/Barış Senfonisi”nde yer alacak olan sanatçılar arasında oyuncu-çevirmen Füsun Demirel de yer alıyor

Mehmet Ali Alabora videolu mesajla “Birlikte türkü söyleyeceğimiz için çok heyecanlıyım” derken, Sakina Teyna “Gelin eserlerimizi hep birlikte özgürlük ve barış için seslendirelim” çağrısında bulundu. Niyazi Koyuncu Lazca bir şarkı, sanatçı Ferhat Tunç da “Ma Çhi Di” adlı Zazaca bir eser eşliğinde seslendi. Sanatçı Beser Şahin, Yol Bir Sürek Binbir-Barış Senfonisi için “Duazlarımızın, klamlarımızın avazı olmak için bir araya geliyoruz” derken, Müzisyen Paul Dwyer “O gün sizlerle buluşmak için sabırsızlanıyorum”, sinema ve tiyatro oyuncusu Ulrike Johannson da “En önemlisi kalptir. Kalplerin buluşmasına seviniyorum” sözleriyle seslendi.

“Yol Bir Sürek Binbir – Barış Senfonisi”nin genel sanat yönetmenliğini Necati Şahin, müzik yönetmenliğini ise Kemal Dinç üstleniyor. Senfonide bin kişilik bağlama sanatçısı ve koro sahne alacak.

HALKWEB – KÖLN

Popüler Haberler

500 bin için başvurdular, Stuttgart “5 bin kişi” dedi: Kim bu “korona yasağı“ karşıtları?

Almanya’da mart ayından bu yana süren ve gittikçe büyüyen korona protestoları adeta tsunamiye dönüştü. Stuttgart’ta cumartesi günü 500 bin kişi sokağa çıkmaya hazırlanıyordu. Saatler kala Stuttgart Belediyesi salgın tedbirleri çerçevesinde  “500 bin değil 5 bin” dedi. Gösterinin organizatörleri dava açtı.

Almanya’nın Türkçe radyosu artık 20 yaşında bir genç

BERLİN  Fotoğraflar: Mesut HASTÜRK Artık 20 yaşında bir genç olarak bakılan ve 24 saat Türkçe yayın yapan Federal Almanya’nın en etkili radyosu Metropol FM, zorlu bir...

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd