Siyaset Kayyum kurbanı başkanlar Köln’deki Barış Senfonisi’ne katılıyor

Kayyum kurbanı başkanlar Köln’deki Barış Senfonisi’ne katılıyor

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Genel Başkanı Hüseyin Mat, sosyal medya üzerinden bir duyuru yaparak ‘‘görevden uzaklaştrılan‘‘ ve yerlerine kayyum atanan Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarını 28 Eylül 2019 tarihinde Köln’de ağırlayacaklarını bildirdi.

Genel Başkan Hüseyin Mat, AABF’nin 30’uncu kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında Lanxess Arena’da düzenleyecekleri, “Yol Bir Sürek Binbir – Barış Senfonisi” etkinliğine Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızrak, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan’ı onur konuğu olarak davet ettiklerini açıkladı.

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Genel Başkanı Hüseyin Mat, görevden uzaklaştırılan Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarını 28 Eylül 2019 tarihinde Köln’de ağırlayacaklarını bildirdi

AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat, belediye başkanlarına yaptıkları davete ilişkin şunları söyledi:

“Halkın iradesi ile seçilen, darbe ile yerlerine kayyum atanan kadim coğrafyanın üç belediye başkanını, 28 Eylül 2019 Köln Lanxess Arena’daki Yol Bir, Sürek Binbir – Barış Senfonisi etkinliğimize onur konuklarımız olarak davet ediyoruz. Yol Bir, Sürek Binbir – Barış Şöleni, halkların, dillerin, inançların, kültürlerin harmanlandığı barış şölenidir. Bu kapsamda Almanya ve Türkiye’de bulunan siyasi partileri, sivil toplum kuruluşlarını, inanç kurumlarının temsilcilerini davet ettik.

CHP, HDP, EMEP VE ÖDP’DEN DE KATILIM OLACAK

Türkiye’den CHP, HDP, ÖDP, EMEP gibi siyasi partilerin tüm milletvekili ve belediye başkanlarına da bundan yaklaşık bir ay önce davetiye yolladık.

Aleviler, birçok farklı toplumsal kesimleri bir araya getirebilecek önemli bir güçtür. Bu sorumluluğumuzu bağımsız çizgimize, ilkelerinize ve duruşumuza yakışır bir şekilde ve kararlılıkla birlikte sürdürmeye devam edeceğiz. 28 Eylül 2019 tarihinde bu büyük buluşmaya ve kucaklaşmaya Köln Lanxess Arena’da hep birlikte tanıklık edeceğiz.”

YILDIZ SANATÇILARDAN SENFONİYE DESTEK YAĞDI

Öte yandan “Yol Bir Sürek Binbir/Barış Senfonisi”nde yer alacak olan sanatçılar da Barış Senfonisi’ne katılma çağrısı yaptı.

Oyuncu-çevirmen Füsun Demirel “Sevgi bizim dinimizdir. Başka dine inanmayız. Haydi! Semahlarla, sazlarla, sözlerle, türkülerle hep birlikte; gelin canlar bir olalım!” derken yönetmen, yazar Mustafa Altıoklar da Pir Sultan Abdal şiiriyle çağrı yaptı.

“Yol Bir Sürek Binbir/Barış Senfonisi”nde yer alacak olan sanatçılar arasında oyuncu-çevirmen Füsun Demirel de yer alıyor

Mehmet Ali Alabora videolu mesajla “Birlikte türkü söyleyeceğimiz için çok heyecanlıyım” derken, Sakina Teyna “Gelin eserlerimizi hep birlikte özgürlük ve barış için seslendirelim” çağrısında bulundu. Niyazi Koyuncu Lazca bir şarkı, sanatçı Ferhat Tunç da “Ma Çhi Di” adlı Zazaca bir eser eşliğinde seslendi. Sanatçı Beser Şahin, Yol Bir Sürek Binbir-Barış Senfonisi için “Duazlarımızın, klamlarımızın avazı olmak için bir araya geliyoruz” derken, Müzisyen Paul Dwyer “O gün sizlerle buluşmak için sabırsızlanıyorum”, sinema ve tiyatro oyuncusu Ulrike Johannson da “En önemlisi kalptir. Kalplerin buluşmasına seviniyorum” sözleriyle seslendi.

“Yol Bir Sürek Binbir – Barış Senfonisi”nin genel sanat yönetmenliğini Necati Şahin, müzik yönetmenliğini ise Kemal Dinç üstleniyor. Senfonide bin kişilik bağlama sanatçısı ve koro sahne alacak.

HALKWEB – KÖLN

Popüler Haberler

İlber Ortaylı Tübingen Üniversitesi’nde Türk-Alman ilişkilerini anlatacak

Stuttgart Başkonsolosluğu’nun Tübingen Eberhard Karls Üniversitesi ile işbirliği çerçevesinde “Tarihi Süreçte Türk-Alman İlişkileri“ adı altında bir konferans düzenleniyor.

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

“Türkçe cemaatlere teslim edilemeyecek kadar kutsaldır”

Almanya’da kan kaybeden “Türkçe” dersleri için alarm veriliyor. AKP hükümetinin Türkçe derslerini cemaatlerin çatısı altına yerleştirme politikası ülkede Türkçe derslerine ilgiyi her geçen gün azaltmaya devam ediyor.

Alman uzmanın göç uyarısı: Gelen kadınların dışlanmasına karşı özel destek gerekiyor

Son yıllarda Müslüman göçmenlerin beraberlerinde birçok kısıtlayıcı normu da Avrupa’ya taşıdıklarını hatırlatan Dr. Susanne Baumgart, kadınları toplumsal yaşamdan uzak tutan eğilimlere karşı anayasal ve psikolojik destek verilmesini istedi.

Tüm Haberler

Stuttgart’ta “kültürler arası” Noel konseri

Almanya’nın Stuttgart kentinde “İnterkültürel Noel Konseri” akşamı düzenleniyor.
dd

Ahmet Arpad’ın fotoğraf sergisi: Türkiye’den insan manzaraları

Alman toplumunun iç içe yaşadığı ve hangi koşullardan bu ülkeye geldiği konusunda pek fazla bilgi sahibi olmadığını düşünen yazar Ahmet Arpad, Türkiye’den portreleri segilemeyi sürdürüyor.
dd

Alman uzmanın göç uyarısı: Gelen kadınların dışlanmasına karşı özel destek gerekiyor

Son yıllarda Müslüman göçmenlerin beraberlerinde birçok kısıtlayıcı normu da Avrupa’ya taşıdıklarını hatırlatan Dr. Susanne Baumgart, kadınları toplumsal yaşamdan uzak tutan eğilimlere karşı anayasal ve psikolojik destek verilmesini istedi.
dd

“Türkçe cemaatlere teslim edilemeyecek kadar kutsaldır”

Almanya’da kan kaybeden “Türkçe” dersleri için alarm veriliyor. AKP hükümetinin Türkçe derslerini cemaatlerin çatısı altına yerleştirme politikası ülkede Türkçe derslerine ilgiyi her geçen gün azaltmaya devam ediyor.
dd

AB’nin yaptırımları ciddi: Brüksel ve Berlin’le Ankara’nın doğalgaz sürtüşmesi ısınıyor

AB Dışişleri Bakanları, Türkiye kamuoyu ABD ve Trump ile meşgul edilirken, Ankara'ya karşı ağır bir yaptırım kararı aldı. Ankara, Doğu Akdeniz'de ve kendi ekonomik tasarruf bölgesinde kaldığını ileri sürdüğü sulardaki doğalgaz yataklarında arama ve çıkarma çalışmalarında kararlı. Özellikle Kıbrıs nedeniyle, Berlin-Brüksel hattı ve Ankara arasındaki iplerin gerildiği gözleniyor. Mültecilere kapıların açılması tehditlerine yönelik tepkiler sertleşiyor.
dd

Esslingen’e Türkiye kökenli “Yeşil Başkan”: Yalçın Bayraktar

Türkiye kökenli Almanların yerel yönetimlerde etkili görevlere gelmelerinde üst üste sürprizler yaşanıyor. Hannover'den sonra Esslingen'de de yeni bir görevlendirme yapıldı.
dd

Barışçılar tedirgin: Almanya silah ihracatında rekora yürüyor

Sol Parti’nin soru önergesine Alman hükümetinin verdiği yanıta göre, bu yılın ilk 10 ayında 7 milyar 420 milyon avro değerinde silah ihracatına onay verildi. Buna göre, silah satışı 2015 yılındaki rekora ulaştı.
dd

Avrupa’dan kesecek: Almanya’dan kendi ulusal uzay programına ek bütçe

Alman hükümeti, ulusal uzay programlarına daha fazla bütçe ayırmaya karar verdi. Almanya, Avrupa Uzay Ajansı’na yaptığı mali katkıyı ise azaltmayı planlıyor.
dd