Siyaset İş ciddiye biniyor: Fabrikalarda Nazilere yer yok!

İş ciddiye biniyor: Fabrikalarda Nazilere yer yok!

Almanya'da yükselen yeni sağ ve AfD'nin seçim başarıları, fabrikalardaki emekçileri ve çalışma ortamını tehdit edici sonuçlar yaratmaya başladı.

Dünyanın en büyük otomobil devlerinden olan Mercedes’in Untertürkheim/Stuttgart fabrikasında ırkçılar aylarca Türkiye kökenli işçileri mesaj, mobbing vb. ile tehdit etmişti. Tehditlerin açığa çıkması üzerine firma iki ırkçının çıkışını vermişti. Irkçılara çıkış verilmesinde sendikanın önemli bir yeri oldu. Zira sendikalar başından itibaren işçileri bölmeye karşı çıkmış, ırkçılıkla müdahale ederek hak ve özgürlüklerden yana olmuşlardır. Bu konu yazılı ve görsel medyada yeteri kadar işlendi.

Öteden beri mücadeleciliği ve sendika üyesi oranının yüksekliği ile bilinen Untertürkheim Mercedes fabrikasında yeni sürtüşmeler ve ırkçıların yeni atılımları ortaya çıktı. IG Metall sendikasının her eyleminde kitlesel ve coşkulu biçimde yer alan işçilere karşı bir bölüm ırkçı, sendikal hareketi bölmek amacıyla “Zentrum Automobil” başlığı altında yeni bir örgütlenmeye gitti. Böylece, 150 ulustan işçinin bir arada çalıştığı fabrikada ırkçı propaganda başladı.

AŞIRI SAĞCI “SENDİKACILAR”

Aşırı sağcı “sendikacılar”, mahkemenin işten atılmaları yönünde aldığı kararı bir üst mahkemeye taşıdılar. 5 Aralık saat 11.00 de davanın görüleceği duyulur duyulmaz sendikalar ve demokratik kurumlar harekete geçti.

Mercedes işçi temsilciliği ve sendika temsilcileri sabah saat 7’de mahkeme önüne gelerek bilgilendirme masası açtılar. Dağıttıkları el ilanlarında “Zentrum Automobil”in gerçekleri ters yüz edip ırkçılık yapan yalancılar olduklarına dikkat çektiler. İşçilerin giymiş oldukları kırmızı yeleklerdeki “Nazilere yer yok” parolası eyleme damgasını vurdu.

Dört tarafına ırkçılığı kınayan pankartlar asılan sendika binası önündeki alanda miting saat 10’da başladı. DGB Baden-Württemberg Başkanı Martin Kunzmann konuşmasında “Bizler şu an faşizme karşı mücadelesi ile öne çıkan Hans Böckler meydanında toplanmış bulunuyoruz. Çok renkli dünyanın kirletilmesine seyirci kalamayız.İşçilerin birliğine zarar veren her kimse sendika olarak karşılarında duracağız” dedi.

Ver.di Stuttgart Başkanı CunoBrune-Hägele de “Yaşasın uluslararası dayanışma!” sözleriyle katılımcılara teşekkür etti. Brune-Hägele, “Irkçılık bir tehdit olarak varlığını sürdürmektedir. Sendika olarak hayatın bütün alanlarında ırkçılığa karşı mücadeleyi desteklemek görevimizdir” diye konuştu.

IG Metal ve gençlik temsilcileri de ırkçılığı kınayan konuşmalar yaptı.

ULUSLARARASI DAYANIŞMA

Mitinge katılan 300 kişi sürekli sloganlar atarak ırkçıları protesto etti. Saat 11’de ırkçı naziler 10 kişi kadar geldiler. Kitle nazilerin önüne geçerek mahkeme salonuna girişlerini engelledi. Miting alanının etrafı tam teçhizatlı onlarca polis ile kuşatıldı. “Naziler dışarı!” sloganlarını atan gençlerin üzerine biber gazı sıkıldı ve ırkçılar polis koridorunda mahkeme salonuna alındı.

Mahkeme devam ederken hâkimin “kırmızı yelekler çıkarılmazsa duruşmayı başka bir güne erteleyeceği” uyarısı iki kişi üzerindeki sendikanın yeleklerini çıkardı.

Mahkeme, bir kez daha fabrikada ırkçılık yapan iki kişinin çıkışını onayladı.

ALİ ÇARMAN – STUTTGART

 

Popüler Haberler

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

ÇYDD BW’den Türkiye’deki öğrencilere bilgisayar desteği

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Baden Württemberg Türkiye‘de korona pandemisi sebebiyle eğitime uzaktan devam etmek zorunda olan öğrencilere bilgisayar desteği verebilmek için “Çağdaş Yaşam Engel Tanımaz Bilgisayar Kampanyası” başlattı.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd