Siyaset İrlanda ve can pazarında iktidar oyunları: Sinn Féin’e koronavirüs soslu siyasi komplo...

İrlanda ve can pazarında iktidar oyunları: Sinn Féin’e koronavirüs soslu siyasi komplo mu?

İrlanda’da seçimlerden önde çıkan parti Sinn Féin’in lideri Mary Lou MacDonald’a koronavirüs şaşkınlığı kullanılarak bir tür siyasi komplo düzenlendiği yolundaki iddialar giderek güç kazanıyor.

Öyle bir siyasi lider düşünün ki ülkedeki siyasette 99 yıldan bu yana egemen olan iki sağ partiyi geçen şubat ayındaki seçimlerde oyların çoğunu alarak geride bırakmış olsun.

Yine aynı lider, partisini ülkenin önde gelen sol partisi olarak konumlandırmayı da başarmış olsun. Ve yine o lider, 28 Mart’ta test yaptırıp, sonucunun pozitif çıktığını tam 18 gün sonra öğrenmiş olsun.

IRA’nın eski siyasi kanadı Sinn Féin’in lideri Mary Lou McDonald, koronavirüs kaptığını sosyal medyadan duyurunca ortalık karıştı. Mary Lou Mc Donald, deyim yerindeyse, canıyla uğraşırken iktidarı Sinn Féin’e bırakmamak adına her iki sağ parti Fine Gael ve Fianna Fail, koalisyon konusunda anlaşmaya varıldığını ve üçüncü bir ortak arayışı içinde olduklarını açıkladılar.

İrlanda’da son seçimlerde en çok oyu alan Sinn Féin’in lideri Mary Lou McDonald’ın test skandalını, koronanın siyaset, sosyal ve ekonomi dünyasına yansımalarını anlatmak üzere Halkweb yazarı ve Avrupa Türk Gazeteciler Birliği İrlanda Temsilcisi Çağdaş Gökbel Halkweb YouTube kanalında Avrupa Özel’in konuğu oldu.

Gazeteci Çağdaş Gökbel’in Dublin’den aktardıklarından öne çıkanlar şöyle:

TESTLER ALMANYA’YA GÖNDERİLMİŞ

“McDonald İrlanda kamuoyunda bomba etkisi yarattı. McDonald 28 Mart’ta test yaptırmıştı. Sonucun pozitif olduğu kendisine 14 Nisan’da bildirildi.

Boris Johnson enfeksiyona yakalandığında çok kısa sürede yoğun bakıma alındı. İktidara oynayan bir partinin liderinin iki-üç hafta oyalanmasına anlam vermedi halk. McDonald bu süre içinde hayatını da kaybedebilirdi. Twitter’da İrlandalılar sert paylaşımlarda bulundular. Şubat ayında yapılan genel seçimler esnasında İrlanda’nın en büyük problemi sağlık sistemi olarak önümüzde duruyordu. Ardından da konut kriziydi. Covid-19’la çökmüş bir sağlık sistemi krizi ile yüzleşti. Mary Lou McDonald’ın test sonucunu almasının çok uzun sürmesi de İrlanda’da sağlık sistemiyle ilgili bazı gerçekleri çok net bir şekilde ortaya koydu.

Tabii burada komplo teorisine de girmemek gerekir. Yani bunu, merkez siyaseti domine eden iki sağ partinin bir suikasti gibi yorumlamamak gerekir. İrlanda’da yapılan testleri pek çözememişler Almanya’ya göndermişler. O testler arasında McDonald’ın da testi yer alıyormuş. Bu yüzden zaman geçtiği yönünde bilgiler var. McDonald bir açıklama yaparak iyileşmesinde bir gerileme yaşadığını söyledi. Hafta sonunda durumunun kötüleştiğini ve sağ akciğerinde bir iltihaplanmanın söz konusu olduğunu bildirdi. Kullandığı ilaçlara vücudu iyi yanıt veriyormuş ve önümüzdeki pazartesi işinin başına geçmesi bekleniyor.

HIZLI TEST İÇİN ORDUYU BİLE DEVREYE SOKTULAR AMA…

Buna karşılık anımsatmak isterim: Dublin’de donanmaya ait bir savaş gemisi önünde ordu bir çadır kurdu. Covid-19 test merkezi kurduklarını söylediler. Hızlı test yapıp sonuç alınması amaçlanıyordu. Orduyu devreye sokan İrlanda’da, iki-üç hafta öncesine kadar ülkenin başbakanlığına aday olan muhalefet partisinin lideri Mary Lou McDonald üç hafta kadar bekletildi. Filistin Büyükelçiliği geçmiş olsun mesajını iletti. Bu da adadaki siyasi atmosferin Birleşik Krallık’la İrlanda’nın madalyonun iki yüzü gibi olduğunu gösteriyor. Sinn Féin, Filistin mücadelesi ile ilgili merkez siyasetin çok dışında çok pozitif politikalar yürütüyor. Bu da iç siyasete etki ediyor. McDonald’ın seçim zaferine rağmen siyaseti domine eden Fine Gael ve Fianna Fail’in Sinn Féin’e iktidarı vermemesinin kodlarını buradan çözümleyebiliriz aslında.

MERKEZ SİYASET AMERİKANCI

Merkez siyaset kesinlikle Amerikancı ve Avrupa’nın o merkez politikasından asla şaşmak istemiyor. Krize rağmen de bu böyle. Ezeli iki rakip olan bu iki sağ parti çok uzun yıllardan bu yana ülke siyasetini domine ediyor. Koalisyon görüşmesinden sonra bu düşmanlığın da yapay olduğu ispatlanmış oldu. Haftalar öncesinde Leo Varadkar, Sinn Féin ile kesinlikle koalisyon kurmayacağın söylemişti. Halk ise tepki göstermiş ve “Demokratik irademize neden saygı duyulmuyor?” yönünde sesler yükselmişti.

SALGINDA VE SONRASINDA 400 BİN KİŞİ İŞİNİ KAYBEDECEK

Kriz biraz da Başbakan Leo Varadkar’a yaradı. Salgında doktor önlüğünü giyip sahada çalışması popülaritesini de arttırdı. Krizde popülaritesinin yükselmesi çok normal. Salgın ilk başladığında 140 bin kişi işini kaybetti. Bittiğinde ise 400 bin kişi işsiz kalacak. Lockdown yani sokağa çıkma yasağı devam edecek. Halkın önceliklerini dikkate alan bir hükümet sistemi yok. Mary Lou McDonald iktidar olabilseydi dünyaya umut olabilirdi. Pandemiden sonra ciddi bir sistem kriziyle karşılaşacağız. Mary Lou McDonald bunu atlatacak, ancak ilerleyen süreçte kendisini çok daha sert bir siyasi atmosferin beklediğini söyleyebiliriz.“

NE OLMUŞTU?

İrlanda’da 8 Şubat‘ta yapılan erken seçimlerden bu yana koronavirüs salgınının da etkisiyle yeni hükümet kurulamamıştı. Ülke siyasetinİ uzun yıllardan bu yana belirleyen iki ezeli rakip parti Fine Gael ve Fianna Fail, eşit güçte ve merkezde yer aldığı üç ya da daha fazla partiden oluşan bir hükümet kurulması arayışını sürdürüyor.

IŞIN TOYMAZ – DUBLİN

 

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Almanya’da Türkçe için halk kenetlendi: Ortak çağrı

Neredeyse 60 yılı geride bırakmaya hazırlanan Almanya’daki Türk toplumu “Türkçe”de birleşmeye hazırlanıyor. Türk işgücü göçü tarihinde ilk kez gözlenen ve tarihe geçmeye hazırlnan “Türkçe” ve “eğitim” seferberliği için 78 kişi ve kuruluş ortak çağrıya imza attı.

ÇYDD BW’den Türkiye’deki öğrencilere bilgisayar desteği

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Baden Württemberg Türkiye‘de korona pandemisi sebebiyle eğitime uzaktan devam etmek zorunda olan öğrencilere bilgisayar desteği verebilmek için “Çağdaş Yaşam Engel Tanımaz Bilgisayar Kampanyası” başlattı.

Berlin Duvarı’nda bir krallıktı: “Osman Amca’nın Kulübesi

Bir dönem filme çekilmesi de düşünülen bir olaydı Osman Amca’nın Kulübesi. Berlin Duvarı’nın bir parçasıydı ve bir tür krallıktı aslında. Berlin’de yaşayan tiyatrocu-yazar Yalçın Baykul, kıvrak üslubuyla bu kulübenin öyküsünü ve başkahramanını yazdı.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd