Siyaset Irkçılardan gövde gösterisi: Sosyal mesafe ve maske unutuldu, Hitler unutulmadı

Irkçılardan gövde gösterisi: Sosyal mesafe ve maske unutuldu, Hitler unutulmadı

Alman anayasasını savunma bahanesiyle meydanlara çıkan ve salgın önlemlerini protesto eden aşırı sağcılar, gösterilerde ne sosyal mesafeye dikkat ettiler ne de maske taktılar. Hitler’in “Kavgam” kitabının kapağının yer aldığı pankartların açıldığı gösterilere sağ popülist parti AfD sempatizanlarının geniş katılım gösterdiği gözlendi. Öte yandan aralarında Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu’nun  (DİDF)  da yer aldığı Sağa Karşı Birlik Platformu da Stuttgart kentinde ırkçılara karşı eylem yaptı. Irkçılar 9 Mayıs’ta 25 bin kişilik dev mitinge hazırlanıyor.

İkiden fazla kişinin sokakta bir araya gelmesinin yasaklandığı korona günlerinde Almanya’da sağ popülistler bir yerden düğmeye basılmış gibi tam dört ayrı eylem için sokağa çıktı.   Stuttgart’ta “Querdenken 711 (Rahatsız Eden Düşün 711) – Direniş 2020” hareketinin gösterileri ülke gündemine oturdu. Alman anayasasının ilk 20 maddesini kendilerine rehber alan aşırı sağcılar, bugüne değin ayrı ayrı tarihlerde 4 miting düzenlediler.

 

IRKÇILARIN ÖNLEM ŞİKAYETİ: “ÇOK İLERİ GİTTİLER”

Stuttgart’ta cumartesi günü dört bin kişinin katılımıyla ırkçılar, Bad Cannstatt semtindeki Wasen’de adeta bir gövde gösterisi gerçekleştirdi. Baden Württemberg eyaleti ve yakın eyaletlerden katılımın olduğu gösterilere  toplumun çeşitli kesimlerinden ve ailece gelenlerin sayısı dikkat çekti. Mitingde yapılan konuşmalarda günlük hayattaki kısıtlamalardan rahatsız olanlar, “okulumuza dönmek istiyoruz” diyen çocuklar öne çıkarken, koronovirüse karşı alınan önlemlerde “çok ileri gidildiği” öne sürüldü.

DİRENİŞ 2020 PARTİSİNİN LİDERİNDEN STUTTGART SİNYALİ

Eylemin örgütleyicilerinden Michael Ballweg konuşmasında “Temel hak ve özgürlüklerin kaldırılması kabul edilemez, neden İsveç modelini tartışmıyoruz? Dört ay öncesinde bu alanda yapılacak olan halk festivalinin neden iptal edildiğini anlayamıyoruz” dedi.

Kısa bir süre önce kurulan “Direniş 2020” partisinin kurucusu Leipzigli avukat Ralf Ludwig ise konuşmasında “Stuttgart’ın Federal Almanya Cumhuriyeti’ne ve tüm Avrupa’ya büyük bir sinyal gönderdiğini düşünüyorum” dedi.

Diğer taraftan aşırı sağcıların eyleminde göstericilerin maske kullanmadığı ve sosyal mesafeyi ihlal ettikleri de gözlendi. Oysa 1 Mayıs gösterilerinde polis sık sık eylemcileri 1,5 metre mesafe konusunda uyarmış ve müdahale etmişti.

MERKEL’İ İSTİFAYA ÇAĞIRDILAR

Hitler’in ünlü kitabının kapağına yer verilen pankartların yanı sıra, dövizlerde şu sloganlar dikkat çekti:

“Korku ve aptallığın sürdüğü yerde temel haklar yok olur!”

“Halkız biz!”

“Merkel istifa !”

“İsa hayat kurtarır, Bill Gates tahrip eder!”

“Temel haklar devlete karşı savunma haklarıdır!”

DİDF’Lİ EYLEMCİLERE IRKÇILAR SALDIRDI

 “Stuttgart Sağa Karşı Birlik Platformu”ndan yapılan açıklamalarda söz konusu hareket hakkında en başından bu yana “aşırı sağcı” uyarısı yapılıyordu. Aşırı sağcıların gövde gösterisine karşı Stuttgart Sağa Karşı Birlik Platformu da paralel bir eylem yaptı ve ırkçılığı kınadı.

 

DİDF üyelerinin de katıldığı gösteride bazı aşırı sağcılar eylemcilere sataştı, gösteriyi durdurmaya çalıştı. Hitler’in “Kavgam” kitabının kapağını döviz yapanlar, imparatorluk bayrağını taşıyanlar, partiler üstü bir hareket olduğunu iddia edenlerden bazı saldırganlar, önce laf attılar, daha sonra DİDF üyesi kadın bir emekçiyi ve bir genci tartakladılar. Polisin saldırganları izlemekle yetindiği ileri sürüldü.

 

Eylemde bir üyeleri tartaklanan DİDF Stuttgart Başkanı Abidin Özcan “Son zamanlarda insanların koronavirüsüne karşı korku ve çaresizligini kullanarak halkı yanlarına çekmeye çalışan aşırı sağcılar yeniden tehlike yaratıyorlar. Bizler demokratik kurumlar olarak çok dikkat etmeliyiz. İnsanları uyarmalıyız, gerçekleri anlatarak aydınlatmalıyız” dedi.  

9 MAYIS’TA 25 BİN KİŞİLİK GÖSTERİYE HAZIRLANIYORLAR

Aşırı sağcı “Querdenken 711” hareketi önümüzdeki bir ay için yapacakları eylemleri şimdiden duyurdu. Aşırı sağcı hareketin, 9 Mayıs 2020 tarihinde, Almanya genelinde yapılacak bir çağrı ile 25 bin kişinin katılacağı büyük bir gösteri hazırlığı içinde oldukları biliniyor.

ALİ ÇARMAN – STUTTGART

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Modern Avrupa’nın Anadolu korkusu ve kaynakları

Anadolu’yla ilgili, sadece uluslararası siyasette değil, antik tarih tartışmalarında da yeni zarlar atılıyor. Yeni bulgular masaya yatırılıyor, yeni yorum talepleri yükseliyor. Türkiye’nin, özellikle de batısının, M.Ö. 2’nci binyılda, Troya savaşlarının patlak verdiği M.Ö. 1200’lerin öncesi ve sonrasında, “Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan” bir coğrafya olarak “Sıfırıncı Dünya Savaşı”na sahne olduğu yeni iddialar arasında yer alıyor.

Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonu satılıyor

Hüseyin Çiloğlu çocuklarının eğitim masraflarına çözün bulmak amacıyla ömrünü adadığı ve emek emek oluşturduğu Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonunu satışa çıkarmak zorunda kaldı. Fotoğraf ustası, Avrupalı Türklere de arşivinin satışını duyurdu.

Kendisi Viyanalı, ailesi Polonyalı ve Çek: Genç bir kadının saz tutkusu

Son birkaç yıldır sazı ve sözüyle sosyal medyada tam bir fenomene dönüşen genç sanatçı Petra Nachtmanova, büyük tutkusu “Saz” için bir belgesel hazırladı. İstanbul ve Berlin'de art arda galası yapılan filmin ve sazın anlamını Nachtmanova, Özlem Coşkun ve Ali Yıldırım'a anlattı.

Ahmet Arpad: Almanya’da tarikatlar at koşturuyor

Çalışmalarını uzun yıllardır Stuttgart’ta sürdüren yazar ve çevirmen Ahmet Arpad, Federal Almanya’da güncelliğini hep koruyan dinci kuruluşlarla ilgili tehlikeye tekrar dikkat çekti. Arpad’ın değerlendirmesini sunuyoruz.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd