Siyaset İngiltere bilmecesi bunalttı: Boris Johnson, AB’yi şimdiden sarsıyor

İngiltere bilmecesi bunalttı: Boris Johnson, AB’yi şimdiden sarsıyor

Resesyon beklentisine ek bir "Boris faktörü", Avrupa en zengin ekonomisinde yeni endişeleri tetikledi. Federal Almanya'nın Fransa ile birlikte, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'dan "sakin olmasını" istemesi, siyasetteki çıkmazlardan çok ekonomideki deprem olasılığından kaynaklanıyor. 

İngiltere’nin yeni Başbakanı Boris Johnson, Avrupa Birliği iktisatçılarının ve mali uzmanların şimdiden korkulu rüyası oldu. İngiltere’nin düzensiz, yani üzerinde uzlaşılmış bir çıkış haritası olmaksızın AB’den ayrılması halinde, Avrupa ekonomisinde kaotik süreçlerin işleyeceğine inanılıyor. Bazı çevrelere göre, artık dengeler gözetilmeksizin yaşanacak “ani bir ayrılık” kesinleşti.

Britanya Merkez Bankası’ndan medyaya yapılan açıklamalarda AB’den ayrılığın hemen ertesinde İngiliz ekonomisinde bir resesyon beklendiğine dikkat çekilirken, AB iş dünyasının önemli lobilerinden Business Europe yönetiminden Johnson’a sert bir uyarı geldi ve “anlaşmasız bir biçimde AB’den ayrılmanın dramatik sonuçları olacağı” hatırlatıldı. Bir anda gümrüklerin fırlayacağını belirten Business Europe Genel Müdürü Markus Beyrer, Almanya’daki Funke Yayın Grubu gazetelerine yaptığı açıklamada, Boris Johnson tam tersini iddia etse bile, yanıldığını, tam tersine, gümrükler konulacağını bildirdi. Business Europe, AB üyesi ülkelerden sanayiciler birliği (BDI), işverenler örgütü (BDA) gibi çeşitli ekonomik kuruluşları bünyesinde barındırıyor.

Alman sanayicilerinin çatı örgütü BDI Genel Müdürü Joachim Lang da yeniden uyarılarda bulundu. Düzensiz çekilmenin zararlarına dikkat çeken Lang, “bu bumerangın geri döneceğini” hatırlattı.

GERİLEME GAYET AÇIK 

Gelişmeler AB’de yayılan tedirginliğin temelsiz olmadığını gösterdi. Almanya ile İngiltere arasındaki ticaret, bu yılın ilk beş ayında geriledi. Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği (DIHK) verileri Almanya’dan İngiltere’ye ocak-mayıs döneminde 35 milyar avro tutarında ihracat yapıldığını, bunun geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,3 oranında bir gerilemeye karşılık geldiğini bildirdi.

Bu arada Almanya’nın İngiltere’den yaptığı ithalatın da aynı dönemler itibariyle yüzde 6.1 oranında bir düşüş gösterdiği saptandı. Bu gerileme sonunda ithalat 15 milyar avro civarında gerçekleşti.

Almanya ile İngiltere arasındaki dış ticaret hacmi, bu gerilemeler sonucunda 50 milyar avroda takılı kaldı. Bu da iki ülke arasındaki ilişkilerdeki daralma eğiliminin yerinde saymayacağına bir gösterge sayıldı. İngiltere, Almanya’nın en önemli dış ticaret partnerleri sıralamasında bu yıl 7’nci sırada olacak. İngiltere 2017’de 5’inci sıradaydı, geçen yıl ise 6’ncı sıraya düşmüştü. Gerilemenin 2019 ve sonrasında süreceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı ve Alman CDU’lu politikacı David McAllister de bir demeç vererek, Boris Johnson’ı, AB’den anlaşma yapmadan ayrılmaması yolunda uyardı.

Siyasal gözlemcilere göre, muhtemel erken seçimler de iki ülke ve AB ile İngiltere ilişkilerini ek bir baskı altına alacak. Seçim sürecinde çok şeyin değişmesi bekleniyor.

BERLİN ÖZELLİKLE TETİKTE 

Öte yandan Alman hükümeti, Brexit sürecini hızlandırmak isteyen İngiltere’nin yeni Başbakanı Boris Johnson’ı Avrupa Birliği ile yapılan Brexit görüşmelerinden fazla bir şey beklememesi için uyardı. DW Türkçe’de yer alan bir haberde, Almanya’nın Avrupa’dan Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth’un,sözlerine yer verildi. Roth, “Benim yeni İngiliz Başbakanı’na mesajım açık: Boris, seçim kampanyaları bitti, öncelikle sakinleş” diye konuştu. Yeni provokasyonların fayda sağlamayacağını belirten Roth, Brexit anlaşmasının detaylarının yeniden müzakere edilmeyeceğinin altını çizdi.

Johnson’ın AB’yi baskı altına alabileceğine inanmasının “safça bir düşünce” olduğunu dile getiren Michael Roth, “Nihayetinde Avrupa Birliği’den çıkarken bunun bedelini en ağır İngilizler ödeyecek” diye konuştu.

Alman hükümet sözcüsü Ulrike Demmer de Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Johnson’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini ve iki başbakanın Brexit konusunda konuştuklarını duyurdu. Demmer, Merkel’in görüşmede Johnson’ı Berlin’e davet ettiğini, Johnson’ın da ziyareti kabul ettiğini belirtti.

FRANSA DA YENİ MÜZAKERELERE KARŞI 

Almanya’nın yanı sıra İrlanda ve Fransa da AB ve İngiltere arasında yeni bir Brexit görüşmesine karşı çıktı. Fransa’nın Avrupa Müsteşarı Amélie de Montchalin, yeni bir müzakere sürecinin olasılık dışı olduğunu belirterek en iyi yolun İngiltere’nin sistemli bir şekilde Avrupa Birliği’nden çıkışını sağlamak olduğunu dile getirdi.

Boris Johnson,  başbakanlık görevini devraldıktan hemen sonra yaptığı açıklamada İngiltere’nin AB’den çıkışını 31 Ekim’e kadar “eğersiz ve amasız” bir şekilde sağlayacağını söylemişti. Johnson, AB ile daha iyi bir Brexit anlaşmasına ulaşacaklarını belirterek aksi halde AB’den sistemsiz bir çıkışın olabileceği tehdidinde bulunmuştu.

HALKWEB-BERLİN

FOTO: Foreign and Commonwealth Office / commons.wikimedia.org

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Almanya’da başörtü tartışması: “Çocuklar okulda başörtü takamaz”

Almanya’daki başörtü tartışmalarına Filistin kökenli Avusturyalı ilahiyatçı Prof. Dr. Mouhanad Khorchide de katıldı. Çağdaş İslam yanlısı Khorchide “Okul çağındaki çocuk başörtü takamaz” dedi.

Almanya’da sucuk muharebeleri devam ediyor: “Bu dört yönetici sendikaya karşı seferber oldu”

Merkezi Federal Almanya’nın Köln kentinde bulunan ülkenin en köklü Türk et ve sucuk üreticisi Egetürk’te sular bir türlü durulmuyor. İşçilerin toplu iş sözleşmeleri için hak aramalarıyla başlayan gerginlik tırmanmaya devam ediyor.

Almanya’daki tuhaf “Türk grevinde” yeni gelişmeler: Yine “sendika” fobisi

Avrupa’nın en güçlü sucuk, sosis, salam ve et fabrikası Egetürk’te işveren toplu iş sözleşmesini imzalamamakta direniyor. Bazı çevrelerin Egetürk ürünlerine boykot çağrıları için çağrı yapmaya hazırlandığı ileri sürülüyor.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd