Siyaset İngiltere bilmecesi bunalttı: Boris Johnson, AB’yi şimdiden sarsıyor

İngiltere bilmecesi bunalttı: Boris Johnson, AB’yi şimdiden sarsıyor

Resesyon beklentisine ek bir "Boris faktörü", Avrupa en zengin ekonomisinde yeni endişeleri tetikledi. Federal Almanya'nın Fransa ile birlikte, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'dan "sakin olmasını" istemesi, siyasetteki çıkmazlardan çok ekonomideki deprem olasılığından kaynaklanıyor. 

İngiltere’nin yeni Başbakanı Boris Johnson, Avrupa Birliği iktisatçılarının ve mali uzmanların şimdiden korkulu rüyası oldu. İngiltere’nin düzensiz, yani üzerinde uzlaşılmış bir çıkış haritası olmaksızın AB’den ayrılması halinde, Avrupa ekonomisinde kaotik süreçlerin işleyeceğine inanılıyor. Bazı çevrelere göre, artık dengeler gözetilmeksizin yaşanacak “ani bir ayrılık” kesinleşti.

Britanya Merkez Bankası’ndan medyaya yapılan açıklamalarda AB’den ayrılığın hemen ertesinde İngiliz ekonomisinde bir resesyon beklendiğine dikkat çekilirken, AB iş dünyasının önemli lobilerinden Business Europe yönetiminden Johnson’a sert bir uyarı geldi ve “anlaşmasız bir biçimde AB’den ayrılmanın dramatik sonuçları olacağı” hatırlatıldı. Bir anda gümrüklerin fırlayacağını belirten Business Europe Genel Müdürü Markus Beyrer, Almanya’daki Funke Yayın Grubu gazetelerine yaptığı açıklamada, Boris Johnson tam tersini iddia etse bile, yanıldığını, tam tersine, gümrükler konulacağını bildirdi. Business Europe, AB üyesi ülkelerden sanayiciler birliği (BDI), işverenler örgütü (BDA) gibi çeşitli ekonomik kuruluşları bünyesinde barındırıyor.

Alman sanayicilerinin çatı örgütü BDI Genel Müdürü Joachim Lang da yeniden uyarılarda bulundu. Düzensiz çekilmenin zararlarına dikkat çeken Lang, “bu bumerangın geri döneceğini” hatırlattı.

GERİLEME GAYET AÇIK 

Gelişmeler AB’de yayılan tedirginliğin temelsiz olmadığını gösterdi. Almanya ile İngiltere arasındaki ticaret, bu yılın ilk beş ayında geriledi. Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği (DIHK) verileri Almanya’dan İngiltere’ye ocak-mayıs döneminde 35 milyar avro tutarında ihracat yapıldığını, bunun geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,3 oranında bir gerilemeye karşılık geldiğini bildirdi.

Bu arada Almanya’nın İngiltere’den yaptığı ithalatın da aynı dönemler itibariyle yüzde 6.1 oranında bir düşüş gösterdiği saptandı. Bu gerileme sonunda ithalat 15 milyar avro civarında gerçekleşti.

Almanya ile İngiltere arasındaki dış ticaret hacmi, bu gerilemeler sonucunda 50 milyar avroda takılı kaldı. Bu da iki ülke arasındaki ilişkilerdeki daralma eğiliminin yerinde saymayacağına bir gösterge sayıldı. İngiltere, Almanya’nın en önemli dış ticaret partnerleri sıralamasında bu yıl 7’nci sırada olacak. İngiltere 2017’de 5’inci sıradaydı, geçen yıl ise 6’ncı sıraya düşmüştü. Gerilemenin 2019 ve sonrasında süreceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı ve Alman CDU’lu politikacı David McAllister de bir demeç vererek, Boris Johnson’ı, AB’den anlaşma yapmadan ayrılmaması yolunda uyardı.

Siyasal gözlemcilere göre, muhtemel erken seçimler de iki ülke ve AB ile İngiltere ilişkilerini ek bir baskı altına alacak. Seçim sürecinde çok şeyin değişmesi bekleniyor.

BERLİN ÖZELLİKLE TETİKTE 

Öte yandan Alman hükümeti, Brexit sürecini hızlandırmak isteyen İngiltere’nin yeni Başbakanı Boris Johnson’ı Avrupa Birliği ile yapılan Brexit görüşmelerinden fazla bir şey beklememesi için uyardı. DW Türkçe’de yer alan bir haberde, Almanya’nın Avrupa’dan Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth’un,sözlerine yer verildi. Roth, “Benim yeni İngiliz Başbakanı’na mesajım açık: Boris, seçim kampanyaları bitti, öncelikle sakinleş” diye konuştu. Yeni provokasyonların fayda sağlamayacağını belirten Roth, Brexit anlaşmasının detaylarının yeniden müzakere edilmeyeceğinin altını çizdi.

Johnson’ın AB’yi baskı altına alabileceğine inanmasının “safça bir düşünce” olduğunu dile getiren Michael Roth, “Nihayetinde Avrupa Birliği’den çıkarken bunun bedelini en ağır İngilizler ödeyecek” diye konuştu.

Alman hükümet sözcüsü Ulrike Demmer de Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Johnson’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini ve iki başbakanın Brexit konusunda konuştuklarını duyurdu. Demmer, Merkel’in görüşmede Johnson’ı Berlin’e davet ettiğini, Johnson’ın da ziyareti kabul ettiğini belirtti.

FRANSA DA YENİ MÜZAKERELERE KARŞI 

Almanya’nın yanı sıra İrlanda ve Fransa da AB ve İngiltere arasında yeni bir Brexit görüşmesine karşı çıktı. Fransa’nın Avrupa Müsteşarı Amélie de Montchalin, yeni bir müzakere sürecinin olasılık dışı olduğunu belirterek en iyi yolun İngiltere’nin sistemli bir şekilde Avrupa Birliği’nden çıkışını sağlamak olduğunu dile getirdi.

Boris Johnson,  başbakanlık görevini devraldıktan hemen sonra yaptığı açıklamada İngiltere’nin AB’den çıkışını 31 Ekim’e kadar “eğersiz ve amasız” bir şekilde sağlayacağını söylemişti. Johnson, AB ile daha iyi bir Brexit anlaşmasına ulaşacaklarını belirterek aksi halde AB’den sistemsiz bir çıkışın olabileceği tehdidinde bulunmuştu.

HALKWEB-BERLİN

FOTO: Foreign and Commonwealth Office / commons.wikimedia.org

Popüler Haberler

Geleneksel ile moderni buluşturdu: “Tonalite” ilk konseriyle seyirci karşısında

Almanya’da yeni kurulan müzik grubu “Tonalite” ilk konserini 1 Şubat 2020 cumartesi akşamı  Esslingen kentinde verecek.

Okan Bayülgen yazdı, yönetti, oynadı: “Harem Kabare” Almanya’ya geliyor

Okan Bayülgen’in yazdığı, yönettiği ve oynadığı Harem Kabare adlı oyun Çuval Dergisi’nin organizasyonuyla Almanya’nın Stuttgart ve Frankfurt kentlerinde seyirci ile buluşacak.

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Ali Zülfikar bu kez Angela Merkel’i eleştiren resmiyle sergide

Çalışmalarını uzun yıllardır Federal Almanya'da sürdüren ve Avrupa çapında birçok sergiye katılan ressam Ali Zülfikar, Duisburg'daki yeni sergisinde bu kez eleştiri oklarını Almanya Başbakanı Angela Merkel'e yöneltiyor.

Barış Terkoğlu Mannheim’da Uğur Mumcu ve tarikatmafya üçgenini anlatacak

Odatv Haber Müdürü ve Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Terkoğlu bir konferans vermek üzere Almanya’nın Mannheim kentine geliyor.

Tüm Haberler

Okan Bayülgen yazdı, yönetti, oynadı: “Harem Kabare” Almanya’ya geliyor

Okan Bayülgen’in yazdığı, yönettiği ve oynadığı Harem Kabare adlı oyun Çuval Dergisi’nin organizasyonuyla Almanya’nın Stuttgart ve Frankfurt kentlerinde seyirci ile buluşacak.
dd

Libya zirvesi: Barış umudu Berlin’de yarım kaldı

Berlin’deki Libya Konferansı’na katılan ülkeler sağlanan anlaşmadan memnun, ancak temkinli. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Berlin’den ayrılırken hâlâ yanıt bekleyen çok sayıda soru olduğunu söyledi. 
dd

Geleneksel ile moderni buluşturdu: “Tonalite” ilk konseriyle seyirci karşısında

Almanya’da yeni kurulan müzik grubu “Tonalite” ilk konserini 1 Şubat 2020 cumartesi akşamı  Esslingen kentinde verecek.
dd

Erdoğan Libya Zirvesi için Berlin’de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'nın ev sahipliğinde, Birleşmiş Milletler'in (BM) himayesinde düzenlenen Libya barış konferansına katılmak üzere Berlin'e geldi. Başbakanlık binası yakınında bir grup Erdoğan'ı, Türkiye'nin Suriye ile Libya politikalarını ve askeri harekâtlarını protesto etti.
dd

Avrupalı Türk işletmeler için kurulan ağ gelişiyor: NETU NRW kuruldu

Yaklaşık 6 milyon Türkiye kökenlinin yaşadığı Batı Avrupa'da, Türk işletmeleri yeni bağlantı olanakları kurmakta kararlı. Şimdi de 1 milyona yakın Türkçelinin yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde bir ağ kuruldu.
dd

Şampiyon Gökhan Arslan kadın girişimcilere seslendi: “Çıkmaz sokak yoktur”

Almanya’nın Stuttgart kentinde kurulma çalışmaları devam eden Uluslararası Kadın Girişimciler Birliği’nin (VİU) ilk toplantısı, Dünya Kickboks Şampiyonu Gökhan Arslan konferansı ile gerçekleşti.
dd

Münih’te Nâzım gecesi: 118’inci yılında her zaman genç ve devrimci

Münih'te Nâzım Hikmet'in 118'inci doğum yılı çerçevesinde düzenlenen geceye yoğun bir ilgi oldu.
dd

Buzlar eriyor: Almanya’da muhafazakâr CSU’nun ilk Müslüman belediye başkanı adayı

Almanya'da muhafazakâr parti CSU (Hıristiyan Sosyal Birlik), tarihinde ilk kez bir kasabada yapılacak belediye başkanlığı seçimi için Müslüman aday gösterdi.  
dd

Ali Zülfikar bu kez Angela Merkel’i eleştiren resmiyle sergide

Çalışmalarını uzun yıllardır Federal Almanya'da sürdüren ve Avrupa çapında birçok sergiye katılan ressam Ali Zülfikar, Duisburg'daki yeni sergisinde bu kez eleştiri oklarını Almanya Başbakanı Angela Merkel'e yöneltiyor.
dd