Siyaset İlk adımlar mı? Almanya’da 9 bin üniversite öğrencisi sokaktaydı

İlk adımlar mı? Almanya’da 9 bin üniversite öğrencisi sokaktaydı

Alman üniversitelerinde yıllar sonra bir hareketlenme yaşanıyor. Baden Württemberg eyaletinde üniversite ve yüksekokullara ayrılan ödeneklerdeki kısıtlamalara ve yetersizliklere karşı gençler sokağa çıktı.

Alman üniversite sisteminde on yıllardır belleklerden adeta silinmiş bir hareketlenme, kimi çevreleri endişelendirdi, kimi çevreleri de umutlandırdı. Bütçe fazlası veren zengin Almanya’da hükümetin ısrarla üniversite ve yüksekokullara ayrılan ödenekleri kısıtlaması, öğrenci protestolarını canlandırdı. Mannheim, Karlsruhe, Ulm, Freiburg, Tübingen, Stuttgart üniversitelerinde yapılan eylemlere ilk aşamada 9 binden fazla öğrencinin katıldığı bildirildi. Protestocular “Yüksek öğrenim sadece zengin çocuklarının mı hakkı?” diye sordu.

Stuttgart Hohenheim Üniversitesi kampüsünde öğrenciler sabah ders başı etmek yerine sembolik olarak hazırladıkları ve eğitimi simgeleyen kara bir tabut ile yürüyüş gerçekleştirdiler. Bilgisayar, kitap, araç ve gereçler yenilenmediği için eğitimin adeta mezarlığa çevrildiğini dile getiren öğrenciler hükümeti ve politikalarını ıslık ve sloganlarla protesto ettiler.

Mevcut politikalar ve kısıtlamalar devam ederse üniversiteler gelecekte sadece zengin çocuklarının okulları olacağını, bunun da adım adım eğitimde Amerikan sistemine (“elit üniversite”) doğru gittiğini kaydeden eylemciler, 50 kişiye varan sınıflarda öğrenimin güçleştiğini, bürokrasi ve taş devrinde kalma yöntemlerle geleceğin keşfedilmeyeceğini söylediler.

Stuttgart şehir merkezindeki üniversite bahçesinde toplanan gençlere işaret eden Alman Sendikalar Birliği’nin (DGB) üniversite grubu, gençliğin taleplerinin gerçekçi olduğunu belirterek, “Eğitim alanındaki kısıtlamalarla geleceğimizle oynanmış oluyor. Bunun için de eylem yapıyoruz” görüşünü dile getirdi.

450 MİLYON AVROLUK BÜTÇEYE İHTİYAÇ VAR

Bildirilerin de dağıtıldığı gösteride konuşmanın ardından şehir merkezine doğru yürüyüşe geçildi. Yürüyüş kolu Eyalet Eğitim Bakanlığı önüne geldiğinde burada da bir miting yapıldı. Yüzlerce genç taleplerini haykırarak bakanlığı protesto etti.

Öğrenciler adına sahnede konuşan bir genç “Üniversitelerin ortalama bir eğitim için her yıl 450 milyon avroluk ek bir bütçeye ihtiyacı var. Ancak hükümet 125 milyon avro bütçe ayırıyor. Böylece mevcut çalışma kapasitelerin tümünde bir tasarrufu zorunlu kılıyor. Üstelik öğrenci sayısında belli bir artış söz konusu” dedi.

Baden Württemberg eyaleti genelinde yaklaşık 360 bin üniversite ve yüksekokul öğrencisi bulunuyor.

ALİ ÇARMAN-STUTTGART

 

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Güldür Güldür Show Avrupa turnesine hazır

Show TV ekranlarında yayınlanan komedi programı Güldür Güldür Show 10 Kasım 14 Şubat tarihleri arasında Avrupa’nın çeşitli kentlerinde seyirci ile buluşacak.

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Yüksek gelirli Almanlar CMT Stuttgart Fuarı’na akın etti: Türkiye’den milli katılım olmadı

Turizm sektöründe dünyanın dört bir yanından katılımcıların yer aldığı CMT Stuttgart Fuarı’na Türkiye’den milli katılımın olmaması dikkat çekti.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd