Yaşam Hürriyet Avrupa'nın ilk isimlerindendi: Kamil Yaman vefat etti

Hürriyet Avrupa’nın ilk isimlerindendi: Kamil Yaman vefat etti

Hürriyet’in Avrupa baskılarında uzun yıllar çalışan gazeteci Kamil Yaman, pazar günü Almanya’da vefat etti.

Kamil Yaman’ı pek çok kişi tanımayabilir… Kamil Yaman, 20 Mart 1935 Bolu doğumluydu… Yıldız-Kamil Yaman çiftinin Esra isimli bir evlatları var. Kamil Yaman, Hürriyet Avrupa’nın Berlin bürosunu kuran gazeteci.

Ben kendisini 1980’lerde Hürriyet’in Frankfurt yakınlarındaki Zeppelinheim’deki merkezinde tanıdım… O sıralar Hürriyet Avrupa’nın kapanan Viyana’daki bürosundan yeni gelmişti… Editör olarak görev yapıyordu… Haber merkezinde yapılan veya dışardan gelen haberleri okuyup, gerekirse düzeltip yazı işlerine aktarırdı.

O dönemler önce İlyas Yeşil, daha sonra bir efsane olan Türkiye’deki Almanya Masası olarak adlandırılan yurtdışı baskılar müdürü Ertuğ Karakullukçu dönemiydi.

Kamil Yaman, mizaç itibariyle pek insanlarla içli dışlı olmazdı. Doğru bildiğini ölesiye savunurdu. Bir kez beyaz dedi mi, artık o onun için hep beyazdı. Öleceğini bilse bile kimse ona siyah dedirtemezdi… Nasılsa beni kendisine yakın bulup anlatırdı… Berlin’de büro açması için görevlendirdiklerini anlatırdı… Ama hemen öyle gidip boş büro aramadığını, önce günde kaç kişinin hangi caddeden geçtiğini araştırıp en işlek yeri bulduğunu anlatırdı.

Amerika seyahatlerini, hatıralarını anlatırdı.

“BURANIN SAHİBİ BENİM” ŞAKASI

O dönemler Hürriyet Avrupa’nın en fazla haber çıkaran ve ilan getiren bürosuymuş Berlin bürosu. Daha sonra Viyana bürosunda görevlendirilmiş. Oradan da Frankfurt merkeze gelmiş… Frankfurt yakınlarında Offenbach kentinde yaşardı ailesiyle, trenle gelip giderdi işe… Biraz sağlık sorunu vardı… Bu yüzden belirli bir süre masada çalıştıktan sonra kalkıp yürümesi gerekirdi… Kalkar yavaş yavaş bina içinde yürürdü. Matbaayı dolaşır gelirdi. Matbaada çalışanlar onu kontrol görevlisi sanıp çok korkarlardı… Hürriyet Avrupa’nın Erol Simavi’nin sahibi olduğu dönemde çalıştı. Daha sonra emekliye ayrılmıştı.

Frankfurt’ta ilk zamanlar her meslekten her yaştan Türklerin düzenli olarak cuma akşamları yaptığı toplantılara da gelirdi.

Otomobil kullanmadığı için eve ben veya bir başka arkadaş bırakırdık. Ancak son yıllarda iyice rahatsızlandı ve çağın hastalığı demansa yakalandı. Ben birkaç telefonla aramama rağmen tanıyamadı.

En son bir yaşlılar yurdunda yaşadığını öğrendim, ama ziyaretine maalesef gidememiştim. Dün de kızı arayarak “Babam vefat etti” dedi.

Haberi duyunca bir an duraksadım. Yıllarca süren dostluğumuz gözümden önünden geçti.

Hürriyet’ten bayağı bir hisse senedi almıştı.

Bu yüzden hep şaka yollu “Buranın sahibi benim” derdi.

Allah Rahmet eylesin, ruhun şad, mekânın Cennet olsun Kamil abi. Seni unutmayacağız. Kamil Abi, Almanya’da toprağa verilecek.

HALİT ÇELİKBUDAK – FRANKFURT

 

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

TFF sessiz: ATFF Başkanı Levent Karaca’nın başı ses kayıtları ile dertte

Avrupa Türk Futbol Federasyonu (ATFF) Başkanı Levent Karaca’nın telefon görüşmelerini izinsiz olarak kayıt altına aldığı ortaya çıktı. Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) adını kullanarak faaliyetlerini sürdüren ATFF’nin ses kaydı skandalı ile ilgili HALKWEB olarak bilgilendirdiğimiz TFF Başkanı Nihat Özdemir’den ise şu ana kadar herhangi bir ihtar gelmemesi de dikkati çekti.

Çağdaş Gökbel ATGB İrlanda Temsilciliği’ne atandı

İstanbul Arel Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu Çağdaş Gökbel Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) İrlanda Temsilciliği’ne atandı.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Güldür Güldür Show Avrupa turnesine hazır

Show TV ekranlarında yayınlanan komedi programı Güldür Güldür Show 10 Kasım 14 Şubat tarihleri arasında Avrupa’nın çeşitli kentlerinde seyirci ile buluşacak.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd