Siyaset Helin Evrim Sommer Almanya’ya kaçacak yer bırakmadı: Sivas katliamı failleri Almanya’da yargılanabilir

Helin Evrim Sommer Almanya’ya kaçacak yer bırakmadı: Sivas katliamı failleri Almanya’da yargılanabilir

Sol Parti’li siyasetçi Helin Evrim Sommer Almanya‘nın Sivas katliamı faillerinin Türkiye'ye iade edebileceğine veya cezalarının Almanya'da icra edilebileceğine dikkat çekti.

Sol Parti milletvekili ve kalkınma politikası sözcüsü Helin Evrim Sommer, Alman Federal Meclisi’nin Bilimsel Hizmetler Dairesi’den, Almanya’da yaşayan 9 Sivas katliamı faillerine ilişkin bir rapor talep etti.
Alman hükümeti, uluslararası tutuklama emirlerine rağmen Sivas katliamı faillerini Türkiye’ye iade etmedi, Alman yargısı failleri cezalandırmamakta kararlı. Ancak sol Parti’li siyasetçi Helin Evrim Sommer, geçen cuma günü yayınlanan rapora göre, faillerin iadesinin de, Almanya’da yargılanmasının da hukuki olarak mümkün olduğuna vurgu yaptı.

Konuya ilişkin bir basın açıklaması yapan Helin Evrim sommer özetle şu noktalara dikkat çekti:

NUREMBERG ŞARTI’NIN 6. MADDESİ UYARINCA

“Sivas katliamı firari sanıklarının suçlarının hukuki olarak Nuremberg Şartı’nın 6.maddesi (c) bendi uyarınca, insanlığa karşı suç çerçevesinde değerlendirilmesine bakılmaksızın, Almanya’da iltica taleplerinin reddedilmesi mümkün ve hukuki anlamda gerekli. Buna rağmen, Türkiye’de mahkûm edilen Sivas katliamının firari sanıklarının iltica, oturum ve vatandaşlık talepleri Alman makamları tarafından kabul edildi. Alman devletinin bu tutumu hiçbir gerekçe ile izah edilmez ve katliamın mağdurları ve yakınları açısından dayanılmaz bir durum teşkil ediyor. Firari sanıkların Türkiye’ye iadesi hukuki boyutuyla, hem ‘Hükümlülerin Nakline Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ kapsamında hem de ‘Avrupa Konseyinin Suçluların İadesine Dair Avrupa Sözleşmesi’ kapsamında mümkün. Aynı şekilde, ‘Ceza İşlerinde Karşılıklı Adli Yardım Avrupa Sözleşmesi’ mevzuatlarına göre, Almanya Federal Cumhuriyeti, yurtdışında sabitleşen bir cezayı kendi makamlarınca uygulayabilir veya farklı bir cezayı icra edebilir.

“ALMAN HÜKÜMETİ FAİLLERİ ÖDÜLLENDİRİP, KURBAN YAKINLARINI CEZALANDIRIYOR”

Federal hükümetin, Almanya’da yaşayan Sivas katliamı faillerine ilişkin tutumu failleri ödüllendirirken mağdur yakınları ve ilgili kamuoyu için bir ceza niteliğindedir. Kaldı ki Faillerin yargılanıp mahkûm edildiği dönemde, Türk yargısının hukuk devleti ilkelerine bağlılığı bugüne göre daha iyi durumdaydı. Haliyle Türkiye’deki mahkeme kararlarına itiraz edecek bir durum yok ve kararlar Türkiye veya Almanya tarafından uygulanabilir. Buna göre, mahkûm edilen Sivas katliamı faillerine siyasi iltica veya oturma iznin verilmesi, Alman iltica makamları tarafından verilmiş yanlış bir karardır ve bu tür katliam girişimlerini cesaretlendiren bir durumdur. Almanya’nın adli yardım sağlamaması, bir yerde adaletin engellenmesine yardım ve yataklık anlamına gelir. Yetkili Alman kurumları, kararlarını yeniden gözden geçirmeli, gerekli tedbirler alınmalı ve Almanya katiller için güvenli bir bölge olmamalıdır.”

MUHAMMED NUH KILIÇ ALMAN VATANDAŞLIĞINA GEÇMİŞTİ

Sivas katliamının 9 faili Almanya’da yaşıyor hatta faillerden Muhammed Nuh Kılıç Alman vatandaşlığına kabul edilmişti.

Helin Evrim Sommer, Sivas katliamının yıldönümünde HALKWEB’e yaptığı açıklamada ise Sol Parti’nin bu yıl sunduğu soru önergesi dışında, Madımak katliamı ile ilgili olarak 2006 senesinde toplam iki, 2011 yılında da bir soru önergesi verdiğine vurgu yapmıştı. Sommer, Alman hükümetinin bugüne dek kendisine sığınan ve vatandaşlığa geçen faillerin isimlerini vermediğini, edindikleri bilgilerin basına dayalı olduğunu kaydetmişti.

Buna göre, Almanya’da yaşayan diğer firari hükümlülerin isimleri şöyle: Adem Ağabektaş, Mehmet Yılmaz, Murat Songur, Vahit Kaynar, Sedat Yıldırım, Ömer Demir, Adem Bayrak, Eren Ceylan.

HALKWEB – BERLİN

 

Popüler Haberler

Şimdi de imamlar Türkçe dersi verecek: Avrupa Türklerinde kimlik ve anadili gerginliği

Almanya’da uzmanlar uzun zamandan bu yana Türk Dili ve Türk Kültürü derslerinin, anadili eğitiminin ve Türk çocuklarının adeta kaderlerine terk edildiği yönünde alarm veriyorlar. Türkçe derslerinin cami derneklerinin çatısı altında yapılma hesapları, Türk toplumunu tedirgin etti.

Araya mesafe koyarak eylem yaptılar: Almanya’da Helin Bölek anıldı

Konserlerinin ve sanatsal çalışmalarının yasaklanması, grup üyelerinin tutuklu olması üzerine özgürlükleri için başlatılan ölüm orucunun 288’inci gününde hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi Helin Bölek için Almanya’da korona tedbirleri ve kısıtlamalara rağmen anma etkinliği düzenlendi.

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Serbest bırakılmaları için Berlin’de eylem yapacaklar

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) tutuklu ve gözaltındaki gazeteciler için Berlin’deki Brandenburger Tor alanında eylem düzenliyor.

Tüm Haberler

Taksicilerden sağlık emekçilerine teşekkür kolisi

Stuttgart kentinde 800'den fazla üyesi olan taksi kooperatifi “Taxizentrale“ (Taksi Merkezi) sağlık alanında çalışanlara teşekkür etmek için yiyecek-içecek kolileri bağışladı.
dd

Araya mesafe koyarak eylem yaptılar: Almanya’da Helin Bölek anıldı

Konserlerinin ve sanatsal çalışmalarının yasaklanması, grup üyelerinin tutuklu olması üzerine özgürlükleri için başlatılan ölüm orucunun 288’inci gününde hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi Helin Bölek için Almanya’da korona tedbirleri ve kısıtlamalara rağmen anma etkinliği düzenlendi.
dd

Ürküten korona senaryolarının ardı arkası kesilmiyor: “Anarşi çıkabilir”

Şimdi de Alman İçişleri Bakanlığı’na ait korona virüsüyle ilgili çok gizli bir belge basına sızdı. Tam üç senaryo üzerinde durulan rapora göre kısmi sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamaların uzaması ekonominin ağır darbe almasına, dolayısıyla anarşiye yol açabilir.
dd

25’inci yılda kötü şaka: Nürnberg Film Festivali ertelendi

Avrupa'da Türk sinemasıyla ilgili festivallerin en gelişkini olarak tanımlanan Nürnberg Film Festivali, “koronavirüs” salgını nedeniyle alınan önlemler çerçevesinde bu tarihsel etkinliği ertelemek zorunda kaldı.
dd

Almanya o raporu rafta mı unuttu? Salgında 7,5 milyon kişi ölebilir

Ortalıkta sayısız koronavirüs salgınıyla ilgili komplo teorisi ve senaryolar dolaşsa da, Almanya’nın bundan sekiz yıl önce hazırlattığı “Sivil Halkı Korumada Risk Analiz Raporu“ aslında hedefi en iyi tutturan senaryo olmuş. O rapor rafta unutulmuş olabilir mi? Almanya günümüzde yani 2020‘deki küresel salgınla ilgili şaşılacak derecede, bire bir benzeyen bir rapor hazırlamasına karşılık gereken tüm tedbirleri de beraberinde almış mı gerçekten?
dd

Sucuk üretiminde sular durulmuyor: İşyeri işçi temsilcisi işten atılmakla tehdit ediliyor

Merkezi Federal Almanya’nın Köln kentinde bulunan ülkenin en köklü Türk et ve sucuk üreticisi Egetürk’te işçilerin toplu iş sözleşmeleri için hak aramalarıyla başlayan gerginlik tırmanmaya devam ediyor.
dd

Yeni Vatan: Viyana’nın Türkçe gazetesinden “koronavirüs özel sayısı”

Bu yıl 20 yaşını geride bırakan Viyana'nın en etkili Türkçe yerel gazetesi Yeni Vatan, mart ayı sayısını “koronavirüs” ile mücadeleye ayırdı.
dd

Berlin’de Barışlar için eyleme Afrikalı ve Kanadalı gazeteciler de destek verdi

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) tutuklu ve gözaltındaki gazeteciler için Berlin’deki Brandenburger Kapısı önünde bir eylem düzenledi. Gazetecilerin eylemine Kanadalılar ve Afrikalı gazeteciler de destek verdi.
dd