Siyaset Hamburg’da Türkiye'nin kadınları konuşuldu: “Yasa var, uygulama yok”

Hamburg’da Türkiye’nin kadınları konuşuldu: “Yasa var, uygulama yok”

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı (TKDF) Canan Güllü, Hamburg’da bir konferans verdi. Eyalet Parlamentosu Milletvekili Güngör Yılmaz tarafından davet edilen ve Hamburg Türk Toplumu (TGH) işbirliği ile düzenlenen toplantıda Güllü partilerüstü kadınların dayanışmasının önemine dikkat çekti.

TGH Yönetim Kurulu Üyesi Filiz Bayram’ın selamlama konuşmasının ardından milletvekili Güngör Yılmaz, toplumdaki cinsiyet eşitsizliğini, rakamlarla örnekler vererek gözler önüne serdi. Canan Güllü, “Kadın Mücadelesinde Dünyada ve Türkiye’de Neler Oluyor?” başlığı altında gerçekleşen toplantıda kadın cinayetlerinden eğitim sistemine, yargı uygulamalarından iş dünyasına kadar uzanan geniş bir yelpazede cinsiyet eşitsizliği hakkında konuştu.

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı (TKDF) Canan Güllü, Hamburg’da bir konferans verdi

Hamburg merkezli haber sitesi “gazetehamburg.com”da yer alan habere göre, Güllü, İstanbul Sözleşmesi adıyla tanınan ve 2014’de yürürlüğe giren, 46 ülkenin imzaladığı “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”nin ve ulusal yasaların cinsiyet eşitsizliğini yasakladığını hatırlattı. Güllü, “İstanbul Sözleşmesinin imzalanması güzeldi. Fakat bir şeylerin değişmesi için imza yeterli değil. Asıl önemli, olan imza attığınız şeyi uygulamanızdır. Yasa konusunda zenginiz, ancak uygulamasında çok zayıfız” dedi.

Canan Güllü, TKDF Başkanı olarak Türkiye’de 81 il ve 600 ilçeyi dolaşarak kadınların sorunlarının tespitini yaptığını ve edindiği bilgi donanımıyla, sorunlara çözüm için yasa önerisi getirdiğini ama bunun göz ardı edildiğini kaydetti.

“KADINI İKİNCİ SINIF İNSAN GÖREN ZİHNİYET YÜKSELİŞTE”

Türkiye’de kadını ikinci sınıf insan olarak gören bir zihniyetin yükseliş trendinde olduğu sözlerine ekleyen Güllü, “Laik Türkiye’de müftüye nikâh yetkisi veriliyor. Bu sisteme karşı mücadele ettiğim için parlamentoya girmem engellendi” dedi.

Türkiye’de hiç gündemden düşmeyen ve son dönemde yaşanan korkunç kadın cinayetleri konusuna da açıklamalarında geniş yer veren Canan Güllü, “Tanımadığı kadını taciz eden zanlıya, kadın kırmızı ruj kullandı diye 5 yıl ceza indirimi yapılmasına, eski eşiyle buluşmaya pompalı tüfekle gidip öldüren erkeğin yargılamasında ‘planlı cinayet’ unsuru görmeyen hakime ne demeli?”

Kadınların eşit hak mücadelesinin Türkiye’de kadın politikasızlığına rağmen yılmadan devam edeceğini ifade eden Güllü, “Türkiye’de hiç kadın milletvekili çıkarmamış iller, hiç kadın üyesi olmayan ilçe belediye meclisleri var Siyasette kadın yan parça muamelesi görmekte. En önemlisi kadınların dayanışma gücünün gelişmesi. Kadın kadına destek olmalıdır. Erkeklerin bize lanse ettiği gibi ‘Kadın kadının kurdu’ değildir. Kadın kadının yurdudur” dedi.

Canan Güllü toplantının sonunda kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

HALKWEB – HAMBURG

 

Popüler Haberler

500 bin için başvurdular, Stuttgart “5 bin kişi” dedi: Kim bu “korona yasağı“ karşıtları?

Almanya’da mart ayından bu yana süren ve gittikçe büyüyen korona protestoları adeta tsunamiye dönüştü. Stuttgart’ta cumartesi günü 500 bin kişi sokağa çıkmaya hazırlanıyordu. Saatler kala Stuttgart Belediyesi salgın tedbirleri çerçevesinde  “500 bin değil 5 bin” dedi. Gösterinin organizatörleri dava açtı.

Almanya’nın Türkçe radyosu artık 20 yaşında bir genç

BERLİN  Fotoğraflar: Mesut HASTÜRK Artık 20 yaşında bir genç olarak bakılan ve 24 saat Türkçe yayın yapan Federal Almanya’nın en etkili radyosu Metropol FM, zorlu bir...

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd