Siyaset Grup Yorum yasağına tepki: “Almanya yasaklama yöntemine ortak oldu”

Grup Yorum yasağına tepki: “Almanya yasaklama yöntemine ortak oldu”

Grup Yorum'un Almanya’daki konserinin yasaklanmasına ve gösterilen gerekçeye ilginç tepkiler geliyor.

Almanya’da Grup Yorum’un konserinin “yasaklı terör örgütü propagandası” şüphesi üzerine yasaklanmasının ardından Stuttgart Halk Meclisi bir kınama yazısı yayınladı. “Grup Yorum halktır susturulamaz, türküler susmaz, halaylar sürer” sloganı ile yayınlanan bildiride ”Almanya emperyalizmi en sadık dostu Türkiye faşizminin suçlarına değil, bu suçları teşhir edenlere karşı durmayı seçti“ ifadesine yer verildi.

Her hafta grup üyeleri ile dayanışmak üzere Stuttgart şehir merkezinde stant kuran ve grubun müziklerini çalan Stuttgart Halk Meclisi’nin,Grup Yorum’un konser yasağına ilişkin yayınladığı bildiride özetle şöyle dendi:

“SÜRESİZ AÇLIK GREVİNE DİKKAT ÇEKECEKLERDİ”

“Ne kadar uğraşsanız da, ne kadar arttırsanız da baskıları, Grup Yorum susmayacak. Buna ne faşizmin ne de emperyalizmin gücü yeter. Dün, 24 Kasım 2019 tarihinde Almanya’nın Köln şehrinde Grup Yorum ile dayanışma konseri düzenlenecekti. Bu konserde Avrupa’nın dört bir yanından Yorum ile dayanışmaya gelen sanatçılar birer birer sahne alıp Grup Yorum üyelerinin süresiz açlık grevi direnişine dikkat çekecekti.

Fakat Almanya emperyalizmi en sadık dostu Türkiye faşizminin suçlarına değil, bu suçları teşhir edenlere karşı durmayı seçmiştir. Onlarca uluslararası konuk, basın mensubu ve Anadolu halkları karşısında kendisini bir kez daha teşhir etmiştir.

NAZİ KONSERİNE POLİS KORUMASI

Konsere saatler kala 100’den fazla polisiyle salonu çember altına almış, konseri engellemeye çalışmıştır. Almanya emperyalizminin Grup Yorum’a yönelik baskılarının örneklerine bir örnek daha katmıştır. Sadece bir yıl içinde doğu Almanya’da 200’den fazla Nazi konseri sorunsuz ve hatta polis korumasında yapıldı. Polislerin bir tek “Heil Hitler” sloganlarına eşlik etmediği kaldı. Halkın sanatını yapanlar ise terörist sayılıyor.

Grup Yorum 34 senedir halkın hak ve özgürlükler mücadelesinde yerini almıştır. Herkesin suskunluğa düştüğü dönemlerde halkı sanatıyla desteklemiştir, halkın yanından ayrılmamıştır. Bunun için en ağır bedelleri ödemiştir. Yalnız tüm bedellere rağmen yolundan vazgeçmemiştir. İşte bu yüzden Grup Yorum halktır. İşte bu yüzden Grup Yorum susturulamaz.

KAPI ÖNÜNDE KONSER VERDİ

Türkiye faşizminin ‘KHK’lar İptal Edilsin’ konserini yasaklamasından sadece 24 saat sonra Almanya da bu yasaklama yöntemine ortak oldu, Grup Yorum ile Dayanışma Konserini yasakladı. Fakat tüm yasaklamalara, iptallere karşı olduğu gibi bu sefer de ne Grup Yorum sustu ne de halk Grup Yorum’u desteklemekten vazgeçti. Kapının önünde kararlılıkla verilen konser coşkulu halaylar, sloganlar ve marşlarla akşam saatlerine kadar sürdü.

Ne yaparsanız yapın, Grup Yorum’u susturmaya gücünüz yetmeyecek!”

Geçen pazar günü Köln kentinin Braunsfeld semtinde düzenlenmesi beklenen ve Türkiye’de üyelerinin Türkiye’deki terör örgütleriyle bağlantılı olduğu iddia edilen Grup Yorum’un konseri “yasaklı terör örgütü propagandası” şüphesi nedeniyle yasaklanmıştı.

HALKWEB – KÖLN

 

Popüler Haberler

Prag’da bir kafe ve Nâzım Hikmet

Avrupa’da Türkçenin izleri hep oldu. Türkçenin cumhuriyetle birlikte gelen büyük özgürleşme dalgasında benzersiz bir yere sahip Nâzım Hikmet, Avrupa başkentlerinde kalıcı izler bırakmış bir şairdi. Yazar ve Hürriyet’in eski Avrupa Baskıları Yayın Yönetmeni Halit Çelikbudak, kısa bir süre önce bulunduğu Prag’da Nâzım’ın izleriyle nasıl karşılaştığını anlattı ve fotoğrafladı.

Almanya’da ilk kez görülüyor: Eşcinsel çiftin annelik davası

Almanya'da hamile olan eşcinsel bir kadın, evli olduğu kadının da doğacak çocuğunun annesi olarak kayıtlara geçmesi için hukuk mücadelesi başlattı. 

Çağdaş Gökbel ATGB İrlanda Temsilciliği’ne atandı

İstanbul Arel Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu Çağdaş Gökbel Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) İrlanda Temsilciliği’ne atandı.

Namus cinayeti kurbanı Hatun Sürücü’nün hayatı beyaz perdede

Namus cinayeti kurbanı Hatun Sürücü’nün yaşamı film oldu. “Sadece Bir Kadın” adlı film Almanya’da 9 Mayıs’ta gösterime giriyor. Alman sinemasının yükselen yıldızı Almila Bağrıaçık'ın rol aldığı film, Sürücü'nün sokak ortasında erkek kardeşi tarafından katledilmesinden 14 yıl sonra gerçekleştirilebildi.

Stuttgart’ta “kültürler arası” Noel konseri

Almanya’nın Stuttgart kentinde “İnterkültürel Noel Konseri” akşamı düzenleniyor.

Tüm Haberler

DİDF: Dövizle emeklilik skandalının sorumlusu hükümettir

Yurtdışında yaşan Türk vatandaşlarının dövizle emeklilik haklarının yakılacağı haberleri ortamı iyice gerginleştirdi. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu, Ankara'yı sorumluluk üstlenmeye çağırdı
dd

Almanya’da ilk kez görülüyor: Eşcinsel çiftin annelik davası

Almanya'da hamile olan eşcinsel bir kadın, evli olduğu kadının da doğacak çocuğunun annesi olarak kayıtlara geçmesi için hukuk mücadelesi başlattı. 
dd

Almanya’da ulusal eylem planı: Göçten önce mi, sonra mı uyum?

Almanya'da hükümet kalifiye eleman sıkıntısını çözmek için yeni bir “Ulusal Uyum Eylem Planı” hazırladı. Plana göre kalifiye göçmenler ülkelerinde Almanya konusunda bilgilendirilecek. 
dd

Yeşim ve Ömer Yaprakkıran: Ressam çiftin sergisinde yine renk cümbüşü

Değişik kültürlerden değişik tekniklerle üretilen rengârenk tablolar, Neu-Isenburg'da sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Yaprakkıranlar toplu sergileri tercih ediyor.
dd

Okan Bayülgen yazdı, yönetti, oynadı: “Harem Kabare” Almanya’ya geliyor

Okan Bayülgen’in yazdığı, yönettiği ve oynadığı Harem Kabare adlı oyun Çuval Dergisi’nin organizasyonuyla Almanya’nın Stuttgart ve Frankfurt kentlerinde seyirci ile buluşacak.
dd

Libya zirvesi: Barış umudu Berlin’de yarım kaldı

Berlin’deki Libya Konferansı’na katılan ülkeler sağlanan anlaşmadan memnun, ancak temkinli. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Berlin’den ayrılırken hâlâ yanıt bekleyen çok sayıda soru olduğunu söyledi. 
dd

Geleneksel ile moderni buluşturdu: “Tonalite” ilk konseriyle seyirci karşısında

Almanya’da yeni kurulan müzik grubu “Tonalite” ilk konserini 1 Şubat 2020 cumartesi akşamı  Esslingen kentinde verecek.
dd

Erdoğan Libya Zirvesi için Berlin’de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'nın ev sahipliğinde, Birleşmiş Milletler'in (BM) himayesinde düzenlenen Libya barış konferansına katılmak üzere Berlin'e geldi. Başbakanlık binası yakınında bir grup Erdoğan'ı, Türkiye'nin Suriye ile Libya politikalarını ve askeri harekâtlarını protesto etti.
dd

Avrupalı Türk işletmeler için kurulan ağ gelişiyor: NETU NRW kuruldu

Yaklaşık 6 milyon Türkiye kökenlinin yaşadığı Batı Avrupa'da, Türk işletmeleri yeni bağlantı olanakları kurmakta kararlı. Şimdi de 1 milyona yakın Türkçelinin yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde bir ağ kuruldu.
dd