Siyaset Grup Yorum yasağına tepki: “Almanya yasaklama yöntemine ortak oldu”

Grup Yorum yasağına tepki: “Almanya yasaklama yöntemine ortak oldu”

Grup Yorum'un Almanya’daki konserinin yasaklanmasına ve gösterilen gerekçeye ilginç tepkiler geliyor.

Almanya’da Grup Yorum’un konserinin “yasaklı terör örgütü propagandası” şüphesi üzerine yasaklanmasının ardından Stuttgart Halk Meclisi bir kınama yazısı yayınladı. “Grup Yorum halktır susturulamaz, türküler susmaz, halaylar sürer” sloganı ile yayınlanan bildiride ”Almanya emperyalizmi en sadık dostu Türkiye faşizminin suçlarına değil, bu suçları teşhir edenlere karşı durmayı seçti“ ifadesine yer verildi.

Her hafta grup üyeleri ile dayanışmak üzere Stuttgart şehir merkezinde stant kuran ve grubun müziklerini çalan Stuttgart Halk Meclisi’nin,Grup Yorum’un konser yasağına ilişkin yayınladığı bildiride özetle şöyle dendi:

“SÜRESİZ AÇLIK GREVİNE DİKKAT ÇEKECEKLERDİ”

“Ne kadar uğraşsanız da, ne kadar arttırsanız da baskıları, Grup Yorum susmayacak. Buna ne faşizmin ne de emperyalizmin gücü yeter. Dün, 24 Kasım 2019 tarihinde Almanya’nın Köln şehrinde Grup Yorum ile dayanışma konseri düzenlenecekti. Bu konserde Avrupa’nın dört bir yanından Yorum ile dayanışmaya gelen sanatçılar birer birer sahne alıp Grup Yorum üyelerinin süresiz açlık grevi direnişine dikkat çekecekti.

Fakat Almanya emperyalizmi en sadık dostu Türkiye faşizminin suçlarına değil, bu suçları teşhir edenlere karşı durmayı seçmiştir. Onlarca uluslararası konuk, basın mensubu ve Anadolu halkları karşısında kendisini bir kez daha teşhir etmiştir.

NAZİ KONSERİNE POLİS KORUMASI

Konsere saatler kala 100’den fazla polisiyle salonu çember altına almış, konseri engellemeye çalışmıştır. Almanya emperyalizminin Grup Yorum’a yönelik baskılarının örneklerine bir örnek daha katmıştır. Sadece bir yıl içinde doğu Almanya’da 200’den fazla Nazi konseri sorunsuz ve hatta polis korumasında yapıldı. Polislerin bir tek “Heil Hitler” sloganlarına eşlik etmediği kaldı. Halkın sanatını yapanlar ise terörist sayılıyor.

Grup Yorum 34 senedir halkın hak ve özgürlükler mücadelesinde yerini almıştır. Herkesin suskunluğa düştüğü dönemlerde halkı sanatıyla desteklemiştir, halkın yanından ayrılmamıştır. Bunun için en ağır bedelleri ödemiştir. Yalnız tüm bedellere rağmen yolundan vazgeçmemiştir. İşte bu yüzden Grup Yorum halktır. İşte bu yüzden Grup Yorum susturulamaz.

KAPI ÖNÜNDE KONSER VERDİ

Türkiye faşizminin ‘KHK’lar İptal Edilsin’ konserini yasaklamasından sadece 24 saat sonra Almanya da bu yasaklama yöntemine ortak oldu, Grup Yorum ile Dayanışma Konserini yasakladı. Fakat tüm yasaklamalara, iptallere karşı olduğu gibi bu sefer de ne Grup Yorum sustu ne de halk Grup Yorum’u desteklemekten vazgeçti. Kapının önünde kararlılıkla verilen konser coşkulu halaylar, sloganlar ve marşlarla akşam saatlerine kadar sürdü.

Ne yaparsanız yapın, Grup Yorum’u susturmaya gücünüz yetmeyecek!”

Geçen pazar günü Köln kentinin Braunsfeld semtinde düzenlenmesi beklenen ve Türkiye’de üyelerinin Türkiye’deki terör örgütleriyle bağlantılı olduğu iddia edilen Grup Yorum’un konseri “yasaklı terör örgütü propagandası” şüphesi nedeniyle yasaklanmıştı.

HALKWEB – KÖLN

 

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Almanya’da başörtü tartışması: “Çocuklar okulda başörtü takamaz”

Almanya’daki başörtü tartışmalarına Filistin kökenli Avusturyalı ilahiyatçı Prof. Dr. Mouhanad Khorchide de katıldı. Çağdaş İslam yanlısı Khorchide “Okul çağındaki çocuk başörtü takamaz” dedi.

Almanya’da sucuk muharebeleri devam ediyor: “Bu dört yönetici sendikaya karşı seferber oldu”

Merkezi Federal Almanya’nın Köln kentinde bulunan ülkenin en köklü Türk et ve sucuk üreticisi Egetürk’te sular bir türlü durulmuyor. İşçilerin toplu iş sözleşmeleri için hak aramalarıyla başlayan gerginlik tırmanmaya devam ediyor.

Almanya’daki tuhaf “Türk grevinde” yeni gelişmeler: Yine “sendika” fobisi

Avrupa’nın en güçlü sucuk, sosis, salam ve et fabrikası Egetürk’te işveren toplu iş sözleşmesini imzalamamakta direniyor. Bazı çevrelerin Egetürk ürünlerine boykot çağrıları için çağrı yapmaya hazırlandığı ileri sürülüyor.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd