Siyaset Grup Yorum direnişine CHP Hollanda’dan destek

Grup Yorum direnişine CHP Hollanda’dan destek

Grup Yorum üyelerinin yüzlerce gündür süren ve en nihayetinde ölüm orucuna dönüşen eylemlerine Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hollanda Birliği’nden destek geldi.

Grup Yorum üzerindeki baskılara Avrupa’daki Türk sosyal demokratlarından da tepki var. Polis baskınlarının son bulması, üyelerinin İçişleri Bakanlığı’nın arananlar listesinden çıkarılması, 3 yıldır devam eden konser yasaklarının kaldırılması ve üyelerinin serbest bırakılması talepleri için gerçekleşen eylemle dayanışmayı sosyal medyadan da yayınladıkları bir basın açıklaması ile duyuran CHP Hollanda Birliği yöneticileri, Türkiye‘deki baskı, şiddet, yasak ve antidemokratik uygulamalardan Grup Yorum’un da payını aldığına dikkat çektiler.

“BİZİM OLMAYAN SAVAŞTA ÇOCUKLARIMIZ ÖLÜYOR”

Grup Yorum üyeleri ile dayanışmaya ilişkin CHP Hollanda’nın yayınladığı bildiri şöyle:

“Ülkemizin içinden geçtiği yakıcı, yakıcı sürecin ağırlığını hepimiz yaşıyor ve hissediyoruz.
AKP iktidarının bölgemizdeki bizim olmayan birçok savaşta ama özellikle Suriye’ye yapılan emperyal saldırılarda oynadığı rolün bize nasıl ağır acılar yaşattığına, bedeller ödettiğine içimiz kan ağlayarak tanıklık ediyoruz. 

Çocuklarımız ölüyor. Çocuklarımız bize ait olmayan bu savaşlarda ölüme gönderiliyor. Bu çocuklar bizim çocuklarımız. Yaşamını yitiren bu yoksul halk çocuklarının, tüm askerlerimizin anıları ve özlemleri önünde saygıyla eğiliyoruz.

“İÇERİDE DE BASKICI UYGULAMALARDAN ÇOCUKLARIMIZ ÖLÜYOR”

Tüm bu acılar yaşanırken, ülkemizdeki baskıcı, otoriter, faşist uygulamalar ve sosyoekonomik dengelerdeki çarpıklıklar sonucu sivil yurttaşlarımız, insanlarımız da ölüyor. Kimi zehirle, kimi uyuşturucuyla ve daha akla gelmeyecek yöntemlerle son veriyor yaşamına. İntiharlar sıradanlaşmaya, değeri olmayan günlük haberler olmaya başladı. 

Bunun yanında, aydınlarımız, sanatçılarımız, akademisyenlerimiz ve tüm muhalif çevreler de müthiş bir kuşatma, sindirme ve baskı ile suçlu gösterilmeye, bu yöntemlerle toplumdan izole edilmeye çalışılıyor. İşten çıkarmalar, sürgünler, yasaklar, gözaltı, tutuklama, saçma sapan davalarla bir korku kültürü oluşturuyor, bu yöntemle toplumun tüm kesimlerine gözdağı verilmek isteniyor. 

“GRUP YORUM ONURUYLA DİRENİYOR”

Tüm bu uygulamalardan ülkemizin önemli müzik gruplarından Grup Yorum da bu baskı, şiddet, yasak ve antidemokratik uygulamalardan payını alıyor. Ama tüm bu baskılara ve her şeye rağmen de AKP iktidarının baskılarına baş eğmeyenlerden. Hayata geçirilen ve toplumun tüm kesimlerine dayatılan politikalara sanatçı onuru ve namusuyla direniyor. Bu karşı çıkma ve duruşu da artık 200 güne dayanan açlık grevleri, hatta ölüm oruçlarıyla hayata geçiriyor. 

“BASININ İLGİSİZLİĞİ ÇÖZÜMÜ ENGELLİYOR”

Tüm bu süreçler yaşanırken basının ve kamuoyunun duyarsızlığı, ilgisizliği ve görmezden geliyor olması sorunun çözümünde önemli bir engel oluyor. Grup Yorum üyeleri bu sessizlikte gün gün eriyor, gün gün ölüme gidiyor. Bu durumu sizlerle paylaşmak istememizin nedeni de tam da bu.

Bizler CHP Hollanda Birliği olarak bu durumu gerek kendi üyelerimiz, gerek kamuoyu ile paylaşarak, inisiyatifler alarak duyarlılık gösterecek, halkımızın da duyarlılığını arttırarak iktidar üzerinde bir baskı oluşturmaya çalışacağız. Bu tutumumuzla kim bilir muhtemel ölümlerin önlenmesine katkıda bulunmuş olacağız. Tüm bu süreçlerde gerek üyelerimizin, halkımızın ve kamuoyunun gerekli duyarlılığı göstereceğine inanıyoruz.”

Öte yandan Grup Yorum üyeleri, açlık grevi ve ölüm orucu benzeri direniş biçimlerine talepleri kabul edilmedikçe bir son vermeyeceklerini bildiriyorlar.

HALKWEB – ROTTERDAM  

Popüler Haberler

Bircan Pınar göğsümüzü kabarttı: Ancak Ankara başarıya ilgisiz

Kick Boks Dünya Şampiyonu Bircan Dilber Pınar'ın başarısına Türkiye’nin kayıtsız kaldığı iddia edildi. Genç sporcuyu Türkiye'den kimsenin aramaması eleştirildi.

Kriz Berlin’inde “İslam oyunları”: AfD’nin DİTİB talebi gerginliği kışkırtma amaçlı

Almanya'da beklenmedik krizler yaşanıyor. Faşizan niteliği her geçen gün daha da belirginleşen AfD, bu kez DİTİB üzerinden İslam korkusunu kışkırtıcı bir yeni atakla ortamı gerginleştirmeyi hedefliyor.

Başkonsolos Erkan Öner: “Göçmen kadın girişimcilerin birleşmesi bize güç katar”

Stuttgart Başkonsolosu Erkan Öner Almanya’daki göçmen özellikle de Türkiye kökenli kadın girişimcilerin dayanışma içine girmesinin cesaretlendirici ve önemli bir adım olduğuna dikkat çekti.

Linç kültürü: Can Dündar ve Barbaros Şansal tartışıyor

Özgürüz Radyo kültür etkinlikleri kapsamında 10 Aralık’ta Berlin'de “Tan Gazetesi Baskını” belgeseli ardından Can Dündar ve Barbaros Şansal “linç kültürü” üzerine tartışacak.

Güldür Güldür Show Avrupa turnesine hazır

Show TV ekranlarında yayınlanan komedi programı Güldür Güldür Show 10 Kasım 14 Şubat tarihleri arasında Avrupa’nın çeşitli kentlerinde seyirci ile buluşacak.

Tüm Haberler

“Göç ve Sömürü” etkinliği 23 Şubat’ta Münih’te

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi Münih Birimi tarafından düzenlenen bir gecede, Türkiye e benzeri ülkelerden Federal Almanya'ya emek göçünün çeşitli alanlardaki sonuçları tartışmaya açılacak. Özellikle beyin göçünün yaratacağı “çoklu travmalar” büyüteç altına alınacak.
dd

Bir kimlik arayışı: “Eski Müslüman”, eşcinsel ve ateist, liberal FDP’ye katılırsa…

Çağın kutuplaşma hastalığına yakalanan Almanya'da kimlik bunalımı yaşanıyor. Alman siyasi arenasında bütün “kıpırdamaz” denilen taşlar yerinden oynuyor. Ara çözümlerle bu nefret ve birbirine düşmanlık sona erecek gibi de görünmüyor. Ali Utlu olayı böyle bir örnek mi?
dd

Kriz Berlin’inde “İslam oyunları”: AfD’nin DİTİB talebi gerginliği kışkırtma amaçlı

Almanya'da beklenmedik krizler yaşanıyor. Faşizan niteliği her geçen gün daha da belirginleşen AfD, bu kez DİTİB üzerinden İslam korkusunu kışkırtıcı bir yeni atakla ortamı gerginleştirmeyi hedefliyor.
dd

Berlin’de siyaset sahnesi fena karıştı: Yeşiller ve AfD Almanya’nın yeni kitle partileri mi?

Almanya, Annegret Kramp-Karrenbauer’in Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) Genel Başkanlığı’ndan istifası sonrasında partinin izleyeceği stratejiyi konuşuyor. CDU ve SPD'deki erime tehlikeli boyutlarda.
dd

Veda ve hüzün: Usta gazeteci Mehmet Aktan’ı son yolculuğuna meslektaşları uğurladı

Federal Almanya’da 1970’li yıllardan itibaren özellikle radyo alanında yoğun bir uğraş veren Dr. Mehmet Aktan’ın cenazesi, toprağa verilmek üzere Köln’den Türkiye’ye uğurlandı.
dd

Türkiye dahil 100’den fazla ülkeyi izlemişler: BND ve CIA imzalı skandal

Almanya'nın dış istihbarat servisi BND ve Amerikan istihbaratı CIA'in ortaklaşa 100'den fazla ülkede hükümetlerin şifreli haberleşmelerini yıllarca izlediği ortaya çıktı. Bu ülkeler arasında Türkiye de var.
dd

Batı’da da kısıtlı özgürlük: Alman akademisyenler hoşgörüsüzlükten şikayetçi

Yapılan bir ankete göre Federal Almanya'da birçok öğretim görevlisi üniversitelerdeki ortamı bilim özgürlüğü açısından kısıtlayıcı ve hoşgörüsüz buluyor.
dd

40 yıllık deneyim: Dost-Der kongresinde işçi sorunları tartışıldı

Türkiye kökenli çalışanların geleceklerini artık tamamen Almanya'da gördüğü, ancak bu insanların Türkiye konusundaki duyarlılıklarının da derinleştiği Bad Cannstatt'ta bir kez daha vurgulandı.
dd

Ankara-Berlin bağları: Beraber yürüdüler, beraber mi bırakacaklar?

Nüfusları hemen hemen eşit iki büyük ülkedeki siyaset kazanları kaynama noktasını çoktan aştı. Türkiye'nin başı ekonomik açıklarla dertteyken Almanya ürettiği korkunç boyutlardaki ekonomik fazlayı ne yapacağını bilemiyor. Bu iki ülkenin liderleri, Erdoğan ile Merkel'in birbirine yakın tarihlerde çıktıkları siyaset sahnesinin en üst basamaklarından yine birbirine yakın tarihlerde ve “palas pandıras” çekilecekleri anlaşılıyor.
dd