Kültür Genç Türkler, Berlin'deki klasik müzik şenliğinde

Genç Türkler, Berlin’deki klasik müzik şenliğinde

Almanya'nın başkenti, büyük bir müzik şenliğine 20'nci kez ev sahipliği yapıyor. Cem Mansur'un kurup yönettiği Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, uluslararası müzik ziyafetinin katılımcı toplulukları arasında dikkat çekiyor.

Berlin’de 19 Temmuz’da başlayan ve 6 Ağustos’a kadar sürecek olan müzik festivali “Young Euro Classic” 20’nci yıldönümünü kutluyor. Dünyanın en iyi gençlik senfoni orkestralarını bir araya getiren festivalde, Cem Mansur’un yönettiği ve aynı zamanda kurucusu olduğu “Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası” da yer alıyor. Berlin’de yayınlanan “kadinca.eu” haber sitesinin yayın yönetmeni Özlem Coşkun, dünyanın her yerinden gelen genç müzisyenlerin klasik repertuvarın yanı sıra kendi ülkelerine özgü geleneksel müzikleri de seslendirdiği festivalin kısa bir dökümünü yaptı.

“Çağdaş ve deneysel müzik de önemli bir rol oynuyor, beraberinde genç müzisyenler müzikle sınırları aşmanın canlı örnekleri olarak hem topluma, hem sanat dünyasına ilham veriyorlar. Yine bu çerçevede festivalin ismindeki ‘Euro’ Avrupa’daki orkestra kültürüne gönderme yapıyor ve orkestrayı birlikteliğin metaforu olarak alıyor. Özgürlük, eşitlik ve kardeşlik bu gençler tarafından doğrudan yaşanan değerler olarak yansıyor.

20’NCİ YIL FARKI

Festivalde 20’nci yıl kapsamında 26 konserin yanı sıra, daha küçük yaştaki müzisyenleri öne çıkaran bir ‘Familienkonzert – Aile Konseri’ de düzenleniyor. Ayrıca değişik alanlarda çalışma yapan yazarlarla 17 yaşındaki lise öğrencileri, Berlin’in farklı yerlerinde bir araya gelerek, Avrupa olgusunu yaratıcı ve provokatif tartışmalarla ele alacak. Beethoven’in tüm senfonileri seslendirildiği gibi izleyicilerin de eşlik edeceği konserler düzenlenecek. Tıpkı 4 Ağustos’ta yapılacak olan ‘Hep Birlikte Söyleyelim / Mitsingkonzert für Alle’ konseri gibi…

Söz konusu konserdeki ses düzenlemesiyle hem konser salonunda, hem açık havada, Gendarmenmarkt‘ta konsere eşlik etmek mümkün olacak. Girişin ücretsiz olduğu konserde 1985 yılında AB Marşı olarak kabul edilen, Alman şair Friedrich Schiller’in yazdığı ve Ludwig van Beethoven’in 9. Senfonisi’nin dördüncü ve son bölümlerine uyarladığı “Ode an die Freude – Neşeye Övgü” hep bir ağızdan seslendirilecek. Bunun için izleyicilere Carsten Gerlitz şefliğinde tecrübeli bir koro destek verecek.

“DEMOKRASİ LABORATUVARI”

Cem Mansur’un 2007’de ‘Orkestra karşılıklı saygının hayat bulduğu yerdir’ diyerek kurduğu ve ‘Demokrasi Laboratuvarı’ olarak nitelediği Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası da festivale bir panel ve konserle katıldı. 24 Temmuz’da gerçekleştirilen konser öncesinde Şef Cem Mansur, Berlin İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Sawsan Chebli ve Türk-Alman Gençlik Köprüsü Başkanı Jan Taşçı’nın yer aldığı bir panel düzenlendi. İstanbul-Berlin Kardeş Kent Anlaşması’nın 30’uncu yıl kutlamaları çerçevesinde yapılan panel, ‘Zor zamanlarda köprü olmak’ başlığını taşıdı ve müzik ekseninde iki ülke ilişkileri tartışıldı.

Panelin ardından 82 genç müzisyenden oluşan Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’nın verdiği konser, başta Berlinli Türkler olmak üzere klasik müzikseverlerin beğenisini kazandı. Cem Mansur’un yanı sıra piyanist Gökhan Aybuluş ve Almanya’da ilk kez seslendirilen piyano eseri ‘Silent Echoes’un bestecisi Füsun Köksal da festivalde dikkat çeken isimler arasındaydı.

Konser, Alman kamuoyunda ‘Mansur’un demokrasi laboratuvarı, Gençlik Orkestrası, Türkiye’nin ve müziğinin dünyanın bir parçası olduğunu gösterdi’ şeklinde yer aldı. Young Euro Classic Festivali 6 Ağustos’a kadar devam edecek.”

Festivalle ilgili geniş bilgiye “www.young-euro-classic.de” adresinden ulaşılabiliyor.

HALKWEB-BERLİN

Kaynak: www.kadinca.eu

Popüler Haberler

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

ÇYDD BW’den Türkiye’deki öğrencilere bilgisayar desteği

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Baden Württemberg Türkiye‘de korona pandemisi sebebiyle eğitime uzaktan devam etmek zorunda olan öğrencilere bilgisayar desteği verebilmek için “Çağdaş Yaşam Engel Tanımaz Bilgisayar Kampanyası” başlattı.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd