Siyaset Fridays for Future eylemcileri HALKWEB’e konuştu: “Göçmen gençleri de eylemlere bekliyoruz“

Fridays for Future eylemcileri HALKWEB’e konuştu: “Göçmen gençleri de eylemlere bekliyoruz“

İklimi korumaya yönelik önlemlerin artırılması içinküresel protestolara dönüşen “Fridays For Future“ (Gelecek İçin Cumalar) hareketinin Almanya'daki eylemcileri HALKWEB’e konuştu.

Stuttgart’ta da küresel iklim değişikliğine yol açan politikaları protesto etmek için sokağa çıkan binlerce öğrenci aylardır her cuma eylemlerini sürdürüyor.

Sera gazı salınımının kısıtlanması ve bu yönde bağlayıcı düzenlemeler getirilmesini talep eden öğrencileren geç 2030 yılında kömür enerjisinden ayrılıp 2034’e dek yüzde yüz oranında yenilenebilir enerjiye geçilmesini talep ediyorlar.

Eylemcilerden Patrick Wechsler ve soyadının yayınlanmasını istemeyen Ernesto adlı öğrenciler gazetemize yaptıkları açıklamalarda göçmen kökenli öğrencileri de Fridays for Future eylemlerinde görmek istediklerini dile getirdiler.

Yaz tatiline rağmen protestolara devam çevre aktivisti gençlerle işte konuştuklarımız:

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ TATİL TANIMAZ

-Kaç yaşındasın ve nerde okuyorsun?

PATRICK WECHSLER:16 yaşındayım. Vaihingen Hegel Gymnasium’da okuyorum.

– Neden buradasınız?

PATRICK WECHSLER:İklim politikalarının değişmesini istediğim için. Okullar tatile girse bile, iklim değişikliği devam ediyor.

Talepleriniz ve önerileriniz neler?

PATRICK WECHSLER:Başta kömür üretimine son verilmesi. Trafik, yüksek oranda sera gazı salgılıyor. Sürdürülebilir bir beslenme ve ekonomi olmalı. Sürdürülebilir enerjiye yatırım yapılmalı. Stuttgart için yıllık 370 avroluk bilet getirilmeli. Ayda bir kere arabadan inip, bisiklet sürmek yetmez.

-Okul arkadaşların nasıl karşılıyor?

PATRICK WECHSLER:Çok farklı tepkiler var. Onlara göre, iklimin korunması, sürdürülebilirlik havalı konular. Ama kendilerinin bir şeyler yapması gerektiğinin bilincinde değiller. Ayda bir kere arabadan inip, bisiklete binmenin yetmediğini fark etmiyorlar.

-Burada yaşayan göçmenler ne yapabilir?

PATRICK WECHSLER: Cuma öğlenleri grev ve eylemlere gelebilirsiniz. Çok insan çalışıyor ama zamanı olanlar kısa da olsa uğrayabilirler. Talepler ne, nasıl destek olabiliriz vb. bunlara bakabilirsiniz. İnsan çok şey öğrenebilir ve hareketin bir parçası olabilir.

ARABA YERİNE BİSİKLET VE PARASIZ ULAŞIM TALEBİ

-Sizi tanıyabilir miyiz?

ERNESTO:Michael Bauer Waldorffschule öğrencisiyim. 17 yaşındayım.

– Neler yapıyorsunuz?

ERNESTO:Şehir merkezinde yürüyüş yaptık. Belediye önünden başladık ve yine burada bitirdik.

-Talepleriniz neler?

ERNESTO:Kömür üretiminin sona erdirilmesi. Stuttgart için, trafikten arındırılmış, arabasız bir şehir düşünülebilir. Scientists for Future (Gelecek İçin Bilim İnsanları), Klimanotstand (İklimde Acil Durum) gibi 20’ye yakın çevre örgütü ile ortak çalışıyoruz.

– Dizel yasağı hakkında ne düşünüyorsunuz?

ERNESTO:Dizel yasağı, doğru bir çözüm değil. Sorun dizel değil. Özel arabaları tümüyle şehirden çıkarıp, yerine bisiklet yolları yapmak ve ulaşımı parasız hale getirmek gerek.

– Dizel yasağına karşı da bir hareket oluştu. İnsanlar mağdur oldular, yeni araba satın almak zorundalar. Otomotiv şirketleri faturayı üstlenmek zorundalar.

ERNESTO:Elektrikli araba iyi bir gelişme ama kesin çözüm değil. Aslolan bireysel ulaşımı azaltıp, toplu taşımacılığı güçlendirmek. En iyisi, tüm ulaşımı özellikle de raylı sistemi parasız hale getirmek.

– Buradakiler öğrenci mi genelde, öğretmenlerin katılımı nasıl? Hangi okullar var?

ERNESTO:Çoğunlukla öğrenci, hemen hemen tüm okullardan öğrenciler.

AYŞE EĞİLMEZ – STUTTGART

 

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Viyana’da genç sanatçılarımız: Nazlı Hacıalioğlu

Müziğin başkentindeki olanaklardan Avusturya'da yaşayan insanlarımızın yeterince yararlanmadığı ileri sürülüyor. Piyanist Nazlı Hacıalioğlu, bu gereksiz uzaklığı kısa sürede “yakına çeviren” sanatçılarımıza bir örnek. 

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonu satılıyor

Hüseyin Çiloğlu çocuklarının eğitim masraflarına çözün bulmak amacıyla ömrünü adadığı ve emek emek oluşturduğu Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonunu satışa çıkarmak zorunda kaldı. Fotoğraf ustası, Avrupalı Türklere de arşivinin satışını duyurdu.

Deniz bitti: AKP’nin gözü, yurtdışındaki Türklerin emekliliğinde

AKP hükümeti tarafından Meclis’e sunulan “Yeni Ekonomi Paketi” yurtdışı Türklerinin emeklilik hakları ile ilgili olumsuz düzenlemeleri de beraberinde getiriyor. Söz konusu paketle AKP, SSK borçlanmasının kaldırılmasını da teklif etti.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd