Kültür Ferhat Güneyli son klibinde doğa katliamına işaret etti

Ferhat Güneyli son klibinde doğa katliamına işaret etti

Halk ve özgün müzik sanatçısı Ferhat Güneyli “İşte gidiyorum” adlı albümünde yer alansözü müziği Sivas Katliamında hayatını kaybeden Hasret Gültekin’e ait olan “Dağlar” adlı şarkısına Antalya’nın antik kenti Termessos’da klip çekti.

Çalışmalarını uzun yıllardır Berlin’de sürdüren ve günümüzün önde gelen özgün müzik besteci ve yorumcularından Ferhat Güneyli, yeni klibiyle bu kez de doğa katliamına dikkat çekti.

SOSYAL SORUMLULUK KLİPLERİNE DEVAM

Ferhat Güneyli’nin son klibini Atlas Kirran çekti ve yönetti. Klip 17 Ağustos’tan bu yana Net-d YouTube kanalında müzikseverlerle buluşuyor. Antalya’da ikinci klibini çeken sanatçı tarihsel zenginliği ile meşhur Antalya’nın tanıtımına katkı sunduğu için çok mutlu olduğunu belirtti. Günümüzde Kaz Dağlarında olduğu gibi doğa katliamlarının sürdüğü bir ortamda, bu klibi çekmenin öneminin altını çizen sanatçı sosyal sorumluluk içinde hareket edip bu tür kliplere daha fazla yer vereceğini belirtti. 

“KÜÇÜK İSTANBUL”DA KONSERLER SÜRÜYOR

Besteciliği ile öne çıkan Kırklareli doğumlu 50 yaşındaki Ferhat Güneyli Berlin’de yaşıyor. Avrupa’da birçok müzik festivalinde çokuluslu orkestrası ile yer alan ve başarılı konserler veren Ferhat Güneyli, Avrupa konserlerinde Ahmet Kaya, Selda Bağcan, Hasret Gültekin gibi pek çok halk müziği sanatçısı ile ortak sahne aldı.

Güneyli, Avrupa’da Türklerin en yoğun yaşadığı ve “Küçük İstanbul” olarak anılan Berlin’in ünlü Kreuzberg semtinde, aralarında dünyaca ünlü isimlerin de bulunduğu sanatçılarla birlikte konserler düzenliyor.

ÜNLÜ OZANLARIN DİZELERİNİ BESTELİYOR

Âşık Mahzuni Şerif, Ahmet Kaya, Selda Bağcan, Zülfü Livaneli, Âşık Daimi, Edip Akbayram ve Hasret Gültekin’den etkilenen Ferhat Güneyli’nin dizelerini bestelediği ozanlar arasında Nâzım Hikmet, Yusuf Hayaloğlu, Nevzat Çelik, Nimet Erişen, Fuat Doğan ve Ziya Arslan da bulunuyor.

HALKWEB – BERLİN

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Almanya’da başörtü tartışması: “Çocuklar okulda başörtü takamaz”

Almanya’daki başörtü tartışmalarına Filistin kökenli Avusturyalı ilahiyatçı Prof. Dr. Mouhanad Khorchide de katıldı. Çağdaş İslam yanlısı Khorchide “Okul çağındaki çocuk başörtü takamaz” dedi.

Almanya’da sucuk muharebeleri devam ediyor: “Bu dört yönetici sendikaya karşı seferber oldu”

Merkezi Federal Almanya’nın Köln kentinde bulunan ülkenin en köklü Türk et ve sucuk üreticisi Egetürk’te sular bir türlü durulmuyor. İşçilerin toplu iş sözleşmeleri için hak aramalarıyla başlayan gerginlik tırmanmaya devam ediyor.

Almanya’daki tuhaf “Türk grevinde” yeni gelişmeler: Yine “sendika” fobisi

Avrupa’nın en güçlü sucuk, sosis, salam ve et fabrikası Egetürk’te işveren toplu iş sözleşmesini imzalamamakta direniyor. Bazı çevrelerin Egetürk ürünlerine boykot çağrıları için çağrı yapmaya hazırlandığı ileri sürülüyor.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd