Kültür Ezber bozdular: Almanya’da Türk pop müziğinde nostalji rüzgarları

Ezber bozdular: Almanya’da Türk pop müziğinde nostalji rüzgarları

“Avrupalı Türklerin” konserleri deyince Almanya’da akla genellikle Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği gelirdi. Ancak Stuttgartlı Türkler bu kez ezber bozdu.

Stuttgart kenti belki de ilk kez Almanyalı Türklerin imzasını taşıyan bir Türk pop müziği konserine ev sahipliği yaptı. Almanya’nın önde gelen kültür ve sanat kuruluşu Stuttgart Turkuaz Derneği ve müzik okulu Stuttgart Klangoase, yepyeni ve çok farklı bir konser projesiyle müzikseverlerin karşısına çıktı.

“ALMANYA’DA DA YETİŞMİŞ YORUMCU VE MÜZİSYENLERİMİZ VAR”

“Dünden Bugüne Aklımızda Kalanlar” adı altında Stuttgart’ta gerçekleştirilen konserde ünlü besteci ve yorumcuların dillerden düşmeyen parçaları sunuldu. Müzikseverlerin büyük tezahüratıyla ve alkışlar eşliğinde gerçekleşen konser sonrası HALKWEB’e konuşan grubun sanat yönetmeni Umut Uludağ, Almanya’daki çok sayıda Türk sanat ve halk müziği korolarına da işaret ederek “Neden Türk pop müziği kurulmasın? Burada çok iyi müzisyenler, sanatçılarımız var” dedi.

TÜRK POP MÜZİĞİ KONSERLERİNE DEVAM

Birincisi düzenlenen Türk pop müziği konserinin devamının geleceğini vurgulayan Uludağ Türk pop müziği konserlerine ilişkin projeleri hakkında şunları söyledi:

“Önemli olan seçkin seslerin ve müzisyenlerin bir araya gelebilmesi. Gördük ki, ortaya çok güzel şeyler çıkıyor. Türkçenin kullanımı, vurgulama şeklimiz Almanya’daki Türkçe’ye de hizmet sunuyor. Yapılmayanı yapmak değil, ama çok daha farklı şeyler sunmak gerekiyor. Türkiye’de müzik dünyasındaki durumlar da burada da bu grubun doğmasına yol açtı.

“TÜRKİYE’NİN AYNASI GİBİYİZ”

Türkiye’de rapten caza poptan rocka farklı alanlarda şarkılar söylüyorlar. O bakımdan bizler de burada Türkiye’nin aynası gibiyiz. Gençlerden beklentim çok fazla. Bu müzik türüne de sahip çıkacaklarını biliyorum. Gençler daha bilinçli olacak. Yaratıcılıklarına inanıyorum. Deneysel bir çalışmaydı bu. Beklediğimizden daha fazla ilgi oldu. Devam ettiğimiz takdirde daha büyük kitlelere ulaşacağımızı gördük. Hedefte ise Türkçe pop korosu var. Şu an kurduğumuz gruba eklemeler yapmak istiyoruz. Nefesli sazlarımız yok. Alman müzisyenlerle de bu bağlamda birlikte çalışmak istiyoruz. Kanun gibi, perküsyon olarak darbuka gibi Türk tınılarına da yer vermek istiyoruz.

TÜRK POP MÜZİĞİ KOROSU KURULUYOR

Çok farklı, çok renkli pop korosu hedefliyoruz. İlk konserimizde çok farklı kültürlerden gelen, müzikle gençliğinde ilgilenmiş, içinde bu tutkuyu ve yeteneği barındırmış insanlarımız var. Bu grubu kurduğumuzda da ilk prova ile son prova arasında çok fark var.

Ben de ileride kendi okulumu açıp eğitimler vermek istiyorum. Biraz destek gerekiyor. Çok sesli pop konserleri var sırada. Sanırım Türkiye’de bir Türk pop korosu İzmir’de var. İkincisi ise Stuttgart’ta olacak”

TÜRKLER KADAR ALMANLAR DA İLGİLİ

Öte yandan Turkuaz Eşbaşkanları Nazan Vurgun ve Ahmet Gül de Stuttgart müzik arenasına sıra dışı bir grup ve performans kazandırmaktan mutluluk duyduklarını dile getirdiler. Vurgun ve Gül “Türk pop müziği en az Türkler kadar Almanların da büyük ilgisini çekiyor. Seyirci kucak açtı. Bz mesajı aldık. Türk pop müziği konserlerine bundan sonra daha da güçlü ve farklı platformlarda devam etmeyi arzuluyoruz” dediler.

Konserde Cem Karaca, Sezen Aksu, Nilüfer, Özdemir Erdoğan, Seyyal Taner, Semiha Yankı, Tarkan, MFÖ, Erol Evgin, Fatih Erkoç, Barış Manço ve daha birçok ünlünün sevilen şarkılarını solistler Ümmiye Şahin, Sinem Garnateo, Nazan Vurgun, Hüseyin Emre Güçlü, Umut Uludağ ve Ahmet Gül seslendirdiler.

Solistlere kemanda Derya Bektaş, gitarda Umut Uludağ, viyolonselde Hüseyin Emre Güçlü, piyanoda Alper Arıcı, bas gitarda Onur Birsöz ve bateride Johannes Honnef eşlik etti.

Konseri izlemeye gelen davetliler arasında Baden Württemberg Eyaleti eski Başbakan Yardımcısı Nils Schmid ve eşi Tülay Schmid de hazır bulundu. Schmid çifti, solistleri ve müzisyenleri konser sonunda ayakta alkışlayanlar arasında yer aldı

Kültür ve kongre sarayı Liederhalle’de Silcher salonunda gerçekleşen konserde sunumu Yeşim Kavrap üstlendi.

HALKWEB – STUTTGART

 

Popüler Haberler

Prag’da bir kafe ve Nâzım Hikmet

Avrupa’da Türkçenin izleri hep oldu. Türkçenin cumhuriyetle birlikte gelen büyük özgürleşme dalgasında benzersiz bir yere sahip Nâzım Hikmet, Avrupa başkentlerinde kalıcı izler bırakmış bir şairdi. Yazar ve Hürriyet’in eski Avrupa Baskıları Yayın Yönetmeni Halit Çelikbudak, kısa bir süre önce bulunduğu Prag’da Nâzım’ın izleriyle nasıl karşılaştığını anlattı ve fotoğrafladı.

Almanya’da ilk kez görülüyor: Eşcinsel çiftin annelik davası

Almanya'da hamile olan eşcinsel bir kadın, evli olduğu kadının da doğacak çocuğunun annesi olarak kayıtlara geçmesi için hukuk mücadelesi başlattı. 

Çağdaş Gökbel ATGB İrlanda Temsilciliği’ne atandı

İstanbul Arel Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu Çağdaş Gökbel Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) İrlanda Temsilciliği’ne atandı.

Namus cinayeti kurbanı Hatun Sürücü’nün hayatı beyaz perdede

Namus cinayeti kurbanı Hatun Sürücü’nün yaşamı film oldu. “Sadece Bir Kadın” adlı film Almanya’da 9 Mayıs’ta gösterime giriyor. Alman sinemasının yükselen yıldızı Almila Bağrıaçık'ın rol aldığı film, Sürücü'nün sokak ortasında erkek kardeşi tarafından katledilmesinden 14 yıl sonra gerçekleştirilebildi.

Stuttgart’ta “kültürler arası” Noel konseri

Almanya’nın Stuttgart kentinde “İnterkültürel Noel Konseri” akşamı düzenleniyor.

Tüm Haberler

DİDF: Dövizle emeklilik skandalının sorumlusu hükümettir

Yurtdışında yaşan Türk vatandaşlarının dövizle emeklilik haklarının yakılacağı haberleri ortamı iyice gerginleştirdi. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu, Ankara'yı sorumluluk üstlenmeye çağırdı
dd

Almanya’da ilk kez görülüyor: Eşcinsel çiftin annelik davası

Almanya'da hamile olan eşcinsel bir kadın, evli olduğu kadının da doğacak çocuğunun annesi olarak kayıtlara geçmesi için hukuk mücadelesi başlattı. 
dd

Almanya’da ulusal eylem planı: Göçten önce mi, sonra mı uyum?

Almanya'da hükümet kalifiye eleman sıkıntısını çözmek için yeni bir “Ulusal Uyum Eylem Planı” hazırladı. Plana göre kalifiye göçmenler ülkelerinde Almanya konusunda bilgilendirilecek. 
dd

Yeşim ve Ömer Yaprakkıran: Ressam çiftin sergisinde yine renk cümbüşü

Değişik kültürlerden değişik tekniklerle üretilen rengârenk tablolar, Neu-Isenburg'da sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Yaprakkıranlar toplu sergileri tercih ediyor.
dd

Okan Bayülgen yazdı, yönetti, oynadı: “Harem Kabare” Almanya’ya geliyor

Okan Bayülgen’in yazdığı, yönettiği ve oynadığı Harem Kabare adlı oyun Çuval Dergisi’nin organizasyonuyla Almanya’nın Stuttgart ve Frankfurt kentlerinde seyirci ile buluşacak.
dd

Libya zirvesi: Barış umudu Berlin’de yarım kaldı

Berlin’deki Libya Konferansı’na katılan ülkeler sağlanan anlaşmadan memnun, ancak temkinli. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Berlin’den ayrılırken hâlâ yanıt bekleyen çok sayıda soru olduğunu söyledi. 
dd

Geleneksel ile moderni buluşturdu: “Tonalite” ilk konseriyle seyirci karşısında

Almanya’da yeni kurulan müzik grubu “Tonalite” ilk konserini 1 Şubat 2020 cumartesi akşamı  Esslingen kentinde verecek.
dd

Erdoğan Libya Zirvesi için Berlin’de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'nın ev sahipliğinde, Birleşmiş Milletler'in (BM) himayesinde düzenlenen Libya barış konferansına katılmak üzere Berlin'e geldi. Başbakanlık binası yakınında bir grup Erdoğan'ı, Türkiye'nin Suriye ile Libya politikalarını ve askeri harekâtlarını protesto etti.
dd

Avrupalı Türk işletmeler için kurulan ağ gelişiyor: NETU NRW kuruldu

Yaklaşık 6 milyon Türkiye kökenlinin yaşadığı Batı Avrupa'da, Türk işletmeleri yeni bağlantı olanakları kurmakta kararlı. Şimdi de 1 milyona yakın Türkçelinin yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde bir ağ kuruldu.
dd