Siyaset Erdoğan ve AKP’yi eleştiren Ecevit Emre'ye silahlı saldırı kınandı

Erdoğan ve AKP’yi eleştiren Ecevit Emre’ye silahlı saldırı kınandı

Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletine bağlı Wiesloch kentinde Türkiye kökenli ırkçıların saldırısına uğrayan Sol Parti'li siyasetçi ve Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) İnanç Kurulu üyelerinden Ecevit Emre için eylemler ve dayanışma etkinlikleri sürüyor.

AKP hükümeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan‘a yönelik eleştirilerinden dolayı ile sık sık ölüm tehditleri aldığını açıklayan Ecevit Emre “Doğrular için mücadele etmeye devam” dedi. AABF İnanç Kurulu Sekreteri Ecevit Emre’nin evine yönelik gerçekleşen saldırıyı düzenleyenlerin yakalanıp cezalandırılması ve dayanışma için bir toplantı da Baden-Württemberg Alevi Kültür Merkezi yöneticileri tarafından düzenlendi. Toplantıya konuşmacı olarak AABF Başkanı Hüseyin Mat katıldı.

“DEDEMİZE YAPILAN SALDIRI HEPİMİZE YAPILMIŞTIR“

Wiesloch Cemevi’nde gerçekleşen toplantıda yapılan konuşmalarda “Alevi inancında korktukları için bu türden alçak saldırılara başvuruyorlar. Dedemize yapılan saldırıyı kendimize yapılmış olarak görüyoruz. Hep birlik olup mücadelemiz devam edecek” denildi.

AKM’lerin yoğun katlımıyla gerçekleştirdikleri toplantıda konuşan AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat, “AABF İnanç Kurulu Sekreteri Ecevit Emre Dedemize yönelik geçtiğimiz günlerde yapılan alçakça saldırıyı kınamak ve bu saldırının açıklığa kavuşturulması için her türlü örgütsel kararlılığımızı ortaya koymak amacıyla Wiesloch Cemevimizde bir araya geldik” dedi.

Bölge derneklerinin konu hakkında görüş belirtmeleri sonrası şu ortak açıklama ise kamuoyunun bilgisine sunuldu:

ORTAK KINAMA

“Ecevit Emre canımıza insanlık dışı silahlı bir saldırı yapılmıştır. Bu arkadaşımız AABF İnanç Kurulu Genel Sekreteridir. Ecevit Emre canımıza yapılan bu çirkin saldırıyı aynı zamanda kurumumuz AABK’ya, AABF’ye, AABF İnanç Kurulu’na ve Alevi kimliğimize yapılmış barbarca bir saldırı olarak görüyoruz.

Alevi kurumumuza ve İnanç Kurulumuz üyesi Ecevit Emre canımıza yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz, tüm AABF üyelerine yapılmış sayıyoruz. İnsanı öldürmeye yönelik bu silahlı saldırı nereden, kim ya da kimler tarafından yapılırsa yapılsın kurumumuz AABF’nin üyeleri olarak bu çirkin saldırının karşısında olduğumuzu tüm gücümüzle kamuoyuna duyuruyoruz. Kaba kuvvetin, insanı yok etmeye yönelik silahlı saldırının ve bu tür çağdışı yaklaşımların karşısındayız.

“HERKES KENDİ ADALETİNİ ARARSA…”

Aleviler, insanı merkeze alan, insana değer veren bir öğretiye sahip oldukları için insan öldürmezler. İnsan öldüreni veya öldürmeye teşebbüs edeni de hoşgörmezler, ‘düşkün’ sayarlar. Bu nedenle Ecevit Emre canımıza yapılan silahlı saldırıyı da asla affetmezler, her türlü saldırının ve saldırganların karşısındadırlar. Eğer bir sorun varsa, sorunun çözümünün Hak, adalet ve hukuk içinde çözülmesin-den yanadırlar. Herkes kendi adaletini kendisi kurmaya çalışırsa toplumda büyük bir kaos ortamının oluşacağının Aleviler bilincindedirler.

Bu ve benzeri saldırılar karşısında tek vücut olup saldırıya uğrayan canımızın yanında ve saldırganların karşısında olmalıyız. Bu bizim insani duruşumuzdur. Yol erkân çalışması yapan canlar olarak, Ecevit Emre canımıza yapılan bu çirkin silahlı saldırıyı şiddetle kınıyoruz ve Ecevit Emre canımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Kurumumuz AABF ve Ecevit Emre canımızın yanında, onunla dayanışma içinde olduğumuzu bildiriyor, kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.”

SOL PARTİ EŞBAŞKANI RİEXENGER DE KINADI

Ecevit Emre, Almanya’da 2017 yılında yapılan parlamento seçimlerinde Sol Parti’den milletvekili adayı olmuştu. Emre’ye yönelik saldırıyı Sol Parti Eş Başkanı Bernd Riexenger de tepkiyle karşıladı ve kınadı.

Sol Parti Baden-Württemberg Teşkilatı yaptığı açıklamada, “Yoldaşımıza yapılan saldırıyı duyduğmuzda dehşete düştük. Saldırının arkasında kimin olduğu hâlâ belli değil. Ancak Almanya’da giderek yaygınlaşan ırkçılık ve sağcı nefret daha fazla insanı tehdit etmeye devam ediyor. Bunu asla kabul etmeyeceğiz ve parti olarak Ecevit Emre ile dayanışma içinde olacağız” ifadeleri yer aldı.

AABF güney bölge dernekleri toplantısı daha sonra toplu halde yapılan fotoğraf çekimi ile sone erdi.

ALİ ÇARMAN – WİESLOCH

 

Popüler Haberler

500 bin için başvurdular, Stuttgart “5 bin kişi” dedi: Kim bu “korona yasağı“ karşıtları?

Almanya’da mart ayından bu yana süren ve gittikçe büyüyen korona protestoları adeta tsunamiye dönüştü. Stuttgart’ta cumartesi günü 500 bin kişi sokağa çıkmaya hazırlanıyordu. Saatler kala Stuttgart Belediyesi salgın tedbirleri çerçevesinde  “500 bin değil 5 bin” dedi. Gösterinin organizatörleri dava açtı.

Almanya’nın Türkçe radyosu artık 20 yaşında bir genç

BERLİN  Fotoğraflar: Mesut HASTÜRK Artık 20 yaşında bir genç olarak bakılan ve 24 saat Türkçe yayın yapan Federal Almanya’nın en etkili radyosu Metropol FM, zorlu bir...

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd