Siyaset Erdoğan ve AKP’yi eleştiren Ecevit Emre'ye silahlı saldırı kınandı

Erdoğan ve AKP’yi eleştiren Ecevit Emre’ye silahlı saldırı kınandı

Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletine bağlı Wiesloch kentinde Türkiye kökenli ırkçıların saldırısına uğrayan Sol Parti'li siyasetçi ve Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) İnanç Kurulu üyelerinden Ecevit Emre için eylemler ve dayanışma etkinlikleri sürüyor.

AKP hükümeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan‘a yönelik eleştirilerinden dolayı ile sık sık ölüm tehditleri aldığını açıklayan Ecevit Emre “Doğrular için mücadele etmeye devam” dedi. AABF İnanç Kurulu Sekreteri Ecevit Emre’nin evine yönelik gerçekleşen saldırıyı düzenleyenlerin yakalanıp cezalandırılması ve dayanışma için bir toplantı da Baden-Württemberg Alevi Kültür Merkezi yöneticileri tarafından düzenlendi. Toplantıya konuşmacı olarak AABF Başkanı Hüseyin Mat katıldı.

“DEDEMİZE YAPILAN SALDIRI HEPİMİZE YAPILMIŞTIR“

Wiesloch Cemevi’nde gerçekleşen toplantıda yapılan konuşmalarda “Alevi inancında korktukları için bu türden alçak saldırılara başvuruyorlar. Dedemize yapılan saldırıyı kendimize yapılmış olarak görüyoruz. Hep birlik olup mücadelemiz devam edecek” denildi.

AKM’lerin yoğun katlımıyla gerçekleştirdikleri toplantıda konuşan AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat, “AABF İnanç Kurulu Sekreteri Ecevit Emre Dedemize yönelik geçtiğimiz günlerde yapılan alçakça saldırıyı kınamak ve bu saldırının açıklığa kavuşturulması için her türlü örgütsel kararlılığımızı ortaya koymak amacıyla Wiesloch Cemevimizde bir araya geldik” dedi.

Bölge derneklerinin konu hakkında görüş belirtmeleri sonrası şu ortak açıklama ise kamuoyunun bilgisine sunuldu:

ORTAK KINAMA

“Ecevit Emre canımıza insanlık dışı silahlı bir saldırı yapılmıştır. Bu arkadaşımız AABF İnanç Kurulu Genel Sekreteridir. Ecevit Emre canımıza yapılan bu çirkin saldırıyı aynı zamanda kurumumuz AABK’ya, AABF’ye, AABF İnanç Kurulu’na ve Alevi kimliğimize yapılmış barbarca bir saldırı olarak görüyoruz.

Alevi kurumumuza ve İnanç Kurulumuz üyesi Ecevit Emre canımıza yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz, tüm AABF üyelerine yapılmış sayıyoruz. İnsanı öldürmeye yönelik bu silahlı saldırı nereden, kim ya da kimler tarafından yapılırsa yapılsın kurumumuz AABF’nin üyeleri olarak bu çirkin saldırının karşısında olduğumuzu tüm gücümüzle kamuoyuna duyuruyoruz. Kaba kuvvetin, insanı yok etmeye yönelik silahlı saldırının ve bu tür çağdışı yaklaşımların karşısındayız.

“HERKES KENDİ ADALETİNİ ARARSA…”

Aleviler, insanı merkeze alan, insana değer veren bir öğretiye sahip oldukları için insan öldürmezler. İnsan öldüreni veya öldürmeye teşebbüs edeni de hoşgörmezler, ‘düşkün’ sayarlar. Bu nedenle Ecevit Emre canımıza yapılan silahlı saldırıyı da asla affetmezler, her türlü saldırının ve saldırganların karşısındadırlar. Eğer bir sorun varsa, sorunun çözümünün Hak, adalet ve hukuk içinde çözülmesin-den yanadırlar. Herkes kendi adaletini kendisi kurmaya çalışırsa toplumda büyük bir kaos ortamının oluşacağının Aleviler bilincindedirler.

Bu ve benzeri saldırılar karşısında tek vücut olup saldırıya uğrayan canımızın yanında ve saldırganların karşısında olmalıyız. Bu bizim insani duruşumuzdur. Yol erkân çalışması yapan canlar olarak, Ecevit Emre canımıza yapılan bu çirkin silahlı saldırıyı şiddetle kınıyoruz ve Ecevit Emre canımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Kurumumuz AABF ve Ecevit Emre canımızın yanında, onunla dayanışma içinde olduğumuzu bildiriyor, kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.”

SOL PARTİ EŞBAŞKANI RİEXENGER DE KINADI

Ecevit Emre, Almanya’da 2017 yılında yapılan parlamento seçimlerinde Sol Parti’den milletvekili adayı olmuştu. Emre’ye yönelik saldırıyı Sol Parti Eş Başkanı Bernd Riexenger de tepkiyle karşıladı ve kınadı.

Sol Parti Baden-Württemberg Teşkilatı yaptığı açıklamada, “Yoldaşımıza yapılan saldırıyı duyduğmuzda dehşete düştük. Saldırının arkasında kimin olduğu hâlâ belli değil. Ancak Almanya’da giderek yaygınlaşan ırkçılık ve sağcı nefret daha fazla insanı tehdit etmeye devam ediyor. Bunu asla kabul etmeyeceğiz ve parti olarak Ecevit Emre ile dayanışma içinde olacağız” ifadeleri yer aldı.

AABF güney bölge dernekleri toplantısı daha sonra toplu halde yapılan fotoğraf çekimi ile sone erdi.

ALİ ÇARMAN – WİESLOCH

 

Popüler Haberler

“Sağ ve antifaşist duyarlılık büyüyor: Münih ırkçılığa geçit vermedi“

Almanya’da çeşitli kentlerde ırkçılık, göçmen düşmanlığı ve savaş karşıtı  eylemler zaman zaman hızlanarak devam ediyor. Faşizan sağdaki gelişmeye karşı tepki, umut verici.

Okan Bayülgen yazdı, yönetti, oynadı: “Harem Kabare” Almanya’ya geliyor

Okan Bayülgen’in yazdığı, yönettiği ve oynadığı Harem Kabare adlı oyun Çuval Dergisi’nin organizasyonuyla Almanya’nın Stuttgart ve Frankfurt kentlerinde seyirci ile buluşacak.

DİDF: Dövizle emeklilik skandalının sorumlusu hükümettir

Yurtdışında yaşan Türk vatandaşlarının dövizle emeklilik haklarının yakılacağı haberleri ortamı iyice gerginleştirdi. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu, Ankara'yı sorumluluk üstlenmeye çağırdı

Bir taksiye sığan dünya, dünyaya sığmayan bir taksi

Frankfurt bir dünya şehri ve paranın, özellikle de Avrupa parasının merkezi. Yüzlerce kültür iç içe ve yan yana yaşıyor. Şehrin kilit renklerinden birini de Türkçe ve Türk edebiyatı oluşturuyor. Bu ilk bakışta fazla iddialı görünen “yalın gerçeğe” güzel bir örnek, akademik yaşamını derinleştirmek için geldiği bu şehirde farklı bir yaşam kuran Selçuk Ülger. Küçük bir taksinin penceresinden, hatta dikiz aynasından bile dünyayı zenginleştiren olmadık öyküler, yepyeni hayatlar çıkarabilen bu mütevazı yazı adamı, sorularımızı yanıtladı.

Şampiyon Gökhan Arslan kadın girişimcilere başarıya giden yolu anlatacak

Almanya’nın Stuttgart kentinde kurulma çalışmaları devam eden Uluslararası Kadın Girişimciler Birliği’nin (VİU) ilk toplantısı, Dünya Kickboks Şampiyonu Gökhan Arslan konferansı ile gerçekleşecek.

Tüm Haberler

Alman ordusunda 550 aşırı sağcı asker şüphesi

Almanya ordusunda aşırı sağcılık şüphesiyle hakkında inceleme başlatılan askerlerin sayısı 550. Konuyla ilgili açıklama askeri istihbarat servisi MAD tarafından yapıldı. 
dd

“Sağ ve antifaşist duyarlılık büyüyor: Münih ırkçılığa geçit vermedi“

Almanya’da çeşitli kentlerde ırkçılık, göçmen düşmanlığı ve savaş karşıtı  eylemler zaman zaman hızlanarak devam ediyor. Faşizan sağdaki gelişmeye karşı tepki, umut verici.
dd

DİDF: Dövizle emeklilik skandalının sorumlusu hükümettir

Yurtdışında yaşan Türk vatandaşlarının dövizle emeklilik haklarının yakılacağı haberleri ortamı iyice gerginleştirdi. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu, Ankara'yı sorumluluk üstlenmeye çağırdı
dd

Almanya’da ilk kez görülüyor: Eşcinsel çiftin annelik davası

Almanya'da hamile olan eşcinsel bir kadın, evli olduğu kadının da doğacak çocuğunun annesi olarak kayıtlara geçmesi için hukuk mücadelesi başlattı. 
dd

Almanya’da ulusal eylem planı: Göçten önce mi, sonra mı uyum?

Almanya'da hükümet kalifiye eleman sıkıntısını çözmek için yeni bir “Ulusal Uyum Eylem Planı” hazırladı. Plana göre kalifiye göçmenler ülkelerinde Almanya konusunda bilgilendirilecek. 
dd

Yeşim ve Ömer Yaprakkıran: Ressam çiftin sergisinde yine renk cümbüşü

Değişik kültürlerden değişik tekniklerle üretilen rengârenk tablolar, Neu-Isenburg'da sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Yaprakkıranlar toplu sergileri tercih ediyor.
dd

Okan Bayülgen yazdı, yönetti, oynadı: “Harem Kabare” Almanya’ya geliyor

Okan Bayülgen’in yazdığı, yönettiği ve oynadığı Harem Kabare adlı oyun Çuval Dergisi’nin organizasyonuyla Almanya’nın Stuttgart ve Frankfurt kentlerinde seyirci ile buluşacak.
dd

Libya zirvesi: Barış umudu Berlin’de yarım kaldı

Berlin’deki Libya Konferansı’na katılan ülkeler sağlanan anlaşmadan memnun, ancak temkinli. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Berlin’den ayrılırken hâlâ yanıt bekleyen çok sayıda soru olduğunu söyledi. 
dd

Geleneksel ile moderni buluşturdu: “Tonalite” ilk konseriyle seyirci karşısında

Almanya’da yeni kurulan müzik grubu “Tonalite” ilk konserini 1 Şubat 2020 cumartesi akşamı  Esslingen kentinde verecek.
dd