Siyaset Erdoğan Libya Zirvesi için Berlin’de

Erdoğan Libya Zirvesi için Berlin’de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'nın ev sahipliğinde, Birleşmiş Milletler'in (BM) himayesinde düzenlenen Libya barış konferansına katılmak üzere Berlin'e geldi. Başbakanlık binası yakınında bir grup Erdoğan'ı, Türkiye'nin Suriye ile Libya politikalarını ve askeri harekâtlarını protesto etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyeti taşıyan özel uçak Tegel Havalimanı’na indi. Erdoğan buradan, günübirlik Berlin ziyareti boyunca dinlenmesi, görüşmeler yapması ve heyeti ile toplantılar düzenleyebilmesi için Ritz-Carlton oteline geçti.

DESTEKÇİLERİ: “REİS HOŞ GELDİN”

Savunma Bakanı Hulusi Akar, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan ve Türkiye’nin Libya Özel Temsilcisi Emrullah İşler başta olmak üzere geniş bir heyet eşliğinde Almanya’ya gelen Erdoğan’ı destekçileri ise otel önünde karşıladı. Erdoğan’ı otelin önünde, AKP’nin gayri resmi yurt dışı örgütlenmesi olan Uluslararası Demokratlar Birliği’nin (UİD) yaptığı çağrı üzerine toplanan bir grup Türk vatandaşı karşıladı.

Otelin girişinde AKP Almanya Temsilcisi Meryem Göka ve SETA’nın Berlin Temsilcisi Zafer Meşe’nin de aralarında bulunduğu bir grup tarafından karşılanan Erdoğan önce otele girdi. Cumhurbaşkanı bir süre sonra otelden çıkarak kendini karşılamaya gelenlerin yanına gitti ve sohbet etti.

UİD ve temsilcileri, geçen hafta sosyal medya hesaplarından, “Reis Geliyor” sloganı ve “Sayın Cumhurbaşkanımızı pazar günü Berlin’e hoşgeldiniz demek üzere hep birlikte karşılıyoruz” mesajıyla otel önünde toplanma çağrısı yapmıştı.

SURİYE, LİBYA POLİTİKALARINI KINADILAR

Merkel’in makamanın bulunduğu başbakanlık binası yakınında  bir grup ise Erdoğan’ı, Türkiye’nin Suriye ile Libya politikalarını ve askeri harekatlarını protesto etmek için bir araya geldi. DW Türkçe’nin haberine göre protesto gösterisi için çağrı, aralarında “Rojava için başkaldır” adlı oluşumun da bulunduğu gruplar tarafından yapılmıştı.

Berlin’de düzenlenen Libya Konferansı ve katılımcı liderler için, en üst düzeyde güvenlik önlemleri alındı. Diğer eyaletlerden, 17 özel güvenlik biriminin takviyesiyle Berlin’deki koruma önlemleri güçlendirildi.

Öte yandan Erdoğan’a, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Berlin’e dün gelmişti. 2019 yılının eylül ayından bu yana Almanya’nın arabuluculuğunda düzenlenen Libya müzakerelerinde Türkiye’yi temsil eden Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da, Türkiye’yi temsilen Berlin’de olan bir başka isim. Kalın, Alman Başbakanlık yetkilileri ile dün konferans öncesinde yapılan son müzakerelere katıldı.

4 BİN POLİS İŞ BAŞINDA, KESKİN NİŞANCILAR GÖREVDE

Yaklaşık  4 bin polisin konferans için görev başında olduğunu açıklanırken, Erdoğan’ın otelini çevreleyen binalar da dahil olmak üzere Alman polisi tarafından belirlenen güvenlik alanları ve konferans güzergâhında, keskin nişancılar konuşlandırıldı.

Konferansın yapılacağı başbakanlık binası ile konuk liderlerin heyetleriyle konakladıkları otellerin bulunduğu güzergahta trafik belirli aralıklarla kapatılıyor. Başbakanlık binasının yakınındaki Spree Nehri’de gemi ulaşımı durduruldu, konferansın yapıldığı bölgede hava sahası özel uçaklara ve insansız hava araçlarına kapatıldı.

HALKWEB – BERLİN

Popüler Haberler

Bircan Pınar göğsümüzü kabarttı: Ancak Ankara başarıya ilgisiz

Kick Boks Dünya Şampiyonu Bircan Dilber Pınar'ın başarısına Türkiye’nin kayıtsız kaldığı iddia edildi. Genç sporcuyu Türkiye'den kimsenin aramaması eleştirildi.

Kriz Berlin’inde “İslam oyunları”: AfD’nin DİTİB talebi gerginliği kışkırtma amaçlı

Almanya'da beklenmedik krizler yaşanıyor. Faşizan niteliği her geçen gün daha da belirginleşen AfD, bu kez DİTİB üzerinden İslam korkusunu kışkırtıcı bir yeni atakla ortamı gerginleştirmeyi hedefliyor.

Başkonsolos Erkan Öner: “Göçmen kadın girişimcilerin birleşmesi bize güç katar”

Stuttgart Başkonsolosu Erkan Öner Almanya’daki göçmen özellikle de Türkiye kökenli kadın girişimcilerin dayanışma içine girmesinin cesaretlendirici ve önemli bir adım olduğuna dikkat çekti.

Linç kültürü: Can Dündar ve Barbaros Şansal tartışıyor

Özgürüz Radyo kültür etkinlikleri kapsamında 10 Aralık’ta Berlin'de “Tan Gazetesi Baskını” belgeseli ardından Can Dündar ve Barbaros Şansal “linç kültürü” üzerine tartışacak.

Güldür Güldür Show Avrupa turnesine hazır

Show TV ekranlarında yayınlanan komedi programı Güldür Güldür Show 10 Kasım 14 Şubat tarihleri arasında Avrupa’nın çeşitli kentlerinde seyirci ile buluşacak.

Tüm Haberler

“Göç ve Sömürü” etkinliği 23 Şubat’ta Münih’te

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi Münih Birimi tarafından düzenlenen bir gecede, Türkiye e benzeri ülkelerden Federal Almanya'ya emek göçünün çeşitli alanlardaki sonuçları tartışmaya açılacak. Özellikle beyin göçünün yaratacağı “çoklu travmalar” büyüteç altına alınacak.
dd

Bir kimlik arayışı: “Eski Müslüman”, eşcinsel ve ateist, liberal FDP’ye katılırsa…

Çağın kutuplaşma hastalığına yakalanan Almanya'da kimlik bunalımı yaşanıyor. Alman siyasi arenasında bütün “kıpırdamaz” denilen taşlar yerinden oynuyor. Ara çözümlerle bu nefret ve birbirine düşmanlık sona erecek gibi de görünmüyor. Ali Utlu olayı böyle bir örnek mi?
dd

Kriz Berlin’inde “İslam oyunları”: AfD’nin DİTİB talebi gerginliği kışkırtma amaçlı

Almanya'da beklenmedik krizler yaşanıyor. Faşizan niteliği her geçen gün daha da belirginleşen AfD, bu kez DİTİB üzerinden İslam korkusunu kışkırtıcı bir yeni atakla ortamı gerginleştirmeyi hedefliyor.
dd

Berlin’de siyaset sahnesi fena karıştı: Yeşiller ve AfD Almanya’nın yeni kitle partileri mi?

Almanya, Annegret Kramp-Karrenbauer’in Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) Genel Başkanlığı’ndan istifası sonrasında partinin izleyeceği stratejiyi konuşuyor. CDU ve SPD'deki erime tehlikeli boyutlarda.
dd

Veda ve hüzün: Usta gazeteci Mehmet Aktan’ı son yolculuğuna meslektaşları uğurladı

Federal Almanya’da 1970’li yıllardan itibaren özellikle radyo alanında yoğun bir uğraş veren Dr. Mehmet Aktan’ın cenazesi, toprağa verilmek üzere Köln’den Türkiye’ye uğurlandı.
dd

Türkiye dahil 100’den fazla ülkeyi izlemişler: BND ve CIA imzalı skandal

Almanya'nın dış istihbarat servisi BND ve Amerikan istihbaratı CIA'in ortaklaşa 100'den fazla ülkede hükümetlerin şifreli haberleşmelerini yıllarca izlediği ortaya çıktı. Bu ülkeler arasında Türkiye de var.
dd

Batı’da da kısıtlı özgürlük: Alman akademisyenler hoşgörüsüzlükten şikayetçi

Yapılan bir ankete göre Federal Almanya'da birçok öğretim görevlisi üniversitelerdeki ortamı bilim özgürlüğü açısından kısıtlayıcı ve hoşgörüsüz buluyor.
dd

40 yıllık deneyim: Dost-Der kongresinde işçi sorunları tartışıldı

Türkiye kökenli çalışanların geleceklerini artık tamamen Almanya'da gördüğü, ancak bu insanların Türkiye konusundaki duyarlılıklarının da derinleştiği Bad Cannstatt'ta bir kez daha vurgulandı.
dd

Ankara-Berlin bağları: Beraber yürüdüler, beraber mi bırakacaklar?

Nüfusları hemen hemen eşit iki büyük ülkedeki siyaset kazanları kaynama noktasını çoktan aştı. Türkiye'nin başı ekonomik açıklarla dertteyken Almanya ürettiği korkunç boyutlardaki ekonomik fazlayı ne yapacağını bilemiyor. Bu iki ülkenin liderleri, Erdoğan ile Merkel'in birbirine yakın tarihlerde çıktıkları siyaset sahnesinin en üst basamaklarından yine birbirine yakın tarihlerde ve “palas pandıras” çekilecekleri anlaşılıyor.
dd