Kültür Endişe: Sanatçılar Almanya’da TRT’nin “koronavirüs” önlemine takıldı

Endişe: Sanatçılar Almanya’da TRT’nin “koronavirüs” önlemine takıldı

Çin’in Wuhan şehrinden dünyaya yayılan ölümcül koronavirüs önlemlerinden TRT sanatçıları da etkilendi.

Almanya’nın Stuttgart kentinde önümüzdeki cumartesi günü düzenlenecek Klasik Türk Müziği konserinde sahne alması beklenen solistler Canan Sezgin Geylan ve Yahya Geylan, kanun virtüözü Göksel Baktagir, kemençe ustası Neva Cansın Gülses TRT’nin “koronavirüs” tedbirine takıldı. TRT’nin pandemi dolayısıyla sanatçıların yurtdışı seyahatlerine izin vermediği öğrenildi.

KONSER 14 MART’TA GERÇEKLEŞECEK

Stuttgart Turkuaz Eş Başkanları Nazan Vurgun ve Ahmet Gül 10 ay boyunca sıkı bir çalışma ile hazırlandıklarını ve TRT sanatçılarının da yer alacağı konser için büyük heyecan duyarken katılamayacaklarını öğrenmekten ve bunu duyurmaktan büyük üzüntü duyduklarını dile getirdiler. Bununla birlikte tedbirlerin ise uygulanmasının hayat kurtardığına da işaret eden Vurgun ve Gül, konseri iptal etmediklerini, Turkuaz Ensemble olarak aynı repertuvarla ancak farklı formatta konser vereceklerini bildirdiler.

TRT SANATÇILARI ÜZGÜN

Almanya’da güçlü kültürel etkinlikleriyle bir adım öne çıkan Stuttgart Turkuaz’ın düzenlediği “Zürih-Stuttgart, Dostluğun Notaları” adını taşıyan Klasik Türk Müziği konserinde sahne alması planlanan sanatçıların TRT’nin “koronavirüs” önlemleri çerçevesinde yurtdışına çıkmalarının engellenmesine ilişkin bir de basın açıklaması yayınlandı. Açıklamada “Solistler Canan Sezgin Geylan ve Yahya Geylan, sazlar kanunda Göksel Baktagir, kemençede Neva Cansın Gülses arzuları dışında konsere katılamadıkları ve sizlerle buluşamayacakları için üzüntü duyduklarını dile getirdiler. Ancak biz değerli sanatçılarımızla gelecekte farklı bir konseptle sizleri buluşturmayı diliyoruz” ifadeleri yer aldı.

Stuttgart Turkuaz Eş Başkanları Nazan Vurgun ve Ahmet Gül’ün imzasını taşıyan duyuruda şu bilgilere yer verildi:

SANATÇILARIN GELMEYECEĞİNİ ÖĞRENEN ZÜRİH KOROSU DA ÇEKİLDİ

“TRT sanatçılarımızın programa katılamayacakları haberinin ardından Elif Pamuk yönetimindeki Zürih Türk Musiki Cemiyeti korosu da ne yazık ki konserde sahne almayacağını bildirdi. Buna karşılık tam 10 aydan bu yana fedakârca konsere hazırlanan ekibimizle müzikseverlere duyduğumuz derin saygı ve sanata duyduğumuz güçlü sorumluluktan dolayı Ahmet Gül yönetimindeki Turkuaz Ensemble olarak, değerli saz sanatçılarımız Bahri Eğribaş, Şeref Dalyanoğlu, Nefi Akkaya, Hüseyin Emre Güçlü, Cem Güner eşliğinde 14 Mart 2020 cumartesi günkü konserimizi gerçekleştirme kararı aldık. Konserde korodan solistlerimiz Ümmiye Şahin, Yeşim Kavrap, Ufuk Ülker sahne alacaklar. TOAB Ess / Nür ve Turkuaz e.V.’nın çocuk korosu Gökkuşağı da Derya Bektaş yönetiminde şarkılar söyleyecek. Giriş ücretini ise kaldırdık. Bunun yerine bağışlarınızla desteklemenizi diliyoruz.”

Sunumunu Nilay Ballı’nın üstlendiği, saat 19.30’da Liederhalle Mozartsaal salonlarında gerçekleştirilecek konserle ilgili ayrıntılı bilgi için 0179-1748136 numaralı telefona başvurulabileceği belirtildi.

HALKWEB – STUTTGART

 

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Viyana’da genç sanatçılarımız: Nazlı Hacıalioğlu

Müziğin başkentindeki olanaklardan Avusturya'da yaşayan insanlarımızın yeterince yararlanmadığı ileri sürülüyor. Piyanist Nazlı Hacıalioğlu, bu gereksiz uzaklığı kısa sürede “yakına çeviren” sanatçılarımıza bir örnek. 

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonu satılıyor

Hüseyin Çiloğlu çocuklarının eğitim masraflarına çözün bulmak amacıyla ömrünü adadığı ve emek emek oluşturduğu Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonunu satışa çıkarmak zorunda kaldı. Fotoğraf ustası, Avrupalı Türklere de arşivinin satışını duyurdu.

Büyük kent “rüzgârımız” dinmiyor: Stuttgart’ta Cem Özdemir mi, Muhterem Aras mı sorusu

Yeniden adaylığını koymayacağını bildiren Stuttgart Büyükşehir Belediye Başkanı Fritz Kuhn’un şaşırtıcı açıklamasının ardından, gözler yeni başkan adaylıkları için Cem Özdemir ve Muhterem Aras’a çevrildi.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd