Kültür Endişe: Sanatçılar Almanya’da TRT’nin “koronavirüs” önlemine takıldı

Endişe: Sanatçılar Almanya’da TRT’nin “koronavirüs” önlemine takıldı

Çin’in Wuhan şehrinden dünyaya yayılan ölümcül koronavirüs önlemlerinden TRT sanatçıları da etkilendi.

Almanya’nın Stuttgart kentinde önümüzdeki cumartesi günü düzenlenecek Klasik Türk Müziği konserinde sahne alması beklenen solistler Canan Sezgin Geylan ve Yahya Geylan, kanun virtüözü Göksel Baktagir, kemençe ustası Neva Cansın Gülses TRT’nin “koronavirüs” tedbirine takıldı. TRT’nin pandemi dolayısıyla sanatçıların yurtdışı seyahatlerine izin vermediği öğrenildi.

KONSER 14 MART’TA GERÇEKLEŞECEK

Stuttgart Turkuaz Eş Başkanları Nazan Vurgun ve Ahmet Gül 10 ay boyunca sıkı bir çalışma ile hazırlandıklarını ve TRT sanatçılarının da yer alacağı konser için büyük heyecan duyarken katılamayacaklarını öğrenmekten ve bunu duyurmaktan büyük üzüntü duyduklarını dile getirdiler. Bununla birlikte tedbirlerin ise uygulanmasının hayat kurtardığına da işaret eden Vurgun ve Gül, konseri iptal etmediklerini, Turkuaz Ensemble olarak aynı repertuvarla ancak farklı formatta konser vereceklerini bildirdiler.

TRT SANATÇILARI ÜZGÜN

Almanya’da güçlü kültürel etkinlikleriyle bir adım öne çıkan Stuttgart Turkuaz’ın düzenlediği “Zürih-Stuttgart, Dostluğun Notaları” adını taşıyan Klasik Türk Müziği konserinde sahne alması planlanan sanatçıların TRT’nin “koronavirüs” önlemleri çerçevesinde yurtdışına çıkmalarının engellenmesine ilişkin bir de basın açıklaması yayınlandı. Açıklamada “Solistler Canan Sezgin Geylan ve Yahya Geylan, sazlar kanunda Göksel Baktagir, kemençede Neva Cansın Gülses arzuları dışında konsere katılamadıkları ve sizlerle buluşamayacakları için üzüntü duyduklarını dile getirdiler. Ancak biz değerli sanatçılarımızla gelecekte farklı bir konseptle sizleri buluşturmayı diliyoruz” ifadeleri yer aldı.

Stuttgart Turkuaz Eş Başkanları Nazan Vurgun ve Ahmet Gül’ün imzasını taşıyan duyuruda şu bilgilere yer verildi:

SANATÇILARIN GELMEYECEĞİNİ ÖĞRENEN ZÜRİH KOROSU DA ÇEKİLDİ

“TRT sanatçılarımızın programa katılamayacakları haberinin ardından Elif Pamuk yönetimindeki Zürih Türk Musiki Cemiyeti korosu da ne yazık ki konserde sahne almayacağını bildirdi. Buna karşılık tam 10 aydan bu yana fedakârca konsere hazırlanan ekibimizle müzikseverlere duyduğumuz derin saygı ve sanata duyduğumuz güçlü sorumluluktan dolayı Ahmet Gül yönetimindeki Turkuaz Ensemble olarak, değerli saz sanatçılarımız Bahri Eğribaş, Şeref Dalyanoğlu, Nefi Akkaya, Hüseyin Emre Güçlü, Cem Güner eşliğinde 14 Mart 2020 cumartesi günkü konserimizi gerçekleştirme kararı aldık. Konserde korodan solistlerimiz Ümmiye Şahin, Yeşim Kavrap, Ufuk Ülker sahne alacaklar. TOAB Ess / Nür ve Turkuaz e.V.’nın çocuk korosu Gökkuşağı da Derya Bektaş yönetiminde şarkılar söyleyecek. Giriş ücretini ise kaldırdık. Bunun yerine bağışlarınızla desteklemenizi diliyoruz.”

Sunumunu Nilay Ballı’nın üstlendiği, saat 19.30’da Liederhalle Mozartsaal salonlarında gerçekleştirilecek konserle ilgili ayrıntılı bilgi için 0179-1748136 numaralı telefona başvurulabileceği belirtildi.

HALKWEB – STUTTGART

 

Popüler Haberler

Almanya o raporu rafta mı unuttu? Salgında 7,5 milyon kişi ölebilir

Ortalıkta sayısız koronavirüs salgınıyla ilgili komplo teorisi ve senaryolar dolaşsa da, Almanya’nın bundan sekiz yıl önce hazırlattığı “Sivil Halkı Korumada Risk Analiz Raporu“ aslında hedefi en iyi tutturan senaryo olmuş. O rapor rafta unutulmuş olabilir mi? Almanya günümüzde yani 2020‘deki küresel salgınla ilgili şaşılacak derecede, bire bir benzeyen bir rapor hazırlamasına karşılık gereken tüm tedbirleri de beraberinde almış mı gerçekten?

Deniz bitti: AKP’nin gözü, yurtdışındaki Türklerin emekliliğinde

AKP hükümeti tarafından Meclis’e sunulan “Yeni Ekonomi Paketi” yurtdışı Türklerinin emeklilik hakları ile ilgili olumsuz düzenlemeleri de beraberinde getiriyor. Söz konusu paketle AKP, SSK borçlanmasının kaldırılmasını da teklif etti.

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Koşu proteziyle bir mitoloji kahramanı: Ali Laçin’in öyküsü

Uluslararası alanda da başarısıyla gündeme gelen engelli sporcumuz Ali Laçin, umut dolu bir resim çizdi. Laçin, “Engellerle karşılaşınca ayağa kalkmak ve zorluklara göğüs germek gerekiyor. Her şeyden önce ilk adımı atmak çok önemli” diye konuştu.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

Tüm Haberler

25’inci yılda kötü şaka: Nürnberg Film Festivali ertelendi

Avrupa'da Türk sinemasıyla ilgili festivallerin en gelişkini olarak tanımlanan Nürnberg Film Festivali, “koronavirüs” salgını nedeniyle alınan önlemler çerçevesinde bu tarihsel etkinliği ertelemek zorunda kaldı.
dd

Almanya o raporu rafta mı unuttu? Salgında 7,5 milyon kişi ölebilir

Ortalıkta sayısız koronavirüs salgınıyla ilgili komplo teorisi ve senaryolar dolaşsa da, Almanya’nın bundan sekiz yıl önce hazırlattığı “Sivil Halkı Korumada Risk Analiz Raporu“ aslında hedefi en iyi tutturan senaryo olmuş. O rapor rafta unutulmuş olabilir mi? Almanya günümüzde yani 2020‘deki küresel salgınla ilgili şaşılacak derecede, bire bir benzeyen bir rapor hazırlamasına karşılık gereken tüm tedbirleri de beraberinde almış mı gerçekten?
dd

Sucuk üretiminde sular durulmuyor: İşyeri işçi temsilcisi işten atılmakla tehdit ediliyor

Merkezi Federal Almanya’nın Köln kentinde bulunan ülkenin en köklü Türk et ve sucuk üreticisi Egetürk’te işçilerin toplu iş sözleşmeleri için hak aramalarıyla başlayan gerginlik tırmanmaya devam ediyor.
dd

Yeni Vatan: Viyana’nın Türkçe gazetesinden “koronavirüs özel sayısı”

Bu yıl 20 yaşını geride bırakan Viyana'nın en etkili Türkçe yerel gazetesi Yeni Vatan, mart ayı sayısını “koronavirüs” ile mücadeleye ayırdı.
dd

Berlin’de Barışlar için eyleme Afrikalı ve Kanadalı gazeteciler de destek verdi

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) tutuklu ve gözaltındaki gazeteciler için Berlin’deki Brandenburger Kapısı önünde bir eylem düzenledi. Gazetecilerin eylemine Kanadalılar ve Afrikalı gazeteciler de destek verdi.
dd

Endişe: Sanatçılar Almanya’da TRT’nin “koronavirüs” önlemine takıldı

Çin’in Wuhan şehrinden dünyaya yayılan ölümcül koronavirüs önlemlerinden TRT sanatçıları da etkilendi.
dd

Serbest bırakılmaları için Berlin’de eylem yapacaklar

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) tutuklu ve gözaltındaki gazeteciler için Berlin’deki Brandenburger Tor alanında eylem düzenliyor.
dd

DİDF ve Sidar Çarman: “Kadın mücadelesi insanlık mücadelesidir”

Almanya’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla çok sayıda etkinlik gerçekleştirildi. Stuttgart kentindeki mitingte Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Stuttgart Teşkilatı adına konuşan sendikacı Sidar Çarman “Biz kadınların mücadelesi aslında bütün insanlığın mücadelesidir” dedi.
dd

Anayasaya uygun: Alman uzmandan çocuklarda başörtüsü yasağına onay

Almanya'da hazırlanan bir bilirkişi raporu ilkokullarda başörtüsü yasağının anayasaya aykırı olmayacağını ortaya koydu. Raporda ebeveynin eğitim hakkı olmasına rağmen çocuğun esenliğinin öncelikli olduğu belirtildi.
dd