Siyaset Egetürk’te uyarı grevleri mi başlıyor? İşçiler isyan etti

Egetürk’te uyarı grevleri mi başlıyor? İşçiler isyan etti

Merkezi Federal Almanya’nın Köln kentinde bulunan Avrupa’nın en güçlü sucuk, sosis, salam ve et fabrikası Egetürk’ ün başı uyarı grevleriyle dertte. Çalışanlar güvence talep ediyor.

Alman Gıda, Lezzet ve Gastronomi Sendikası NGG’den yapılan basın açıklamasında Egetürk’ü toplu sözleşme tarifesine uymaya çağırdıklarını aksi takdirde uyarı grevlerine start verileceği duyuruldu. NGG Sendikası Kuzey Ren Vesfalya (KRV) Teşkilatı Başkanı Mohamed Boudih’in imzasını taşıyan ve hem Almanca hem de Türkçe hazırlanan basın açıklamasında, Egetürk’ün yaklaşık 190 çalışanının yüzde 60’ının NGG sendika üyesi olduğuna işaret edildi.

Başkan Mohamed Boudih açıklamasında şu talepleri sıraladı:

“Köln’ün Feldkassel semtinde bulunan Egetürk küçük bir kasapken, bugün son model teknolojiyi kullanarak, en kaliteli ürünleri üreten, kendi alanında Avrupa’nın en tanınmış firmaları arasına girmiş, marka olmuştur. Fabrikada çalışan 190 emekçinin yüzde 60’ı sendikamızın üyesidir. Egetürk’te çalışan üyelerimiz yaptıkları işe göre ücret ödenmesini ve ek haklar talep ediyorlar. Biz buna sessiz kalamayız.

NGG Sendikası Kuzey Ren Vesfalya (KRV) Teşkilatı Başkanı Mohamed Boudih Türkçe ve Almanca yayınlanan basın açıklamasında işçilerin taleplerine sessiz kalınamayacağına dikkat çekti.

“HALA KASAPHANE STATÜSÜNDE“

Egetürk’te şu anda ödemeler fena olmayabilir, ama bu dev firma hâlâ bir kasaphane olarak görülüyor ve et sanayisinde endüstriyel bir firma statüsünde görünmüyor ve o ölçütlere göre işçilere ödeme yapılmıyor. KRV eyaletinde bu alandaki toplu iş sözleşmeleri sonlandıralı bir yıl oldu. Egetürk’te mükemmel bir şekilde çalışan sendikamız üyesi işçilerin bu taleplerinin karşılanması gerekiyor.

Bizim Egetürk’teki işcileri en iyi şekilde temsil edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Yakın geçmişimizde zam talepleri görüşme komisyonlarının kurulması esnasında Egetürk şirketinin patronu Ahmet Emre Eden işçi ücretlerine hemen biraz zam yaparak bizim mücadele gücümüzün farkına varmış ve bizi ciddiye almıştı.”

SENDİKACITHOMAS BERNHARD MASAYA OTURACAK

NGG sendikası, işçilerin taleplerini görüşmek için Egetürk yönetimine 29 Ağustos 2019 tarihini teklif etti. Görüşmelerde sendikayı temsilen Thomas Bernhard masada olacak .

Gıda, Lezzet ve Gastronomi Sendikası NGG’den Thomas Bernhard 29 Ağustos’ta Egetürk’teki buluşmada masaya işverenle oturacak ve işçilerin taleplerini aktaracak.

Öte yandan ABC gazetesinde Mehmet Tanlı imzasını taşıyan habere ve NGG sendikası ile Egetürk işyeri işçi temsilciliğinden alınan bilgilere göre, işverenin anlaşmaya yanaşmaması ya da görüşmelerin tıkanması durumunda ay sonunda Avrupa’nın en büyük Türk firması olan Egetürk’te uyarı grevi yapılacak.

GÜNDE 150 BİN TON SUCUK ÜRETİYOR

1966’da işe küçük bir kasap olarak başlayan Burhan Öngören ve Egetürk’ün o zamanki kurucusu, sahipleri bugün Köln’de toplam 70 bin metrekarelik bir alana yayılan üretim tesislerinde her gün 150 ton sucuk üretiyor. Egetürk, toplam 49 farklı ürün piyasaya sürüyor ve milyonlarca avroluk bir ciroya sahip.

Egetürk çalışanları konuya ilişkin tepkilerini ise “Firmamızda işler, üretim gayet iyi. Burada severek çalışıyoruz. İstediğimiz talepler ve akabinde ödenecek ücretler de Egetürk gibi bir firma için çok büyük ücretler değil. Biz güvence istiyoruz. Patronumuzun sağduyulu davranması gerekiyor ve bir an önce bunu masada çözmemiz gerekiyor. Almanya pahalı bir ülke, birçoğumuz tek başımıza aile geçindiriyoruz, zorlanıyoruz. Diğer türlü bu iş uzarsa, biz hakkımızı alana kadar buradayız” şeklinde dile getirdiler.

Öte yandan, yine Mehmet Tanlı’nın haberine göre, Egetürk’ün Genel Müdürü Ahmet Eden konuyla ilgili sorulara yanıt vermedi.

HALKWEB – KÖLN

Popüler Haberler

500 bin için başvurdular, Stuttgart “5 bin kişi” dedi: Kim bu “korona yasağı“ karşıtları?

Almanya’da mart ayından bu yana süren ve gittikçe büyüyen korona protestoları adeta tsunamiye dönüştü. Stuttgart’ta cumartesi günü 500 bin kişi sokağa çıkmaya hazırlanıyordu. Saatler kala Stuttgart Belediyesi salgın tedbirleri çerçevesinde  “500 bin değil 5 bin” dedi. Gösterinin organizatörleri dava açtı.

Almanya’nın Türkçe radyosu artık 20 yaşında bir genç

BERLİN  Fotoğraflar: Mesut HASTÜRK Artık 20 yaşında bir genç olarak bakılan ve 24 saat Türkçe yayın yapan Federal Almanya’nın en etkili radyosu Metropol FM, zorlu bir...

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd