Siyaset Egetürk’te uyarı grevleri mi başlıyor? İşçiler isyan etti

Egetürk’te uyarı grevleri mi başlıyor? İşçiler isyan etti

Merkezi Federal Almanya’nın Köln kentinde bulunan Avrupa’nın en güçlü sucuk, sosis, salam ve et fabrikası Egetürk’ ün başı uyarı grevleriyle dertte. Çalışanlar güvence talep ediyor.

Alman Gıda, Lezzet ve Gastronomi Sendikası NGG’den yapılan basın açıklamasında Egetürk’ü toplu sözleşme tarifesine uymaya çağırdıklarını aksi takdirde uyarı grevlerine start verileceği duyuruldu. NGG Sendikası Kuzey Ren Vesfalya (KRV) Teşkilatı Başkanı Mohamed Boudih’in imzasını taşıyan ve hem Almanca hem de Türkçe hazırlanan basın açıklamasında, Egetürk’ün yaklaşık 190 çalışanının yüzde 60’ının NGG sendika üyesi olduğuna işaret edildi.

Başkan Mohamed Boudih açıklamasında şu talepleri sıraladı:

“Köln’ün Feldkassel semtinde bulunan Egetürk küçük bir kasapken, bugün son model teknolojiyi kullanarak, en kaliteli ürünleri üreten, kendi alanında Avrupa’nın en tanınmış firmaları arasına girmiş, marka olmuştur. Fabrikada çalışan 190 emekçinin yüzde 60’ı sendikamızın üyesidir. Egetürk’te çalışan üyelerimiz yaptıkları işe göre ücret ödenmesini ve ek haklar talep ediyorlar. Biz buna sessiz kalamayız.

NGG Sendikası Kuzey Ren Vesfalya (KRV) Teşkilatı Başkanı Mohamed Boudih Türkçe ve Almanca yayınlanan basın açıklamasında işçilerin taleplerine sessiz kalınamayacağına dikkat çekti.

“HALA KASAPHANE STATÜSÜNDE“

Egetürk’te şu anda ödemeler fena olmayabilir, ama bu dev firma hâlâ bir kasaphane olarak görülüyor ve et sanayisinde endüstriyel bir firma statüsünde görünmüyor ve o ölçütlere göre işçilere ödeme yapılmıyor. KRV eyaletinde bu alandaki toplu iş sözleşmeleri sonlandıralı bir yıl oldu. Egetürk’te mükemmel bir şekilde çalışan sendikamız üyesi işçilerin bu taleplerinin karşılanması gerekiyor.

Bizim Egetürk’teki işcileri en iyi şekilde temsil edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Yakın geçmişimizde zam talepleri görüşme komisyonlarının kurulması esnasında Egetürk şirketinin patronu Ahmet Emre Eden işçi ücretlerine hemen biraz zam yaparak bizim mücadele gücümüzün farkına varmış ve bizi ciddiye almıştı.”

SENDİKACITHOMAS BERNHARD MASAYA OTURACAK

NGG sendikası, işçilerin taleplerini görüşmek için Egetürk yönetimine 29 Ağustos 2019 tarihini teklif etti. Görüşmelerde sendikayı temsilen Thomas Bernhard masada olacak .

Gıda, Lezzet ve Gastronomi Sendikası NGG’den Thomas Bernhard 29 Ağustos’ta Egetürk’teki buluşmada masaya işverenle oturacak ve işçilerin taleplerini aktaracak.

Öte yandan ABC gazetesinde Mehmet Tanlı imzasını taşıyan habere ve NGG sendikası ile Egetürk işyeri işçi temsilciliğinden alınan bilgilere göre, işverenin anlaşmaya yanaşmaması ya da görüşmelerin tıkanması durumunda ay sonunda Avrupa’nın en büyük Türk firması olan Egetürk’te uyarı grevi yapılacak.

GÜNDE 150 BİN TON SUCUK ÜRETİYOR

1966’da işe küçük bir kasap olarak başlayan Burhan Öngören ve Egetürk’ün o zamanki kurucusu, sahipleri bugün Köln’de toplam 70 bin metrekarelik bir alana yayılan üretim tesislerinde her gün 150 ton sucuk üretiyor. Egetürk, toplam 49 farklı ürün piyasaya sürüyor ve milyonlarca avroluk bir ciroya sahip.

Egetürk çalışanları konuya ilişkin tepkilerini ise “Firmamızda işler, üretim gayet iyi. Burada severek çalışıyoruz. İstediğimiz talepler ve akabinde ödenecek ücretler de Egetürk gibi bir firma için çok büyük ücretler değil. Biz güvence istiyoruz. Patronumuzun sağduyulu davranması gerekiyor ve bir an önce bunu masada çözmemiz gerekiyor. Almanya pahalı bir ülke, birçoğumuz tek başımıza aile geçindiriyoruz, zorlanıyoruz. Diğer türlü bu iş uzarsa, biz hakkımızı alana kadar buradayız” şeklinde dile getirdiler.

Öte yandan, yine Mehmet Tanlı’nın haberine göre, Egetürk’ün Genel Müdürü Ahmet Eden konuyla ilgili sorulara yanıt vermedi.

HALKWEB – KÖLN

Popüler Haberler

İlber Ortaylı Tübingen Üniversitesi’nde Türk-Alman ilişkilerini anlatacak

Stuttgart Başkonsolosluğu’nun Tübingen Eberhard Karls Üniversitesi ile işbirliği çerçevesinde “Tarihi Süreçte Türk-Alman İlişkileri“ adı altında bir konferans düzenleniyor.

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

“Türkçe cemaatlere teslim edilemeyecek kadar kutsaldır”

Almanya’da kan kaybeden “Türkçe” dersleri için alarm veriliyor. AKP hükümetinin Türkçe derslerini cemaatlerin çatısı altına yerleştirme politikası ülkede Türkçe derslerine ilgiyi her geçen gün azaltmaya devam ediyor.

Alman uzmanın göç uyarısı: Gelen kadınların dışlanmasına karşı özel destek gerekiyor

Son yıllarda Müslüman göçmenlerin beraberlerinde birçok kısıtlayıcı normu da Avrupa’ya taşıdıklarını hatırlatan Dr. Susanne Baumgart, kadınları toplumsal yaşamdan uzak tutan eğilimlere karşı anayasal ve psikolojik destek verilmesini istedi.

Tüm Haberler

Stuttgart’ta “kültürler arası” Noel konseri

Almanya’nın Stuttgart kentinde “İnterkültürel Noel Konseri” akşamı düzenleniyor.
dd

Ahmet Arpad’ın fotoğraf sergisi: Türkiye’den insan manzaraları

Alman toplumunun iç içe yaşadığı ve hangi koşullardan bu ülkeye geldiği konusunda pek fazla bilgi sahibi olmadığını düşünen yazar Ahmet Arpad, Türkiye’den portreleri segilemeyi sürdürüyor.
dd

Alman uzmanın göç uyarısı: Gelen kadınların dışlanmasına karşı özel destek gerekiyor

Son yıllarda Müslüman göçmenlerin beraberlerinde birçok kısıtlayıcı normu da Avrupa’ya taşıdıklarını hatırlatan Dr. Susanne Baumgart, kadınları toplumsal yaşamdan uzak tutan eğilimlere karşı anayasal ve psikolojik destek verilmesini istedi.
dd

“Türkçe cemaatlere teslim edilemeyecek kadar kutsaldır”

Almanya’da kan kaybeden “Türkçe” dersleri için alarm veriliyor. AKP hükümetinin Türkçe derslerini cemaatlerin çatısı altına yerleştirme politikası ülkede Türkçe derslerine ilgiyi her geçen gün azaltmaya devam ediyor.
dd

AB’nin yaptırımları ciddi: Brüksel ve Berlin’le Ankara’nın doğalgaz sürtüşmesi ısınıyor

AB Dışişleri Bakanları, Türkiye kamuoyu ABD ve Trump ile meşgul edilirken, Ankara'ya karşı ağır bir yaptırım kararı aldı. Ankara, Doğu Akdeniz'de ve kendi ekonomik tasarruf bölgesinde kaldığını ileri sürdüğü sulardaki doğalgaz yataklarında arama ve çıkarma çalışmalarında kararlı. Özellikle Kıbrıs nedeniyle, Berlin-Brüksel hattı ve Ankara arasındaki iplerin gerildiği gözleniyor. Mültecilere kapıların açılması tehditlerine yönelik tepkiler sertleşiyor.
dd

Esslingen’e Türkiye kökenli “Yeşil Başkan”: Yalçın Bayraktar

Türkiye kökenli Almanların yerel yönetimlerde etkili görevlere gelmelerinde üst üste sürprizler yaşanıyor. Hannover'den sonra Esslingen'de de yeni bir görevlendirme yapıldı.
dd

Barışçılar tedirgin: Almanya silah ihracatında rekora yürüyor

Sol Parti’nin soru önergesine Alman hükümetinin verdiği yanıta göre, bu yılın ilk 10 ayında 7 milyar 420 milyon avro değerinde silah ihracatına onay verildi. Buna göre, silah satışı 2015 yılındaki rekora ulaştı.
dd

Avrupa’dan kesecek: Almanya’dan kendi ulusal uzay programına ek bütçe

Alman hükümeti, ulusal uzay programlarına daha fazla bütçe ayırmaya karar verdi. Almanya, Avrupa Uzay Ajansı’na yaptığı mali katkıyı ise azaltmayı planlıyor.
dd