Siyaset Egetürk uyarı grevinde Selda Bağcan’ın “Yuh Yuh” şarkısı yankılandı

Egetürk uyarı grevinde Selda Bağcan’ın “Yuh Yuh” şarkısı yankılandı

 Avrupa’nın en güçlü sucuk, sosis, salam ve et fabrikası Egetürk’te ilk uyarı grevleri başladı. Sendikanın müzakere çağrısı gündemde. 

Merkezi Federal Almanya’nın Köln kentinde bulunan ve 52 yıl önce kurulan Egetürk bugün kıtanın en güçlü Türk et ve sucuk üreticisi olmasına karşılık kasap statüsünü bırakmayınca işçiler isyan etti ve statünün hızla değiştirilerek, toplu iş sözleşmelerine uyulmasını talep etti. Ancak Alman Gıda, Lezzet ve Gastronomi Sendikası NGG’nin işverenle masaya oturma çağrısına da Egetürk yönetimi karşılık vermedi. Bunun üzerine işçiler sendika ile el ele 27 Ağustos sabahı 5.00-9.00 saatleri arasında iş bıraktılar ve uyarı grevlerini başlattılar.

Kentin Niederkassel semtindeki tesislerde gerçekleşen eyleme kuruluşun 190 işçisinden sendikalı olan 110’unun katılarak hak talebinde bulunduğu bildirildi. 

İŞVEREN GREVDE İŞÇİLERLE GÖRÜŞMEDİ

Ellerinde taşıdıkları pankartlarda Egetürk şirketinin patronu Ahmet Emre Eden’e de seslenen işçiler “Sayın Eden sendika ve işçilerle masaya oturun” çağrısı yaptılar. Selda Bağcan’ın “yuh yuh” şarkısını da çalıp söyleyen Egetürk işçileri Egetürk Genel Müdürü Ahmet Eden’in grev boyunca iletişime geçmediğini de söylediler.

Tam 7 kişiden oluşan Egetürk İşyeri işçi temsilciliğinden adının açıklanmasını istemeyen bir çalışan HALKWEB’e yaptığı açıklamada uyarı grevlerle hak taleplerinde işverene gereken baskıyı gerçekleştirmeyi amaçladıklarını haklarını alana kadar da uyarı grevlerine devam edeceklerini söyledi. 

AVRUPA PAZARININ LİDERİ AMA HALA KASAP STATÜSÜNDE 

Egetürk İşyeri İşçi Temsilcisi grevlerle ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Egetürk günde yaklaşık 100 – 150 ton et üretiyor ama hala kasap statüsünde.  Yasaların verdiği haklara bizler de sahip olmak istiyoruz, çoktandır hak ettiğimiz toplu iş sözleşmelerine dahil olmak istiyoruz. Tüm talep ve uyarılarımıza rağmen işveren görüşmeye dahi yanaşmıyor. Son dönemde zam yapıldı ancak biz hakkımız olanı istiyoruz. Mesele artık para meselesi değil. Biz sözleşmeye dahil edilmek istiyoruz.

Bağlı olduğumuz NGG sendikası ile el ele mücadeleye devam edeceğiz. Elimizden geldiği kadar mücadeleye devam edeceğiz. Patrona süre verdik bize bugüne dek hiçbir dönüş yapmadı. Birlik olduktan sonra her hakkı elde edebilirsiniz. Almanya’daki Türkiye kökenli işçiler sendikalarda örgütlensinler ve haklarına sahip çıksınlar.

Almanlar Türk işveren kadar kendi vatandaşımızı sömürmüyor. Türk işveren Türk işçiyi sömürüyor. Dönüp bir bakın Türk iş yerlerinde neden çok az Alman çalışıyor? Gelen bir gün çalışıp kaçıyor. Egetürk idaresi boşuna direniyor. Almanya gibi bir ülkede işçinin yasal hakkını teslim etmeden kaçmanın mümkünü yok, başka bir yolu yok.”

“İŞÇİLERİN SESİNE KULAK VERMEZSEN KAPIYA ÇIKARLAR”

NGG Sendikası Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Teşkilatı konuya ilişkin yayınladığı bir basın açıklamasında ise sendikacı Thomas Bernhard, işverenin işçilerin sesine kulak vermemesini sert dille eleştirdi. Bernhard açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Çalışanlarının iradesine ve onların haklarını koruyan ve temsil eden sendikanın sesine kulak insanlar kapının önüne çıkarsa hiç  şaşırmasınlar. Egetürk artık küçük bir işletme değil. Aksine  Türk sosis ve sucuk spesiyaliteleri konusunda Avrupa pazarının lideridir ve üretimi en modern sanayi standartlarına dayanmaktadır. Dolayısıyla sendika üyelerimiz toplu iş sözleşmelerine dahil edilerek temel haklarını talep ediyorlar. İşlerinin ve çalışmalarının  belirlenen kriterlere göre değerlendirilmesini istiyorlar. Şimdiye kadar, Egetürk işçilere iyi ücret ödüyor olabilir, ancak belirlenen kriterlere uymuyor.”

Sendika temsilcisi Thomas Bernhard NGG olarak Egetürk ile müzakerelere yine de hazır olduklarını ancak işverenin tutumunda değişiklik olmazsa  uyarı grevlerine devam edeceklerini söyledi. 

Alman Gıda, Lezzet ve Gastronomi SendikasıNGG birkaç yıl önce de toplu iş sözleşmesi taleplerini dile getirmişti. Egetürk yönetiminin uyarı grevleri ve işçilerin hak talepleri karşısında hangi adımı atacağı ise merakla bekleniyor. 

“EGE, TÜRK KALACAK!” DEYİNCE MARKA KESİNLEŞMİŞ

1966’da işe küçük bir kasap olarak başlayan İzmirli işadamı Burhan Öngören ve Egetürk’ün o zamanki kurucusu, sahipleri bugün Köln’de toplam 70 bin metrekarelik bir alana yayılan üretim tesislerinde her gün 150 ton sucuk üretiyor. Egetürk, toplam 49 farklı ürün piyasaya sürüyor ve milyonlarca avroluk bir ciroya sahip. Köln’deki dev entegre tesislerinde günde 150 ton sucuk ve et çeşitleri üretecek kapasiteye ulaşan Egetürk‘ün isim babası ise kurucusu Burhan Öngören. Türkiye ve Yunanistan arasında 1972’de yaşanan, Ege Denizi’nde patlak veren bir kriz sırasında Ahmet Emre Eden’in dayısı Burhan Öngören‘in yumruğunu masaya vurarak “Ege Türk’tür!” diye haykırdığı ve  bu haykırışın Egetürk markasının da ilham kaynağı olduğu söyleniyor.

IŞIN TOYMAZ – KÖLN

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Viyana’da genç sanatçılarımız: Nazlı Hacıalioğlu

Müziğin başkentindeki olanaklardan Avusturya'da yaşayan insanlarımızın yeterince yararlanmadığı ileri sürülüyor. Piyanist Nazlı Hacıalioğlu, bu gereksiz uzaklığı kısa sürede “yakına çeviren” sanatçılarımıza bir örnek. 

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonu satılıyor

Hüseyin Çiloğlu çocuklarının eğitim masraflarına çözün bulmak amacıyla ömrünü adadığı ve emek emek oluşturduğu Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonunu satışa çıkarmak zorunda kaldı. Fotoğraf ustası, Avrupalı Türklere de arşivinin satışını duyurdu.

Deniz bitti: AKP’nin gözü, yurtdışındaki Türklerin emekliliğinde

AKP hükümeti tarafından Meclis’e sunulan “Yeni Ekonomi Paketi” yurtdışı Türklerinin emeklilik hakları ile ilgili olumsuz düzenlemeleri de beraberinde getiriyor. Söz konusu paketle AKP, SSK borçlanmasının kaldırılmasını da teklif etti.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd