Siyaset Egetürk uyarı grevinde Selda Bağcan’ın “Yuh Yuh” şarkısı yankılandı

Egetürk uyarı grevinde Selda Bağcan’ın “Yuh Yuh” şarkısı yankılandı

 Avrupa’nın en güçlü sucuk, sosis, salam ve et fabrikası Egetürk’te ilk uyarı grevleri başladı. Sendikanın müzakere çağrısı gündemde. 

Merkezi Federal Almanya’nın Köln kentinde bulunan ve 52 yıl önce kurulan Egetürk bugün kıtanın en güçlü Türk et ve sucuk üreticisi olmasına karşılık kasap statüsünü bırakmayınca işçiler isyan etti ve statünün hızla değiştirilerek, toplu iş sözleşmelerine uyulmasını talep etti. Ancak Alman Gıda, Lezzet ve Gastronomi Sendikası NGG’nin işverenle masaya oturma çağrısına da Egetürk yönetimi karşılık vermedi. Bunun üzerine işçiler sendika ile el ele 27 Ağustos sabahı 5.00-9.00 saatleri arasında iş bıraktılar ve uyarı grevlerini başlattılar.

Kentin Niederkassel semtindeki tesislerde gerçekleşen eyleme kuruluşun 190 işçisinden sendikalı olan 110’unun katılarak hak talebinde bulunduğu bildirildi. 

İŞVEREN GREVDE İŞÇİLERLE GÖRÜŞMEDİ

Ellerinde taşıdıkları pankartlarda Egetürk şirketinin patronu Ahmet Emre Eden’e de seslenen işçiler “Sayın Eden sendika ve işçilerle masaya oturun” çağrısı yaptılar. Selda Bağcan’ın “yuh yuh” şarkısını da çalıp söyleyen Egetürk işçileri Egetürk Genel Müdürü Ahmet Eden’in grev boyunca iletişime geçmediğini de söylediler.

Tam 7 kişiden oluşan Egetürk İşyeri işçi temsilciliğinden adının açıklanmasını istemeyen bir çalışan HALKWEB’e yaptığı açıklamada uyarı grevlerle hak taleplerinde işverene gereken baskıyı gerçekleştirmeyi amaçladıklarını haklarını alana kadar da uyarı grevlerine devam edeceklerini söyledi. 

AVRUPA PAZARININ LİDERİ AMA HALA KASAP STATÜSÜNDE 

Egetürk İşyeri İşçi Temsilcisi grevlerle ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Egetürk günde yaklaşık 100 – 150 ton et üretiyor ama hala kasap statüsünde.  Yasaların verdiği haklara bizler de sahip olmak istiyoruz, çoktandır hak ettiğimiz toplu iş sözleşmelerine dahil olmak istiyoruz. Tüm talep ve uyarılarımıza rağmen işveren görüşmeye dahi yanaşmıyor. Son dönemde zam yapıldı ancak biz hakkımız olanı istiyoruz. Mesele artık para meselesi değil. Biz sözleşmeye dahil edilmek istiyoruz.

Bağlı olduğumuz NGG sendikası ile el ele mücadeleye devam edeceğiz. Elimizden geldiği kadar mücadeleye devam edeceğiz. Patrona süre verdik bize bugüne dek hiçbir dönüş yapmadı. Birlik olduktan sonra her hakkı elde edebilirsiniz. Almanya’daki Türkiye kökenli işçiler sendikalarda örgütlensinler ve haklarına sahip çıksınlar.

Almanlar Türk işveren kadar kendi vatandaşımızı sömürmüyor. Türk işveren Türk işçiyi sömürüyor. Dönüp bir bakın Türk iş yerlerinde neden çok az Alman çalışıyor? Gelen bir gün çalışıp kaçıyor. Egetürk idaresi boşuna direniyor. Almanya gibi bir ülkede işçinin yasal hakkını teslim etmeden kaçmanın mümkünü yok, başka bir yolu yok.”

“İŞÇİLERİN SESİNE KULAK VERMEZSEN KAPIYA ÇIKARLAR”

NGG Sendikası Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Teşkilatı konuya ilişkin yayınladığı bir basın açıklamasında ise sendikacı Thomas Bernhard, işverenin işçilerin sesine kulak vermemesini sert dille eleştirdi. Bernhard açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Çalışanlarının iradesine ve onların haklarını koruyan ve temsil eden sendikanın sesine kulak insanlar kapının önüne çıkarsa hiç  şaşırmasınlar. Egetürk artık küçük bir işletme değil. Aksine  Türk sosis ve sucuk spesiyaliteleri konusunda Avrupa pazarının lideridir ve üretimi en modern sanayi standartlarına dayanmaktadır. Dolayısıyla sendika üyelerimiz toplu iş sözleşmelerine dahil edilerek temel haklarını talep ediyorlar. İşlerinin ve çalışmalarının  belirlenen kriterlere göre değerlendirilmesini istiyorlar. Şimdiye kadar, Egetürk işçilere iyi ücret ödüyor olabilir, ancak belirlenen kriterlere uymuyor.”

Sendika temsilcisi Thomas Bernhard NGG olarak Egetürk ile müzakerelere yine de hazır olduklarını ancak işverenin tutumunda değişiklik olmazsa  uyarı grevlerine devam edeceklerini söyledi. 

Alman Gıda, Lezzet ve Gastronomi SendikasıNGG birkaç yıl önce de toplu iş sözleşmesi taleplerini dile getirmişti. Egetürk yönetiminin uyarı grevleri ve işçilerin hak talepleri karşısında hangi adımı atacağı ise merakla bekleniyor. 

“EGE, TÜRK KALACAK!” DEYİNCE MARKA KESİNLEŞMİŞ

1966’da işe küçük bir kasap olarak başlayan İzmirli işadamı Burhan Öngören ve Egetürk’ün o zamanki kurucusu, sahipleri bugün Köln’de toplam 70 bin metrekarelik bir alana yayılan üretim tesislerinde her gün 150 ton sucuk üretiyor. Egetürk, toplam 49 farklı ürün piyasaya sürüyor ve milyonlarca avroluk bir ciroya sahip. Köln’deki dev entegre tesislerinde günde 150 ton sucuk ve et çeşitleri üretecek kapasiteye ulaşan Egetürk‘ün isim babası ise kurucusu Burhan Öngören. Türkiye ve Yunanistan arasında 1972’de yaşanan, Ege Denizi’nde patlak veren bir kriz sırasında Ahmet Emre Eden’in dayısı Burhan Öngören‘in yumruğunu masaya vurarak “Ege Türk’tür!” diye haykırdığı ve  bu haykırışın Egetürk markasının da ilham kaynağı olduğu söyleniyor.

IŞIN TOYMAZ – KÖLN

Popüler Haberler

Memet Kılıç ZDF’e konuştu: “Demokratik kesim sesini gür çıkarmalı”

Avrupa’daki ırkçı terör tehlikesinin boyutlarını tüm çıplaklığıyla ortaya koyan Hanau’daki katliama ilişkin konuşan Birlik’90/Yeşiller Partili politikacı Memet Kılıç Almanya’daki toplumun geniş kısmını oluşturan demokratik kesimlerinin seslerini çok daha güçlü çıkarmakla yükümlü olduğunu dile getirdi.

Sosyalist yazarın sağcı oğlu: Ozan Ceyhun Avusturya Büyükelçisi oldu

12 Eylül'de arananlar listesinde yer alan ve darbeden bir süre sonra Viyana'ya kaçmayı başaran Ozan Ceyhun, uzun yıllar “Alman solunda” faaliyet gösterip Avrupa Parlamentosu'nda görev yaptıktan sonra AKP'li oldu ve sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Avusturya Büyükelçiliğine atandı.

“Göç ve Sömürü” etkinliği 23 Şubat’ta Münih’te

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi Münih Birimi tarafından düzenlenen bir gecede, Türkiye e benzeri ülkelerden Federal Almanya'ya emek göçünün çeşitli alanlardaki sonuçları tartışmaya açılacak. Özellikle beyin göçünün yaratacağı “çoklu travmalar” büyüteç altına alınacak.

Başarılı “Gymnasium“ öğrencileri bu yıl da ödüllendirilecek

Stuttgart Başkonsolosluğu, Türk toplumunun eğitimine verdiği önemi vurgulamak ve lise (Gymnasium) düzeyinde eğitime ilgiyi teşvik etmek için her yıl “bir kız ve bir erkek öğrenci”yi ödüllendiriyor.

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Tüm Haberler

Sosyalist yazarın sağcı oğlu: Ozan Ceyhun Avusturya Büyükelçisi oldu

12 Eylül'de arananlar listesinde yer alan ve darbeden bir süre sonra Viyana'ya kaçmayı başaran Ozan Ceyhun, uzun yıllar “Alman solunda” faaliyet gösterip Avrupa Parlamentosu'nda görev yaptıktan sonra AKP'li oldu ve sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Avusturya Büyükelçiliğine atandı.
dd

Memet Kılıç ZDF’e konuştu: “Demokratik kesim sesini gür çıkarmalı”

Avrupa’daki ırkçı terör tehlikesinin boyutlarını tüm çıplaklığıyla ortaya koyan Hanau’daki katliama ilişkin konuşan Birlik’90/Yeşiller Partili politikacı Memet Kılıç Almanya’daki toplumun geniş kısmını oluşturan demokratik kesimlerinin seslerini çok daha güçlü çıkarmakla yükümlü olduğunu dile getirdi.
dd

Katliamın ardından Avrupalı Türk gazeteciler tek ses: Susarsak sıra hepimize gelecek

Almanya'nın Hanau kentinde bir nargile bara saldırı düzenlenmiş saldırıda en az 9 kişi hayatını kaybetti. Aşırı sağcıların düzenlediği saldırıda ölenlerin beşi Türk kökenli. Alman yetkililer saldırı ırkçı bir terör saldırısı olarak niteledi.  Avrupa'da yaşayan Türk gazeteciler de saldırıyı ortak bir metinle kınadı. 
dd

Federal Almanya Cumhurbaşkanı ırkçı saldırıyı “terör eylemi” olarak tanımladı

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier Hanau'daki saldırı nedeniyle endişe içinde olduğunu belirtirken, “Irkçı nefretin tehdidi altında olan insanların yanındayım” dedi.
dd

Uluslararası Berlin Film Festivali başlıyor: Berlinale Türkiyesiz

Uluslararası Berlin Film Festivali 70'inci kez bugün başlıyor. Festivalin açılış filmi Philippe Falardeau imzalı “My Salinger Year” olacak. Festivalde bu yıl Türkiye'den film yer almıyor.
dd

Avrupa’dan Hanau taziyesi: “Birlikte yas tutuyoruz”

Almanya'nın Hanau kentinde 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan silahlı saldırıya ilişkin Avrupa Birliği’nden de taziye açıklamaları geldi.
dd

Almanya’da “tehlikeli” aşırı sağcı sayısı katlanarak arttı: Berlin çare arıyor

Almanya’da tehlike arz eden aşırı sağcıların sayısındaki artış endişe verici boyut alıyor. Sayının 2012 yılından bu yana beş kat arttığı bildiriliyor.
dd

Almanya’da ırkçı katliam: Göçmenler kadar Berlin de panikte

Almanya’nın Hanau kentinde daha çok yabancıların gittiği iki nargile bara düzenlenen silahlı saldırıda 9 kişi hayatını kaybetti. Saldırının faili olduğu tahmin edilen kişi evinde annesi ile birlikte ölü olarak bulundu. Saldırganın radikal sağcı olduğu yolundaki tahminler, kesinleşirken, soruşturmayı Federal Başsavcılık üstlendi.
dd

Almanya’da ırkçı partiye işçiler tepki gösteriyor: “Faşistlerle işbirliğine hayır”

Federal Almanya'nın özellikle doğu eyaletlerinde sıçramalı bir büyüme gösteren aşırı sağcı AfD'ye karşı tepkiler işçiler tarafından sokağa taşındı.
dd