Siyaset Düşük işsizlikte işsizlik korkusu: WMF işçileri mücadele sürecinde

Düşük işsizlikte işsizlik korkusu: WMF işçileri mücadele sürecinde

Avrupa Birliği'nde 2008'den bu yana süren ekonomik krizden en kârlı çıkan ülke hâlâ Federal Almanya. “AB'nin patronunda” işsizlik, makyajlı son resmi rakamlara göre yüzde 4.9 ile son derece düşük seyrediyor. Ancak son birkaç ayda Alman ekonomisini de kapsayacağı kesinlik kazanan resesyonun, çalışanlar arasında işsizlik korkusunu yeniden tetiklediği gözleniyor. Sendikacılar direniş sinyalleri veriyor.

Federal Almanya’da metal alanında yeniden yapılanma, maliyetleri azaltma ve kârı ikiye üçe katlama kapsamında binlerce işçinin işine son verilmesi planlanıyor.WMF, Saksonya, Schuler, Hang, FYSAM, Binder, Continental, Bosch, Mahle fabrikalarında yıllardır çalışan ve işsizlik tehdidi ile karşı karşıya olan işçilerin tedirginlikleri ise tırmanıyor.

Metal İşçileri Sendikası (IG Metall) işçilerin söz konusu durumunu göz önünde bulundurarak bir ay içinde tam dört ayrı yerde ‘İşten Atmalar Durdurulsun’ adı altında mitingler gerçekleştirdi.

GÖPPİNGEN SCHULER PRES FABRİKASI

Dünyanın en büyük pres fabrikası olan şirketin İsviçre, Brezilya, ABD ve Çin’de şube ve fabrikaları var. Otomobil endüstrisinin yan kolu durumundaki şirket aynı zamanda havacılık, enerji ve demiryolu alanında üretim yapıyor. Merkezi Göppingen’de bulunan ve Alman markası olan 180 yıllık Schuler’de 300 kişinin işine son verileceğinin açıklanması üzerine sendika fabrika ana kapısı önünde bir miting düzenledi. İşçiler saat birde iş bırakarak miting alanında toplandılar. İşçi ve sendika temsilcileri alkışlar ve ıslıklar arasında konuşmalar yaptılar.

IG Metall Bölge İkinci Başkanı Renate Gmoser konuşmasında “Bizim sendika olarak bir planımız ve alternatifimiz var. Ancak Schuler temsilcileri plansızdırlar. Daha doğrusu tek plan o da işten atmalarla masaya gelmekteler. Bu kabul edilemez bir durumdur. Hemen yanı başımızdaki WMF fabrikasında işçi arkadaşlarımızın verdiği mücadele bizlere örnek olmalıdır” dedi.

WMF fabrikası İşyeri İşçi Temsilciliği İkinci Başkanı Hüseyin Öncü de konuşmasında deneyimlerini aktarıp işçilerin birliğine dikkat çekti.

Sendikanın çağrısıyla WMF fabrikası önünde bir miting ve yürüyüş gerçekleştirildi. “Yeter artık” çağrısıyla şehir merkezine doğru ana yoldan yürüyüşe geçildi.

TÜRKİYE KÖKENLİ İŞÇİLER DE EYLEM YAPTI

Çevre fabrikalardan mücadeleci işçi ve sendika temsilcileri ile Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Geislingen teşkilatı üyeleri de yürüyüşe katılarak işçilerin haklı direnişlerine destek verdiler.

WMF, Geislingen’le özdeşleşmiş bir isim. Geislingenliler bunun için sokağa çıkarak işçilere destek veriyorlar. Bir tarafta bildiri dağıtanlar, diğer yandan sendika bayrağını sallayıp slogan atanlarla birlikte yürüyüşe 800 kişi katıldığı gözlendi.

Miting için şehir merkezinde kurulan sahnede önce IG Metall Bölge Başkanı MartinPurschke söz aldı. Purschke, “WMF’de işler iyi gidiyor. Yani kârları sürekli artmasına rağmen işçilerin çıkarılacağını açıklamak çirkin bir durum. Bir kadın işçinin taşıdığı ‚ ‘2014’de 270 bugün 54 kişi çalışıyor-Gelecekte ne olacak?’ dövizi bize gerçekleri hatırlatıyor. Mücadelemiz zorlu olacak. Bugün de görüldüğü üzere hep birlik olursak kazanabiliriz!” diye konuştu.

Daha sonra işçiler kürsüye çıkarak öfkeli şekilde görüşlerini dile getirdiler ve “Bizim birliğimizi büyütmeye ve dayanışmaya ihtiyacımız var” mesajını ilettiler. Bir işçinin “Bugün çocuğumun 9’uncu yaşgünü. Ben babası olarak onun geleceği için mücadele ediyorum ve bundan gurur duymaktayım” sözleri yüzlerce işçi tarafından alkışlarla desteklendi.

Miting DİDF Geislingen’in organize ettiği açık oturum ve pazartesi eylemlerine katılım çağrısıyla son buldu.

ALİ ÇARMAN – GEİSLİNGEN

Popüler Haberler

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

ÇYDD BW’den Türkiye’deki öğrencilere bilgisayar desteği

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Baden Württemberg Türkiye‘de korona pandemisi sebebiyle eğitime uzaktan devam etmek zorunda olan öğrencilere bilgisayar desteği verebilmek için “Çağdaş Yaşam Engel Tanımaz Bilgisayar Kampanyası” başlattı.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd