Siyaset Dr. Ali Ertürk: “Sene sonuna kadar hayat normale dönerse müthiş derim”

Dr. Ali Ertürk: “Sene sonuna kadar hayat normale dönerse müthiş derim”

Işın Toymaz yazdı...

Korona kısıtlamalarından sonra normal hayata dönebilecek miyiz?

Yaz geliyor. Sıcaklıklar Covid-19’u alt edebilecek mi?

5G Teknolojisi ile pandemi arasında gerçekten bir bağlantı var mı?

Aşı ne zaman bulunacak?

Salgın ne zaman sona erecek?

Salgına çaresiz mi yakalandık?

Ortalıkta sayısız komplo teorisi, iddia, vaat dolaşıyor.

Sorular havada uçuşuyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs kıtalararası can almaya devam ediyor. Avrupa ise salgının üssü olarak karşımıza çıkıyor.

Üç boyutlu yazıcıdan yapay organ üretme yolunda ekibiyle hızla ilerleyen, Almanya’daki çalışmalarını sürdüren Türk bilim adamı Dr. Ali Ertürk koronavirüs ile ilgili merak edilenleri konuştuk.

“HEP BERABER ÖĞRENİYORUZ”

– Dünya bu korkunç pandemiye neden bu kadar hazırlıksız yakalandı? Çaresiz miyiz?

ALİ ERTÜRK: Binlerce yıllık insanlık tarihinde en hazırlıklı olduğumuz zaman, bu zaman. Virüs ortaya çıktığında bütün gen dizilimleri, protein yapıları ortaya çıkarıldı. Böyle bir hız, bilimsel gelişme müthiş. Salgına karşı, biz bilim olarak salgının üzerine gidebiliriz. Evet çok iyi hazırlıklıyız, ancak politik ve sosyal olarak ne yazık ki değiliz. Salgın geldiğinde önemli kararlar alınması gerekiyor. Sosyal izolasyon, testler örneğin. Asya ülkelerinde bunu gördük. Birkaç hafta içinde birkaç hastane yaptılar. İlk haftalarda kafeslere tıkar gibi eve hapsediyorlardı. Dünyanın geri kalanı ise hazır değildi. Salgın geldiğinde nasıl hareket etmemiz gerektiğini öğreniyoruz. Bundan sonraki salgınlarda artık ne yapmamız gerektiğini biliyoruz. Hep beraber öğreniyoruz şu anda. Bazı ülkelerde geç ve yavaş yapıldığı için enfekte oranları da çok yüksek.

– Almanya salgının başındayken sizce hızla hareket edebildi mi?

ALİ ERTÜRK: Almanya’da test sayılarına bakarsak, her hafta yarım milyona yakın test yapılıyor. Test sayıları yüksek. Karantina konusunda ise Asya ülkeleri kadar baskın politika koyamadılar. Batı insanının yaşam tarzı ile alakalı. Hapsedemiyorsunuz. Mesafe koyun derseniz yapabileceklerini biliyorsunuz. Almanlar eğitimli ve disiplinliler, Asya’da ise baskı yoluyla yapıyorlar, şansa bırakmıyorlar. Şu anda Almanya bile en iyi şekilde mücadele edemiyor.

“BİRAZ RAHATLAMA GELDİĞİNDE MASKE MECBURİYETİ DE GELECEK”

– Almanya’da maske tartışmaları da sürüyor. Siz bir bilim insanı olarak dışarıda maske kullanıyor musunuz?

ALİ ERTÜRK: Maske kullanılması ise gerekiyor. Dağıtılması gerekiyor. Ben de kullanmak istiyorum. Ama nereden alacaksınız? Avusturya devleti de maske dağıtma konusunda harekete geçti. Maskenin koruduğuna dair çok kanıt var. Maske takılırsa yayılma azalıyor. Umarız, Alman devleti ve diğer devletler de bu işe girer. Biraz rahatlama geldiğinde mecburen maske takmak zorunda olacağız.

“İRAN’DA 5G YOK, AMA ORADA DA İNSANLAR ÖLÜYOR”

– 5G teknolojisinin koronavirüsüne etkisi şu günlerde en çok konuşulan teorilerden biri. Almanya 5G teknolojisini kullanmaya başladı bile. 2020 yılında 20 Alman şehrinde bu teknolojnin yaygınlaştırılması bekleniyor. 5G sürücüsüz araçlar, akıllı şehirler için gelecekte kullanılacak teknolojinin önemli bir parçası, deniyor. 5G teknolojisi ile pandemi arasında bağlantı olduğu yönündeki iddialara siz ne diyorsunuz?

ALİ ERTÜRK: Koronavirüs pandemisi ile 5G arasında bir bağlantı gösteren herhangi bir bilimsel kanıt gözükmüyor. 5G teknolojisi bir komplo teorisi. Hiçbir bilimsel dataya bağlanmayan bir söylenti. Hiçbir şekilde bilimsel konu olmadığından zaman harcayıp ilgilenmedim açıkçası. Değişik teoriler var. Hikâyeleri seviyoruz tabii. İnanmamak lazım. Sayısız bilimsel makale var. Deneyler yapılır. Yok ama işte. 5G ile 3G’yi koyup kıyaslarsınız. Ama yok. Aslı astarı yok. Virüsün geldiği yer belli. Sars gibi virüslerden evrimleşerek bugüne gelmiş bir virüsle karşı karşıyayız. TV kumandaları, cep telefonu wifi için de hep söylenen şeyler. Tabii bilimsel araştırmalar yapılıyor ve bilimsel kaynağı oluyor. 5G tabii araştırılacaktır. Ancak direkt virüsle bağlantısı konusu temelsiz. İran’da 5G yok ama orada da insanlar ölüyor.

“ÇİN’DE DAHİ HAYAT NORMALLEŞEMEDİ”

– Almanya’da dolaşıma getirilen kısıtlamaların kaldırılması da konuşulanlar arasında. Bugünden yarına insanlar hiçbir şey olmamış gibi eski hayatlarına dönebilecekler mi?

ALİ ERTÜRK: Eski hayatımıza döneceğiz tabii. Muhtemelen birkaç ayda olamaz. Çin 2-2,5 ay önde gidiyor diğer toplumlara göre. Çin’e baktığınızda orada bile yaşam normalleşmedi. Değişik sebepleri var. Halen tedavinin olmaması korkutucu elbette. Yapılması gereken kademe kademe geri dönmek. Okullardan işyerlerine dek aşama aşama olacaktır. Eğer sene sonuna kadar yapabilirsek, ona da müthiş derim. Ki hiç sanmıyorum.

“BİLİM BU İŞİ ÇÖZECEK”

– Salgın ne zaman sona erecek?

ALİ ERTÜRK: Salgın meselesi aylar hatta seneler sürecek mesele. Sonuçta Çin’de ya da sadece ABD’de çözülmesi yetmiyor. Birkaç Afrika ülkesinde yayılıyorsa dünyaya yeniden yayılacaktır. “Bekleyelim kendinden geçecek” gibi bir durum da yok. Bilim bu işi elbette çok çözecek. Çok umutluyum.

– Sıcaklıkla birlikte virüsün etkisinin azalacağı yönünde inanış hâkim. Gerçeği yansıtıyor mu?

ALİ ERTÜRK: Sıcaklıkların etkisi ile ilgili bilimsel bir şey elime geçmedi açıkçası. Virüs nihayetinde de sıcak ülkelerde de hızlı yayılıyor. Böyle bir veri yok. Olsa eğer, önemli bir veri olurdu. Ancak düşünmüyorum. Şu an itibarıyla mevsimin virüse etkisi de bulunduğuna dair veri yok.

– Bilim insanları koronavirüs aşısını geliştimek için adeta zamana karşı yarışıyorlar.

Dünyayı tehdit eden Covid-19’la ilgili “pasif bağışıklık” yöntemi ise umut vaat ediyor. En azından öyle deniyor. Siz neler söyleyeceksiniz?

“PLAZMA ONAYLANMIŞ BİR YÖNTEM DEĞİL”

ALİ ERTÜRK: Hastalığı yenmiş bir birey bulmak gerekiyor. Vücudundaki antikorları almak gerekir, aşının da temeli budur. Buna plazma tedavisi de diyoruz. Bundan 100 yıl önce de İspanya gribinde de denemiş. Bazı insanlarda çalıştığına dair veriler var, ancak koronaya karşı kesin bir kanıt yok. Bilimin ilaç geliştirme mekanizması sağlam bir yapıya dayalı. İlacın etkisini göstermek için alternatif ilacı her ikisi üzerinde yani birine 500 birine 500 vererek öğrenebiliyorsunuz. Bu çalışmayı dizayn eden kişiler buna “kontrollü klinik denemeler” diyor. Plazma tedavisi şeklindeki çalışmalar bu şekilde değil. Sadece birkaç kişi üzerinde çalışılmış. Yani yüzlerce kişi üzerinde çalışılmamış. Bu veriler onaylanmış yöntemler değil. Önümüzdeki dönemde elbette bunların sonuçlarını öğrenmiş olacak.

Dr. ALİ ERTÜRK KİMDİR?

Dr. Ali Ertürk kanserle mücadelede devrim yapmış olan bir bilim insanı. Organ naklinde bilim dünyasında atılan adımların tümünü tek bir hamle ile sollayan Dr. Ali Ertürk, saygın ve devasa bütçeye sahip Neuherberg’deki Helmholtz Merkezi’nde Doku Mühendisliği ve Rejeneratif Tıp Enstitüsü’nü kurmak üzere geçen temmuz ayında göreve başlamıştı.

IŞIN TOYMAZ – STUTTGART

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Güldür Güldür Show Avrupa turnesine hazır

Show TV ekranlarında yayınlanan komedi programı Güldür Güldür Show 10 Kasım 14 Şubat tarihleri arasında Avrupa’nın çeşitli kentlerinde seyirci ile buluşacak.

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Yüksek gelirli Almanlar CMT Stuttgart Fuarı’na akın etti: Türkiye’den milli katılım olmadı

Turizm sektöründe dünyanın dört bir yanından katılımcıların yer aldığı CMT Stuttgart Fuarı’na Türkiye’den milli katılımın olmaması dikkat çekti.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd