Ekonomi “Dönüşüm” bahanesi çalışanları öfkelendiriyor: Bosch’ta da işçi kıyımı mı?

“Dönüşüm” bahanesi çalışanları öfkelendiriyor: Bosch’ta da işçi kıyımı mı?

Almanya’da uzun yıllardır işten atmalar bu kadar gündem olmamıştı. Özellikle otomotiv sektörü çalışanlarının tedirginliği yayılıyor. Büyük şirket yöneticileri işten çıkarmalar konosunda sessiz kalırken, sendikaların direnç göstermesi isteniyor.

Almanya’da özellikle otomotiv sektörünün büyük teknolojik dönüşümler arifesinde bulunması, çalışanları tedirgin ediyor. Sanayide “dönüşüm” adı altında onlarca fabrikada işten çıkarmaların yaşanacağı anlaşılıyor. Yıllarca bir fabrikaya ömür verip bir anda kapı dışarı edilmenin “kaçınılmaz son” olduğu bildiriliyor. Bu gelişmeler karşısında Alman Metal İşçileri Sendikası’nın (IG Metall) taraf olması ve kararlı bir mücadele örgütlenmesi isteniyor.

İşçilerin artan oranda haklarına ve geleceğine sahip çıktığı gözleniyor. Nitekim Stuttgart’tan 50 kilometre mesafede olan Schwabisch Gmünd Bosch fabrikasında önümüzde günlerde bin kişiye daha çıkış verileceği yolundaki haberler üzerine işçi temsilciliği ve sendika harekete geçti.

Toplu İş Sözleşmeleri (TİS) anlaşmasına göre 2022’ye kadar hiçbir işçiye çıkışı verilemeyeceği güvence altına alınmasına rağmen Bosch şirketi yönetiminin “zorunlu olarak verilen sözü” çoktan unuttuğu ileri sürülüyor. Burada amacın “TİS’lerin dahi delinmesi” olduğu belirtiliyor.

FABRİKALARDA ÇIKIŞLARA KARŞI DİRENİŞ

Bosch’taki eylemi ve gelişmeleri gazeteci Ali Çarman HALKWEB için takip etti. Çarman’ın gözlemleri şöyle:

Saat 10’da Bosch’un iki numaralı ana kapısı önündeyiz. İşçiler ve sendikacılar hummalı bir hazırlık içindeler. Sahne ve bilgilendirme çadırı hazırlıklarına herkes el atıyor. Saat 11’den itibaren işçiler ağır ağır gelmeye başlıyor. Diğer bölümlerdeki işçiler ise otobüslerle geldiler.

Bu arada fabrika içinde eylem devam ediyor, işçilerin ıslıkları ve haykırışları bizlere kadar ulaşıyor. Miting saat 12 ye 5 kala başlayacak. Yüzlerce işçi büyük bir coşku içinde kol kola miting alanına doğru geldiler. IG Metal Schwäbisch Gmünd başkanı Roland Hamm’ın kürsüde “Bizler olmadan gelecek olmaz, haklı mücadelemizde yanımızda olan dostlarımız var. Değişik fabrikalardan temsilciler, aylardır direnen WMF işçileri temsilcisi Hüseyin Öncü ve bir kısmının da dayanışma mesajları var” diye konuşmasıyla eylem başladı. Islık ve alkışlar birbirine karışıyor.

DİRENİŞ VE DAYANIŞMAYI BÜYÜTELİM

İşyeri işçi temsilciliği başkanının sözleri ilgiyle izleniyor:

“Patronlar, menajerler bizleri anlamak istemiyor. Onların bütün derdi daha çok kâr elde etmek. Arkadaşlarımızın çıkarılmasına sessiz mi kalacağız? Böyle bir haksızlık kabul edilir mi? Burada bir kez daha ilan ediyoruz ki, hiçbir işçi arkaşımıza çıkış verilmesini kabul etmiyoruz. Menajerler ister kabul etsin ister etmesin, bu da bizim planımız. Eylemlerimizin daha güçlü geçmesi için hep birlikte hareket etmeliyiz.”

Binden fazla işçinin katıldığı miting baştan sona coşkulu geçti. İşçiler yağan yağmura aldırış etmeden konuşmacılara kulak vererek sloganlarla eşlik ettiler. Bir yanda işten atmaların, diğer yanda saat 18.00 vardiyasının, birlikte büyük bir çelişki oluşturduğuna dikat çekildi. Konuşmacılar, “Otomobil sektöründeki kriz bizim krizimiz değil” diyerek mücadeleyi büyüteceklerini açıkladılar.Şu görüşler de konuşmalarda dile getirildi.

“Dönüşüm süreci ile birlikte teknolojik alandaki gelişmeler değişik işkollarındaki işçilerin durumunu tehdit ediyor. Çalışma saatlerinin düzenlenmesi, işçinin kendisi ve ailesine daha fazla zaman ayırması, şirket yönetimlerince dikkate alınmıyor. İşçilerin birliği ve mücadelesi sendikaları daha ileri adımlar atmaya zorlayacak.”

Miting sonunda, sabah vardiyası işçileri işbaşı etmeye değil evlerine gidebilir açıklaması yapıldı. Mitinge Alman Sendikalar Birliği (DGB) ile Kamu Emekçileri Sendikası “Ver.di”nin temsilcileri de dayanışma amacıyla katıldılar. 22 Kasım büyük mitingine ve 4 Aralık‘ta yapılacak şehir belediye meclisi toplantısına çağrı ile eylem son buldu.

ALİ ÇARMAN – SCHWAEBİSCH GMÜND

 

Popüler Haberler

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

ÇYDD BW’den Türkiye’deki öğrencilere bilgisayar desteği

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Baden Württemberg Türkiye‘de korona pandemisi sebebiyle eğitime uzaktan devam etmek zorunda olan öğrencilere bilgisayar desteği verebilmek için “Çağdaş Yaşam Engel Tanımaz Bilgisayar Kampanyası” başlattı.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd