Ekonomi “Dönüşüm” bahanesi çalışanları öfkelendiriyor: Bosch’ta da işçi kıyımı mı?

“Dönüşüm” bahanesi çalışanları öfkelendiriyor: Bosch’ta da işçi kıyımı mı?

Almanya’da uzun yıllardır işten atmalar bu kadar gündem olmamıştı. Özellikle otomotiv sektörü çalışanlarının tedirginliği yayılıyor. Büyük şirket yöneticileri işten çıkarmalar konosunda sessiz kalırken, sendikaların direnç göstermesi isteniyor.

Almanya’da özellikle otomotiv sektörünün büyük teknolojik dönüşümler arifesinde bulunması, çalışanları tedirgin ediyor. Sanayide “dönüşüm” adı altında onlarca fabrikada işten çıkarmaların yaşanacağı anlaşılıyor. Yıllarca bir fabrikaya ömür verip bir anda kapı dışarı edilmenin “kaçınılmaz son” olduğu bildiriliyor. Bu gelişmeler karşısında Alman Metal İşçileri Sendikası’nın (IG Metall) taraf olması ve kararlı bir mücadele örgütlenmesi isteniyor.

İşçilerin artan oranda haklarına ve geleceğine sahip çıktığı gözleniyor. Nitekim Stuttgart’tan 50 kilometre mesafede olan Schwabisch Gmünd Bosch fabrikasında önümüzde günlerde bin kişiye daha çıkış verileceği yolundaki haberler üzerine işçi temsilciliği ve sendika harekete geçti.

Toplu İş Sözleşmeleri (TİS) anlaşmasına göre 2022’ye kadar hiçbir işçiye çıkışı verilemeyeceği güvence altına alınmasına rağmen Bosch şirketi yönetiminin “zorunlu olarak verilen sözü” çoktan unuttuğu ileri sürülüyor. Burada amacın “TİS’lerin dahi delinmesi” olduğu belirtiliyor.

FABRİKALARDA ÇIKIŞLARA KARŞI DİRENİŞ

Bosch’taki eylemi ve gelişmeleri gazeteci Ali Çarman HALKWEB için takip etti. Çarman’ın gözlemleri şöyle:

Saat 10’da Bosch’un iki numaralı ana kapısı önündeyiz. İşçiler ve sendikacılar hummalı bir hazırlık içindeler. Sahne ve bilgilendirme çadırı hazırlıklarına herkes el atıyor. Saat 11’den itibaren işçiler ağır ağır gelmeye başlıyor. Diğer bölümlerdeki işçiler ise otobüslerle geldiler.

Bu arada fabrika içinde eylem devam ediyor, işçilerin ıslıkları ve haykırışları bizlere kadar ulaşıyor. Miting saat 12 ye 5 kala başlayacak. Yüzlerce işçi büyük bir coşku içinde kol kola miting alanına doğru geldiler. IG Metal Schwäbisch Gmünd başkanı Roland Hamm’ın kürsüde “Bizler olmadan gelecek olmaz, haklı mücadelemizde yanımızda olan dostlarımız var. Değişik fabrikalardan temsilciler, aylardır direnen WMF işçileri temsilcisi Hüseyin Öncü ve bir kısmının da dayanışma mesajları var” diye konuşmasıyla eylem başladı. Islık ve alkışlar birbirine karışıyor.

DİRENİŞ VE DAYANIŞMAYI BÜYÜTELİM

İşyeri işçi temsilciliği başkanının sözleri ilgiyle izleniyor:

“Patronlar, menajerler bizleri anlamak istemiyor. Onların bütün derdi daha çok kâr elde etmek. Arkadaşlarımızın çıkarılmasına sessiz mi kalacağız? Böyle bir haksızlık kabul edilir mi? Burada bir kez daha ilan ediyoruz ki, hiçbir işçi arkaşımıza çıkış verilmesini kabul etmiyoruz. Menajerler ister kabul etsin ister etmesin, bu da bizim planımız. Eylemlerimizin daha güçlü geçmesi için hep birlikte hareket etmeliyiz.”

Binden fazla işçinin katıldığı miting baştan sona coşkulu geçti. İşçiler yağan yağmura aldırış etmeden konuşmacılara kulak vererek sloganlarla eşlik ettiler. Bir yanda işten atmaların, diğer yanda saat 18.00 vardiyasının, birlikte büyük bir çelişki oluşturduğuna dikat çekildi. Konuşmacılar, “Otomobil sektöründeki kriz bizim krizimiz değil” diyerek mücadeleyi büyüteceklerini açıkladılar.Şu görüşler de konuşmalarda dile getirildi.

“Dönüşüm süreci ile birlikte teknolojik alandaki gelişmeler değişik işkollarındaki işçilerin durumunu tehdit ediyor. Çalışma saatlerinin düzenlenmesi, işçinin kendisi ve ailesine daha fazla zaman ayırması, şirket yönetimlerince dikkate alınmıyor. İşçilerin birliği ve mücadelesi sendikaları daha ileri adımlar atmaya zorlayacak.”

Miting sonunda, sabah vardiyası işçileri işbaşı etmeye değil evlerine gidebilir açıklaması yapıldı. Mitinge Alman Sendikalar Birliği (DGB) ile Kamu Emekçileri Sendikası “Ver.di”nin temsilcileri de dayanışma amacıyla katıldılar. 22 Kasım büyük mitingine ve 4 Aralık‘ta yapılacak şehir belediye meclisi toplantısına çağrı ile eylem son buldu.

ALİ ÇARMAN – SCHWAEBİSCH GMÜND

 

Popüler Haberler

Dost-Der kongre sürecini başlattı:“Emekçilerin evine misafir olalım”

Türkiye kökenli işçilerin Almanya’ya göçü neredeyse 60 yıla ulaştı. İşçilerin buralara gelişinden kısa bir süre sonra dernekleşmeler de başladı. Bu yıllarda dernekler tam anlamıyla işçi dernekleri durumundaydı. Daha sonraki yıllarda ise çeşitlilik kazandı.

“Bedel” iddiasına tokat gibi yanıt: DİTİB’e milyonlarca avroluk “Alman yardımı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’daki Aleviler için “Ali’siz Alevilik” söylemlerine ve Alman devletinin finanse ettiği yönündeki imasına yönelik tepkiler dinmiyor.

Linç kültürü: Can Dündar ve Barbaros Şansal tartışıyor

Özgürüz Radyo kültür etkinlikleri kapsamında 10 Aralık’ta Berlin'de “Tan Gazetesi Baskını” belgeseli ardından Can Dündar ve Barbaros Şansal “linç kültürü” üzerine tartışacak.

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Serpil Midyatlı SPD yönetiminde: Türkiye kökenli bir solcu

Almanya'da sosyal demokrasi bir yönetim depremi yaşarken, parti dışında pek bilinmeyen bir solcu kadın tüm dikkatleri üzerine çekti. Angela Merkel hükümetinde SPD'nin yeri olmadığını savunan Serpil Midyatlı, SPD solunun ağır toplarından biri kabul ediliyor.

Tüm Haberler

“Bedel” iddiasına tokat gibi yanıt: DİTİB’e milyonlarca avroluk “Alman yardımı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’daki Aleviler için “Ali’siz Alevilik” söylemlerine ve Alman devletinin finanse ettiği yönündeki imasına yönelik tepkiler dinmiyor.
dd

Etkili mesaj: Yabancıya ev vermeyen Alman’a para cezası

Almanya’nın Augsburg kentinde bir mahkeme, dairesini yabancı uyruklulara kiralamak istemeyen ev sahibini bin avro tutarında bir para cezasına çarptırdı.
dd

Dünyada en kaliteli yaşam Norveç’te

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın açıkladığı İnsani Gelişmişlik Endeksi’nde Norveç yine birinci oldu. Türkiye ise "çok yüksek" yaşam kalitesine sahip olunan 62 ülke arasında 59’uncu sırada.
dd

Dost-Der kongre sürecini başlattı:“Emekçilerin evine misafir olalım”

Türkiye kökenli işçilerin Almanya’ya göçü neredeyse 60 yıla ulaştı. İşçilerin buralara gelişinden kısa bir süre sonra dernekleşmeler de başladı. Bu yıllarda dernekler tam anlamıyla işçi dernekleri durumundaydı. Daha sonraki yıllarda ise çeşitlilik kazandı.
dd

TarkaCup’a yıldız yağacak

İnterkültürel spor etkinliği TarkaCup’ın 16 Şubat 2020 tarihindeki 20. yıldönümü için düzenlenen dev kutlamasına yıldız yağacak. Efsane futbolcular, sinema yıldızları, spor haberlerinin usta isimleri, müzik ve dizi dünyasının star isimleri 4 bin kişilik EWS Arena’daki mega program için Göpppingen’e gelecek.
dd

Yeşil milletvekili Cemal Bozoğlu: “Irkçılar durumu daha da zorlaştırıyor”

Almanya’da 49 yaşındaki bir itfaiyecinin öldürülmesi göçmen tartışmalarını yeniden alevlendirdi. Irkçılar olayı sosyal medyaya taşıyarak nefret kusarken, Yeşiller milletvekili Cemal Bozoğlu radikal sağcıların her olayı fırsata çevirme hırsına dikkat çekti.
dd

AABF Genel Sekreter Yardımcısı Kurtyiğit: “Alevileri tarif etmek Erdoğan’a düşmez”

Almanya'daki Alevi hareketinin önemli hukuki kazanımları olduğuna dikkat çeken Gülay Kurtyiğit, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Alevilikle ilgili sözlerini yorumlarken, “Bizler Almanya’da inanç özgürlüğümüzü ve bu alandaki haklarımızı kullanıyoruz” diye hatırlattı.
dd

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 
dd

Sığınmacıların sınır dışı edilmesini protesto ettiler

Gazeteler neredeyse her gün açlık, baskı, tehdit, işkence ve savaş nedeniyle bin bir zorluğu aşarak bir umut peşine düşenlerin ölüm haberlerini veriyor. Almanya'da bu tabloya yönelik protesto gösterileri de giderek artıyor.
dd