Siyaset Doğu Almanya'da neonazi tehlikesine karşı gösteriler zamanı

Doğu Almanya’da neonazi tehlikesine karşı gösteriler zamanı

Alman toplumundaki sağa yönelim kadar ona tepkiler de artıyor. Aşırı sağın merkezi sayılan Saksonya'daki yerel seçimin hemen öncesinde ağustos ayı sonunda yapılacak kitlesel bir mitinge katılımın yüksek olacağı ortaya çıktı. Konuşmacılar arasında neonazi tehditleri alarak Almanya gündeminde öne çıkan Türk asıllı kadın avukat Seda Başay-Yılmaz da var.

Aşırı sağcı parti AfD’nin durdurulamayan yükselişinin dünya kamuoyunda Almanya hakkında yarattığı yanılsamalara ancak kitlesel gösterilerle karşı çıkılabileceği düşüncesi yayılıyor. Çeşitlilik için sokağa çıkacak on binlerce insanın, Almanya’nın “1930’lardaki nazi iktidarı öncesini andıran bir sahneye dönüşebileceği” iddialarına iyi bir yanıt olacağı savunuluyor. Bu amaçla, güz aylarında doğu eyaletlerinde yapılacak yerel seçimlerin hemen öncesinde bir gösteri düzenlendi.

Saksonya eyaletindeki Dresden kentinde yapılacak gösteriye en az 25 bin kişinin katılması bekleniyor. Sosyal medyada özel hesaplar açılarak çağrılar yapılan 24 Ağustos mitinginde toplumun çeşitliliği içinde ama parçalanmadan, birliğini koruyarak serpilebileceği mesajı verilecek.

Medyaya açıklamalarda bulunan “#Unteilbar” birliği sözcülerinden Ario Mirzaie, 24 Ağustos mitingine konuşmacı olarak yazar Carolin Emcke’nin yanı sıra NSU davası avukatlarından ve çeşitli neonazi çevrelerin hedefi haline gelen Seda Başay-Yıldız’ın katılacağını bildirdi. Saksonya eyaletinde 1 Eylül pazar günü eyalet meclisi seçimleri yapılacak.

Doğu Almanya’dan yetişmiş ve halen ülkenin en tanınmış kadın oyuncularından olan Corinna Harfouch, Dresden’de sağ çıkışa karşı düzenlenecek mitinge katılacağını bildirerek, en son 1989’da gösterilere katıldığını, ama 24 Ağustos’ta tekrar göstericiler arasında yer alacağını bildirdi. Harfouch, “Durum çok tehlikeli. Ben bölünmüş bir toplum istemiyorum” diye konuştu.

IG METALL’DEN AÇIK DESTEK

Bu arada, IG Metall yönetiminden Hans-Jürgen Urban da toplumsal-ekolojik dönüşüm sürecinde insanlardaki korkuların temizlenmesi gerektiğini belirterek, ancak o zaman sağcı demagogların bu korkuları sömürmesine engele olunabileceğini hatırlattı. Dünyanın en büyük sektör sendikalarından IG Metall’in etnik ve kültürel çeşitlilikten yana olduğunu, ırkçılığa, cins ayrımcılığına ve milliyetçiliğe karşı çıktığını hatırlatan Urban, “IG Metall bu nedenle Dresden gösterisini desteklemektedir” dedi.

Çok sayıdaki katılımcı örgüt sözcülerinden gelen açıklamalarda, Dresden’den güçlü bir mesaj verilmesi için yapılan çağrılar dikkat çekti. Sadece parti biçimindeki AfD’ye değil, onunla aynı dalga boyundaki yabancı düşmanı birçok oluşuma karşı bir rüzgâr yaratılması istendi. AfD’nin bu bölgede yerel seçimlerde birinci panrti çolarak çıkması bekleniyor.

Dresden’in sağcı nefretin merkezi olduğunu hatırlatan çok sayıda destekçi de, geçen yıl ekim ayında Berlin’de 250 bin kişinin katıldığı bir mitingle bu doğrultuda verilen güçlü mesajın altının yeniden çizilmesi zamanının geldiğini bildirdi.

HALKWEB-BERLİN

 

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Almanya’da başörtü tartışması: “Çocuklar okulda başörtü takamaz”

Almanya’daki başörtü tartışmalarına Filistin kökenli Avusturyalı ilahiyatçı Prof. Dr. Mouhanad Khorchide de katıldı. Çağdaş İslam yanlısı Khorchide “Okul çağındaki çocuk başörtü takamaz” dedi.

Almanya’da sucuk muharebeleri devam ediyor: “Bu dört yönetici sendikaya karşı seferber oldu”

Merkezi Federal Almanya’nın Köln kentinde bulunan ülkenin en köklü Türk et ve sucuk üreticisi Egetürk’te sular bir türlü durulmuyor. İşçilerin toplu iş sözleşmeleri için hak aramalarıyla başlayan gerginlik tırmanmaya devam ediyor.

Almanya’daki tuhaf “Türk grevinde” yeni gelişmeler: Yine “sendika” fobisi

Avrupa’nın en güçlü sucuk, sosis, salam ve et fabrikası Egetürk’te işveren toplu iş sözleşmesini imzalamamakta direniyor. Bazı çevrelerin Egetürk ürünlerine boykot çağrıları için çağrı yapmaya hazırlandığı ileri sürülüyor.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd