Siyaset "Dıgıdık dıgıdık gidecekler, benden selam söyleyin"

“Dıgıdık dıgıdık gidecekler, benden selam söyleyin”

Aziz Nesin’in gelini Hilal Nesin Almanya’da katıldığı bir toplantıda, mevcut yönetimin günlerinin sayılı olduğunu, kargaşa hesapları da yapılsa, AKP döneminin kapanacağını savundu.

IŞIN TOYMAZ- KARLSRUHE 

Aziz Nesin’in gelini Hilal Nesin Almanya’da katıldığı bir toplantıda, mevcut yönetimin günlerinin sayılı olduğunu, kargaşa hesapları da yapılsa, AKP döneminin kapanacağını savundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaretle suçlanan ve hayatını Fransa’da sürdüren Hilal Nesin, 31 Mart yerel seçimlerine giderken Türkiye’nin kaosa sürüklenmesinden ve olası bir katliam ya da darbeden endişe duyduğunu dile getirdi. Selahattin Demirtaş ve cezaevindeki diğer muhalif tutukluların infaz edilmesinden kaygılandığını kaydeden Hilal Nesin, Türkiye’de camilerin AKP’nin seçim bürolarına ve karargâhlara dönüştürüldüğünü de ileri sürdü.


8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Freudenstadt Alevi Toplumu’nun düzenlediği bir etkinliğe konuşmacı olarak katılan ve izleyenlerin büyük sevgi gösterisiyle karşılaşan Hilal Nesin’in anlattıklarından satır başları şöyle:

“CEZAEVİNDEKİ MUHALİFLERİ İNFAZ EDEBİLİRLER!”

“Yerel seçimlerin arifesindeyiz, 17 yıldır her seçim arifesinde olmaz’ dediğimiz şeyler oldu(ruldu), yine olacağından endişeliyim. Her an yeni bir darbe senaryosu olabilir, hatta katliam yapabilir, 10 Ekim Ankara patlamasında oradaydım. Ülkeyi kaosa, iç kargaşaya sürükleyebilirler. İktidarda kalabilmek için, hedeflerine ulaşmak için her şeyi yapabilirler. Alevi Kürt katliamı da yapabilirler, ‘olmaz’, ‘yapmazlar’ demeyi çok isterdim. Selahattin Demirtaş’ı ya da cezaevlerindeki diğer siyasetçileri katlettirebilirler, saldırabilirler, amacı malumumuz oturduğu koltuğu kaybetmemek, onun için akıl dışı işler yapabilirler. Çoğul eki kullanıyorum, çünkü tek başına değil, bir çete var arkasında, onlar da bu düzenin değişmemesi gizli planlar yapabilir.

Peki Erdoğan ve tayfası bu gücü nereden alıyor? Arkasını dayadıklarından biri örneğin Avrupa. Almanya, Fransa gibi emperyalist ülkeler Türkiye’ye silah satıyor. Türkiye’de neden Kürt davası devam ediyor? Silahı kullanacağı birileri lazım değil mi? Onlar da Kürtler. Camilerin üst katları AKP’nin seçim ofisleri, silah dolu bodrum katları karargâhları gibi işliyor. Sedat Peker gibi azılı teröristler gariban çocukları alıp eğitiyor silahlandırıyor iç savaşa hazırlıyor. Ülke iç kargaşaya sürüklenirse ilk ölecek olanlar ne yazık ki o gariban çocuklar olacak ve tabii ki hazırlıksız Alevi Kürt halkı olacak. Avrupa ise bu durumdan hiç rahatsız değil, sanırım son dakikaya kadar da seyredecek.
“ÜLKENİN YARISINI TERÖRİST İLAN ETTİ”


Daha dün Gürcistan’dan gelmiş, yüzyıllardır bu ülkede yaşayan Kürtlere “Defolun Kürdistan’a gidin” diyor, kimsenin kimseyi bir yere kovma hakkı yok rahatsız oluyorsa kendi gider. Berkin’i, Ali İsmail’i öldürtmüş ve binlercesini öldürtmüş. Evet, o bir katil, ben ona, bir katile, “Bey, Paşa, Cumhurbaşkanı” diyeceğim, öyle mi? Diyemem.
Bana, “terörist” diyorlar bir de. Bir tek benimle kalsa iyi. Türkiye’nin yarısını terörist ilan etti. Esas Türkiye’yi şu anda RETÖ diye bir terör örgütü yönetiyor. Ülkemiz uçuruma doğru freni boşalmış araba gibi hızla gidiyor.

“KADIN EZİLİYORSA, ERKEK DE EZİLİR“


Kadın hakları diyoruz ya yok öyle bir şey. İnsan hakları vardır. İnsan hakları olan yerde kadın hakları da vardır. Kadın erkek eşitliğinden ziyade insan eşitliği önemli. Ülkede eşitlik yoksa kadın da erkek de mağdurdur. Hadi gitsin buradaki erkelerden biri ona “Çay dağıtma, insanımızı küçük düşürme!” desin, “Demokrasi yok!” desin. Görelim bakalım erkek ne kadar özgür. Özgürlüğün olduğu yerde insanlar konuşabilirler. Kadın özgür değilse erkek de özgür değildir. Üçüncü havalimanında kaç erkek işçi öldü? Demokrasinin ve özgürlüğün olmadığı ülkelerde kadın eziliyorsa erkek de ezilir, erkeklerde ölür.

“BEN AZİZ NESİN’İN GELİNİYİM DİYE KONUŞMAYAYIM MI? YAZMAYAYIM MI?”

İşim gereği hayatında Alevi görmemiş köylere gittim hatta girmediğim ortam kalmadı. Köylere cami yapabilirsin, Kur’an dağıtabilirsin, şeriatı da götürebilirsin, ama tiyatroyu götüremezsin, bunu gördüm. Sen halkı aydınlatmaya gitmişsin. Seni döverler. Doğrusu Avrupa’ya yaşamaya gelmedim. Ben buraya konuşmaya, yazmaya, bilgi vermeye geldim, işimi özgür şekilde yapmaya geldim. Ben, “Aziz Nesin’in ‘konuşan’ geliniyim” demekten ziyade “Yazan, söyleyen geliniyim” diyeyim, çünkü toplum konuşan geline biraz da olsa alışık, fakat dikta rejimine başkaldırmış gelinlere alışık değil. Ülkemizde susması lazım gelinlerin, kızların; böyle derler eskiler. Oysa hepimizin sorumlulukları var, konumu ne olursa olsun, kendimizce doğru olduğuna inandıklarımızı aktarmalıyız, gittiği yere kadar varsın gitsin sesimiz. Burada Avrupa’da yaşıyoruz diye, “Bizlere bir şey olmaz!” sananlar varsa yanılıyor. Türkiye’ye şeriat gelirse, veya iç kargaşa olursa Avrupa’da yaşayan bizler de bundan birebir etkileneceğiz.

“İYİ HABER: HİÇBİR DİKTATÖR SONSUZA DEK KALMAMIŞTIR”

İyi haber ise şu: Hiçbir diktatör sonsuza kadar kalmamıştır. Buradan da selam söyleyelim kendisine. O da geçip gidecek. Dünyanın gelmiş geçmiş en radikal İslamcılarına sonuna kadar kapıyı açan, Alevi, Kürt, kısaca kendinden olmayana düşman, o da gidecek dıgıdık dıgıdık. Bu sefer biz birbirimize sıkı sıkı sarılıyoruz, biz de güçlüyüz. Bu kadar eziyet ve baskıya rağmen bizler yolumuzdan dönmedik.

“SUÇUM DEVLET BÜYÜĞÜNE HIRSIZ DEMEK OLSUN”

Neymiş efendim ülkeyi üzerlerine geçirmişlere “hırsız” demişim. Yalancı mıyım ben, ne diyeceğim. Hırsıza başka nedir? İşte bugün bu yüzden buradayım. Kitaplarla, yazılarla, oyunlarla söylemeye de devam edeceğim. Hırsız katil yalancı din simsarlarına dikkat edin o isimler onların adının başına gelsin derim.

Alevi bir kadın olmanın, konuşan bir kadın olmanın sıkıntısını yaşayanlardanım. Fakat benim yüküm evlenmeden önce bu kadar çok yoktu. Yazıyordum, müdür çağırıyordu “Yazma” diyordu “Tamam” diyordum, “Şunu sahneye koyma” diyordu mecburen “Tamam” diyor geçiyordum. Ancak evlendikten sonra Aziz Nesin’in adından dolayı sıkıntım elbette arttı, ne desem göze battı, oysa ben de bir bireydim ve benim de düşüncelerimi yazmam, söylemem normaldi. Ben de mizah yazıyorum ve taşlamalarım var, evlenmeden önce de yazıyordum, kitaplarımda, oyunlarımda aslında değişen bir şey olmadı. Biz Nasrettin Hoca’nın, Hayyam’ın torunlarıyız. Biz türkülerle bile taşlarız, silahımız sözümüzdür; ama maalesef artık silahımız sözümüzle bu zalim düşmanların karşısında yaşama şansımız yok, bizler de bilinçlenmeli sazın sözün yanı sıra kendimizi düşmana karşı korumaya da başlamalıyız, hazırlıklı olmalıyız…

“BİZİ CEMAATLERDE GÖREN OLMADI”

İstisnalar olsa da Aleviler hiçbir zaman boyunduruk altına takılıp gitmemiştir. Bizi cemaatlerde gören olmamıştır, El etek öpüp sümüklü mendili öpmeye bizi götüremedikleri için, bazı badem bıyıklılar sevmez bizi. Birbirimize sıkı sıkı tutunmaktan başka çaremiz yok. Bize bizden başka dost yok, malum, her şey ortada.”
EŞİTLİK İÇİN AVRUPA’DA MÜCADELEYE DEVAM


Freudenstadt Alevi Kültür Merkezi İkinci Başkanı Nurcan Doğan ise selamlama konuşmasında “8 Mart farkındalık günüdür. Şiddete, tacize uğratan değil bizi güçlendiren sevgi istiyoruz. Eşitlik ve özgürlük dolu bir yaşam için Avrupa’da da mücadeleye devam” dedi.
Almanya Alevi Kadınlar Birliği Baden Württemberg Teşkilatı Başkanı Beyhan İpek de Avrupa’daki göçmen kadınlar örgütlenmeye çağırdı. Alevi örgütlenmeleri içinde kadınları işbirliğine davet eden Beyhan İpek “Cemevleri bu yüzden çok önemlidir. Alevi kadınlar olarak taleplerimiz arasında eşit işe eşit ücret, kürtaj hakkı, kadına şiddete son, 8 Mart’ın resmi tatil olarak kabul edilmesi gibi noktalar yer alıyor. Türkiye’de de AKP faşizmine karşı kadın örgütlenmesi ve dayanışması büyük önem taşıyor” diye konuştu.
Program kapsamında bağlama ustası Mehmet Durmuş yönetimindeki çocuk korosu Alevi deyişleri ve şarkıları seslendirdi.

HİLAL NESİN KİMDİR?


Dünyaca ünlü yazarımız Aziz Nesin’in oğlu gazeteci-yazar Aziz Ahmet Nesin’ le evli olan Hilal Nesin, Sivas Çamşıhlı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Türküler ve ozanlar arasında büyüdü. Antalya Büyükşehir Belediyesi İsmail Baha Sürarslan Konservatuvarı’nda Türk Halk Müziği Bölümü’nden mezun oldu. Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nden de tiyatro eğitimi alarak sanat çalışmalarını çeşitli dallarda aralıksız sürdüren Hilal Nesin, 4 yıl Aydın TV’de türkü programı yaptı. Daha sonra Antalya’ya yerleşip sanat çalışmalarına bu ilde devam eden Hilal Nesin, kadın sorunlarının sahneye aktarımı ve kadınları sosyal hayatın içine almayı amaçlayarak Çeşnibahar Kadınlar Tiyatro Topluluğu’nu kurdu, grubun sanat yönetmenliğini yaptı. İlk çalışması olan Çeşnibahar Müzikali’ni hayata geçirdi.
Kadın sorunlarının anlatıldığı, kendisinin yazıp yönettiği Koca Yasa oyununu yurt içinde ve yurt dışında sergiledi. Yine yazıp yönettiği Gıvır ve Pembe Gözlük Mor Ayna oyunları da vardır. Toplumsal sorunlara sessiz kalmayan Nesin, Cemal Canpolat’ın yazdığı, annelerin “barış” çığlığının duyulmasının hedeflendiği Şeyh Bedrettin’den Bu Yana Can Yana oratoryosunun yönetmenliğini yapmaktadır.
Kadın temalı çalışmalara imza atan Hilal Nesin, Antalya Muratpaşa Belediyesi Sosyal Yardım İşler Müdürlüğü bünyesinde kültür sanat sosyal projelerde yer aldı. Sosyal medya üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaretle suçlanan Hilal Nesin, Fransa’da yaşıyor.

 

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Modern Avrupa’nın Anadolu korkusu ve kaynakları

Anadolu’yla ilgili, sadece uluslararası siyasette değil, antik tarih tartışmalarında da yeni zarlar atılıyor. Yeni bulgular masaya yatırılıyor, yeni yorum talepleri yükseliyor. Türkiye’nin, özellikle de batısının, M.Ö. 2’nci binyılda, Troya savaşlarının patlak verdiği M.Ö. 1200’lerin öncesi ve sonrasında, “Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan” bir coğrafya olarak “Sıfırıncı Dünya Savaşı”na sahne olduğu yeni iddialar arasında yer alıyor.

Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonu satılıyor

Hüseyin Çiloğlu çocuklarının eğitim masraflarına çözün bulmak amacıyla ömrünü adadığı ve emek emek oluşturduğu Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonunu satışa çıkarmak zorunda kaldı. Fotoğraf ustası, Avrupalı Türklere de arşivinin satışını duyurdu.

Kendisi Viyanalı, ailesi Polonyalı ve Çek: Genç bir kadının saz tutkusu

Son birkaç yıldır sazı ve sözüyle sosyal medyada tam bir fenomene dönüşen genç sanatçı Petra Nachtmanova, büyük tutkusu “Saz” için bir belgesel hazırladı. İstanbul ve Berlin'de art arda galası yapılan filmin ve sazın anlamını Nachtmanova, Özlem Coşkun ve Ali Yıldırım'a anlattı.

Ahmet Arpad: Almanya’da tarikatlar at koşturuyor

Çalışmalarını uzun yıllardır Stuttgart’ta sürdüren yazar ve çevirmen Ahmet Arpad, Federal Almanya’da güncelliğini hep koruyan dinci kuruluşlarla ilgili tehlikeye tekrar dikkat çekti. Arpad’ın değerlendirmesini sunuyoruz.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd