Siyaset DİDF ve Sidar Çarman: “Kadın mücadelesi insanlık mücadelesidir”

DİDF ve Sidar Çarman: “Kadın mücadelesi insanlık mücadelesidir”

Almanya’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla çok sayıda etkinlik gerçekleştirildi. Stuttgart kentindeki mitingte Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Stuttgart Teşkilatı adına konuşan sendikacı Sidar Çarman “Biz kadınların mücadelesi aslında bütün insanlığın mücadelesidir” dedi.

Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Almanya’da da çeşitli etkinlikler düzenlendi. Bunlardan biri de Stuttgart kentinde gerçekleştirildi. Bir haftaya yayılmış programın çerçevesinde şehir merkezinde gerçekleşen yürüyüş ve ardından mitinge genç kadınlar başta olmak üzere 800’den fazla kişi katıldı. Uzun yürüyüş güzergâhının iki noktasında ara mitingler oldu. Genç kadınlar yürüyüş boyunca caddenin sağlı sollu tüm yanlarına taleplerini dile getiren dövizlerini asarak ilerlediler.

EŞİT, ADİL, ÖZGÜR BİR DÜNYA İÇİN

Mitingin sona erdiği Marienplatz meydanında ise Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Stuttgart Teşkilatı adına sendikacı Sidar Çarman bir konuşma yaptı:

“İyi bir iş, güzel yaşanabilir ücret için mücadele etmekten geri durmayacağız. Kadınlar dünyanın her yerinde eziliyor, horlanıyor, şiddete uğruyor ve katlediliyor. Biz kadınların mücadelesi aslında bütün insanlığın mücadelesidir. 8 Mart’ın bizler için anlamı büyüktür ancak mücadelemiz ve geleceğimizi bir güne sığdıramayız. Bunun için başta sendikalar olmak üzere demokratik örgütlenmelerde birleşerek eşit-adil-özgür bir dünya için mücadeleye devam etmeliyiz.”

Öte yandan cumartesi günü ise sendika binasında bir araya gelen kadınlar kısa bir programdan sonra önce toplu halde şehir merkezine gidildi. Onlarca kadın toplu halde Primark mağazasına girerek kasaların önünü sembolik olarak kapattılar. Pakistan ve Hindistan’da en ağır şartlarda çalışan işçi kadınların yanında olduğunu belirten kadınlar eşit işe eşit ücret talep ettiler.

H&M mağazası önünde yapılan konuşmalarda kadınların talepleri dile getirildi. Toplu halde yapılan Şili dans gösterisi izleyenlerin alkışlarını aldı.

Stuttgart’ın en büyük hastanesi olan Katharina Hospital önünde de toplanıldı. Kadın Platformu adına yapılan konuşmalarda Almanya’da çalışan kadınların yüzde 66’sının kısa süreli ve geleceği olmayan işlerde çalıştığına dikkat çekildi. 7 bin kişinin çalıştığı hastane çalışanlarının yüzde 80’inin kadın emekçi olduğu belirtilerek, “Kadın emeği görülmeli ve hakkı olan verilmelidir” denildi.

HAYATININ KURBANI DEĞİL, KAHRAMANI OL

Hafta boyunca süren etkinliklerin ardından 8 Mart sabahı Stuttgart Karlsplatz meydanında kadınlar buluştu. Bu alandaki anıtın her tarafı balon, elbise ve dövizlerle donatıldı.

Birleşik Hizmetliler Sendikası (Ver.di) , Eğitim Sendikası (GEW) ve Metal İşçileri Sendikası (IG Metall) üyesi kadınlar bayraklarıyla eylemde yerlerini aldılar. Lilo Hermann Kültür Merkezi 8 Mart çalışmalarında aktif rol aldı.

Popüler Haberler

Viyana’da genç sanatçılarımız: Nazlı Hacıalioğlu

Müziğin başkentindeki olanaklardan Avusturya'da yaşayan insanlarımızın yeterince yararlanmadığı ileri sürülüyor. Piyanist Nazlı Hacıalioğlu, bu gereksiz uzaklığı kısa sürede “yakına çeviren” sanatçılarımıza bir örnek. 

Deniz bitti: AKP’nin gözü, yurtdışındaki Türklerin emekliliğinde

AKP hükümeti tarafından Meclis’e sunulan “Yeni Ekonomi Paketi” yurtdışı Türklerinin emeklilik hakları ile ilgili olumsuz düzenlemeleri de beraberinde getiriyor. Söz konusu paketle AKP, SSK borçlanmasının kaldırılmasını da teklif etti.

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd