Siyaset DİDF: Dövizle emeklilik skandalının sorumlusu hükümettir

DİDF: Dövizle emeklilik skandalının sorumlusu hükümettir

Yurtdışında yaşan Türk vatandaşlarının dövizle emeklilik haklarının yakılacağı haberleri ortamı iyice gerginleştirdi. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu, Ankara'yı sorumluluk üstlenmeye çağırdı

Almanya’da faaliyetlerini sürdüren Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF), yurtdışında yaşayan binlerce Türk vatandaşının dövizle emeklilik haklarının yanacağı yolundaki haberlere açıklık getirilmesini istedi. Türk hükümetini sorumluluk üstlenmeye çağıran DİDF bildirisinde şöyle denildi:

“Son bir haftadır basında yer alan haberlere bakılırsa, yurtdışında yaşayan ve prim ödeyerek Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) üzerinden emekli olan vatandaşları büyük bir skandal bekliyor. Farklı rakamlar telaffuz edilmekle birlikte, yurtdışında yaşayan ve Türkiye’de emeklilik hakkı kazanan yüz binlerce kişinin emekliklerinin iptal edileceği ve geriye dönük 10 yıldır ödenen emekli maaş ve ikramiyelerin faiziyle birlikte geri talep edileceği ileri sürülüyor.

Daha önce çeşitli partilerin iktidarda olduğu dönemlerde de yurtdışında yaşayan Türkiye kökenli göçmenlerin birikimlerini Türkiye’ye çekmek için değişik düzenlemeler yapılmıştı. Bu çerçevede bir kısım Türkiye kökenli vatandaş da tasarruflarını Türkiye’ye aktarmıştı. Sonra da çeşitli biçimlerde bu birikimlere hükümetlerin doğrudan veya dolaylı destek vermesiyle el konuldu.

Kısa bir süre önce ise AKP tarafından meclisten çıkarılan bir yasayla “kâr ortaklığı” adı altında yüzbinlerce insandan milyarlarca avro toplayan “yeşil sermaye” holdingleri de aklandı. Holdinglere karşı hak aramanın önü çıkarılan yasayla kapatıldı.

Şimdi AKP, emekçilerin yıllarca biriktirdikleri tasarruflarını veya banka kredileriyle istenen sigorta primlerini ödeyerek emekli olmaya hak kazanan ve yıllardır maaş alan vatandaşları mağdur ediyor. Buna gerekçe olarak da emekli bilfiil Türkiye’de çalışmadıkları gösteriliyor. Ancak yıllardır süren ve bizzat bu hükümet tarafından teşvik edilen, yolu açılan fiili durumun, şimdi iş hukuku öne sürülerek iptal edilmesi kesinlikle kabul edilmez.

Bugün Türkiye’de emekliği arayanların istisnalar dışında çoğu Almanya ve Avrupa’nın diğer ülkelerinde uzun yıllar düşük ücretle çalışan ya da hiç çalışamayan insanlardır. Zor koşullarda yaptıkları birikimleri ödeyerek, emeklilik hakkı kazanan bu insanların birikimlerine AKP iktidarı ödenen maaşları geri alarak milyarlarca liraya el koymayı hedefliyor.

Açıktır ki, bu büyük skandalın asıl sorumlusu daha fazla döviz getirme peşinde olan hükümettir. Bu nedenle sıradan insanları şartları yerine getirmedikleri gerekçesiyle “sahtekâr” ilan etmek insafsızlıktır.

Emeklilere yönelik bu saldırıdan büyük mağduriyetin çıkacağı aşikardır. Hükümet derhal bu uygulamayı durdurmalı ve verilen haklar korunmalıdır. Bunun için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır.

Aslolan herkesin yaşadığı ülkede insanca yaşama ve emekli olma koşullarına sahip olmasıdır. Yaşlılıkta yoksulluğun değil, insanca bir yaşamın sağlanabilmesi için Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinde emeklilik koşullarının, ikinci bir emekliliğe ihtiyaç duyulmayacak şekilde düzeltilmesi kaçınılmaz bir hal almıştır. Düşük ücretli işlerde çalışan ya da az maaşla geçinen insanların emekliliğinin güvence altına alınması asıl olarak çalıştıkları ülkelerin görevidir. Bu nedenle yaşlılıkta yoksulluğa çözüm, Türkiye’de emeklilik değil, yaşadığımız ülkelerde bu hakların kazanılması için birlikte mücadele ile sağlanabilir.

FOTO: Jeff Sheldon on Unsplash

HALKWEB-KÖLN

Popüler Haberler

Bircan Pınar göğsümüzü kabarttı: Ancak Ankara başarıya ilgisiz

Kick Boks Dünya Şampiyonu Bircan Dilber Pınar'ın başarısına Türkiye’nin kayıtsız kaldığı iddia edildi. Genç sporcuyu Türkiye'den kimsenin aramaması eleştirildi.

Kriz Berlin’inde “İslam oyunları”: AfD’nin DİTİB talebi gerginliği kışkırtma amaçlı

Almanya'da beklenmedik krizler yaşanıyor. Faşizan niteliği her geçen gün daha da belirginleşen AfD, bu kez DİTİB üzerinden İslam korkusunu kışkırtıcı bir yeni atakla ortamı gerginleştirmeyi hedefliyor.

Başkonsolos Erkan Öner: “Göçmen kadın girişimcilerin birleşmesi bize güç katar”

Stuttgart Başkonsolosu Erkan Öner Almanya’daki göçmen özellikle de Türkiye kökenli kadın girişimcilerin dayanışma içine girmesinin cesaretlendirici ve önemli bir adım olduğuna dikkat çekti.

Linç kültürü: Can Dündar ve Barbaros Şansal tartışıyor

Özgürüz Radyo kültür etkinlikleri kapsamında 10 Aralık’ta Berlin'de “Tan Gazetesi Baskını” belgeseli ardından Can Dündar ve Barbaros Şansal “linç kültürü” üzerine tartışacak.

Güldür Güldür Show Avrupa turnesine hazır

Show TV ekranlarında yayınlanan komedi programı Güldür Güldür Show 10 Kasım 14 Şubat tarihleri arasında Avrupa’nın çeşitli kentlerinde seyirci ile buluşacak.

Tüm Haberler

“Göç ve Sömürü” etkinliği 23 Şubat’ta Münih’te

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi Münih Birimi tarafından düzenlenen bir gecede, Türkiye e benzeri ülkelerden Federal Almanya'ya emek göçünün çeşitli alanlardaki sonuçları tartışmaya açılacak. Özellikle beyin göçünün yaratacağı “çoklu travmalar” büyüteç altına alınacak.
dd

Bir kimlik arayışı: “Eski Müslüman”, eşcinsel ve ateist, liberal FDP’ye katılırsa…

Çağın kutuplaşma hastalığına yakalanan Almanya'da kimlik bunalımı yaşanıyor. Alman siyasi arenasında bütün “kıpırdamaz” denilen taşlar yerinden oynuyor. Ara çözümlerle bu nefret ve birbirine düşmanlık sona erecek gibi de görünmüyor. Ali Utlu olayı böyle bir örnek mi?
dd

Kriz Berlin’inde “İslam oyunları”: AfD’nin DİTİB talebi gerginliği kışkırtma amaçlı

Almanya'da beklenmedik krizler yaşanıyor. Faşizan niteliği her geçen gün daha da belirginleşen AfD, bu kez DİTİB üzerinden İslam korkusunu kışkırtıcı bir yeni atakla ortamı gerginleştirmeyi hedefliyor.
dd

Berlin’de siyaset sahnesi fena karıştı: Yeşiller ve AfD Almanya’nın yeni kitle partileri mi?

Almanya, Annegret Kramp-Karrenbauer’in Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) Genel Başkanlığı’ndan istifası sonrasında partinin izleyeceği stratejiyi konuşuyor. CDU ve SPD'deki erime tehlikeli boyutlarda.
dd

Veda ve hüzün: Usta gazeteci Mehmet Aktan’ı son yolculuğuna meslektaşları uğurladı

Federal Almanya’da 1970’li yıllardan itibaren özellikle radyo alanında yoğun bir uğraş veren Dr. Mehmet Aktan’ın cenazesi, toprağa verilmek üzere Köln’den Türkiye’ye uğurlandı.
dd

Türkiye dahil 100’den fazla ülkeyi izlemişler: BND ve CIA imzalı skandal

Almanya'nın dış istihbarat servisi BND ve Amerikan istihbaratı CIA'in ortaklaşa 100'den fazla ülkede hükümetlerin şifreli haberleşmelerini yıllarca izlediği ortaya çıktı. Bu ülkeler arasında Türkiye de var.
dd

Batı’da da kısıtlı özgürlük: Alman akademisyenler hoşgörüsüzlükten şikayetçi

Yapılan bir ankete göre Federal Almanya'da birçok öğretim görevlisi üniversitelerdeki ortamı bilim özgürlüğü açısından kısıtlayıcı ve hoşgörüsüz buluyor.
dd

40 yıllık deneyim: Dost-Der kongresinde işçi sorunları tartışıldı

Türkiye kökenli çalışanların geleceklerini artık tamamen Almanya'da gördüğü, ancak bu insanların Türkiye konusundaki duyarlılıklarının da derinleştiği Bad Cannstatt'ta bir kez daha vurgulandı.
dd

Ankara-Berlin bağları: Beraber yürüdüler, beraber mi bırakacaklar?

Nüfusları hemen hemen eşit iki büyük ülkedeki siyaset kazanları kaynama noktasını çoktan aştı. Türkiye'nin başı ekonomik açıklarla dertteyken Almanya ürettiği korkunç boyutlardaki ekonomik fazlayı ne yapacağını bilemiyor. Bu iki ülkenin liderleri, Erdoğan ile Merkel'in birbirine yakın tarihlerde çıktıkları siyaset sahnesinin en üst basamaklarından yine birbirine yakın tarihlerde ve “palas pandıras” çekilecekleri anlaşılıyor.
dd