Siyaset DİDF: Dövizle emeklilik skandalının sorumlusu hükümettir

DİDF: Dövizle emeklilik skandalının sorumlusu hükümettir

Yurtdışında yaşan Türk vatandaşlarının dövizle emeklilik haklarının yakılacağı haberleri ortamı iyice gerginleştirdi. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu, Ankara'yı sorumluluk üstlenmeye çağırdı

Almanya’da faaliyetlerini sürdüren Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF), yurtdışında yaşayan binlerce Türk vatandaşının dövizle emeklilik haklarının yanacağı yolundaki haberlere açıklık getirilmesini istedi. Türk hükümetini sorumluluk üstlenmeye çağıran DİDF bildirisinde şöyle denildi:

“Son bir haftadır basında yer alan haberlere bakılırsa, yurtdışında yaşayan ve prim ödeyerek Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) üzerinden emekli olan vatandaşları büyük bir skandal bekliyor. Farklı rakamlar telaffuz edilmekle birlikte, yurtdışında yaşayan ve Türkiye’de emeklilik hakkı kazanan yüz binlerce kişinin emekliklerinin iptal edileceği ve geriye dönük 10 yıldır ödenen emekli maaş ve ikramiyelerin faiziyle birlikte geri talep edileceği ileri sürülüyor.

Daha önce çeşitli partilerin iktidarda olduğu dönemlerde de yurtdışında yaşayan Türkiye kökenli göçmenlerin birikimlerini Türkiye’ye çekmek için değişik düzenlemeler yapılmıştı. Bu çerçevede bir kısım Türkiye kökenli vatandaş da tasarruflarını Türkiye’ye aktarmıştı. Sonra da çeşitli biçimlerde bu birikimlere hükümetlerin doğrudan veya dolaylı destek vermesiyle el konuldu.

Kısa bir süre önce ise AKP tarafından meclisten çıkarılan bir yasayla “kâr ortaklığı” adı altında yüzbinlerce insandan milyarlarca avro toplayan “yeşil sermaye” holdingleri de aklandı. Holdinglere karşı hak aramanın önü çıkarılan yasayla kapatıldı.

Şimdi AKP, emekçilerin yıllarca biriktirdikleri tasarruflarını veya banka kredileriyle istenen sigorta primlerini ödeyerek emekli olmaya hak kazanan ve yıllardır maaş alan vatandaşları mağdur ediyor. Buna gerekçe olarak da emekli bilfiil Türkiye’de çalışmadıkları gösteriliyor. Ancak yıllardır süren ve bizzat bu hükümet tarafından teşvik edilen, yolu açılan fiili durumun, şimdi iş hukuku öne sürülerek iptal edilmesi kesinlikle kabul edilmez.

Bugün Türkiye’de emekliği arayanların istisnalar dışında çoğu Almanya ve Avrupa’nın diğer ülkelerinde uzun yıllar düşük ücretle çalışan ya da hiç çalışamayan insanlardır. Zor koşullarda yaptıkları birikimleri ödeyerek, emeklilik hakkı kazanan bu insanların birikimlerine AKP iktidarı ödenen maaşları geri alarak milyarlarca liraya el koymayı hedefliyor.

Açıktır ki, bu büyük skandalın asıl sorumlusu daha fazla döviz getirme peşinde olan hükümettir. Bu nedenle sıradan insanları şartları yerine getirmedikleri gerekçesiyle “sahtekâr” ilan etmek insafsızlıktır.

Emeklilere yönelik bu saldırıdan büyük mağduriyetin çıkacağı aşikardır. Hükümet derhal bu uygulamayı durdurmalı ve verilen haklar korunmalıdır. Bunun için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır.

Aslolan herkesin yaşadığı ülkede insanca yaşama ve emekli olma koşullarına sahip olmasıdır. Yaşlılıkta yoksulluğun değil, insanca bir yaşamın sağlanabilmesi için Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinde emeklilik koşullarının, ikinci bir emekliliğe ihtiyaç duyulmayacak şekilde düzeltilmesi kaçınılmaz bir hal almıştır. Düşük ücretli işlerde çalışan ya da az maaşla geçinen insanların emekliliğinin güvence altına alınması asıl olarak çalıştıkları ülkelerin görevidir. Bu nedenle yaşlılıkta yoksulluğa çözüm, Türkiye’de emeklilik değil, yaşadığımız ülkelerde bu hakların kazanılması için birlikte mücadele ile sağlanabilir.

FOTO: Jeff Sheldon on Unsplash

HALKWEB-KÖLN

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Almanya’da Türkçe için halk kenetlendi: Ortak çağrı

Neredeyse 60 yılı geride bırakmaya hazırlanan Almanya’daki Türk toplumu “Türkçe”de birleşmeye hazırlanıyor. Türk işgücü göçü tarihinde ilk kez gözlenen ve tarihe geçmeye hazırlnan “Türkçe” ve “eğitim” seferberliği için 78 kişi ve kuruluş ortak çağrıya imza attı.

ÇYDD BW’den Türkiye’deki öğrencilere bilgisayar desteği

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Baden Württemberg Türkiye‘de korona pandemisi sebebiyle eğitime uzaktan devam etmek zorunda olan öğrencilere bilgisayar desteği verebilmek için “Çağdaş Yaşam Engel Tanımaz Bilgisayar Kampanyası” başlattı.

Berlin Duvarı’nda bir krallıktı: “Osman Amca’nın Kulübesi

Bir dönem filme çekilmesi de düşünülen bir olaydı Osman Amca’nın Kulübesi. Berlin Duvarı’nın bir parçasıydı ve bir tür krallıktı aslında. Berlin’de yaşayan tiyatrocu-yazar Yalçın Baykul, kıvrak üslubuyla bu kulübenin öyküsünü ve başkahramanını yazdı.

Almanya’nın Türkçe radyosu artık 20 yaşında bir genç

BERLİN  Fotoğraflar: Mesut HASTÜRK Artık 20 yaşında bir genç olarak bakılan ve 24 saat Türkçe yayın yapan Federal Almanya’nın en etkili radyosu Metropol FM, zorlu bir...

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd