Siyaset Deniz Yücel’in işkence iddiaları: Almanya Erdoğan’a dava mı açacak?

Deniz Yücel’in işkence iddiaları: Almanya Erdoğan’a dava mı açacak?

Gazeteci Deniz Yücel’in “Erdoğan’ın sorumluluğunda Türkiye’de işkence gördüğü” iddiası üzerine siyasetçilerin Alman hükümetini harekete geçmeye çağırması akıllara “Almanya Erdoğan’a dava açabilir mi?” sorusunu getirdi.

Türkiye’de derinleşen ekonomik kriz, sıkışan siyaset arenası, İstanbul seçimlerinin yenilenme kararına AB’nin en üst düzeyinden “maskaralık” yorumları gelmesi ve gazeteci Deniz Yücel’in kendisine Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla işkence yapıldığı iddiaları, Avrupa-Türkiye ilişkilerini tehdit eden yeni girdiler olarak değerlendirildi.

Hukukçu ve siyasetçi Memet Kılıç, hakkında tutuklama emri çıkarılan Sudan’ın devrik Başkanı Ömer El Beşir’i örnek vererek, “Uzak bir ihtimal, ama mümkün. Yine de Almanya en sevdiği lider olan Erdoğan’ı gözden çıkarmak istemez” dedi.

Ankara-Berlin hattında yeniden gerginlik anlamına gelen işkence iddialarını Birlik’90 / Yeşiller Partili siyasetçi ve hukukçu Memet Kılıç HALKWEB için değerlendirdi.

Birlik’90 / Yeşiller Federal Meclis E. Milletvekili Memet Kılıç

 

“AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir gün uluslararası mahkemede yargılanırsa, inanın onun savunma avukatlığını Almanya yapar” diyen Yeşiller’in eski federal milletvekili Memet Kılıç’ın aktardıklarından öne çıkanlar şöyle:

BERLİN ERDOĞAN’I DESTEKLEDİ

“Almanya’nın en çok sevdiği lider hâlâ Erdoğan. Seçim kaybedeceği zaman koşup yardım eden bir Almanya var. 1 Kasım seçimlerinde Almanya Başbakanı Angela Merkel koşup altın yaldızlı tahta oturmuş, Erdoğan’la yan yana destek pozları vermişti. Erdoğan kendi seçmenini mobilize etmek için Avrupa’ya esip gürlüyor. Ama arka planda Almanya ile güçlü silah ticareti yapıyor. 2019’un ilk çeyreğinde Türkiye’ye 15 milyon 300 bin avroluk silah satışına izin vermiş Almanya. Türkiye’den böyle bir talep olmuş. Alan satan anlaşmış. Böyle bir müşteriyi hiçbir hükümet kaybetmek istemez. İddia ediyorum, Almanya’nın en çok sevdiği lider Erdoğan. Altın yumurtlayan kaz. Bu nedenle Deniz Yücel’in işkence iddialarının Erdoğan’a bir kumpas olduğunu düşünmüyorum. Uluslararası Mahkeme’de yargılansa Erdoğan’ın savunma avukatlığını Almanya üstlenebilir.

Ayrıca usul hukuku açısından da mümkün değil. Roma Statüsü’nün tarafı değil Türkiye. Tarafı olanlar Lahey’de yargılanıyorlar. Ancak BM Güvenlik Konseyi bu yolda karar verirse, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) yargılama yapabilir. El Beşir yargılanmıştı ve bu da Erdoğan’ı tedirgin etmişti. Teorik olarak mümkün. Türkiye özellikle iki büyük güç arasında dans ederek diplomatik hamle yapıyor havası yarattı hep. Rus uçaklarını düşürerek ABD’nin güçlü koluymuş gibi gösteri yaptılar. ‘Gözlerinin yaşına bakmayız’ dediler. 2 hafta sonra Rusya uydu fotoğraflarını BM Güvenlik Konseyi’nin önüne koyarak IŞİD ile petrol ticareti yaptığını kanıtladı. Erdoğan 6 ay sonra özür diledi. Putin’in kanatları altına girdi. Perde olarak da Moskova’da cami açılışı yaptılar.

“TÜRKİYE’DEN ÇIKAMAZ”

Onun üzerine Amerika Halkbank’a bir soruşturma açtı ve ABD de eline koz aldı. BM Güvenlik Konseyinin iki önemli unsuru Tük hükümetini kullandılar ama ikisi de hoşnut değil artık. Her

ikisinin de elinde Erdoğan hükümetine karşı belgeler var. BM Güvenlik Konseyi günün birinde UCM’de yargılanmanın önünü açabilir. Bunu da buradan söylemiş olalım.

Bazı Sırp liderler yargılandı, uzun hapis cezaları aldılar. Örneğin 20 yıl ceza alan ve intihar edenlere de sahne oldu tarih. El Beşir’i ele geçirseler onu da hapise atacaklar. Yargılanırsa El Beşir durumuna düşer. Türkiye’den çıkamaz. Şimdilik teorik bir ihtimal olarak görünse de, devletlerin elinde bu seçenek koz olarak duruyor. Erdoğan bunu biliyor. Bizim hissettiğimizden daha fazla hissettiriliyor. Bu nedenle ne ABD ne Rusya ile tam anlamıyla birlikte olabiliyor veya ayrı düşebiliyor.

“AVRUPA KONSEYİ’NDEN ATILMAK İSTİYOR”

Öte yandan Türkiye’nin iç yargı kurumları var. Hâlâ Yüce Divan görevi yapabilecek bir Anayasa Mahkemesi var. Ancak YSK’nın İstanbul seçimlerinin yenilenmesi kararına Avrupa’dan ne kadar tepki gelirse gelsin, Türkiye Avrupa Konseyi’nden dahi atılmayı bekliyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin de dışına çıkıp yargılanmaktan kurtulmuş oluruz diye düşünüyor. Ölüm cezası tartışmasını da Erdoğan 2012 yılından bu yana gündemde tutuyor. AİHM sürekli Türkiye aleyhine karar verdiği için atılma tehditleri hoşuna gidiyor. Rusya’yı örnek alarak AİHM’den kurtulmayı istiyor.

“S-400’LERDEN VAZGEÇİLEBİLİR”

S-400’ler konusuna gelince, böyle bir sistemi alarak NATO’nun güvenlik yapısını delmesini NATO kabul edemez. ‘Bu can bu tende olduğu sürece rahip ülkeyi tek edemez’ ya da ‘Deniz Yücel ajandır, bir yere gidemez’ dedi ve her ikisi de gitti. Bu konu da ona benziyor. S-400’lerden yakın zamanda vazgeçilebileceğini gösteriyor.

Türkiye politikası ile yakından ilgilenen biriyim. Ancak Ekrem İmamoğlu’nun adını hiç duymamıştım. Kısa sürede böyle başarılı bir performans gösterdi. Şimdi bütün dünya onu tanıyor. Ancak devlet çerçevesinde yapılan izahatlarda halen görüşümde kalıyorum. Almanya Erdoğan’ı üzecek hiçbir şey istemez. Ancak şöyle bozulabilir.

“ALMANYA SEÇİMLERDE ERDOĞAN’IN ÜZÜLMESİNİ İSTEMEZ”

Türkiye’nin NATO ile bağları koparsa ve Amerika köprüleri yıkarsa, işte o zaman Almanya pozisyon belirlemek zorunda kalır ve ABD ile aynı tarafta yer alır. Bunun dışında Erdoğan’dan ayrılmazlar. Erdoğan adaylık yarışını yürüttüğünden onu üzecek pozisyonların doğmasını istemezler. Esas karar verici yapı, Erdoğan’ın kazanmasını ister. Böylece silah satmaya devam edebilir.

“İŞKENCE İDDİALARI TOPLUMDA İNFİALE YOL AÇTI”

Deniz Yücel paylaştığı şeylerle bütün Almanya’da kamuoyunun infialine yol açtı. Alman hükümeti bu infiale kayıtsız kalamaz. Almanya sevdiği lideri desteklemekte sıkıntı çekecektir. Bu maalesef Erdoğan ve AKP’nin değil aynı zamanda Türkiye’nin imajını zedeledi. Turizmi de etkileyecektir. Alman turiste de yansıyacaktır. Havaalanında ‘Facebook’ta yazdıklarıma bakarak polisle sıkıntı yaşar mıyım?’ diye Alman turist başka memlekete gider.”

IŞIN TOYMAZ – HALKWEB

Popüler Haberler

Prag’da bir kafe ve Nâzım Hikmet

Avrupa’da Türkçenin izleri hep oldu. Türkçenin cumhuriyetle birlikte gelen büyük özgürleşme dalgasında benzersiz bir yere sahip Nâzım Hikmet, Avrupa başkentlerinde kalıcı izler bırakmış bir şairdi. Yazar ve Hürriyet’in eski Avrupa Baskıları Yayın Yönetmeni Halit Çelikbudak, kısa bir süre önce bulunduğu Prag’da Nâzım’ın izleriyle nasıl karşılaştığını anlattı ve fotoğrafladı.

Çağdaş Gökbel ATGB İrlanda Temsilciliği’ne atandı

İstanbul Arel Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu Çağdaş Gökbel Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) İrlanda Temsilciliği’ne atandı.

Almanya’da ilk kez görülüyor: Eşcinsel çiftin annelik davası

Almanya'da hamile olan eşcinsel bir kadın, evli olduğu kadının da doğacak çocuğunun annesi olarak kayıtlara geçmesi için hukuk mücadelesi başlattı. 

Namus cinayeti kurbanı Hatun Sürücü’nün hayatı beyaz perdede

Namus cinayeti kurbanı Hatun Sürücü’nün yaşamı film oldu. “Sadece Bir Kadın” adlı film Almanya’da 9 Mayıs’ta gösterime giriyor. Alman sinemasının yükselen yıldızı Almila Bağrıaçık'ın rol aldığı film, Sürücü'nün sokak ortasında erkek kardeşi tarafından katledilmesinden 14 yıl sonra gerçekleştirilebildi.

Ceylan Ertem Almanya’ya geliyor

Türkiye'deki alternatif pop ve rock sahnesinin en başarılı kadın yorumcularından biri olan Ceylan Ertem, uzun bir ayrılığın ardından Avrupa turnesine hazırlanıyor. İlk konser 16 Kasım'da Stuttgart'ta.

Tüm Haberler

DİDF: Dövizle emeklilik skandalının sorumlusu hükümettir

Yurtdışında yaşan Türk vatandaşlarının dövizle emeklilik haklarının yakılacağı haberleri ortamı iyice gerginleştirdi. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu, Ankara'yı sorumluluk üstlenmeye çağırdı
dd

Almanya’da ilk kez görülüyor: Eşcinsel çiftin annelik davası

Almanya'da hamile olan eşcinsel bir kadın, evli olduğu kadının da doğacak çocuğunun annesi olarak kayıtlara geçmesi için hukuk mücadelesi başlattı. 
dd

Almanya’da ulusal eylem planı: Göçten önce mi, sonra mı uyum?

Almanya'da hükümet kalifiye eleman sıkıntısını çözmek için yeni bir “Ulusal Uyum Eylem Planı” hazırladı. Plana göre kalifiye göçmenler ülkelerinde Almanya konusunda bilgilendirilecek. 
dd

Yeşim ve Ömer Yaprakkıran: Ressam çiftin sergisinde yine renk cümbüşü

Değişik kültürlerden değişik tekniklerle üretilen rengârenk tablolar, Neu-Isenburg'da sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Yaprakkıranlar toplu sergileri tercih ediyor.
dd

Okan Bayülgen yazdı, yönetti, oynadı: “Harem Kabare” Almanya’ya geliyor

Okan Bayülgen’in yazdığı, yönettiği ve oynadığı Harem Kabare adlı oyun Çuval Dergisi’nin organizasyonuyla Almanya’nın Stuttgart ve Frankfurt kentlerinde seyirci ile buluşacak.
dd

Libya zirvesi: Barış umudu Berlin’de yarım kaldı

Berlin’deki Libya Konferansı’na katılan ülkeler sağlanan anlaşmadan memnun, ancak temkinli. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Berlin’den ayrılırken hâlâ yanıt bekleyen çok sayıda soru olduğunu söyledi. 
dd

Geleneksel ile moderni buluşturdu: “Tonalite” ilk konseriyle seyirci karşısında

Almanya’da yeni kurulan müzik grubu “Tonalite” ilk konserini 1 Şubat 2020 cumartesi akşamı  Esslingen kentinde verecek.
dd

Erdoğan Libya Zirvesi için Berlin’de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'nın ev sahipliğinde, Birleşmiş Milletler'in (BM) himayesinde düzenlenen Libya barış konferansına katılmak üzere Berlin'e geldi. Başbakanlık binası yakınında bir grup Erdoğan'ı, Türkiye'nin Suriye ile Libya politikalarını ve askeri harekâtlarını protesto etti.
dd

Avrupalı Türk işletmeler için kurulan ağ gelişiyor: NETU NRW kuruldu

Yaklaşık 6 milyon Türkiye kökenlinin yaşadığı Batı Avrupa'da, Türk işletmeleri yeni bağlantı olanakları kurmakta kararlı. Şimdi de 1 milyona yakın Türkçelinin yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde bir ağ kuruldu.
dd