Siyaset Deniz Yücel’in işkence iddiaları: Almanya Erdoğan’a dava mı açacak?

Deniz Yücel’in işkence iddiaları: Almanya Erdoğan’a dava mı açacak?

Gazeteci Deniz Yücel’in “Erdoğan’ın sorumluluğunda Türkiye’de işkence gördüğü” iddiası üzerine siyasetçilerin Alman hükümetini harekete geçmeye çağırması akıllara “Almanya Erdoğan’a dava açabilir mi?” sorusunu getirdi.

Türkiye’de derinleşen ekonomik kriz, sıkışan siyaset arenası, İstanbul seçimlerinin yenilenme kararına AB’nin en üst düzeyinden “maskaralık” yorumları gelmesi ve gazeteci Deniz Yücel’in kendisine Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla işkence yapıldığı iddiaları, Avrupa-Türkiye ilişkilerini tehdit eden yeni girdiler olarak değerlendirildi.

Hukukçu ve siyasetçi Memet Kılıç, hakkında tutuklama emri çıkarılan Sudan’ın devrik Başkanı Ömer El Beşir’i örnek vererek, “Uzak bir ihtimal, ama mümkün. Yine de Almanya en sevdiği lider olan Erdoğan’ı gözden çıkarmak istemez” dedi.

Ankara-Berlin hattında yeniden gerginlik anlamına gelen işkence iddialarını Birlik’90 / Yeşiller Partili siyasetçi ve hukukçu Memet Kılıç HALKWEB için değerlendirdi.

Birlik’90 / Yeşiller Federal Meclis E. Milletvekili Memet Kılıç

 

“AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir gün uluslararası mahkemede yargılanırsa, inanın onun savunma avukatlığını Almanya yapar” diyen Yeşiller’in eski federal milletvekili Memet Kılıç’ın aktardıklarından öne çıkanlar şöyle:

BERLİN ERDOĞAN’I DESTEKLEDİ

“Almanya’nın en çok sevdiği lider hâlâ Erdoğan. Seçim kaybedeceği zaman koşup yardım eden bir Almanya var. 1 Kasım seçimlerinde Almanya Başbakanı Angela Merkel koşup altın yaldızlı tahta oturmuş, Erdoğan’la yan yana destek pozları vermişti. Erdoğan kendi seçmenini mobilize etmek için Avrupa’ya esip gürlüyor. Ama arka planda Almanya ile güçlü silah ticareti yapıyor. 2019’un ilk çeyreğinde Türkiye’ye 15 milyon 300 bin avroluk silah satışına izin vermiş Almanya. Türkiye’den böyle bir talep olmuş. Alan satan anlaşmış. Böyle bir müşteriyi hiçbir hükümet kaybetmek istemez. İddia ediyorum, Almanya’nın en çok sevdiği lider Erdoğan. Altın yumurtlayan kaz. Bu nedenle Deniz Yücel’in işkence iddialarının Erdoğan’a bir kumpas olduğunu düşünmüyorum. Uluslararası Mahkeme’de yargılansa Erdoğan’ın savunma avukatlığını Almanya üstlenebilir.

Ayrıca usul hukuku açısından da mümkün değil. Roma Statüsü’nün tarafı değil Türkiye. Tarafı olanlar Lahey’de yargılanıyorlar. Ancak BM Güvenlik Konseyi bu yolda karar verirse, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) yargılama yapabilir. El Beşir yargılanmıştı ve bu da Erdoğan’ı tedirgin etmişti. Teorik olarak mümkün. Türkiye özellikle iki büyük güç arasında dans ederek diplomatik hamle yapıyor havası yarattı hep. Rus uçaklarını düşürerek ABD’nin güçlü koluymuş gibi gösteri yaptılar. ‘Gözlerinin yaşına bakmayız’ dediler. 2 hafta sonra Rusya uydu fotoğraflarını BM Güvenlik Konseyi’nin önüne koyarak IŞİD ile petrol ticareti yaptığını kanıtladı. Erdoğan 6 ay sonra özür diledi. Putin’in kanatları altına girdi. Perde olarak da Moskova’da cami açılışı yaptılar.

“TÜRKİYE’DEN ÇIKAMAZ”

Onun üzerine Amerika Halkbank’a bir soruşturma açtı ve ABD de eline koz aldı. BM Güvenlik Konseyinin iki önemli unsuru Tük hükümetini kullandılar ama ikisi de hoşnut değil artık. Her

ikisinin de elinde Erdoğan hükümetine karşı belgeler var. BM Güvenlik Konseyi günün birinde UCM’de yargılanmanın önünü açabilir. Bunu da buradan söylemiş olalım.

Bazı Sırp liderler yargılandı, uzun hapis cezaları aldılar. Örneğin 20 yıl ceza alan ve intihar edenlere de sahne oldu tarih. El Beşir’i ele geçirseler onu da hapise atacaklar. Yargılanırsa El Beşir durumuna düşer. Türkiye’den çıkamaz. Şimdilik teorik bir ihtimal olarak görünse de, devletlerin elinde bu seçenek koz olarak duruyor. Erdoğan bunu biliyor. Bizim hissettiğimizden daha fazla hissettiriliyor. Bu nedenle ne ABD ne Rusya ile tam anlamıyla birlikte olabiliyor veya ayrı düşebiliyor.

“AVRUPA KONSEYİ’NDEN ATILMAK İSTİYOR”

Öte yandan Türkiye’nin iç yargı kurumları var. Hâlâ Yüce Divan görevi yapabilecek bir Anayasa Mahkemesi var. Ancak YSK’nın İstanbul seçimlerinin yenilenmesi kararına Avrupa’dan ne kadar tepki gelirse gelsin, Türkiye Avrupa Konseyi’nden dahi atılmayı bekliyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin de dışına çıkıp yargılanmaktan kurtulmuş oluruz diye düşünüyor. Ölüm cezası tartışmasını da Erdoğan 2012 yılından bu yana gündemde tutuyor. AİHM sürekli Türkiye aleyhine karar verdiği için atılma tehditleri hoşuna gidiyor. Rusya’yı örnek alarak AİHM’den kurtulmayı istiyor.

“S-400’LERDEN VAZGEÇİLEBİLİR”

S-400’ler konusuna gelince, böyle bir sistemi alarak NATO’nun güvenlik yapısını delmesini NATO kabul edemez. ‘Bu can bu tende olduğu sürece rahip ülkeyi tek edemez’ ya da ‘Deniz Yücel ajandır, bir yere gidemez’ dedi ve her ikisi de gitti. Bu konu da ona benziyor. S-400’lerden yakın zamanda vazgeçilebileceğini gösteriyor.

Türkiye politikası ile yakından ilgilenen biriyim. Ancak Ekrem İmamoğlu’nun adını hiç duymamıştım. Kısa sürede böyle başarılı bir performans gösterdi. Şimdi bütün dünya onu tanıyor. Ancak devlet çerçevesinde yapılan izahatlarda halen görüşümde kalıyorum. Almanya Erdoğan’ı üzecek hiçbir şey istemez. Ancak şöyle bozulabilir.

“ALMANYA SEÇİMLERDE ERDOĞAN’IN ÜZÜLMESİNİ İSTEMEZ”

Türkiye’nin NATO ile bağları koparsa ve Amerika köprüleri yıkarsa, işte o zaman Almanya pozisyon belirlemek zorunda kalır ve ABD ile aynı tarafta yer alır. Bunun dışında Erdoğan’dan ayrılmazlar. Erdoğan adaylık yarışını yürüttüğünden onu üzecek pozisyonların doğmasını istemezler. Esas karar verici yapı, Erdoğan’ın kazanmasını ister. Böylece silah satmaya devam edebilir.

“İŞKENCE İDDİALARI TOPLUMDA İNFİALE YOL AÇTI”

Deniz Yücel paylaştığı şeylerle bütün Almanya’da kamuoyunun infialine yol açtı. Alman hükümeti bu infiale kayıtsız kalamaz. Almanya sevdiği lideri desteklemekte sıkıntı çekecektir. Bu maalesef Erdoğan ve AKP’nin değil aynı zamanda Türkiye’nin imajını zedeledi. Turizmi de etkileyecektir. Alman turiste de yansıyacaktır. Havaalanında ‘Facebook’ta yazdıklarıma bakarak polisle sıkıntı yaşar mıyım?’ diye Alman turist başka memlekete gider.”

IŞIN TOYMAZ – HALKWEB

Popüler Haberler

Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonu satılıyor

Hüseyin Çiloğlu çocuklarının eğitim masraflarına çözün bulmak amacıyla ömrünü adadığı ve emek emek oluşturduğu Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonunu satışa çıkarmak zorunda kaldı. Fotoğraf ustası, Avrupalı Türklere de arşivinin satışını duyurdu.

Berlin Duvarı’nda bir krallıktı: “Osman Amca’nın Kulübesi

Bir dönem filme çekilmesi de düşünülen bir olaydı Osman Amca’nın Kulübesi. Berlin Duvarı’nın bir parçasıydı ve bir tür krallıktı aslında. Berlin’de yaşayan tiyatrocu-yazar Yalçın Baykul, kıvrak üslubuyla bu kulübenin öyküsünü ve başkahramanını yazdı.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Avrupa Türk Futbol Federasyonu: Tartışmalı bir yeniden doğum

Nisan ayında kurulan Avrupa Türk Futbol Federasyonu (ATFF) ile ilgili ilk tepki Avrupa’da tam 42 yıl boyunca TFF Almanya Sorumluluğunu yürüten Erol Koloğlu’ndan geldi.

Almanya’da dönere “face lifting” yapıldı

Almanyalı Türklerin göç hikâyesi ile birlikte ülkeye giren ve bugün “fast food” yiyecekler içinde krallığını ilan eden döner de çağa ayak uydurdu. Zaddy’s markasıyla Kaplan damgalı “modern döner” dünyaya açılıyor.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd