Siyaset Daha iyi bir dünya için: Stuttgart Barış Ödülü “Sea-Watch”a verildi

Daha iyi bir dünya için: Stuttgart Barış Ödülü “Sea-Watch”a verildi

Almanya genelinde birçok şehirde; demokrasi, adalet, insan hakları ve barış konularında değişik insiyatif ve kurumlar tarafında ödüller veriliyor Bunlardan birisi de “die-anstifter” derneğince 2003 yılından bu yana verilen Stuttgart Barış Ödülü. İki yıl önce Stuttgart Barış Ödülü ülkemizin seçkin yazarlarından Aslı Erdoğan’a verilmişti.

Seçici kurulun önerdiği isimler “die-anstifter” derneği üyelerinin (bin 296 kişi oy kullandı) oylarıyla seçildi. Üyeler Berlin’de faaliyet gösteren ve Akdeniz’deki göçmenleri kurtaran Sea-Watch adlı dernekte çok az bir farkla karar kıldılar. İklim değişikliği protestolarıyla Stuttgart ‘’Gelecek için Cuma’’ eylemcileri ise ikinci oldular.

SENDİKACI SİDAR ÇARMAN SUNDU

Stuttgart Tiyatro Evi ( Theaterhaus) büyük salonunda gerçekleşen törene 600 kişi katıldı. Şehrin muhalif isimleri, günlük mücadelenin içinde olanlar sabah saatlerinde açılan salona gelmeye başladılar. Barış galası töreninin sunuculuğunu Sidar Çarman yaptı. Sendikacı ve Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Stuttgart Üyesi de olan Sidar Çarman’ın konuşması büyük bir ilgiyle karşılandı.

Gecede tam 3 kez sahne alan şehir müzik korosunda yer alan müzisyenler Lilian Heere, Jan Pas ve Stefano Vismara da her defasında tezahürat gördü.

Adalet eski Bakanı ve avukat Prof. Herta Daubler-Gmelin insan haklarına ve devletlerin uluslararası hukuk kurallarına uyması gereken konulara dikkan çeken uzun bir konuşma yaptı . Eski Bakan, “Ülkemizde yüz binlerce insan gönüllü olarak sığınmacılara yardım elini uzatmakta. 81 milyon nüfuslu Almanya‘da yaklaşık 800 bin sığınmacı var ve bu olması gereken rakamın çok altında. Yardım ve dayanışmayı temel alan sivil kuruluşlar olması bizlere gurur veriyor” dedi.

FAŞİZME KARŞI MÜCADELE VE DAYANIŞMA VURGUSU

Kendi olanaklarıyla sığınmacıları Akdeniz’de kurtarmayı iş edinen Sea-Watch derneğini temsilen sahneye çıkan yetkililer “Bizler insanların ölmesine sessiz kalamayız. Bu konudaki çalışmalarımız aralıksız ve neye mal olursa olsun devam edecek” dedi. Beş bin avro değerindeki ödül ve derneğin sembolü takdim edilirken ayakta alkışlandılar.

Barış galasının kapanış konuşmacısı ise her zaman olduğu gibi kabare sanatçısı Peter Grohmann oldu. “Bizler her geçen gün karartılan, kirletilen kapitalist dünya yerine başka bir dünyanın mümkün olduğuna inanıyoruz” diyen Peter Grohmann daha sonra “Kadına yönelik şiddete ve ırkçılığa hayır diyoruz. Silah üretimi ve ihracatı son bulmalı. Faşizme ve ırkçılığa karşı dayanışmayı güçlendirmeliyiz. Derneğimiz ‘die anstifter’ bunun için var. Demokrasi ve insan hakları için gözlerimiz daima açık olmalı. Dünyanın neresinde olursa olsun yardım ve dayanışma isteyen seslere kulak vereceğiz” görüşünü diye getirdi. Kültürel etkinlik konuklar için dağıtılan yüzlerce barış gülü ile son buldu.

ALİ ÇARMAN – STUTTGART

 

Popüler Haberler

500 bin için başvurdular, Stuttgart “5 bin kişi” dedi: Kim bu “korona yasağı“ karşıtları?

Almanya’da mart ayından bu yana süren ve gittikçe büyüyen korona protestoları adeta tsunamiye dönüştü. Stuttgart’ta cumartesi günü 500 bin kişi sokağa çıkmaya hazırlanıyordu. Saatler kala Stuttgart Belediyesi salgın tedbirleri çerçevesinde  “500 bin değil 5 bin” dedi. Gösterinin organizatörleri dava açtı.

Almanya’nın Türkçe radyosu artık 20 yaşında bir genç

BERLİN  Fotoğraflar: Mesut HASTÜRK Artık 20 yaşında bir genç olarak bakılan ve 24 saat Türkçe yayın yapan Federal Almanya’nın en etkili radyosu Metropol FM, zorlu bir...

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd