Siyaset CHP yurtdışı birliklerinden İmamoğlu kampanyasına bağış yağdı

CHP yurtdışı birliklerinden İmamoğlu kampanyasına bağış yağdı

CHP Yurtdışı Birlikleri, İstanbul seçim kampanyası çerçevesinde Ekrem İmamoğlu için 260 bin avro bağış yaptı. CHP Parti Meclisi Üyesi Ali Hikmet Akıllı, bu tutarın tüm yurtdışı bağışlarını yansıtmadığını, STK’lar, partilere bağlı olmayan vatandaşlar ve işadamlarının bağışlarına yönelik hesaplama işlemlerinin ise devam ettiğini bildirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından Ekrem İmamoğlu’nun seçim çalışmaları için başlattığı bağış kampanyasına yurtdışından kelimenin tam anlamıyla  avro, dolar, pound yağdı. HALKWEB’in sorularını yanıtlayan CHP Yurtdışı Örgütlenme Koordinatörü ve Parti Meclisi Üyesi Ali Hikmet Akıllı, yurtdışındaki Türklere tanınan seçme hakkından sonra Türkiye’deki seçimlerde oy kullanan vatandaşın katılımının yüzde 30’dan yüzde 50’ye tırmanmasının sevindirici olduğunu belirtti. 

CHP Yurtdışı Örgütlenme Koordinatörü ve Parti Meclisi Üyesi Ali Hikmet Akıllı

Ali Hikmet Akıllı, “Kaldı ki İstanbul seçimleri yerel bir seçim. Yurtdışı Türkleri oy kullanamadılar. Ancak oy kullanıyormuş gibi İstanbul’u sahiplendiler ve İstanbul için kenetlenip, bağış yağdırdılar. Bu çok gurur verici ve onurlandırıcı bir tablo” dedi. Seçim kampanyasının henüz ilk haftasında Ekrem İmamoğlu için yurtiçi ve yurtdışından toplam 500 bin kişinin bağış yaptığını kaydeden CHP’li siyasetçi Akıllı, sadece CHP yurtdışı birliklerinin bağış kampanyasına 30 bin kişinin destek verdiğini ancak sivil toplum örgütlerinin, partiden bağımsız kişilerin ve işadamlarının yaptıkları bağışların hesaplamalarının devam ettiğini, dolayısıyla bağış tutarı ve kişi sayısına henüz tam olarak ulaşılamadığını söyledi.

TÜM BAĞIŞLAR İNCELENİYOR

CHP Yurtdışı Örgütlenme Koordinatörü Ali Hikmet Akıllı’nın CHP yurtdışı birliklerinin Ekrem İmamoğlu bağış kampanyasına ilişkin değerlendirmelerinden öne çıkanlar şöyle:

“CHP yurtdışı örgütlenmelerimizin kampanyalar kapsamında topladıkları bağış miktarı 260 bin avro. Yaklaşık 30 bin kişi bağış yapmış. Diğer sivil toplum örgütleri, işadamları ve partilerden bağımsız olarak gönderen vatandaşlarımızın bağışları ise henüz hesaplanıyor. Şu an tahmini konuşmamak gerekir. Şu anda tüm bağışlar inceleniyor. Muhasebesi tamamlanınca net bilgiyi de vereceğim.

“GURUR DUYDUK”

Bizim için daha da önemli olan ise yurtiçinde de yurtdışında da meblağdan çok kaç seçmenin katkı verdiğidir. İlk hafta yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere toplam 500 bin kişi destek verdi. Yurtdışından avro, pound, dolar üzerinden yapılan bağışların aralarında ise karşılığı TL olarak yapılan ödemeler de vardı. Yurtdışından 10 TL gönderen de vardı 50 TL göndermesine rağmen kesintilerle 3 TL bağış yapan da vardı. Bazı vatandaşlarımız bağışlarını notlar yazarak zarfla da gönderdiler. Yurttaşlarımızın hem içeride hem de dışarıda Ekrem İmamoğlu’nu ve İstanbul’u sahiplenmesi çok gurur vericiydi. 

Yurtdışında CHP ile bağı olmayan sade vatandaş bile bağış için angaje olmuş, bizim için kıymetli olan da buydu. Yani bağış miktarından çok vatandaşın sahiplenmesi bizi çok mutlu etti ve umutlandırdı. 

“DESTEK YAĞDIRDILAR”

Ayrıca vatandaşımızı siyasi tercihi ile kınamak çok doğru değil. Almanya’daki Türkler çok eleştirildi belki ama İstanbul seçimlerinde oy kullanırcasına Ekrem İmamoğlu’na destek verdiler, İstanbul için kenetlendiler. Olağanüstü güzel bir şey. Hem oy kullanamadılar hem de İstanbullu gibi İstanbul için destek yağdırdılar. Bu seçimler sadece İstanbul seçimi olmaktan çıktı, Türkiye seçimi haline geldi. Ekrem Başkan’ın yurtdışında da büyük sempati topladığını, çok sevildiğini biliyoruz. Yurtdışındaki seçmen de Ekrem İmamoğlu’nun 31 Mart seçimlerinde anasının ak sütü gibi kazandığı mazbatanın elinden alınmasına büyük tepki duydu. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın anavatanlarına olan sıcak ilgilerinin devam etmesini diliyorum. 

“SEÇİMLERE KATILMA ORANI YÜZDE 50’YE ULAŞTI”

Yurtdışındaki Türklere tanınan seçme hakkından sonra seçimlere katılım oranı ise her geçen gün daha da arttı. Seçimlere katılım oranı yüzde 30 ile başlamıştı bugün yüzde 50’yi aşıyor. Sandığa gitmeyen seçmenin önemli bir kısmının bizim seçmenimiz olduğu kanaatindeyiz. Katılımın artması ile birlikte CHP’nin oy oranının artması bunu gösteriyor.Yurtdışında Türkiye’deki gibi yürüme mesafesinde oy kullanamıyorsunuz . Seçmenin sandığa uzaklığı 200 kilometre mesafeyi bulabiliyor. Hem zaman hem de masraf demektir bu. Örneğin sandıktaki görevli arkadaşlarımızın görev yaptıkları iki haftalık süredeödedikleri park ücretlerini görünce şaştım kaldım. İktidar partisi ise yurtdışında da seçimlerde tüm olanakları rahatlıkla kullanıyor. 

“CHP YURTDIŞINDA İKİNCİ PARTİ KONUMUNDA”

Türkiye’de Cumhurbaşkanı örtülü ödenekten günde8 milyon lira harcıyor. Yurtdışındaki bu seçim aktivitelerini görünce, bu para nereden geliyor, diye sormamak elde değil. Bizler ise yurtdışı birliklerimizin çabalarıyla seçmeni sandığa taşımayı başardık. Bunun sonucunda CHP bugün yurtdışında ikinci parti konumuna geldi. Bizim beklentimiz seçime katılım oranını yükseltmek. Almanya’da sandığa gitmeyen yüzde 50’yi oy kullanmaya motive etmek.”

DİĞER CHP BİRLİKLERİNDEN GELENLER

Diğer taraftan İBB seçimlerinde Ekrem İmamoğlu’na destek vermek amacıyla haftalarca kampanyalarla vatandaşla iç içe olan CHP Almanya örgütlenmelerinin yurt dışı örgütlenmelerinin toplam bağış miktarı içindeki payı ise çok büyük. 

Bağış kampanyası ve İstanbul seçim sonuçlarını Almanya’daki CHP Birliklerinin temsilcilerine sorduk:

CHP Hessen, Rheinland-Pfalz ve Saarland Birliği Başkanı Ali Ercan:

“Yaklaşık 20 sivil toplum örgütü ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz bir etkinliğe yaklaşık bin 500 kişi katıldı. 23 bin 555 avro gelir elde ettik. Masraflar çıkınca geriye 17 bin 800 avro kaldı. Bu rakamı 18 bin avroya tamamlayıp gönderdik.

CHP Hessen, Rheinland-Pfalz ve Saarland Birliği Başkanı Ali Ercan ve ekibi İstanbul seçimleri için toplam 59 bin Avro bağış topladı

CHP Birliği olarak biz de bize bağlı temsilciliklerimizle birlikte 40 bin 885 avro topladık ve gönderdik. Yani bizim çabalarımızla yaklaşık 59 bin avro gönderildi. Ayrıca bizim girişimlerimiz sonucu bazı iş insanları ve çeşitli kurumlar tarafından gönderildi. Tabii bunların gönderi makbuzları bizde olmadığı için sahiplenmiyoruz. Destek veren tüm yurttaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Evet hepimizin de tanık olduğu gibi bir gün, yürekli bir adam, lacivert ceketini sırtından çıkarır, yakasından kravatı sıyırıp terli gömleğinin kollarını geriye katlayarak seçim otobüsünün üstünden meydanlardaki milyonlara umut aşılar ve sonra henüz sakalı bile uç vermemiş genç bir delikanlı da çıkıp ‘Her Şey Çok Güzel Olacak’ der. O andan itibaren meydanlarda fırtınalar kopar ve ülkenin üstünde dolaşan korku bulutları darmadağın olur.  Ve işte o andan itibaren o şatafatlı saraylarınız da sarsılmaz sandığınız iktidarınız da çatır çatır yıkılmaya başlar. Halkın zekâsını küçümserseniz hüsrana uğramanız kaçınılmaz olur.”

“GERÇEKLERİ ANLATMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

CHP Hamburg ve Schleswig Holstein Birliği Başkanı Erol Buldak:

Seçilmiş İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu’nun seçim kampanyasına destek amacıyla gerçekleştirdiğimiz destek ve dayanışma aktivitemizde toplam 10 bin 510 avro karşılığında bir miktarı, havale etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. 

CHP Hamburg ve Schleswig Holstein Birliği Başkanı Erol Buldak güçlü bir bağış kampanyası yaptıklarını söyledi, destek verenlere teşekkürlerini iletti. Başkan Buldak Türkiye için Avrupa’da mücadeleye ise “devam” dedi.

Bizleri bu çalışmalarımızda yalnız bırakmayan, yöneticilerimiz, üyelerimiz, gönüllülerimiz, Hamburg ve çevresindeki Alevi kurumları, iş insanları olmak üzere maddi ve manevi destek veren herkese, her kesime sonsuz teşekkür ederim. Başarılı bir kampanya dönemimizi Ekrem İmamoğlu’nun seçilmesinin ardından  taçlandırmış bulunmaktayız.

Moralimizi bozmadan, yılgınlığa düşmeden gerçekleri halka anlatmaya devam ederek bu başarıya imza attık. Gökkuşağını görmek için ıslanmayı hep göze alacağız.Halkın iradesine saygı duymak zorundasınız. Halkın gücünün önünde hiçbir diktatör duramaz. Adaletin pençesi mucizedir. Hak, hukuk, adalet, eşitlik için ortak mücadelemiz devam edecektir. Bahar illa ki gelir, demiştik ve yaz da geldi. Ve her şey çok güzel oldu”

“ÇOK YOĞUN ÇABA İLE EKREM BAŞKAN İÇİN KAMPANYA YÜRÜTTÜK”

CHP Kuzey Ren Vestfalya Birliği Başkanı İbrahim Vural:

“Almanya’da bu kampanyayı başlatan bir Birlik olarak sonuçtan büyük mutluluk duyduk. Çok yoğun bir çaba ile bizler de Ekrem İmamoğlu’nun tekrar Başkan olması için bir bağış kampanyası yürüttük. 

CHP Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Birliği Başkanı İbrahim Vural ve CHP NRW Genel Sekreteri Cemalettin Özer toplanan bağışları 26. Dönem CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı’ya teslim etti

Büyük meblağlara ulaşan birliklerden biri olmaktan ise sevinç duyuyoruz. Beraber çalıştığımız temsilcilik ve sivil toplum örgütleri ile ortaklaşa 30 bin  avrodan fazla bir miktarı gönderdik. Destek veren her arkadaşımıza çok teşekkürler. Bazı Yönetici arkadaşlarımız 23 Haziran’da İstanbul’da görev aldı. Onlara da teşekkürler.”

“YURTDIŞINDA YAŞAYAN TÜRKLER DE KAZANDI”

CHP Berlin Birlik Başkanı Kenan Kolat:

“Bizim topladığımız ve havale ettiğimiz miktar 29 bin 930 avro. Bunun dışında 5 öğrencinin uçak biletini aldık. Ayrıca  30 öğrencinin daha uçakla gönderilmesini sağladık. Bunun dışında önayak olduğumuz bağış miktarı yaklaşık 20 bin avro. 

CHP Berlin Birlik Başkanı Kenan Kolat İBB seçim kampanyası kapsamında 29 bin 930 avro bağışı havale ettiklerini bildirdi. Başkan Kolat seçimleri sadece İstanbul’un, Türkiye’nin değil yurtdışındaki Türklerin de kazandığına işaret etti

İstanbul seçimlerinde kibir kaybetti, güleryüz ve tevazu kazandı. Mağdur kazandı, mağrur kaybetti. Toplumun değişik etnik ve dinsel kesimlerini bir araya getiren kazandı, ayrıştırıcı dil kullanan kaybetti. Halktan yana, halkçı siyaset kazandı, dar grup çıkarcı yaklaşım kaybetti. Disiplinli, programlı ve katılımcı yaklaşım kazandı, tek adam siyaseti kaybetti. “Ben” kaybetti, “biz” kazandı. Demokrasi kazandı; baskı rejimi kaybetti. İstanbul kazandı, Türkiye kazandı. Yurtdışında yaşayanlar kazandı. Ekrem İmamoğlu kazandı, Canan Kaftancıoğlu kazandı, Kemal Kılıçdaroğlu kazandı, İstanbul ittifakı kazandı.”

“ALMANYALI TÜRK DE BİRBİRİYLE KUCAKLAŞTI”

CHP Baden Württemberg Birlik Başkanı Mehmet Yıldırım:

“Diğer birliklerdeki arkadaşlarımız gibi biz de Baden Württemberg Eyaleti’nde Ekrem İmamoğlu için üyelerimizle, gönüllülerle, vatandaşlarımızla, iş adamlarımızla, stk’larla el ele çok etkin bir kampanya sürdürdük. Bağışlarımızı da ilettik. 23 Haziran’da sadece 16 milyon İstanbullu değil Almanyalı Türk de kazandı. 

CHP Baden Württemberg Birlik Başkanı Mehmet Yıldırım seçim kampanyasına katkı sunan, bağışta bulunan üyelerinin yanı sıra vatandaşlara, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve iş adamlarına da teşekkür etti.

AKP’nin din üzerinden yaptığı siyaseti artık halk yutmuyor. İstanbul’da din sömürüsüne son noktayı koydu. ‘Bizim Başkanımız Ekrem İmamoğlu’dur’ dedi.  Demokrasi kazandı, tüm Türkiye kazandı. Yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da insanlarımız kucaklaştı, el ele verdi.  Martın sonu bahar oldu, haziran yazı getirdi, barış getirdi, huzuru getirdi.  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın İmamoğlu’na başarılar diliyor, kampanyamıza destek evren insanımıza teşekkür ediyorum. Her şey çok güzel oldu.”

“ALMANYALI TÜRKLER DE HEP BİRLİKTE İSTANBUL’U GERİ ALDILAR”

CHP Münih Birlik Başkanı Gülbey Kılıç:

Seçim kampanyaları çerçevesinde biz bölgemizden seçim otobüsü kaldırdık. Üniversite öğrencilerini İstanbul’a oy kullanmaya götürdük. 

CHP Münih Birlik Başkanı Gülbey Kılıç Avrupa’daki Türkiye kökenli seçmenin “tek adam rejimiyle” Türkiye’nin yurtdışında büyük itibar kaybettiğini gördüğünü bildirdi

Bavyera bölgesinden STK’larla, işadamlarımızla ve vatandaşımızla ele ele verdik. Yurtdışındaki Türkler de tek adam rejimiyle çok şeyi kaybettiklerini gördüler. Örneğin Türkiye’nin yurtdışındaki itibarı düştü, ekonomide sıkıntı var.

CHP Münih Birliği İstanbul seçimlerinde üniversite öğrencilerinin oy kullanabilmeleri için Münih’ten otobüs kaldırdı

Haksızlığa uğrayanlar bunu çok iyi gördü. Almanyalı Türklerin de bunun farkına vardığını sanıyorum. Sözün kısası yurtdışındaki Türkler  de ellerini taşın altına koydular ve İstanbul’u hep birlikte geri aldılar. Bize destek veren herkese teşekkür ediyoruz. Önümüzdeki hafta dev bir kutlama yapmaya hazırlanıyoruz. 

“EKREM BAŞKAN ALMANYALI TÜRK’ÜN DE YÜZ AKIDIR”

CHP Almanya eski Sözcüsü Kazım Kaya: 

Türkiye’de parlamenter sisteme dönüş, demokrasinin yeniden tesisi, adil yargı, basın ve ifade özgürlüğüne susayanlar yurt dışından inanılmaz destek verdi. CHP Birliklerinin dışında da aydınlar, vatandaşlar STK’lar destek verdi. Almanya’da yüksek lisans yapan öğrencilerin biletlerini biz aldık ve oy kullanmaya gönderdik. Gidiş dönüş biletleri aldık. İşlerinden izin alıp sandıklarda görev alan arkadaşlarımız oldu. Yurtdışı sahadaydı. Hem Türkiye’de hem de Almanya’da. Ekrem Başkan’dan Almanyalı Türkler bir selam ve teşekkür bekliyor tabii. 

CHP Avrupa ve Almanya eski Sözcüsü Kazım Kaya Türkiye’deki demokratik güçlerinin başarısının aynı zamanda yurtdışında yaşayan Türklerin de yüz akı olduğuna vurgu yaptı

Ekrem İmamoğlu’nun yeniden başkan seçilmesi ile hak yerini buldu. Bu aslında halkın zaferi. İstanbul’da tek adam hezimetini gördük. Bu sıradan bir seçim önümüzdeki döneme ışık tutan bir sonuç. Yalnız İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanını seçmedik umudu, aklı, vicdanı seçtik. Demokrasi adına nefes almanın kapısı açıldı. Seyirci kalma lüksümüz olmadığı gerçeğini yaşayarak gördük. Bedelini ödemiş olarak öğrendik. Duyarlılık ve sorumluluklarımızın katlandığını da gördük. Yerelden genele doğru bir yönelişi de göreceğiz. Özellikle üst kadrolar bu gerçeğin farkındalar. Hata yapma lüksümüz yok. Kitleler omuzumuza bir sorumluluk yükledi. Çok çalışmak gerekiyor.

ALMAN KOMŞULARIMIZ DA SÜRECİ YAKINDAN TAKİP ETTİ

Alman arkadaşlar, sokakta karşılaştığım Almanlar hepsi bizi kutluyor. Onlar da Türkiye’deki tek adam rejiminin yenilebileceğini Alman dostlarımıza da göstermiş olduk. O imajları artık yıkıldı. Türkiye’deki demokratik güçlerinin başarısı yurtdışında yaşayan Türklerin de yüz akıdır. Direnince örgütlenince kazabileceğimizi kanıtladık. Hiç sandığa gitmeyen seçmende birliktelik kazandı. En büyük liman CHP’dir. CHP sadece Türkiye’de değil Avrupa’da da yurtdışında da seçim sürecini çok iyi yönetti. Şu anda yukarıya çıkan bir ivme var. Yurtdışında da doğru kadrolar olursa, CHP birinci parti konumuna ulaşacaktır. 

IŞIN TOYMAZ – STUTTGART

Popüler Haberler

Memet Kılıç ZDF’e konuştu: “Demokratik kesim sesini gür çıkarmalı”

Avrupa’daki ırkçı terör tehlikesinin boyutlarını tüm çıplaklığıyla ortaya koyan Hanau’daki katliama ilişkin konuşan Birlik’90/Yeşiller Partili politikacı Memet Kılıç Almanya’daki toplumun geniş kısmını oluşturan demokratik kesimlerinin seslerini çok daha güçlü çıkarmakla yükümlü olduğunu dile getirdi.

Sosyalist yazarın sağcı oğlu: Ozan Ceyhun Avusturya Büyükelçisi oldu

12 Eylül'de arananlar listesinde yer alan ve darbeden bir süre sonra Viyana'ya kaçmayı başaran Ozan Ceyhun, uzun yıllar “Alman solunda” faaliyet gösterip Avrupa Parlamentosu'nda görev yaptıktan sonra AKP'li oldu ve sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Avusturya Büyükelçiliğine atandı.

“Göç ve Sömürü” etkinliği 23 Şubat’ta Münih’te

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi Münih Birimi tarafından düzenlenen bir gecede, Türkiye e benzeri ülkelerden Federal Almanya'ya emek göçünün çeşitli alanlardaki sonuçları tartışmaya açılacak. Özellikle beyin göçünün yaratacağı “çoklu travmalar” büyüteç altına alınacak.

Başarılı “Gymnasium“ öğrencileri bu yıl da ödüllendirilecek

Stuttgart Başkonsolosluğu, Türk toplumunun eğitimine verdiği önemi vurgulamak ve lise (Gymnasium) düzeyinde eğitime ilgiyi teşvik etmek için her yıl “bir kız ve bir erkek öğrenci”yi ödüllendiriyor.

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Tüm Haberler

Sosyalist yazarın sağcı oğlu: Ozan Ceyhun Avusturya Büyükelçisi oldu

12 Eylül'de arananlar listesinde yer alan ve darbeden bir süre sonra Viyana'ya kaçmayı başaran Ozan Ceyhun, uzun yıllar “Alman solunda” faaliyet gösterip Avrupa Parlamentosu'nda görev yaptıktan sonra AKP'li oldu ve sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Avusturya Büyükelçiliğine atandı.
dd

Memet Kılıç ZDF’e konuştu: “Demokratik kesim sesini gür çıkarmalı”

Avrupa’daki ırkçı terör tehlikesinin boyutlarını tüm çıplaklığıyla ortaya koyan Hanau’daki katliama ilişkin konuşan Birlik’90/Yeşiller Partili politikacı Memet Kılıç Almanya’daki toplumun geniş kısmını oluşturan demokratik kesimlerinin seslerini çok daha güçlü çıkarmakla yükümlü olduğunu dile getirdi.
dd

Katliamın ardından Avrupalı Türk gazeteciler tek ses: Susarsak sıra hepimize gelecek

Almanya'nın Hanau kentinde bir nargile bara saldırı düzenlenmiş saldırıda en az 9 kişi hayatını kaybetti. Aşırı sağcıların düzenlediği saldırıda ölenlerin beşi Türk kökenli. Alman yetkililer saldırı ırkçı bir terör saldırısı olarak niteledi.  Avrupa'da yaşayan Türk gazeteciler de saldırıyı ortak bir metinle kınadı. 
dd

Federal Almanya Cumhurbaşkanı ırkçı saldırıyı “terör eylemi” olarak tanımladı

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier Hanau'daki saldırı nedeniyle endişe içinde olduğunu belirtirken, “Irkçı nefretin tehdidi altında olan insanların yanındayım” dedi.
dd

Uluslararası Berlin Film Festivali başlıyor: Berlinale Türkiyesiz

Uluslararası Berlin Film Festivali 70'inci kez bugün başlıyor. Festivalin açılış filmi Philippe Falardeau imzalı “My Salinger Year” olacak. Festivalde bu yıl Türkiye'den film yer almıyor.
dd

Avrupa’dan Hanau taziyesi: “Birlikte yas tutuyoruz”

Almanya'nın Hanau kentinde 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan silahlı saldırıya ilişkin Avrupa Birliği’nden de taziye açıklamaları geldi.
dd

Almanya’da “tehlikeli” aşırı sağcı sayısı katlanarak arttı: Berlin çare arıyor

Almanya’da tehlike arz eden aşırı sağcıların sayısındaki artış endişe verici boyut alıyor. Sayının 2012 yılından bu yana beş kat arttığı bildiriliyor.
dd

Almanya’da ırkçı katliam: Göçmenler kadar Berlin de panikte

Almanya’nın Hanau kentinde daha çok yabancıların gittiği iki nargile bara düzenlenen silahlı saldırıda 9 kişi hayatını kaybetti. Saldırının faili olduğu tahmin edilen kişi evinde annesi ile birlikte ölü olarak bulundu. Saldırganın radikal sağcı olduğu yolundaki tahminler, kesinleşirken, soruşturmayı Federal Başsavcılık üstlendi.
dd

Almanya’da ırkçı partiye işçiler tepki gösteriyor: “Faşistlerle işbirliğine hayır”

Federal Almanya'nın özellikle doğu eyaletlerinde sıçramalı bir büyüme gösteren aşırı sağcı AfD'ye karşı tepkiler işçiler tarafından sokağa taşındı.
dd