Siyaset CHP yurtdışı birliklerinden İmamoğlu kampanyasına bağış yağdı

CHP yurtdışı birliklerinden İmamoğlu kampanyasına bağış yağdı

CHP Yurtdışı Birlikleri, İstanbul seçim kampanyası çerçevesinde Ekrem İmamoğlu için 260 bin avro bağış yaptı. CHP Parti Meclisi Üyesi Ali Hikmet Akıllı, bu tutarın tüm yurtdışı bağışlarını yansıtmadığını, STK’lar, partilere bağlı olmayan vatandaşlar ve işadamlarının bağışlarına yönelik hesaplama işlemlerinin ise devam ettiğini bildirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından Ekrem İmamoğlu’nun seçim çalışmaları için başlattığı bağış kampanyasına yurtdışından kelimenin tam anlamıyla  avro, dolar, pound yağdı. HALKWEB’in sorularını yanıtlayan CHP Yurtdışı Örgütlenme Koordinatörü ve Parti Meclisi Üyesi Ali Hikmet Akıllı, yurtdışındaki Türklere tanınan seçme hakkından sonra Türkiye’deki seçimlerde oy kullanan vatandaşın katılımının yüzde 30’dan yüzde 50’ye tırmanmasının sevindirici olduğunu belirtti. 

CHP Yurtdışı Örgütlenme Koordinatörü ve Parti Meclisi Üyesi Ali Hikmet Akıllı

Ali Hikmet Akıllı, “Kaldı ki İstanbul seçimleri yerel bir seçim. Yurtdışı Türkleri oy kullanamadılar. Ancak oy kullanıyormuş gibi İstanbul’u sahiplendiler ve İstanbul için kenetlenip, bağış yağdırdılar. Bu çok gurur verici ve onurlandırıcı bir tablo” dedi. Seçim kampanyasının henüz ilk haftasında Ekrem İmamoğlu için yurtiçi ve yurtdışından toplam 500 bin kişinin bağış yaptığını kaydeden CHP’li siyasetçi Akıllı, sadece CHP yurtdışı birliklerinin bağış kampanyasına 30 bin kişinin destek verdiğini ancak sivil toplum örgütlerinin, partiden bağımsız kişilerin ve işadamlarının yaptıkları bağışların hesaplamalarının devam ettiğini, dolayısıyla bağış tutarı ve kişi sayısına henüz tam olarak ulaşılamadığını söyledi.

TÜM BAĞIŞLAR İNCELENİYOR

CHP Yurtdışı Örgütlenme Koordinatörü Ali Hikmet Akıllı’nın CHP yurtdışı birliklerinin Ekrem İmamoğlu bağış kampanyasına ilişkin değerlendirmelerinden öne çıkanlar şöyle:

“CHP yurtdışı örgütlenmelerimizin kampanyalar kapsamında topladıkları bağış miktarı 260 bin avro. Yaklaşık 30 bin kişi bağış yapmış. Diğer sivil toplum örgütleri, işadamları ve partilerden bağımsız olarak gönderen vatandaşlarımızın bağışları ise henüz hesaplanıyor. Şu an tahmini konuşmamak gerekir. Şu anda tüm bağışlar inceleniyor. Muhasebesi tamamlanınca net bilgiyi de vereceğim.

“GURUR DUYDUK”

Bizim için daha da önemli olan ise yurtiçinde de yurtdışında da meblağdan çok kaç seçmenin katkı verdiğidir. İlk hafta yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere toplam 500 bin kişi destek verdi. Yurtdışından avro, pound, dolar üzerinden yapılan bağışların aralarında ise karşılığı TL olarak yapılan ödemeler de vardı. Yurtdışından 10 TL gönderen de vardı 50 TL göndermesine rağmen kesintilerle 3 TL bağış yapan da vardı. Bazı vatandaşlarımız bağışlarını notlar yazarak zarfla da gönderdiler. Yurttaşlarımızın hem içeride hem de dışarıda Ekrem İmamoğlu’nu ve İstanbul’u sahiplenmesi çok gurur vericiydi. 

Yurtdışında CHP ile bağı olmayan sade vatandaş bile bağış için angaje olmuş, bizim için kıymetli olan da buydu. Yani bağış miktarından çok vatandaşın sahiplenmesi bizi çok mutlu etti ve umutlandırdı. 

“DESTEK YAĞDIRDILAR”

Ayrıca vatandaşımızı siyasi tercihi ile kınamak çok doğru değil. Almanya’daki Türkler çok eleştirildi belki ama İstanbul seçimlerinde oy kullanırcasına Ekrem İmamoğlu’na destek verdiler, İstanbul için kenetlendiler. Olağanüstü güzel bir şey. Hem oy kullanamadılar hem de İstanbullu gibi İstanbul için destek yağdırdılar. Bu seçimler sadece İstanbul seçimi olmaktan çıktı, Türkiye seçimi haline geldi. Ekrem Başkan’ın yurtdışında da büyük sempati topladığını, çok sevildiğini biliyoruz. Yurtdışındaki seçmen de Ekrem İmamoğlu’nun 31 Mart seçimlerinde anasının ak sütü gibi kazandığı mazbatanın elinden alınmasına büyük tepki duydu. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın anavatanlarına olan sıcak ilgilerinin devam etmesini diliyorum. 

“SEÇİMLERE KATILMA ORANI YÜZDE 50’YE ULAŞTI”

Yurtdışındaki Türklere tanınan seçme hakkından sonra seçimlere katılım oranı ise her geçen gün daha da arttı. Seçimlere katılım oranı yüzde 30 ile başlamıştı bugün yüzde 50’yi aşıyor. Sandığa gitmeyen seçmenin önemli bir kısmının bizim seçmenimiz olduğu kanaatindeyiz. Katılımın artması ile birlikte CHP’nin oy oranının artması bunu gösteriyor.Yurtdışında Türkiye’deki gibi yürüme mesafesinde oy kullanamıyorsunuz . Seçmenin sandığa uzaklığı 200 kilometre mesafeyi bulabiliyor. Hem zaman hem de masraf demektir bu. Örneğin sandıktaki görevli arkadaşlarımızın görev yaptıkları iki haftalık süredeödedikleri park ücretlerini görünce şaştım kaldım. İktidar partisi ise yurtdışında da seçimlerde tüm olanakları rahatlıkla kullanıyor. 

“CHP YURTDIŞINDA İKİNCİ PARTİ KONUMUNDA”

Türkiye’de Cumhurbaşkanı örtülü ödenekten günde8 milyon lira harcıyor. Yurtdışındaki bu seçim aktivitelerini görünce, bu para nereden geliyor, diye sormamak elde değil. Bizler ise yurtdışı birliklerimizin çabalarıyla seçmeni sandığa taşımayı başardık. Bunun sonucunda CHP bugün yurtdışında ikinci parti konumuna geldi. Bizim beklentimiz seçime katılım oranını yükseltmek. Almanya’da sandığa gitmeyen yüzde 50’yi oy kullanmaya motive etmek.”

DİĞER CHP BİRLİKLERİNDEN GELENLER

Diğer taraftan İBB seçimlerinde Ekrem İmamoğlu’na destek vermek amacıyla haftalarca kampanyalarla vatandaşla iç içe olan CHP Almanya örgütlenmelerinin yurt dışı örgütlenmelerinin toplam bağış miktarı içindeki payı ise çok büyük. 

Bağış kampanyası ve İstanbul seçim sonuçlarını Almanya’daki CHP Birliklerinin temsilcilerine sorduk:

CHP Hessen, Rheinland-Pfalz ve Saarland Birliği Başkanı Ali Ercan:

“Yaklaşık 20 sivil toplum örgütü ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz bir etkinliğe yaklaşık bin 500 kişi katıldı. 23 bin 555 avro gelir elde ettik. Masraflar çıkınca geriye 17 bin 800 avro kaldı. Bu rakamı 18 bin avroya tamamlayıp gönderdik.

CHP Hessen, Rheinland-Pfalz ve Saarland Birliği Başkanı Ali Ercan ve ekibi İstanbul seçimleri için toplam 59 bin Avro bağış topladı

CHP Birliği olarak biz de bize bağlı temsilciliklerimizle birlikte 40 bin 885 avro topladık ve gönderdik. Yani bizim çabalarımızla yaklaşık 59 bin avro gönderildi. Ayrıca bizim girişimlerimiz sonucu bazı iş insanları ve çeşitli kurumlar tarafından gönderildi. Tabii bunların gönderi makbuzları bizde olmadığı için sahiplenmiyoruz. Destek veren tüm yurttaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Evet hepimizin de tanık olduğu gibi bir gün, yürekli bir adam, lacivert ceketini sırtından çıkarır, yakasından kravatı sıyırıp terli gömleğinin kollarını geriye katlayarak seçim otobüsünün üstünden meydanlardaki milyonlara umut aşılar ve sonra henüz sakalı bile uç vermemiş genç bir delikanlı da çıkıp ‘Her Şey Çok Güzel Olacak’ der. O andan itibaren meydanlarda fırtınalar kopar ve ülkenin üstünde dolaşan korku bulutları darmadağın olur.  Ve işte o andan itibaren o şatafatlı saraylarınız da sarsılmaz sandığınız iktidarınız da çatır çatır yıkılmaya başlar. Halkın zekâsını küçümserseniz hüsrana uğramanız kaçınılmaz olur.”

“GERÇEKLERİ ANLATMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

CHP Hamburg ve Schleswig Holstein Birliği Başkanı Erol Buldak:

Seçilmiş İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu’nun seçim kampanyasına destek amacıyla gerçekleştirdiğimiz destek ve dayanışma aktivitemizde toplam 10 bin 510 avro karşılığında bir miktarı, havale etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. 

CHP Hamburg ve Schleswig Holstein Birliği Başkanı Erol Buldak güçlü bir bağış kampanyası yaptıklarını söyledi, destek verenlere teşekkürlerini iletti. Başkan Buldak Türkiye için Avrupa’da mücadeleye ise “devam” dedi.

Bizleri bu çalışmalarımızda yalnız bırakmayan, yöneticilerimiz, üyelerimiz, gönüllülerimiz, Hamburg ve çevresindeki Alevi kurumları, iş insanları olmak üzere maddi ve manevi destek veren herkese, her kesime sonsuz teşekkür ederim. Başarılı bir kampanya dönemimizi Ekrem İmamoğlu’nun seçilmesinin ardından  taçlandırmış bulunmaktayız.

Moralimizi bozmadan, yılgınlığa düşmeden gerçekleri halka anlatmaya devam ederek bu başarıya imza attık. Gökkuşağını görmek için ıslanmayı hep göze alacağız.Halkın iradesine saygı duymak zorundasınız. Halkın gücünün önünde hiçbir diktatör duramaz. Adaletin pençesi mucizedir. Hak, hukuk, adalet, eşitlik için ortak mücadelemiz devam edecektir. Bahar illa ki gelir, demiştik ve yaz da geldi. Ve her şey çok güzel oldu”

“ÇOK YOĞUN ÇABA İLE EKREM BAŞKAN İÇİN KAMPANYA YÜRÜTTÜK”

CHP Kuzey Ren Vestfalya Birliği Başkanı İbrahim Vural:

“Almanya’da bu kampanyayı başlatan bir Birlik olarak sonuçtan büyük mutluluk duyduk. Çok yoğun bir çaba ile bizler de Ekrem İmamoğlu’nun tekrar Başkan olması için bir bağış kampanyası yürüttük. 

CHP Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Birliği Başkanı İbrahim Vural ve CHP NRW Genel Sekreteri Cemalettin Özer toplanan bağışları 26. Dönem CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı’ya teslim etti

Büyük meblağlara ulaşan birliklerden biri olmaktan ise sevinç duyuyoruz. Beraber çalıştığımız temsilcilik ve sivil toplum örgütleri ile ortaklaşa 30 bin  avrodan fazla bir miktarı gönderdik. Destek veren her arkadaşımıza çok teşekkürler. Bazı Yönetici arkadaşlarımız 23 Haziran’da İstanbul’da görev aldı. Onlara da teşekkürler.”

“YURTDIŞINDA YAŞAYAN TÜRKLER DE KAZANDI”

CHP Berlin Birlik Başkanı Kenan Kolat:

“Bizim topladığımız ve havale ettiğimiz miktar 29 bin 930 avro. Bunun dışında 5 öğrencinin uçak biletini aldık. Ayrıca  30 öğrencinin daha uçakla gönderilmesini sağladık. Bunun dışında önayak olduğumuz bağış miktarı yaklaşık 20 bin avro. 

CHP Berlin Birlik Başkanı Kenan Kolat İBB seçim kampanyası kapsamında 29 bin 930 avro bağışı havale ettiklerini bildirdi. Başkan Kolat seçimleri sadece İstanbul’un, Türkiye’nin değil yurtdışındaki Türklerin de kazandığına işaret etti

İstanbul seçimlerinde kibir kaybetti, güleryüz ve tevazu kazandı. Mağdur kazandı, mağrur kaybetti. Toplumun değişik etnik ve dinsel kesimlerini bir araya getiren kazandı, ayrıştırıcı dil kullanan kaybetti. Halktan yana, halkçı siyaset kazandı, dar grup çıkarcı yaklaşım kaybetti. Disiplinli, programlı ve katılımcı yaklaşım kazandı, tek adam siyaseti kaybetti. “Ben” kaybetti, “biz” kazandı. Demokrasi kazandı; baskı rejimi kaybetti. İstanbul kazandı, Türkiye kazandı. Yurtdışında yaşayanlar kazandı. Ekrem İmamoğlu kazandı, Canan Kaftancıoğlu kazandı, Kemal Kılıçdaroğlu kazandı, İstanbul ittifakı kazandı.”

“ALMANYALI TÜRK DE BİRBİRİYLE KUCAKLAŞTI”

CHP Baden Württemberg Birlik Başkanı Mehmet Yıldırım:

“Diğer birliklerdeki arkadaşlarımız gibi biz de Baden Württemberg Eyaleti’nde Ekrem İmamoğlu için üyelerimizle, gönüllülerle, vatandaşlarımızla, iş adamlarımızla, stk’larla el ele çok etkin bir kampanya sürdürdük. Bağışlarımızı da ilettik. 23 Haziran’da sadece 16 milyon İstanbullu değil Almanyalı Türk de kazandı. 

CHP Baden Württemberg Birlik Başkanı Mehmet Yıldırım seçim kampanyasına katkı sunan, bağışta bulunan üyelerinin yanı sıra vatandaşlara, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve iş adamlarına da teşekkür etti.

AKP’nin din üzerinden yaptığı siyaseti artık halk yutmuyor. İstanbul’da din sömürüsüne son noktayı koydu. ‘Bizim Başkanımız Ekrem İmamoğlu’dur’ dedi.  Demokrasi kazandı, tüm Türkiye kazandı. Yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da insanlarımız kucaklaştı, el ele verdi.  Martın sonu bahar oldu, haziran yazı getirdi, barış getirdi, huzuru getirdi.  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın İmamoğlu’na başarılar diliyor, kampanyamıza destek evren insanımıza teşekkür ediyorum. Her şey çok güzel oldu.”

“ALMANYALI TÜRKLER DE HEP BİRLİKTE İSTANBUL’U GERİ ALDILAR”

CHP Münih Birlik Başkanı Gülbey Kılıç:

Seçim kampanyaları çerçevesinde biz bölgemizden seçim otobüsü kaldırdık. Üniversite öğrencilerini İstanbul’a oy kullanmaya götürdük. 

CHP Münih Birlik Başkanı Gülbey Kılıç Avrupa’daki Türkiye kökenli seçmenin “tek adam rejimiyle” Türkiye’nin yurtdışında büyük itibar kaybettiğini gördüğünü bildirdi

Bavyera bölgesinden STK’larla, işadamlarımızla ve vatandaşımızla ele ele verdik. Yurtdışındaki Türkler de tek adam rejimiyle çok şeyi kaybettiklerini gördüler. Örneğin Türkiye’nin yurtdışındaki itibarı düştü, ekonomide sıkıntı var.

CHP Münih Birliği İstanbul seçimlerinde üniversite öğrencilerinin oy kullanabilmeleri için Münih’ten otobüs kaldırdı

Haksızlığa uğrayanlar bunu çok iyi gördü. Almanyalı Türklerin de bunun farkına vardığını sanıyorum. Sözün kısası yurtdışındaki Türkler  de ellerini taşın altına koydular ve İstanbul’u hep birlikte geri aldılar. Bize destek veren herkese teşekkür ediyoruz. Önümüzdeki hafta dev bir kutlama yapmaya hazırlanıyoruz. 

“EKREM BAŞKAN ALMANYALI TÜRK’ÜN DE YÜZ AKIDIR”

CHP Almanya eski Sözcüsü Kazım Kaya: 

Türkiye’de parlamenter sisteme dönüş, demokrasinin yeniden tesisi, adil yargı, basın ve ifade özgürlüğüne susayanlar yurt dışından inanılmaz destek verdi. CHP Birliklerinin dışında da aydınlar, vatandaşlar STK’lar destek verdi. Almanya’da yüksek lisans yapan öğrencilerin biletlerini biz aldık ve oy kullanmaya gönderdik. Gidiş dönüş biletleri aldık. İşlerinden izin alıp sandıklarda görev alan arkadaşlarımız oldu. Yurtdışı sahadaydı. Hem Türkiye’de hem de Almanya’da. Ekrem Başkan’dan Almanyalı Türkler bir selam ve teşekkür bekliyor tabii. 

CHP Avrupa ve Almanya eski Sözcüsü Kazım Kaya Türkiye’deki demokratik güçlerinin başarısının aynı zamanda yurtdışında yaşayan Türklerin de yüz akı olduğuna vurgu yaptı

Ekrem İmamoğlu’nun yeniden başkan seçilmesi ile hak yerini buldu. Bu aslında halkın zaferi. İstanbul’da tek adam hezimetini gördük. Bu sıradan bir seçim önümüzdeki döneme ışık tutan bir sonuç. Yalnız İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanını seçmedik umudu, aklı, vicdanı seçtik. Demokrasi adına nefes almanın kapısı açıldı. Seyirci kalma lüksümüz olmadığı gerçeğini yaşayarak gördük. Bedelini ödemiş olarak öğrendik. Duyarlılık ve sorumluluklarımızın katlandığını da gördük. Yerelden genele doğru bir yönelişi de göreceğiz. Özellikle üst kadrolar bu gerçeğin farkındalar. Hata yapma lüksümüz yok. Kitleler omuzumuza bir sorumluluk yükledi. Çok çalışmak gerekiyor.

ALMAN KOMŞULARIMIZ DA SÜRECİ YAKINDAN TAKİP ETTİ

Alman arkadaşlar, sokakta karşılaştığım Almanlar hepsi bizi kutluyor. Onlar da Türkiye’deki tek adam rejiminin yenilebileceğini Alman dostlarımıza da göstermiş olduk. O imajları artık yıkıldı. Türkiye’deki demokratik güçlerinin başarısı yurtdışında yaşayan Türklerin de yüz akıdır. Direnince örgütlenince kazabileceğimizi kanıtladık. Hiç sandığa gitmeyen seçmende birliktelik kazandı. En büyük liman CHP’dir. CHP sadece Türkiye’de değil Avrupa’da da yurtdışında da seçim sürecini çok iyi yönetti. Şu anda yukarıya çıkan bir ivme var. Yurtdışında da doğru kadrolar olursa, CHP birinci parti konumuna ulaşacaktır. 

IŞIN TOYMAZ – STUTTGART

Popüler Haberler

Memet Kılıç hakkında yakalama kararı çıktı: “Bu kadar kötü olduklarını tahmin etmiyorduk“

İlk kez bir Alman siyasetçiye hakaret davası açan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatının başvurusu üzerine Yeşil politikacı Memet Kılıç hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Eski milletvekili Kılıç kararı “siyasi” ve “kötü” olarak niteledi.

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Almanya’nın Türkçe radyosu artık 20 yaşında bir genç

BERLİN  Fotoğraflar: Mesut HASTÜRK Artık 20 yaşında bir genç olarak bakılan ve 24 saat Türkçe yayın yapan Federal Almanya’nın en etkili radyosu Metropol FM, zorlu bir...

Muhalif Türk kadın yazarlar Avrupa’nın ilgi odağı

Türkçenin önde gelen kadın yazarlarından ve Türkiye'deki baskılar nedeniyle Avrupa'ya yerleşen Aslı Erdoğan ile Ece Temelkuran, Almanca konuşulan dünyanın en büyük yayınevlerinde art arda yayımlanan yeni kitaplarıyla hem okurların hem de medyanın gündeminden düşmüyor.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd