Ekonomi Buzdağının ucu mu? Almanya'dan Türkiye'ye yasadışı milyonlar suçlaması

Buzdağının ucu mu? Almanya’dan Türkiye’ye yasadışı milyonlar suçlaması

Sabahın erken saatlerinde başlayan ve Kuzey Ren Vestfalya eyaleti merkezli baskınlar, en az bir yıldır Almanya ile Türkiye arasında bir kara para aklama çetesinin aktif olduğunu gösterdi. Almanya'dan Türkiye'ye Hawala Sistemi ile tüm yasal denetimlerin dışında aktarılan paranın en az 200 milyon avroyu bulduğu, ancak bütün bunların bir buzdağının görünen yüzü olabileceği de ileri sürülüyor.

Federal Almanya’da sabahın erken saatlerinden itibaren özellikle Duisburg ve çevresinde çok sayıda ev ve işyerine, Türkiye’ye mali denetim ağının dışında kaynağı kuşkulu milyonlarca avro aktarıldığı suçlamasıyla baskınlar düzenlendi. Yaşları 23 ile 61 arasında değişen 27 kişinin suçlandığı bildirilen soruşturmada, kara para olduğu sanılan milyonlarca avronun İstanbul başta olmak üzere Almanya dışına çıkarıldığı iddia edildi.

Günün ilk saatlerinden itibaren 62 ev ve işyerinde polis tarafından aramaların başlatıldığı bildirdi.

Süddeutsche Zeitung, WDR ve NDR’in ortak haberindeki ilk bilgilere göre, 200 milyon avroyu aşkın bir para “Hawala Sistemi” denilen, Alman banka denetim sistemi dışındaki bir yöntemle İstanbul ve Türkiye’nin bazı bölgelerine aktarıldı. Buna göre, Almanya’da belli bir merkeze getirilen nakit avroların karşılığı İstanbul’da, belirlenen bir kişiye ödeniyor. Söz konusu sistemde bu nakit para havalelerinin yasal denetim sisteminin dışında hareket etmesi dikkat çekiyor. Günde 1 milyon avroyu bulan bu nakit aktarma sisteminde altın ve mücevherlerin de rol oynadığı, bu alışverişe Türiye’deki büyük bir holdingin de karışmış olacağı iddia ediliyor.

GÜMRÜK DENETİMİNE TAKILMAYAN NAKİT DÖVİZ AKIŞI

Bu sistemde “kaynağı sorunlu” nakit paraların, sınır ve gümrük denetimlerine takılmadan bir ülkeden bir başka ülkeye aktarılması mümkün oluyor. Baskınların merkezi, 1 milyona yakın Türkiye kökenlinin yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya eyaleti. Bu eyalette de özellikle çok yoğun bir Türk nüfusun yaşadığı Duisburg’un merkezi bir “faaliyet alanı” olduğu düşünülüyor.

“Duisburg-İstanbul-Connection” denilebilecek bu sistemde Türkiye’ye giden nakit paranın oradan gelenlerden çok daha fazla olması üzerine yetkililerin olayı yakın takibe aldığı belirtildi. Soruşturmanın ve büyük bir maliyete neden olan izlemelerin, en az bir yıldır sürdüğü, sonunda 19 Kasım’da baskınların düzenlendiği kaydedildi.

Soruşturmalar arasında “altın ve değerli maden” bağlantılarının da bulunması kuşkulular çemberinin büyük şirketlere sıçramasına neden oldu. Türkiye’deki büyük bir holdingin parçası olan “değerli maden işleme şirketinin” bu havale sisteminde, şirket içi kayıt yöntemiyle bir paya sahip olduğu ileri sürüldü. Adı açıklanmayan büyük şirketin, iç muhasebe yöntemleriyle önemli bir parayı Türkiye’ye transfer etmiş olabileceği iddia ediliyor.

Baskınlar sonrasında ve soruşturmanın ilerleyen aşamalarında birçok sürpriz ismin sahneye çıkabileceği sanılıyor.

HALKWEB-KÖLN

Fotoğraf: pixabay / commons.wikimedia.org

Popüler Haberler

500 bin için başvurdular, Stuttgart “5 bin kişi” dedi: Kim bu “korona yasağı“ karşıtları?

Almanya’da mart ayından bu yana süren ve gittikçe büyüyen korona protestoları adeta tsunamiye dönüştü. Stuttgart’ta cumartesi günü 500 bin kişi sokağa çıkmaya hazırlanıyordu. Saatler kala Stuttgart Belediyesi salgın tedbirleri çerçevesinde  “500 bin değil 5 bin” dedi. Gösterinin organizatörleri dava açtı.

Almanya’nın Türkçe radyosu artık 20 yaşında bir genç

BERLİN  Fotoğraflar: Mesut HASTÜRK Artık 20 yaşında bir genç olarak bakılan ve 24 saat Türkçe yayın yapan Federal Almanya’nın en etkili radyosu Metropol FM, zorlu bir...

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd