Siyaset Büyük kent “rüzgârımız” dinmiyor: Stuttgart’ta Cem Özdemir mi, Muhterem Aras mı sorusu

Büyük kent “rüzgârımız” dinmiyor: Stuttgart’ta Cem Özdemir mi, Muhterem Aras mı sorusu

Yeniden adaylığını koymayacağını bildiren Stuttgart Büyükşehir Belediye Başkanı Fritz Kuhn’un şaşırtıcı açıklamasının ardından, gözler yeni başkan adaylıkları için Cem Özdemir ve Muhterem Aras’a çevrildi.

İkinci kez adaylığını koymayacağını ve kararında siyasi değil özel nedenlerin etkili olduğunu söyleyen Kuhn’un çekilmesi Baden-Württemberg eyaleti için büyük anlam taşıyor. Eyalette 8 Kasım 2020 tarihinde yapılacak belediye seçimlerinden hemen birkaç ay sonra, yani 2021 yılının mart ayında eyalet parlamentosu seçimleri gerçekleşecek. Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesinin politika muhabirlerinden Rüdiger Soldt’un Kuhn’un adaylıktan çekilmesi depremine ilişkin kaleme aldığı haber-analize göre, Belediye Başkanlık seçimlerinde Birlik’90 / Yeşiller partisinin adayının kaybetmesi eyaletin “Yeşil” Başbakanı Winfried Kretschmann’ın elini zayıflatacak. Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinin adayının kazanması durumunda ise CDU’nun Başbakan adayı Susanne Eisenmann’ın eli güçlenecek.

Yeşiller altı hafta içinde adayını belirlemek için çoktan kolları sıvadı. Adaylık ihtimalleri en yüksek iki isim olarak ise Yeşiller’in parti eski  Eş Başkanı Cem Özdemir  ve Baden Württemberg Eyalet Meclis Başkanı Muhterem Aras telaffuz ediliyor.

CEM ÖZDEMİR VE MUHTEREM ARAS

Alman Federal Meclisi Ulaştırma Komisyonu Başkanlığı’nı sürdürse de milletvekili Cem Özdemir’in adı Baden-Württemberg eyalet hükümetinde önce bakan olarak ancak daha sonra da Başbakan Winfried Kretschmann’ın halefi olarak geçiyor.

Adaylık ihtimalleri en yüksek iki isimden biri Yeşiller’in parti eski  Eş Başkanı Cem Özdemir . Federal Meclisi Ulaştırma Komisyonu Başkanlığı’nı sürdürse de milletvekili Cem Özdemir’in adı Baden-Württemberg eyalet hükümetinde önce bakan olarak ancak daha sonra da Başbakan Winfried Kretschmann’ın halefi olarak da geçiyor (Foto: twitter)

Buna karşılık  mevcut eyalet Meclis Başkanı Muhterem Aras ise belediye başkanlığı yarışında en ideal özelliklere sahip görünüyor. Halka yakın siyaset yapmasıyla tanınan, yerel politikalarda güçlü deneyime sahip Muhterem Aras, aynı zamanda Almanya’nın ilk Türkiye kökenli ve Müslüman kadın Meclis Başkanı olarak karşımıza çıkıyor.

Stuttgart Belediye Meclisi’ne 1999 yılında seçilen ve 2007-2011 yılları arasında Yeşillerin Belediye Meclis Grubu başkanlığını yürüten Aras, 2011 ve 2016 yıllarında eyalet seçimlerinde ülke çapında oy rekortmeni oldu.

ADAYLIK SÖYLENTİLERİNE SICAK BAKIYOR

Diğer taraftan Stuttgart Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adının zikredildiğinin farkında olduğunu söyleyen  Muhterem Aras, Stuttgart’ı yönetmeye sıcak baktığını ise şu sözlerle dile getirdi: “Stuttgart Yeşiller, ne zaman açısından ne de personel açısından baskı altında. Eyalet başkenti için en iyi kararı vermek üzere gereken zamanı iyi kullanacağına inanıyorum.”

Baden Württemberg  Eyalet Meclis Başkanı Muhterem Aras belediye başkanlığı yarışında en ideal özelliklere sahip görünüyor. Halka yakın siyaset yapmasıyla tanınan, yerel politikalarda güçlü deneyime sahip Muhterem Aras, aynı zamanda Almanya’nın ilk Türkiye kökenli ve Müslüman kadın Meclis Başkanı olarak karşımıza çıkıyor (Foto: Facebook)

 

KONUT VE TRAFİK SORUNU İLE BAŞEDEMEDİ

Öte yandan Stuttgart’ı 7 yıldan bu yana yöneten 64 yaşındaki Başkan Fritz Kuhn’un adaylığını yeniden koymayacağını açıklaması sürpriz oldu. 2019 yılı başlarında gerçekleşen yerel seçimlerde partisi oylarını arttırdığından bu yana Yeşiller belediye meclisinin en güçlü grubu olarak kabul ediliyordu.

Bununla birlikte sürdürülebilir ulaşım, araçsız kent ve iklim koruması programlarına rağmen Başkan Kuhn kamusal alanın ihmali, trafik ve her şeyden önce konut kıtlığı sorunlarıyla baş edemedi. Stuttgart opera binasının yenilenmesi veya yeni metro istasyonunun (Stuttgart 21 projesi) yakınında yeni bir bölgenin inşası gibi önemli projeler de yeterince ilerleme kaydedemedi.

Yeniden  adaylığını koymayacağını ve kararında siyasi değil özel nedenlerin etkili olduğunu söyleyen Stuttgart Büyükşehir Belediye Başkanı Fritz Kuhn’un çekilmesi Baden-Württemberg eyaleti için büyük anlam taşıyor. Eyalette 8 Kasım 2020 tarihinde yapılacak belediye seçimlerinden hemen birkaç ay sonra, yani 2021 yılının mart ayında eyalet parlamentosu seçimleri gerçekleşecek (Foto: stuttgart.de – Thomas Niedermüller)

 

HASTANE SKANDALI FATURASI

Kuhn’un görev yaptığı döneme devlet hastanesi Katherinenhospital skandalı da gölge düşürdü. Söz konusu skandalla ilgili asıl sorumluluk Kuhn’un selefi ve belediye hastanelerinden sorumlu iki yeşil belediye başkan yardımcısına ait de olsa yabancı hastaların bakımı için bazı kuşku uyandıran projelerle hastane manşetlere taşındı. Fritz Kuhn’un başka bazı kültürel başlıklarda da eleştiriler aldığı biliniyor.

FOTO: www.muhterem-aras.info

HALKWEB – STUTTGART

Popüler Haberler

“Sağ ve antifaşist duyarlılık büyüyor: Münih ırkçılığa geçit vermedi“

Almanya’da çeşitli kentlerde ırkçılık, göçmen düşmanlığı ve savaş karşıtı  eylemler zaman zaman hızlanarak devam ediyor. Faşizan sağdaki gelişmeye karşı tepki, umut verici.

Okan Bayülgen yazdı, yönetti, oynadı: “Harem Kabare” Almanya’ya geliyor

Okan Bayülgen’in yazdığı, yönettiği ve oynadığı Harem Kabare adlı oyun Çuval Dergisi’nin organizasyonuyla Almanya’nın Stuttgart ve Frankfurt kentlerinde seyirci ile buluşacak.

DİDF: Dövizle emeklilik skandalının sorumlusu hükümettir

Yurtdışında yaşan Türk vatandaşlarının dövizle emeklilik haklarının yakılacağı haberleri ortamı iyice gerginleştirdi. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu, Ankara'yı sorumluluk üstlenmeye çağırdı

Bir taksiye sığan dünya, dünyaya sığmayan bir taksi

Frankfurt bir dünya şehri ve paranın, özellikle de Avrupa parasının merkezi. Yüzlerce kültür iç içe ve yan yana yaşıyor. Şehrin kilit renklerinden birini de Türkçe ve Türk edebiyatı oluşturuyor. Bu ilk bakışta fazla iddialı görünen “yalın gerçeğe” güzel bir örnek, akademik yaşamını derinleştirmek için geldiği bu şehirde farklı bir yaşam kuran Selçuk Ülger. Küçük bir taksinin penceresinden, hatta dikiz aynasından bile dünyayı zenginleştiren olmadık öyküler, yepyeni hayatlar çıkarabilen bu mütevazı yazı adamı, sorularımızı yanıtladı.

Şampiyon Gökhan Arslan kadın girişimcilere başarıya giden yolu anlatacak

Almanya’nın Stuttgart kentinde kurulma çalışmaları devam eden Uluslararası Kadın Girişimciler Birliği’nin (VİU) ilk toplantısı, Dünya Kickboks Şampiyonu Gökhan Arslan konferansı ile gerçekleşecek.

Tüm Haberler

Alman ordusunda 550 aşırı sağcı asker şüphesi

Almanya ordusunda aşırı sağcılık şüphesiyle hakkında inceleme başlatılan askerlerin sayısı 550. Konuyla ilgili açıklama askeri istihbarat servisi MAD tarafından yapıldı. 
dd

“Sağ ve antifaşist duyarlılık büyüyor: Münih ırkçılığa geçit vermedi“

Almanya’da çeşitli kentlerde ırkçılık, göçmen düşmanlığı ve savaş karşıtı  eylemler zaman zaman hızlanarak devam ediyor. Faşizan sağdaki gelişmeye karşı tepki, umut verici.
dd

DİDF: Dövizle emeklilik skandalının sorumlusu hükümettir

Yurtdışında yaşan Türk vatandaşlarının dövizle emeklilik haklarının yakılacağı haberleri ortamı iyice gerginleştirdi. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu, Ankara'yı sorumluluk üstlenmeye çağırdı
dd

Almanya’da ilk kez görülüyor: Eşcinsel çiftin annelik davası

Almanya'da hamile olan eşcinsel bir kadın, evli olduğu kadının da doğacak çocuğunun annesi olarak kayıtlara geçmesi için hukuk mücadelesi başlattı. 
dd

Almanya’da ulusal eylem planı: Göçten önce mi, sonra mı uyum?

Almanya'da hükümet kalifiye eleman sıkıntısını çözmek için yeni bir “Ulusal Uyum Eylem Planı” hazırladı. Plana göre kalifiye göçmenler ülkelerinde Almanya konusunda bilgilendirilecek. 
dd

Yeşim ve Ömer Yaprakkıran: Ressam çiftin sergisinde yine renk cümbüşü

Değişik kültürlerden değişik tekniklerle üretilen rengârenk tablolar, Neu-Isenburg'da sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Yaprakkıranlar toplu sergileri tercih ediyor.
dd

Okan Bayülgen yazdı, yönetti, oynadı: “Harem Kabare” Almanya’ya geliyor

Okan Bayülgen’in yazdığı, yönettiği ve oynadığı Harem Kabare adlı oyun Çuval Dergisi’nin organizasyonuyla Almanya’nın Stuttgart ve Frankfurt kentlerinde seyirci ile buluşacak.
dd

Libya zirvesi: Barış umudu Berlin’de yarım kaldı

Berlin’deki Libya Konferansı’na katılan ülkeler sağlanan anlaşmadan memnun, ancak temkinli. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Berlin’den ayrılırken hâlâ yanıt bekleyen çok sayıda soru olduğunu söyledi. 
dd

Geleneksel ile moderni buluşturdu: “Tonalite” ilk konseriyle seyirci karşısında

Almanya’da yeni kurulan müzik grubu “Tonalite” ilk konserini 1 Şubat 2020 cumartesi akşamı  Esslingen kentinde verecek.
dd