Siyaset Büyük kent “rüzgârımız” dinmiyor: Stuttgart’ta Cem Özdemir mi, Muhterem Aras mı sorusu

Büyük kent “rüzgârımız” dinmiyor: Stuttgart’ta Cem Özdemir mi, Muhterem Aras mı sorusu

Yeniden adaylığını koymayacağını bildiren Stuttgart Büyükşehir Belediye Başkanı Fritz Kuhn’un şaşırtıcı açıklamasının ardından, gözler yeni başkan adaylıkları için Cem Özdemir ve Muhterem Aras’a çevrildi.

İkinci kez adaylığını koymayacağını ve kararında siyasi değil özel nedenlerin etkili olduğunu söyleyen Kuhn’un çekilmesi Baden-Württemberg eyaleti için büyük anlam taşıyor. Eyalette 8 Kasım 2020 tarihinde yapılacak belediye seçimlerinden hemen birkaç ay sonra, yani 2021 yılının mart ayında eyalet parlamentosu seçimleri gerçekleşecek. Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesinin politika muhabirlerinden Rüdiger Soldt’un Kuhn’un adaylıktan çekilmesi depremine ilişkin kaleme aldığı haber-analize göre, Belediye Başkanlık seçimlerinde Birlik’90 / Yeşiller partisinin adayının kaybetmesi eyaletin “Yeşil” Başbakanı Winfried Kretschmann’ın elini zayıflatacak. Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinin adayının kazanması durumunda ise CDU’nun Başbakan adayı Susanne Eisenmann’ın eli güçlenecek.

Yeşiller altı hafta içinde adayını belirlemek için çoktan kolları sıvadı. Adaylık ihtimalleri en yüksek iki isim olarak ise Yeşiller’in parti eski  Eş Başkanı Cem Özdemir  ve Baden Württemberg Eyalet Meclis Başkanı Muhterem Aras telaffuz ediliyor.

CEM ÖZDEMİR VE MUHTEREM ARAS

Alman Federal Meclisi Ulaştırma Komisyonu Başkanlığı’nı sürdürse de milletvekili Cem Özdemir’in adı Baden-Württemberg eyalet hükümetinde önce bakan olarak ancak daha sonra da Başbakan Winfried Kretschmann’ın halefi olarak geçiyor.

Adaylık ihtimalleri en yüksek iki isimden biri Yeşiller’in parti eski  Eş Başkanı Cem Özdemir . Federal Meclisi Ulaştırma Komisyonu Başkanlığı’nı sürdürse de milletvekili Cem Özdemir’in adı Baden-Württemberg eyalet hükümetinde önce bakan olarak ancak daha sonra da Başbakan Winfried Kretschmann’ın halefi olarak da geçiyor (Foto: twitter)

Buna karşılık  mevcut eyalet Meclis Başkanı Muhterem Aras ise belediye başkanlığı yarışında en ideal özelliklere sahip görünüyor. Halka yakın siyaset yapmasıyla tanınan, yerel politikalarda güçlü deneyime sahip Muhterem Aras, aynı zamanda Almanya’nın ilk Türkiye kökenli ve Müslüman kadın Meclis Başkanı olarak karşımıza çıkıyor.

Stuttgart Belediye Meclisi’ne 1999 yılında seçilen ve 2007-2011 yılları arasında Yeşillerin Belediye Meclis Grubu başkanlığını yürüten Aras, 2011 ve 2016 yıllarında eyalet seçimlerinde ülke çapında oy rekortmeni oldu.

ADAYLIK SÖYLENTİLERİNE SICAK BAKIYOR

Diğer taraftan Stuttgart Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adının zikredildiğinin farkında olduğunu söyleyen  Muhterem Aras, Stuttgart’ı yönetmeye sıcak baktığını ise şu sözlerle dile getirdi: “Stuttgart Yeşiller, ne zaman açısından ne de personel açısından baskı altında. Eyalet başkenti için en iyi kararı vermek üzere gereken zamanı iyi kullanacağına inanıyorum.”

Baden Württemberg  Eyalet Meclis Başkanı Muhterem Aras belediye başkanlığı yarışında en ideal özelliklere sahip görünüyor. Halka yakın siyaset yapmasıyla tanınan, yerel politikalarda güçlü deneyime sahip Muhterem Aras, aynı zamanda Almanya’nın ilk Türkiye kökenli ve Müslüman kadın Meclis Başkanı olarak karşımıza çıkıyor (Foto: Facebook)

 

KONUT VE TRAFİK SORUNU İLE BAŞEDEMEDİ

Öte yandan Stuttgart’ı 7 yıldan bu yana yöneten 64 yaşındaki Başkan Fritz Kuhn’un adaylığını yeniden koymayacağını açıklaması sürpriz oldu. 2019 yılı başlarında gerçekleşen yerel seçimlerde partisi oylarını arttırdığından bu yana Yeşiller belediye meclisinin en güçlü grubu olarak kabul ediliyordu.

Bununla birlikte sürdürülebilir ulaşım, araçsız kent ve iklim koruması programlarına rağmen Başkan Kuhn kamusal alanın ihmali, trafik ve her şeyden önce konut kıtlığı sorunlarıyla baş edemedi. Stuttgart opera binasının yenilenmesi veya yeni metro istasyonunun (Stuttgart 21 projesi) yakınında yeni bir bölgenin inşası gibi önemli projeler de yeterince ilerleme kaydedemedi.

Yeniden  adaylığını koymayacağını ve kararında siyasi değil özel nedenlerin etkili olduğunu söyleyen Stuttgart Büyükşehir Belediye Başkanı Fritz Kuhn’un çekilmesi Baden-Württemberg eyaleti için büyük anlam taşıyor. Eyalette 8 Kasım 2020 tarihinde yapılacak belediye seçimlerinden hemen birkaç ay sonra, yani 2021 yılının mart ayında eyalet parlamentosu seçimleri gerçekleşecek (Foto: stuttgart.de – Thomas Niedermüller)

 

HASTANE SKANDALI FATURASI

Kuhn’un görev yaptığı döneme devlet hastanesi Katherinenhospital skandalı da gölge düşürdü. Söz konusu skandalla ilgili asıl sorumluluk Kuhn’un selefi ve belediye hastanelerinden sorumlu iki yeşil belediye başkan yardımcısına ait de olsa yabancı hastaların bakımı için bazı kuşku uyandıran projelerle hastane manşetlere taşındı. Fritz Kuhn’un başka bazı kültürel başlıklarda da eleştiriler aldığı biliniyor.

FOTO: www.muhterem-aras.info

HALKWEB – STUTTGART

Popüler Haberler

Ürküten korona senaryolarının ardı arkası kesilmiyor: “Anarşi çıkabilir”

Şimdi de Alman İçişleri Bakanlığı’na ait korona virüsüyle ilgili çok gizli bir belge basına sızdı. Tam üç senaryo üzerinde durulan rapora göre kısmi sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamaların uzaması ekonominin ağır darbe almasına, dolayısıyla anarşiye yol açabilir.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

Almanya o raporu rafta mı unuttu? Salgında 7,5 milyon kişi ölebilir

Ortalıkta sayısız koronavirüs salgınıyla ilgili komplo teorisi ve senaryolar dolaşsa da, Almanya’nın bundan sekiz yıl önce hazırlattığı “Sivil Halkı Korumada Risk Analiz Raporu“ aslında hedefi en iyi tutturan senaryo olmuş. O rapor rafta unutulmuş olabilir mi? Almanya günümüzde yani 2020‘deki küresel salgınla ilgili şaşılacak derecede, bire bir benzeyen bir rapor hazırlamasına karşılık gereken tüm tedbirleri de beraberinde almış mı gerçekten?

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Erdoğan Türk okulları açmak istiyor: Almanya için zenginlik mi?

Türkiye'nin Almanya'da okul kurma talebi Almanya’yı karıştırdı. Ankara'nın “okul girişimini” girişimlerini destekleyenler kadar karşı çıkanlar da var.

Tüm Haberler

Ürküten korona senaryolarının ardı arkası kesilmiyor: “Anarşi çıkabilir”

Şimdi de Alman İçişleri Bakanlığı’na ait korona virüsüyle ilgili çok gizli bir belge basına sızdı. Tam üç senaryo üzerinde durulan rapora göre kısmi sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamaların uzaması ekonominin ağır darbe almasına, dolayısıyla anarşiye yol açabilir.
dd

25’inci yılda kötü şaka: Nürnberg Film Festivali ertelendi

Avrupa'da Türk sinemasıyla ilgili festivallerin en gelişkini olarak tanımlanan Nürnberg Film Festivali, “koronavirüs” salgını nedeniyle alınan önlemler çerçevesinde bu tarihsel etkinliği ertelemek zorunda kaldı.
dd

Almanya o raporu rafta mı unuttu? Salgında 7,5 milyon kişi ölebilir

Ortalıkta sayısız koronavirüs salgınıyla ilgili komplo teorisi ve senaryolar dolaşsa da, Almanya’nın bundan sekiz yıl önce hazırlattığı “Sivil Halkı Korumada Risk Analiz Raporu“ aslında hedefi en iyi tutturan senaryo olmuş. O rapor rafta unutulmuş olabilir mi? Almanya günümüzde yani 2020‘deki küresel salgınla ilgili şaşılacak derecede, bire bir benzeyen bir rapor hazırlamasına karşılık gereken tüm tedbirleri de beraberinde almış mı gerçekten?
dd

Sucuk üretiminde sular durulmuyor: İşyeri işçi temsilcisi işten atılmakla tehdit ediliyor

Merkezi Federal Almanya’nın Köln kentinde bulunan ülkenin en köklü Türk et ve sucuk üreticisi Egetürk’te işçilerin toplu iş sözleşmeleri için hak aramalarıyla başlayan gerginlik tırmanmaya devam ediyor.
dd

Yeni Vatan: Viyana’nın Türkçe gazetesinden “koronavirüs özel sayısı”

Bu yıl 20 yaşını geride bırakan Viyana'nın en etkili Türkçe yerel gazetesi Yeni Vatan, mart ayı sayısını “koronavirüs” ile mücadeleye ayırdı.
dd

Berlin’de Barışlar için eyleme Afrikalı ve Kanadalı gazeteciler de destek verdi

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) tutuklu ve gözaltındaki gazeteciler için Berlin’deki Brandenburger Kapısı önünde bir eylem düzenledi. Gazetecilerin eylemine Kanadalılar ve Afrikalı gazeteciler de destek verdi.
dd

Endişe: Sanatçılar Almanya’da TRT’nin “koronavirüs” önlemine takıldı

Çin’in Wuhan şehrinden dünyaya yayılan ölümcül koronavirüs önlemlerinden TRT sanatçıları da etkilendi.
dd

Serbest bırakılmaları için Berlin’de eylem yapacaklar

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) tutuklu ve gözaltındaki gazeteciler için Berlin’deki Brandenburger Tor alanında eylem düzenliyor.
dd

DİDF ve Sidar Çarman: “Kadın mücadelesi insanlık mücadelesidir”

Almanya’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla çok sayıda etkinlik gerçekleştirildi. Stuttgart kentindeki mitingte Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Stuttgart Teşkilatı adına konuşan sendikacı Sidar Çarman “Biz kadınların mücadelesi aslında bütün insanlığın mücadelesidir” dedi.
dd