Siyaset Bu uyarı İngiltere’deki uzmanlardan: İyileşseler de başka sağlık sorunları olacak

Bu uyarı İngiltere’deki uzmanlardan: İyileşseler de başka sağlık sorunları olacak

İngiltere’de, Covid-19 tedavisi görenlerin, yıllar boyu sürecek travmalara maruz kalabileceklerine işaret edildi. Ülkenin önde gelen üniversitelerinden uzmanlar, fiziksel ve psikolojik rahatsızlıkların aylar hatta yıllar sonra ortaya çıkabileceği konusunda toplumu uyardı ve şimdiden önlemler alınmasını istedi. 

İngiltere, Covid-19 tedavisi gören kişilerin, iyileşip taburcu olmalarına rağmen, aylar içinde hatta yıllar içinde başka sağlık problemleri yaşayabileceğini konuşuyor. Ülkenin önde gelen üniversitelerinin, dünya üzerinde önceki yıllarda yaşanan diğer salgınlardan etkilenen ve tedavi olan kişiler üzerinde yaptıkları araştırma sonuçlarının, Covid-19 hastaları için de geçerli olacağı söyleniyor.

KALP RİTİM BOZUKLUĞU, PANİK ATAK, ERKEN BUNAMA, KARACİĞER RAHATSIZLIKLARI

Salgın hastalıkların tedavisinde, gerek ilaç tedavisi gerekse solunum cihazı ve yoğun bakım tedavileri gibi süreçlerin, ileri dönemlerde kişide psikolojik travmalara ve fiziksel rahatsızlıklara neden olacağını söyleyen İngiliz bilim insanları, bunun kaçınılmaz bir sonuç olduğunun da altını çiziyorlar. Nefes alma problemleri, erken bunama , panik atak, akciğer ve karaciğer rahatsızlıkları, kalp ritim bozuklukları gibi sağlık sorunları, karşılaşılması tahmin edilen rahatsızlıkların başında geliyor.

Maruz kalınacağı tahmin edilen rahatsızlıkların, vücutta koronavirüsünün doğrudan etki ettiği yerler olabileceği gibi, kullanılan ilaçların, uygulanan tedavinin ve yoğun bakım ünitesindeki süreçlerin yan etkilerinden de kaynaklanabileceği savunuluyor.

65 YAŞ ÜSTÜ VE KRONİK HASTALAR

Ayrıca, salgın süresince evlerinde karantina altında yaşayan, hareketleri sınırlanan, yaşamları kısıtlanan ve özellikle 65 yaş üstü ya da altyapısında kronik rahatsızlıkları olan insanların, yaşadıkları bu sürecin psikolojik ve fiziksel etkilerini kolay kolay atlatamayacakları da en çok üzerinde durulan konuların başında geliyor.

Salgın sonrası, toplumda özellikle “anksiyetenin” normalin üzerine çıkacağını belirten uzmanlara göre, toplumun buna hazırlıklı olması ve  daha bugünden önlemlerin alınması gerekiyor.

ALKOL BAĞIMLILIĞI, ANKSİYETE, BOŞANMALAR…

Toplumbilimciler, İngiltere’de bu yıl yaşanan su baskınlarının bile toplumsal ruh sağlığına olumsuz yönde etkileri olmuşken, Covid-19’un çok daha yıkıcı psikolojik etkilerinin olabileceği, yaşanmakta olan ve haftalarca toplumun tamamına yakınını kilit altına alan koronavirüsü salgınının, bugüne kadarki hiçbir doğal afet ya da felaket ile mukayese bile edilemeyeceğini de belirtmeden geçemiyorlar.

SARS ve MERS salgınları esnasında  yoğun bakım ünitelerinde yatan ve iyileşen hastaların aylar sonra, hatta yıllar geçtikten sonra bile, travmatik semptomlar gösterdikleri belirtilirken,  bugün, bu durum görmezden gelinirse toplumda uyuşturucu bağımlılığı, alkol bağımlılığı, anksiyete, akli denge sorunları gibi  sosyal dengeye ve huzura zarar verebilecek eğilimlerin görülebileceği kaydediliyor. Böyle bir süreçte ise ilişkilerin kopabileceği, ayrılık ve boşanmaların artabileceği öngörülüyor. Karantina süresince ev içi şiddet olaylarının iki katına çıktığı İngiltere’de, uzmanların ve bilim insanlarının söylediklerine yerel yönetimlerin ve siyasi otoritenin kulak vermesi ve önlemlerin bugünden alınması bekleniyor.

KOORDİNELİ HAREKET VURGUSU

Ülkenin farklı bölgelerindeki üniversitelerden Nottingham Üniversitesi, Sheffield Üniversitesi, Glasgow Üniversitesi bilim insanlarının görüş birliği içinde medya ile paylaştıkları açıklamalarda, Ulusal Sağlık Sistemi’nin, yerel yönetimlerin ve sivil toplum kuruluşlarının koordineli hareket etmesi ve salgın sonrası  yaşanabilecek olumsuzlukların minimize edilmesinde ortak çaba göstermelerinin önemine değiniliyor.

Virüsten etkilenip hasta olmayan ancak karantina dönemi geçiren sağlıklı insanların da zaman içinde fiziksel ve psikolojik travmalar yaşayabileceğini bildiren uzmanlar, bol bol egzersiz yapılması, dengeli beslenmeye dikkat edilmesi, günlük yaşam düzeninde disiplinin bozulmaması gibi uyarılarda bulunuyorlar.

GÖZDE SAPANLI – BİRMİNGHAM

FOTO: Matt Seymour on Unsplash

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Modern Avrupa’nın Anadolu korkusu ve kaynakları

Anadolu’yla ilgili, sadece uluslararası siyasette değil, antik tarih tartışmalarında da yeni zarlar atılıyor. Yeni bulgular masaya yatırılıyor, yeni yorum talepleri yükseliyor. Türkiye’nin, özellikle de batısının, M.Ö. 2’nci binyılda, Troya savaşlarının patlak verdiği M.Ö. 1200’lerin öncesi ve sonrasında, “Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan” bir coğrafya olarak “Sıfırıncı Dünya Savaşı”na sahne olduğu yeni iddialar arasında yer alıyor.

Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonu satılıyor

Hüseyin Çiloğlu çocuklarının eğitim masraflarına çözün bulmak amacıyla ömrünü adadığı ve emek emek oluşturduğu Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonunu satışa çıkarmak zorunda kaldı. Fotoğraf ustası, Avrupalı Türklere de arşivinin satışını duyurdu.

Kendisi Viyanalı, ailesi Polonyalı ve Çek: Genç bir kadının saz tutkusu

Son birkaç yıldır sazı ve sözüyle sosyal medyada tam bir fenomene dönüşen genç sanatçı Petra Nachtmanova, büyük tutkusu “Saz” için bir belgesel hazırladı. İstanbul ve Berlin'de art arda galası yapılan filmin ve sazın anlamını Nachtmanova, Özlem Coşkun ve Ali Yıldırım'a anlattı.

Ahmet Arpad: Almanya’da tarikatlar at koşturuyor

Çalışmalarını uzun yıllardır Stuttgart’ta sürdüren yazar ve çevirmen Ahmet Arpad, Federal Almanya’da güncelliğini hep koruyan dinci kuruluşlarla ilgili tehlikeye tekrar dikkat çekti. Arpad’ın değerlendirmesini sunuyoruz.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd