Siyaset Bu kez de kitap yazdı: Tan Çağlar’da ‘İşler İyi Dönüyor’

Bu kez de kitap yazdı: Tan Çağlar’da ‘İşler İyi Dönüyor’

Tan Çağlar, yaşama sevinci ve başarının kapısını tüm cesaretiyle aralamayı başaran bir Türk genci olarak Almanya’da hem Türk hem de Alman toplumunun karşısına bu kez de ilk kitabı “Rollt bei mir - Wenn traueme laufen lernen” (Bende İşler İyi Dönüyor - Hayaller Yürümeyi Öğrenince) ile geçiyor. Yine dimdik bir duruş, umut ve yaşama sevinci sergiliyor.

Alman sahnelerinin aranan stand-up sanatçısı, spor dünyasının basket yıldızı, dizi oyuncusu, “benim” diyen mankenlerin rüyasında bile göremeyeceği Berlin Fashion Week’te podyuma çıkıp rakiplerini geride bırakarak ayakta alkışlanan 39 yaşındaki Tan Çağlar’ın ilk kitabı, Ullstein Yayınevi tarafından okurla buluşturuldu.

Doğuştan bu yana açık omurga hastalığı olarak bilinen “spina bifida” ile mücadele eden ve 20 yaşından itibaren, önce koltuk değnekleriyle yürüyen, ardından tekerlekli sandalyeye geçen Tan Çağlar, yaklaşık 4 yıl boyunca geçirdiği ağır depresyonlardan basketbol sayesinde kurtulabilmiş.

Bugün bu durumuyla şovlarında çok da rahat “gırgır” geçebiliyor. Tekerlekli sandalyeye oturduktan sonra Allah’ın “yürü ya kulum” dediği Tan Çağlar, 2017 yılından bu yana Alman şov dünyasının adı en çok konuşulan isimleri arasında yer alıyor.

YAŞAMA SEVİNCİ: HER ŞEYE RAĞMEN

“Läuft bei mir“ (Bende işler iyi gidiyor – İşler yolunda) sözünü, tekerlekli sandalye kullandığı için “Rollt bei mir” (Bende İşler İyi Dönüyor) diye ironik bir şekilde değiştiren Tan Çağlar, stand-up gösterilerine verdiği bu adı kitabına da başlık olarak seçmiş.

“Rollt bei mir“ gösterilerinin yanı sıra şimdi de kitabı ile Tan Çağlar, günlük hayatta karşılaştığı kaba ve duyarsız muameleyi mizahi bir dille seyirciye aktarıyor. Engellilere karşı duyarlılık kazandırmak için en hızlı ve kolay mesaj vermenin yolunun mizahtan geçtiğini söyleyen Çağlar, özellikle engellilere iyi davranmayanlardan mizah dolu ama çok acımasızca hesap soruyor.

Manken, dizi oyuncusu, Alman birinci lig basketbol oyuncusu, motivasyon koçu ve standart up yıldızı Tan Çağlar’ın ilk kitabı “Rollt bei mir – Wenn traueme laufen lernen” (Bende İşler İyi Dönüyor – Hayaller Yürümeyi Öğrenince) ePub yayınevi tarafından okurla buluşturuldu

Ayrımcılıkla ilgili ezber bozan bir örnek de veren Tan Çağlar, “Karşınızdaki sizi aynı anda iki farklı konuda dışlayamaz. Ayrımcılık yaparken bunu başaramadığı için, mecburen birinden birini eliyor. Hem Türk kökenliyim hem de üstüne tekerlekli sandalyede oturuyorum. Ben sahnede bu şaşırtmacayı çok iyi kullanabilen bir stand-up’çıyım. Kitabımda tüm bunlara yer verdim” diyor.

Şovlarında sık sık Türk ve Alman ilişkilerini de ti’ye alan harika çocuk Tan Çağlar ilk kitabında da her iki tarafın ilişkisini masaya yatırıyor.

Manken, dizi oyuncusu, Alman birinci lig basketbol oyuncusu, motivasyon koçu, standart up yıldızı Tan Çağlar, Balıkesir Akçay’dan 1965 yılında Almanya’ya misafir işçi olarak yerleşen bankacı bir çift olan Nermin ve Engin Çağlar çiftinin oğlu.

HALKWEB – HİLDESHEİM

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Almanya’da başörtü tartışması: “Çocuklar okulda başörtü takamaz”

Almanya’daki başörtü tartışmalarına Filistin kökenli Avusturyalı ilahiyatçı Prof. Dr. Mouhanad Khorchide de katıldı. Çağdaş İslam yanlısı Khorchide “Okul çağındaki çocuk başörtü takamaz” dedi.

Almanya’da sucuk muharebeleri devam ediyor: “Bu dört yönetici sendikaya karşı seferber oldu”

Merkezi Federal Almanya’nın Köln kentinde bulunan ülkenin en köklü Türk et ve sucuk üreticisi Egetürk’te sular bir türlü durulmuyor. İşçilerin toplu iş sözleşmeleri için hak aramalarıyla başlayan gerginlik tırmanmaya devam ediyor.

Almanya’daki tuhaf “Türk grevinde” yeni gelişmeler: Yine “sendika” fobisi

Avrupa’nın en güçlü sucuk, sosis, salam ve et fabrikası Egetürk’te işveren toplu iş sözleşmesini imzalamamakta direniyor. Bazı çevrelerin Egetürk ürünlerine boykot çağrıları için çağrı yapmaya hazırlandığı ileri sürülüyor.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd