Kültür Bremen'de Türkçe ve Almanca bir Shakespeare: Coriolanus

Bremen’de Türkçe ve Almanca bir Shakespeare: Coriolanus

Bremen'de çeviri endişesi içermeksizin Almanca ve Türkçe metinlerin iç içe sergilendiği, Shakespeare'in pek bilinmeyen bir oyunu, seyircinin ilgisini topladı.

Bremen’de daha önceki temsillerde eleştirmenlerden tam not alan Shakespeare’in Coriolanus oyunu yineleniyor. 5 Aralık’ta saat 18.00 ve 6 Aralık’ta de saat 19.00’da başlayacak oyun, Schulstraße 26 adresindeki Theater am Leibnizplatz’da sergilenecek. Oyunun, 25 ve 26 Ocak 2020’de tekrar edileceği bildirildi. Biletler Şehir Kütüphanesi fuayesinden (Stadtbibliothek am Wall) veya telefonla (0421-500 333) edinilebiliyor.

Gazeteci Orhan Çalışır, oyunla ilgili izlenimlerini yazdı:

“Olay M.Ö. 5. yüzyılın Roma’sında geçiyor. Roma lejonlarının komutanı Caius Martius, Roma ile savaş halinde olan Volsker halkını Corioli şehrinde kanlı bir katliamla yeniyor. Caius Martius, bu başarısından sonra şehrin isminden hareketle Coriolanus adını alıyor. Roma’ya dönen savaş kahramanı önce Konsül, daha sonra da tek adamlığa doğru adım adım ilerliyor.

Bu sırada Roma’da halk buğday fiyatlarının yükselmesine karşı ayaklanmıştır. Plebyenler daha iyi hayat şartları isterken güvenlik güçleri onları bastırmakla görevlendirilmiştir. Günümüzde dünyanın her yerinde yaşanan gıda, yakıt, ulaşım fiyatlarının artmasına karşı ve demokrasi için isyanları düşününce Coriolanus’ta aynı zamanda bugünün hikâyesinin anlatıldığını görüyoruz.

Shakespeare’in en az bilinen ve son dramı olan Coriolanus’u İstanbullu BeReZe tiyatrosu ile Bremen Shakespeare Company Bremen’de ortaklaşa sahneliyorlar. Doğu Yaşar Akal’ın yönetmenliğindeki ekip harika bir oyun sahnelemiş. Geçtiğimiz ekim ayında prömiyeri yapılan oyunda sadece beş sanatçı rol alıyor. Fakat örneğin sokak gösterilerinde hem isyancıları hem güvenlik görevlilerini canlandıran bu beş oyuncu, öyle bir gösteri ortaya koyuyorlar ki, sanki sahnede kendilerinden başka onlarca figüran da oynuyor.

Her biri birden fazla figürü canlandıran Elif Temuçin Uyanıksoy, Erkan Uyanıksoy, Svea Meiken Auerbach, Simon Elias ve Markus Seuß sanki bu az bilinen Shakespeare oyununun makûs talihini yenmek için oynuyorlar. Bütün zorluğuna rağmen ekip oyunu iki dilli, Türkçe ve Almanca yapmaya karar vermiş. Bir dilde söylenen her şey diğer dile çevrilmiyor fakat bu sorun değil, sadece bir dili bilmek de oyunu anlamak için yeterli. Hatta eser hiç dil bilmeden de sadece oyuncuların mimikleri üzerinden izlenebilir.

Savaş kahramanı Coriolanus’un zamanla eskileri aratan bir diktatöre dönüşmesi, demokrasinin ayaklar altına alınması, savaşlar, entrikalar ve havada uçuşan ‘vatan haini’ suçlamaları da sanki daha çok bugünün dünyasında yaşananları anlatıyor.

Biri Türk diğeri Alman bu iki tiyatro topluluğunun ortak çalışması, bize bugüne ve geleceğe dair en yakıcı soruları soruyor. Çoğumuzun aklından geçen soruları güzel bir tiyatro eserinde izlemek belki de bu sorulara verilebilecek cevapları düşünme konusunda bize ipucu olmasa bile moral verecektir. Kuşkusuz pek çok insanın aynı sorunlarla boğuştuğunu bilmek de yalnızlık hissini azaltır.”

HALKWEB-BREMEN

Popüler Haberler

Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonu satılıyor

Hüseyin Çiloğlu çocuklarının eğitim masraflarına çözün bulmak amacıyla ömrünü adadığı ve emek emek oluşturduğu Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonunu satışa çıkarmak zorunda kaldı. Fotoğraf ustası, Avrupalı Türklere de arşivinin satışını duyurdu.

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.

Hüsnü Atasoy ve fotoğraf sanatı: Gerçek hazine dünyanın sokaklarında (2)

Adanmışlık! Evet, budur fotoğrafçıyı anlatan sözcük: Adanmışlık! Kendini fotoğrafa adamıştır fotoğrafçı. Fotoğrafa adanmışlık sadece elde kamera gün boyu sokaklarda dolanmaktan ibaret değildir bana göre. Fotoğrafını izlenir kılan altyapı donanımı için kendini geliştirebilmeli, yatırım yapmalı beyninin, yüreğinin içine.”

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd