Siyaset Boris Johnson önlemlerine tepki bitmiyor : Birleşik Krallık krizde birleşemedi

Boris Johnson önlemlerine tepki bitmiyor : Birleşik Krallık krizde birleşemedi

Günlerdir beklenen “Pazar Günü Açıklamasını” sonunda gerçekleştiren Boris Johnson’ın televizyon ekranlarından yaptığı açıklamalar, yaşanmakta olan salgın süreciyle ilgili, yanıtları verilemeyen yüzlerce soruyu da beraberinde getirdi. Johnson’ın açıklamalarına İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan destek alamadı.

Başbakan Johnson anlaşılması zor yeni kurallarla halkın karşısına çıktı ve konuşmasında önlemlerde gevşemeyi ve buna karşılık tedbiri elden bırakmamayı şu sözlerle dile getirdi:

“İnşaat sektörü ve üretim sektöründe çalışanlar işlerine  gidebilirler ancak  toplu taşıma kullanmamaları gerekiyor. Bisikletle ya da yürüyerek gitmelerini tavsiye ediyorum ancak toplu taşıma kullanmak zorundalarsa  mutlaka yüzlerini en az iki kat kumaşla  kapatmalılar, gerekli olmadıkça seyahat edilmemeli ancak seyahat zorunluysa ve havayolu tercih edilmişse Fransa ve Kuzey İrlanda’dan gelenler hariç, karantinaya alınacaklar. Haziran başında  sadece 1. ve 6. sınıf öğrencileri okula gitmeye başlayacaklar, diğerleri evde kalacak.  Bahçe ürünleri satan işyerleri açılacak ama kafe, kuaför, AVM ve restoranlar açılmayacak, onların durumunu temmuz ayında değerlendireceğiz. Dilediğiniz kadar spor amaçlı dışarı çıkabilirsiniz, bir arkadaşınızla görüşebilirsiniz ama evine gidemezsiniz.”

Detaylarını 50 sayfalık bir rehber ile açıkladıklarını da ekleyen Johnson “Detayları öğrenmek için bu rehberi donla edebilirsiniz. Bana sorularınızı sosyal medyadan yazabilirsiniz. Şunu netleştirelim kuralları kaldırmıyoruz, sloganımızı değiştiriyoruz: ‘Alarm halinde kalın, virüsü kontrol atında tutun, hayatları koruyun!”

Johnson bu sözlerle kriz yönetim süreci kampanyasına yeni bir anlam yükledi ve “lockdown” sürecinin devam ettiğini duyurdu.

DESTEK ALAMADI

Ne olduysa, Johnson’ın bu açıklamalarının ardından oldu ve Birleşik Krallığı oluşturan 4 ulustan üçü (İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda), Birleşik Krallık Başbakanı’nın yaptığı açıklamaları “tanımadıklarını” hatta kendi sınırlarındaki polis gözetimini arttırıp, İngiltere bölgesinden gelenlere ağır ceza yaptırımları dahi uygulayabileceklerini ilan ettiler.

Birleşik Krallık tarihinde örneğine az rastlanan bir durum olan kaos işte böyle başladı.

NİCOLA STURGEON: “JOHNSON’UN KURALLARI İSKOÇYA İÇİN GEÇERLİ DEĞİL”

Başbakan konuşmasında, bu kararların tüm Birleşik Krallık ulusları için geçerli olduğunun altını çizmesine rağmen, hemen akabinde diğer üç ulusun “birinci bakanlarından” (First Minister) tepki gelmesi hem kafaları hem uygulamaları karıştırdı.

İskoçya Devlet Bakanı Nicola Sturgeon

Johnson’a karşı gelen vekillerin başını İskoçya Devlet Bakanı Nicola Sturgeon çekti. “Johnson’ın belirlediği yeni kurallar İskoçya için geçerli değildir, “evde kal” demeye devam ediyoruz, kampanya içeriğini değiştirmiyoruz, yol haritamızı kendimizi belirleyeceğiz” demesiyle, diğer ulusların “birinci bakanlarının” da bu karşı gelmeye katılmaları bir oldu.

MUHALEFET PARTİSİ DE TEPKİLİ

Boris Johnson, ertesi gün parlamentoda da muhalefet partisi Labour’un lideri Sir Keir Starmer tarafından soru bombardımanına tutuldu. Çekişmeli toplantının ardından BBC muhabirinin sorularını yanıtlayan Starmer “Büyük Britanya halkları, bu yanıtlardan daha fazlasını hak ediyor. Yapılan açıklamalar netlikten ziyade daha fazla sorun oluşmasına neden oldu. Birleşik Krallığı oluşturan diğer ulusların  desteğinin alınmadığı da apaçık ortada.” dedi.

Muhalefet partisi Labour’un lideri Sir Keir Starmer

NORMALLEŞME İÇİN “R<1” OLMALI

Stay Alert, Control the Virus, Save Lives” kampanyasıyla uygulanmak istenen, kademeli olarak “lockdown” un açılması. Öngörülen süreç 3 aşamalı olacak ve her yeni adıma geçebilmek için R faktörünün 1’in altında seyretmesi gözlemlenecek.

İngiltere’de salgınla ilgili önlemler, R (rate of infection)  oranına göre düzenleniyor. Salgının en hızlı yayıldığı dönem olan mart ayında R,  3 ile 4 arasındaydı ve bu nedenle “lockdown” kararı alınmıştı. Yedi haftadır süren lockdown sürecinde gelinen noktada R oranının 0,5 ile 0,9 arasında değişkenlik gösterdiği açıklanıyor.

Lockdown’ı açan ülkelerden biri olan Almanya’da ise bu oran 0,71 idi ancak yeniden 1’in üzerine çıkmaya başladığı gözlemleniyor.

İngiltere’de  de, alınan yeni kararlar neticesinde R oranının 1’in üstüne çıkması durumunda, kuralların katılaşacağı, ikinci bir salgın zirvesinin önüne geçilmesi için bunun bir zorunluluk olduğu belirtiliyor.

Johnson’ın koyduğu yeni kurallara karşı çıkan başbakanlar ise kendi bölgelerinde R oranının 1’in üzerinde olduğunu, bu nedenle yeni kampana kurallarına uymayacaklarını ifade ediyorlar.

GÖZDE SAPANLI – BİRMİNGHAM

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Modern Avrupa’nın Anadolu korkusu ve kaynakları

Anadolu’yla ilgili, sadece uluslararası siyasette değil, antik tarih tartışmalarında da yeni zarlar atılıyor. Yeni bulgular masaya yatırılıyor, yeni yorum talepleri yükseliyor. Türkiye’nin, özellikle de batısının, M.Ö. 2’nci binyılda, Troya savaşlarının patlak verdiği M.Ö. 1200’lerin öncesi ve sonrasında, “Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan” bir coğrafya olarak “Sıfırıncı Dünya Savaşı”na sahne olduğu yeni iddialar arasında yer alıyor.

Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonu satılıyor

Hüseyin Çiloğlu çocuklarının eğitim masraflarına çözün bulmak amacıyla ömrünü adadığı ve emek emek oluşturduğu Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonunu satışa çıkarmak zorunda kaldı. Fotoğraf ustası, Avrupalı Türklere de arşivinin satışını duyurdu.

Kendisi Viyanalı, ailesi Polonyalı ve Çek: Genç bir kadının saz tutkusu

Son birkaç yıldır sazı ve sözüyle sosyal medyada tam bir fenomene dönüşen genç sanatçı Petra Nachtmanova, büyük tutkusu “Saz” için bir belgesel hazırladı. İstanbul ve Berlin'de art arda galası yapılan filmin ve sazın anlamını Nachtmanova, Özlem Coşkun ve Ali Yıldırım'a anlattı.

Ahmet Arpad: Almanya’da tarikatlar at koşturuyor

Çalışmalarını uzun yıllardır Stuttgart’ta sürdüren yazar ve çevirmen Ahmet Arpad, Federal Almanya’da güncelliğini hep koruyan dinci kuruluşlarla ilgili tehlikeye tekrar dikkat çekti. Arpad’ın değerlendirmesini sunuyoruz.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd