Yaşam Bisiklete küçük kardeş geldi: Almanya'da “e-scooter” dönemi

Bisiklete küçük kardeş geldi: Almanya’da “e-scooter” dönemi

Almanya’da Eyalet Temsilcileri Meclisi, elektrikli scooterların trafikte kullanıma ilişkin yasal düzenlemeyi onayladı. Yeni düzenlemenin haziran ayında yürürlüğe girmesi bekleniyor. DW Türkçe’nin haberine göre, Almanya'da hem çevre hem de trafik sorununa karşı büyük bir alternatif oluşturan bisikletlerin yanında artık elektrikli scooterların kullanımı da yaygınlaşacak. Elektrikli scooterların kullanıma ilişkin yasal düzenleme Eyalet Temsilcileri Meclisi'nde (Bundesrat) kabul edildi.

Almanya’da Eyalet Temsilcileri Meclisi, elektrikli scooterların trafikte kullanıma ilişkin yasal düzenlemeyi onayladı. Yeni düzenlemenin haziran ayında yürürlüğe girmesi bekleniyor. DW Türkçe’nin haberine göre, Almanya’da hem çevre hem de trafik sorununa karşı büyük bir alternatif oluşturan bisikletlerin yanında artık elektrikli scooterların kullanımı da yaygınlaşacak. Elektrikli scooterların kullanıma ilişkin yasal düzenleme Eyalet Temsilcileri Meclisi’nde (Bundesrat) kabul edildi.

Yeni yasal düzenleme elektrikli scooterlara trafik ruhsatı verilmesini öngörüyor. Üzerinde ayakta durularak seyahat edilebilen küçük ve portatif bir binek aracı olan elektrikli scooterlara trafik ruhsatı verilmesi bazı koşullara bağlandı. Buna göre e-scooter olarak da adlandırılan araçlar kaldırımlar ve yayalara mahsus yollarda kesinlikle kullanılamayacak. 14 yaşından küçüklerin de e-scooter kullanmasına izin verilmeyecek. Elektrikli scooterların hızı ise saatte 20 kilometreyi geçemeyecek. Yasal düzenlemeye göre, sürücüler kask takmak zorunda olmayacak, ancak trafik sigortası zorunlu tutulacak.

Almanya Ulaştırma Bakanı Andreas Scheuer, konu ile ilgili yaptığı açıklamada elektrikli scooterların başlangıçta planlananın aksine, kaldırım ve yaya yollarında değil, sadece bisikletler için ayrılan yollarda veya sokakta kullanılabileceğini söyledi.

TEPKİLER OLUMLU

Bremen eyaletinin Yeşiller partili Ulaşım ve Çevre Senatörü Joachim Lohse, Eyalet Temsilcileri Meclisi’ndeki oturumda, ulaşım gereksinimlerinin yeni tip mikro binek araçları ile desteklenmesinin önemine dikkat çekti. Saar eyaletinin Sosyal Demokrat Partili (SPD) Ulaştırma Bakanı Anke Rehlinger ise bu düzenleme ile trafikte en dezavantajlı durumda olan yayaların mağdur edilmemesini istedi. Alman Küçük Elektrikli Taşıtlar Birliği Başkanı Lars Zemke, yeni düzenlemeyi memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Bayerischer Rundfunk radyosuna konuşan Zemke, düzenlemeyi “trafikte dönüşüm için iyi bir fırsat” sözleriyle değerlendirdi.

Çevre dostu Alman Trafik Kulübü’nden (VCD) yapılan açıklamada da, elektrikli scooterların otomobil kullanımının kısmen azalmasına katkıda bulunabileceği vurgulandı. Kulüp başkanı Kerstin Haarmann, SWR yayın kuruluşuna verdiği demeçte, kask ve ehliyet zorunluluğunun bulunmamasının elektrikli scooterları cazip hale getireceğini ifade etti. Haarmann, yeni uygulama ile bisiklet yollarına daha yoğun bir talep olacağını da belirterek, yeni bisiklet yolları inşa edilmesi talebinde bulundu.

KAZA CERRAHİSİ DERNEĞİ’NDEN UYARI

Alman Ortopedi ve Kaza Cerrahisi Derneği ise elektrikli scooterların olası tehlikelerine karşı uyarıda bulundu. Dernek adına açıklama yapan Christopher Spering, “Şehir içi trafiğinde elektrikli scooterlar oldukça tehlikeli” sözleriyle trafikteki diğer kişilerin bu araçları fark etmelerinin zorluğuna dikkat çekti.Almanya Çevre ve Doğa Koruma Federasyonu (BUND) ise bataryayla çalışan elektrikli scooterların yeni bir çöp sorununa yol açabileceği uyarısında bulundu.

HALKWEB – BERLİN

 

Popüler Haberler

Prag’da bir kafe ve Nâzım Hikmet

Avrupa’da Türkçenin izleri hep oldu. Türkçenin cumhuriyetle birlikte gelen büyük özgürleşme dalgasında benzersiz bir yere sahip Nâzım Hikmet, Avrupa başkentlerinde kalıcı izler bırakmış bir şairdi. Yazar ve Hürriyet’in eski Avrupa Baskıları Yayın Yönetmeni Halit Çelikbudak, kısa bir süre önce bulunduğu Prag’da Nâzım’ın izleriyle nasıl karşılaştığını anlattı ve fotoğrafladı.

Almanya’da ilk kez görülüyor: Eşcinsel çiftin annelik davası

Almanya'da hamile olan eşcinsel bir kadın, evli olduğu kadının da doğacak çocuğunun annesi olarak kayıtlara geçmesi için hukuk mücadelesi başlattı. 

Çağdaş Gökbel ATGB İrlanda Temsilciliği’ne atandı

İstanbul Arel Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu Çağdaş Gökbel Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) İrlanda Temsilciliği’ne atandı.

Namus cinayeti kurbanı Hatun Sürücü’nün hayatı beyaz perdede

Namus cinayeti kurbanı Hatun Sürücü’nün yaşamı film oldu. “Sadece Bir Kadın” adlı film Almanya’da 9 Mayıs’ta gösterime giriyor. Alman sinemasının yükselen yıldızı Almila Bağrıaçık'ın rol aldığı film, Sürücü'nün sokak ortasında erkek kardeşi tarafından katledilmesinden 14 yıl sonra gerçekleştirilebildi.

Stuttgart’ta “kültürler arası” Noel konseri

Almanya’nın Stuttgart kentinde “İnterkültürel Noel Konseri” akşamı düzenleniyor.

Tüm Haberler

DİDF: Dövizle emeklilik skandalının sorumlusu hükümettir

Yurtdışında yaşan Türk vatandaşlarının dövizle emeklilik haklarının yakılacağı haberleri ortamı iyice gerginleştirdi. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu, Ankara'yı sorumluluk üstlenmeye çağırdı
dd

Almanya’da ilk kez görülüyor: Eşcinsel çiftin annelik davası

Almanya'da hamile olan eşcinsel bir kadın, evli olduğu kadının da doğacak çocuğunun annesi olarak kayıtlara geçmesi için hukuk mücadelesi başlattı. 
dd

Almanya’da ulusal eylem planı: Göçten önce mi, sonra mı uyum?

Almanya'da hükümet kalifiye eleman sıkıntısını çözmek için yeni bir “Ulusal Uyum Eylem Planı” hazırladı. Plana göre kalifiye göçmenler ülkelerinde Almanya konusunda bilgilendirilecek. 
dd

Yeşim ve Ömer Yaprakkıran: Ressam çiftin sergisinde yine renk cümbüşü

Değişik kültürlerden değişik tekniklerle üretilen rengârenk tablolar, Neu-Isenburg'da sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Yaprakkıranlar toplu sergileri tercih ediyor.
dd

Okan Bayülgen yazdı, yönetti, oynadı: “Harem Kabare” Almanya’ya geliyor

Okan Bayülgen’in yazdığı, yönettiği ve oynadığı Harem Kabare adlı oyun Çuval Dergisi’nin organizasyonuyla Almanya’nın Stuttgart ve Frankfurt kentlerinde seyirci ile buluşacak.
dd

Libya zirvesi: Barış umudu Berlin’de yarım kaldı

Berlin’deki Libya Konferansı’na katılan ülkeler sağlanan anlaşmadan memnun, ancak temkinli. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Berlin’den ayrılırken hâlâ yanıt bekleyen çok sayıda soru olduğunu söyledi. 
dd

Geleneksel ile moderni buluşturdu: “Tonalite” ilk konseriyle seyirci karşısında

Almanya’da yeni kurulan müzik grubu “Tonalite” ilk konserini 1 Şubat 2020 cumartesi akşamı  Esslingen kentinde verecek.
dd

Erdoğan Libya Zirvesi için Berlin’de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'nın ev sahipliğinde, Birleşmiş Milletler'in (BM) himayesinde düzenlenen Libya barış konferansına katılmak üzere Berlin'e geldi. Başbakanlık binası yakınında bir grup Erdoğan'ı, Türkiye'nin Suriye ile Libya politikalarını ve askeri harekâtlarını protesto etti.
dd

Avrupalı Türk işletmeler için kurulan ağ gelişiyor: NETU NRW kuruldu

Yaklaşık 6 milyon Türkiye kökenlinin yaşadığı Batı Avrupa'da, Türk işletmeleri yeni bağlantı olanakları kurmakta kararlı. Şimdi de 1 milyona yakın Türkçelinin yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde bir ağ kuruldu.
dd