Yaşam Bisiklete küçük kardeş geldi: Almanya'da “e-scooter” dönemi

Bisiklete küçük kardeş geldi: Almanya’da “e-scooter” dönemi

Almanya’da Eyalet Temsilcileri Meclisi, elektrikli scooterların trafikte kullanıma ilişkin yasal düzenlemeyi onayladı. Yeni düzenlemenin haziran ayında yürürlüğe girmesi bekleniyor. DW Türkçe’nin haberine göre, Almanya'da hem çevre hem de trafik sorununa karşı büyük bir alternatif oluşturan bisikletlerin yanında artık elektrikli scooterların kullanımı da yaygınlaşacak. Elektrikli scooterların kullanıma ilişkin yasal düzenleme Eyalet Temsilcileri Meclisi'nde (Bundesrat) kabul edildi.

Almanya’da Eyalet Temsilcileri Meclisi, elektrikli scooterların trafikte kullanıma ilişkin yasal düzenlemeyi onayladı. Yeni düzenlemenin haziran ayında yürürlüğe girmesi bekleniyor. DW Türkçe’nin haberine göre, Almanya’da hem çevre hem de trafik sorununa karşı büyük bir alternatif oluşturan bisikletlerin yanında artık elektrikli scooterların kullanımı da yaygınlaşacak. Elektrikli scooterların kullanıma ilişkin yasal düzenleme Eyalet Temsilcileri Meclisi’nde (Bundesrat) kabul edildi.

Yeni yasal düzenleme elektrikli scooterlara trafik ruhsatı verilmesini öngörüyor. Üzerinde ayakta durularak seyahat edilebilen küçük ve portatif bir binek aracı olan elektrikli scooterlara trafik ruhsatı verilmesi bazı koşullara bağlandı. Buna göre e-scooter olarak da adlandırılan araçlar kaldırımlar ve yayalara mahsus yollarda kesinlikle kullanılamayacak. 14 yaşından küçüklerin de e-scooter kullanmasına izin verilmeyecek. Elektrikli scooterların hızı ise saatte 20 kilometreyi geçemeyecek. Yasal düzenlemeye göre, sürücüler kask takmak zorunda olmayacak, ancak trafik sigortası zorunlu tutulacak.

Almanya Ulaştırma Bakanı Andreas Scheuer, konu ile ilgili yaptığı açıklamada elektrikli scooterların başlangıçta planlananın aksine, kaldırım ve yaya yollarında değil, sadece bisikletler için ayrılan yollarda veya sokakta kullanılabileceğini söyledi.

TEPKİLER OLUMLU

Bremen eyaletinin Yeşiller partili Ulaşım ve Çevre Senatörü Joachim Lohse, Eyalet Temsilcileri Meclisi’ndeki oturumda, ulaşım gereksinimlerinin yeni tip mikro binek araçları ile desteklenmesinin önemine dikkat çekti. Saar eyaletinin Sosyal Demokrat Partili (SPD) Ulaştırma Bakanı Anke Rehlinger ise bu düzenleme ile trafikte en dezavantajlı durumda olan yayaların mağdur edilmemesini istedi. Alman Küçük Elektrikli Taşıtlar Birliği Başkanı Lars Zemke, yeni düzenlemeyi memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Bayerischer Rundfunk radyosuna konuşan Zemke, düzenlemeyi “trafikte dönüşüm için iyi bir fırsat” sözleriyle değerlendirdi.

Çevre dostu Alman Trafik Kulübü’nden (VCD) yapılan açıklamada da, elektrikli scooterların otomobil kullanımının kısmen azalmasına katkıda bulunabileceği vurgulandı. Kulüp başkanı Kerstin Haarmann, SWR yayın kuruluşuna verdiği demeçte, kask ve ehliyet zorunluluğunun bulunmamasının elektrikli scooterları cazip hale getireceğini ifade etti. Haarmann, yeni uygulama ile bisiklet yollarına daha yoğun bir talep olacağını da belirterek, yeni bisiklet yolları inşa edilmesi talebinde bulundu.

KAZA CERRAHİSİ DERNEĞİ’NDEN UYARI

Alman Ortopedi ve Kaza Cerrahisi Derneği ise elektrikli scooterların olası tehlikelerine karşı uyarıda bulundu. Dernek adına açıklama yapan Christopher Spering, “Şehir içi trafiğinde elektrikli scooterlar oldukça tehlikeli” sözleriyle trafikteki diğer kişilerin bu araçları fark etmelerinin zorluğuna dikkat çekti.Almanya Çevre ve Doğa Koruma Federasyonu (BUND) ise bataryayla çalışan elektrikli scooterların yeni bir çöp sorununa yol açabileceği uyarısında bulundu.

HALKWEB – BERLİN

 

Popüler Haberler

Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonu satılıyor

Hüseyin Çiloğlu çocuklarının eğitim masraflarına çözün bulmak amacıyla ömrünü adadığı ve emek emek oluşturduğu Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonunu satışa çıkarmak zorunda kaldı. Fotoğraf ustası, Avrupalı Türklere de arşivinin satışını duyurdu.

Berlin Duvarı’nda bir krallıktı: “Osman Amca’nın Kulübesi

Bir dönem filme çekilmesi de düşünülen bir olaydı Osman Amca’nın Kulübesi. Berlin Duvarı’nın bir parçasıydı ve bir tür krallıktı aslında. Berlin’de yaşayan tiyatrocu-yazar Yalçın Baykul, kıvrak üslubuyla bu kulübenin öyküsünü ve başkahramanını yazdı.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Avrupa Türk Futbol Federasyonu: Tartışmalı bir yeniden doğum

Nisan ayında kurulan Avrupa Türk Futbol Federasyonu (ATFF) ile ilgili ilk tepki Avrupa’da tam 42 yıl boyunca TFF Almanya Sorumluluğunu yürüten Erol Koloğlu’ndan geldi.

Almanya’da dönere “face lifting” yapıldı

Almanyalı Türklerin göç hikâyesi ile birlikte ülkeye giren ve bugün “fast food” yiyecekler içinde krallığını ilan eden döner de çağa ayak uydurdu. Zaddy’s markasıyla Kaplan damgalı “modern döner” dünyaya açılıyor.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd