Yaşam Bircan Pınar göğsümüzü kabarttı: Ancak Ankara başarıya ilgisiz

Bircan Pınar göğsümüzü kabarttı: Ancak Ankara başarıya ilgisiz

Kick Boks Dünya Şampiyonu Bircan Dilber Pınar'ın başarısına Türkiye’nin kayıtsız kaldığı iddia edildi. Genç sporcuyu Türkiye'den kimsenin aramaması eleştirildi.

Kirchheim Dövüş Sanatları Akademisi öğrencilerinden 16 yaşındaki Bircan Dilber Pınar, Avusturya Kick boks Dünya Şampiyonası’nda “hafif temas” (kasklı-korunaklı) kategorisinde Dünya Şampiyonu unvanını kazandı. Şampiyon Bircan’ı Türkiye’den ne arayan soran ne de kutlayan oldu.

Uluslararası yarışmalarda iki kere üst üste Alman şampiyonu da olan Pınar dünya şampiyonluğu zaferini Facebook sayfasında yayınladığı video kliplerle ve fotoğraflarla kutladı. Avusturya’nın Bregenz kentinde gerçekleşen WKU’nun Dünya Şampiyonası’nda 65 kiloda altın madalyanın sahibi olan Karamanlı Bircan Dilber Pınar’ın hedefinde ise “tam temas” (kasksız-korunaksız) kategorisinde Dünya Şampiyonu olup, kemeri almak var.

SADECE BİR YILDIR SPOR YAPIYOR

Almanya’da yayımlanan Türkçe haber sitesi “a-gazete.de”de Salih Şahin imzalı bir özel habere göre, Kirchheim Dövüş Sanatları Akademisi’nde sadece bir yıldır kick boks yapan ve Türkiye için yarışan Pınar’ı zaferden zafere taşıyan antrenörü Marco Cefalu da, “Bircan’ı taktiksel olarak çok iyi hazırladık. Savaşmaktan korkmuyor. Disiplinli, azimli ve çalışkan bir sporcu olan Bircan bu zaferi hak etti” dedi.

Adını dünya şampiyonluğuna yazdırarak altın madalyanın sahibi olan, böylece Türkiye ve Karamanlıları da gururlandıran Bircan Pınar şampiyonluğu ve hedefleri hakkında şunları söyledi:

“Ben 65 kiloda mücadele ettim. Bu kiloyu tutturmak için, zayıflamak için çok uğraştım. Şubat ayında yeni bir maçım daha var. Tam temas kategoriisne ilk kez çıkıyorum. Spora ise sadece bir yıl önce başladım. Okuldan sonra eve gelince sıkılıyordum. Kuzenimin bir arkadaşı da bu sporu yapıyordu. Ben de denedim ve başladım.

ANTRENÖR MARCO CEFALU’YA TEŞEKKÜR ETTİ

Antrenörüm Marco Cafalu müsabakalara katılmamı istedi. Hepsini teker teker kazana kazana devam ettim. İki kere Almanya şampiyonu oldum, çok sayıda sertifikam ve madalyam, kupam var. Son olarak dünya şampiyonasına katıldım. Antrenörüm beni çok iyi çalıştırdı ve kazandım. Ailemin desteği ise çok büyük. Her gün sabah ve akşam antrenman yapıyorum. Hem spor stüdyosunda çalışıyorum, hem burada eğitim alıyorum hem de stüdyoda antrenman yapıyorum. Önümüzdeki şubat ayında kasksız ve korumasız ilk karşılaşmama çıkıyorum. Bu şampiyonluk için bir dövüş değil, benim için denemek istiyorum. Bu kez kemeri istiyorum, dünya şampiyonluğu kemerini. Türkiye adına tabii. Hedefim ise müsabakalara Amerika’da da katılmak. Genç arkadaşlara tavsiyem hem spor yapsınlar hem de eğitimlerine özen göstersinler.”

SPONSOR ÇOK ARADIK AMA KİMSE DESTEK VERMEDİ

Dünya Şampiyonu Bircan’ın annesi Teslime Pınar ve babası Ercan Pınar da kızlarının zaferi ve çalışmaları hakkında şöyle konuştular:

“Çocuklarımızın eğitimlerine büyük önem veriyoruz. Herkesin elinde altın bileziği olmalı ve ayaklarının üzerinde durmalı. Özellikle de kız çocukları. Anne babalarının çoğu kızları evlensin diye aşılıyorlar. Oysa önce okumalılar. Anneannesi hep polis olmasını istiyordu. O da çok istiyordu. Gözlük kullandığı için hayalinden vazgeçmek zorunda kaldı. Daha sonra spora başladı. Marco en büyük destekçisi oldu. Onu iyi yetiştirdi. Ayrıca Ertekin Bey arkasında çok durdu. Sponsor çok aradık ama bulamadık. Biz de en büyük destekçisi, sponsoru olduk.

SPOR ÖĞRETMENİ OLACAK

Kızımız kazanmaya başladıkça özgüveni yükseldi ama mütevazı kaldı. Biz zaten hep bu yönde telkinde bulunduk. Yazın evin bahçesinde Bircan’la birlikte çalışıyoruz. Spor öğretmeni olarak diplomasını almasını istiyoruz. Tekrarlamak istiyoruz: Gençler kimseye muhtaç olmasınlar. Kimseye bağımlı kalmasınlar. Ayaklarının üzerinde dursunlar. Bircan’ın şampiyon olduğunu öğrenince çok duygulandık. Ne yapacağımızı bilemedik. Anne babalara tavsiyemiz çocuklarını spora yönlendirmeleri. Tabii ki gezecekler, ama spor da yapacaklar. Aileler çocuklarına güvensinler, saysınlar, sevsinler. Allah hepsinin yollarını açık etsin. Kızımızın bayrağımızı dalgalandırması, millî marşımızı çaldırması bizi çok gururlandırdı. Kızımıza ‘O bayrağı dalgalandırmak istiyorsan acı hissetmeyeceksin’ diyorduk. O artık hepimizin kızı. Diğer taraftan bugüne kadar bizi ne arayan oldu ne soran oldu. Devletimiz ne de başka büyüklerimiz ne sordu ne de kutladı. Buna karşılık ilk arayıp soran kişi Weilheim Belediye Başkanı Markus Loth oldu. Davet etti. Destek teklif etti.”

HALKWEB – WEİLHEİM

 

Popüler Haberler

Dost-Der kongre sürecini başlattı:“Emekçilerin evine misafir olalım”

Türkiye kökenli işçilerin Almanya’ya göçü neredeyse 60 yıla ulaştı. İşçilerin buralara gelişinden kısa bir süre sonra dernekleşmeler de başladı. Bu yıllarda dernekler tam anlamıyla işçi dernekleri durumundaydı. Daha sonraki yıllarda ise çeşitlilik kazandı.

Linç kültürü: Can Dündar ve Barbaros Şansal tartışıyor

Özgürüz Radyo kültür etkinlikleri kapsamında 10 Aralık’ta Berlin'de “Tan Gazetesi Baskını” belgeseli ardından Can Dündar ve Barbaros Şansal “linç kültürü” üzerine tartışacak.

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Kendisi Viyanalı, ailesi Polonyalı ve Çek: Genç bir kadının saz tutkusu

Son birkaç yıldır sazı ve sözüyle sosyal medyada tam bir fenomene dönüşen genç sanatçı Petra Nachtmanova, büyük tutkusu “Saz” için bir belgesel hazırladı. İstanbul ve Berlin'de art arda galası yapılan filmin ve sazın anlamını Nachtmanova, Özlem Coşkun ve Ali Yıldırım'a anlattı.

CHP Almanya’dan ARD’ye sert tepki: “Haberi düzeltin!”

Alman devlet televizyonu ARD’de 1 Aralık 2019 gecesi yayına giren “Dersim katliamı” haberine ve Atatürk-Hitler işbirliği iddialarına, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Almanya örgütlenmelerinden sert tepki geldi.

Tüm Haberler

“Bedel” iddiasına tokat gibi yanıt: DİTİB’e milyonlarca avroluk “Alman yardımı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’daki Aleviler için “Ali’siz Alevilik” söylemlerine ve Alman devletinin finanse ettiği yönündeki imasına yönelik tepkiler dinmiyor.
dd

Etkili mesaj: Yabancıya ev vermeyen Alman’a para cezası

Almanya’nın Augsburg kentinde bir mahkeme, dairesini yabancı uyruklulara kiralamak istemeyen ev sahibini bin avro tutarında bir para cezasına çarptırdı.
dd

Dünyada en kaliteli yaşam Norveç’te

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın açıkladığı İnsani Gelişmişlik Endeksi’nde Norveç yine birinci oldu. Türkiye ise "çok yüksek" yaşam kalitesine sahip olunan 62 ülke arasında 59’uncu sırada.
dd

Dost-Der kongre sürecini başlattı:“Emekçilerin evine misafir olalım”

Türkiye kökenli işçilerin Almanya’ya göçü neredeyse 60 yıla ulaştı. İşçilerin buralara gelişinden kısa bir süre sonra dernekleşmeler de başladı. Bu yıllarda dernekler tam anlamıyla işçi dernekleri durumundaydı. Daha sonraki yıllarda ise çeşitlilik kazandı.
dd

TarkaCup’a yıldız yağacak

İnterkültürel spor etkinliği TarkaCup’ın 16 Şubat 2020 tarihindeki 20. yıldönümü için düzenlenen dev kutlamasına yıldız yağacak. Efsane futbolcular, sinema yıldızları, spor haberlerinin usta isimleri, müzik ve dizi dünyasının star isimleri 4 bin kişilik EWS Arena’daki mega program için Göpppingen’e gelecek.
dd

Yeşil milletvekili Cemal Bozoğlu: “Irkçılar durumu daha da zorlaştırıyor”

Almanya’da 49 yaşındaki bir itfaiyecinin öldürülmesi göçmen tartışmalarını yeniden alevlendirdi. Irkçılar olayı sosyal medyaya taşıyarak nefret kusarken, Yeşiller milletvekili Cemal Bozoğlu radikal sağcıların her olayı fırsata çevirme hırsına dikkat çekti.
dd

AABF Genel Sekreter Yardımcısı Kurtyiğit: “Alevileri tarif etmek Erdoğan’a düşmez”

Almanya'daki Alevi hareketinin önemli hukuki kazanımları olduğuna dikkat çeken Gülay Kurtyiğit, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Alevilikle ilgili sözlerini yorumlarken, “Bizler Almanya’da inanç özgürlüğümüzü ve bu alandaki haklarımızı kullanıyoruz” diye hatırlattı.
dd

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 
dd

Sığınmacıların sınır dışı edilmesini protesto ettiler

Gazeteler neredeyse her gün açlık, baskı, tehdit, işkence ve savaş nedeniyle bin bir zorluğu aşarak bir umut peşine düşenlerin ölüm haberlerini veriyor. Almanya'da bu tabloya yönelik protesto gösterileri de giderek artıyor.
dd