Yaşam Bircan Pınar göğsümüzü kabarttı: Ancak Ankara başarıya ilgisiz

Bircan Pınar göğsümüzü kabarttı: Ancak Ankara başarıya ilgisiz

Kick Boks Dünya Şampiyonu Bircan Dilber Pınar'ın başarısına Türkiye’nin kayıtsız kaldığı iddia edildi. Genç sporcuyu Türkiye'den kimsenin aramaması eleştirildi.

Kirchheim Dövüş Sanatları Akademisi öğrencilerinden 16 yaşındaki Bircan Dilber Pınar, Avusturya Kick boks Dünya Şampiyonası’nda “hafif temas” (kasklı-korunaklı) kategorisinde Dünya Şampiyonu unvanını kazandı. Şampiyon Bircan’ı Türkiye’den ne arayan soran ne de kutlayan oldu.

Uluslararası yarışmalarda iki kere üst üste Alman şampiyonu da olan Pınar dünya şampiyonluğu zaferini Facebook sayfasında yayınladığı video kliplerle ve fotoğraflarla kutladı. Avusturya’nın Bregenz kentinde gerçekleşen WKU’nun Dünya Şampiyonası’nda 65 kiloda altın madalyanın sahibi olan Karamanlı Bircan Dilber Pınar’ın hedefinde ise “tam temas” (kasksız-korunaksız) kategorisinde Dünya Şampiyonu olup, kemeri almak var.

SADECE BİR YILDIR SPOR YAPIYOR

Almanya’da yayımlanan Türkçe haber sitesi “a-gazete.de”de Salih Şahin imzalı bir özel habere göre, Kirchheim Dövüş Sanatları Akademisi’nde sadece bir yıldır kick boks yapan ve Türkiye için yarışan Pınar’ı zaferden zafere taşıyan antrenörü Marco Cefalu da, “Bircan’ı taktiksel olarak çok iyi hazırladık. Savaşmaktan korkmuyor. Disiplinli, azimli ve çalışkan bir sporcu olan Bircan bu zaferi hak etti” dedi.

Adını dünya şampiyonluğuna yazdırarak altın madalyanın sahibi olan, böylece Türkiye ve Karamanlıları da gururlandıran Bircan Pınar şampiyonluğu ve hedefleri hakkında şunları söyledi:

“Ben 65 kiloda mücadele ettim. Bu kiloyu tutturmak için, zayıflamak için çok uğraştım. Şubat ayında yeni bir maçım daha var. Tam temas kategoriisne ilk kez çıkıyorum. Spora ise sadece bir yıl önce başladım. Okuldan sonra eve gelince sıkılıyordum. Kuzenimin bir arkadaşı da bu sporu yapıyordu. Ben de denedim ve başladım.

ANTRENÖR MARCO CEFALU’YA TEŞEKKÜR ETTİ

Antrenörüm Marco Cafalu müsabakalara katılmamı istedi. Hepsini teker teker kazana kazana devam ettim. İki kere Almanya şampiyonu oldum, çok sayıda sertifikam ve madalyam, kupam var. Son olarak dünya şampiyonasına katıldım. Antrenörüm beni çok iyi çalıştırdı ve kazandım. Ailemin desteği ise çok büyük. Her gün sabah ve akşam antrenman yapıyorum. Hem spor stüdyosunda çalışıyorum, hem burada eğitim alıyorum hem de stüdyoda antrenman yapıyorum. Önümüzdeki şubat ayında kasksız ve korumasız ilk karşılaşmama çıkıyorum. Bu şampiyonluk için bir dövüş değil, benim için denemek istiyorum. Bu kez kemeri istiyorum, dünya şampiyonluğu kemerini. Türkiye adına tabii. Hedefim ise müsabakalara Amerika’da da katılmak. Genç arkadaşlara tavsiyem hem spor yapsınlar hem de eğitimlerine özen göstersinler.”

SPONSOR ÇOK ARADIK AMA KİMSE DESTEK VERMEDİ

Dünya Şampiyonu Bircan’ın annesi Teslime Pınar ve babası Ercan Pınar da kızlarının zaferi ve çalışmaları hakkında şöyle konuştular:

“Çocuklarımızın eğitimlerine büyük önem veriyoruz. Herkesin elinde altın bileziği olmalı ve ayaklarının üzerinde durmalı. Özellikle de kız çocukları. Anne babalarının çoğu kızları evlensin diye aşılıyorlar. Oysa önce okumalılar. Anneannesi hep polis olmasını istiyordu. O da çok istiyordu. Gözlük kullandığı için hayalinden vazgeçmek zorunda kaldı. Daha sonra spora başladı. Marco en büyük destekçisi oldu. Onu iyi yetiştirdi. Ayrıca Ertekin Bey arkasında çok durdu. Sponsor çok aradık ama bulamadık. Biz de en büyük destekçisi, sponsoru olduk.

SPOR ÖĞRETMENİ OLACAK

Kızımız kazanmaya başladıkça özgüveni yükseldi ama mütevazı kaldı. Biz zaten hep bu yönde telkinde bulunduk. Yazın evin bahçesinde Bircan’la birlikte çalışıyoruz. Spor öğretmeni olarak diplomasını almasını istiyoruz. Tekrarlamak istiyoruz: Gençler kimseye muhtaç olmasınlar. Kimseye bağımlı kalmasınlar. Ayaklarının üzerinde dursunlar. Bircan’ın şampiyon olduğunu öğrenince çok duygulandık. Ne yapacağımızı bilemedik. Anne babalara tavsiyemiz çocuklarını spora yönlendirmeleri. Tabii ki gezecekler, ama spor da yapacaklar. Aileler çocuklarına güvensinler, saysınlar, sevsinler. Allah hepsinin yollarını açık etsin. Kızımızın bayrağımızı dalgalandırması, millî marşımızı çaldırması bizi çok gururlandırdı. Kızımıza ‘O bayrağı dalgalandırmak istiyorsan acı hissetmeyeceksin’ diyorduk. O artık hepimizin kızı. Diğer taraftan bugüne kadar bizi ne arayan oldu ne soran oldu. Devletimiz ne de başka büyüklerimiz ne sordu ne de kutladı. Buna karşılık ilk arayıp soran kişi Weilheim Belediye Başkanı Markus Loth oldu. Davet etti. Destek teklif etti.”

HALKWEB – WEİLHEİM

 

Popüler Haberler

Ürküten korona senaryolarının ardı arkası kesilmiyor: “Anarşi çıkabilir”

Şimdi de Alman İçişleri Bakanlığı’na ait korona virüsüyle ilgili çok gizli bir belge basına sızdı. Tam üç senaryo üzerinde durulan rapora göre kısmi sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamaların uzaması ekonominin ağır darbe almasına, dolayısıyla anarşiye yol açabilir.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

Almanya o raporu rafta mı unuttu? Salgında 7,5 milyon kişi ölebilir

Ortalıkta sayısız koronavirüs salgınıyla ilgili komplo teorisi ve senaryolar dolaşsa da, Almanya’nın bundan sekiz yıl önce hazırlattığı “Sivil Halkı Korumada Risk Analiz Raporu“ aslında hedefi en iyi tutturan senaryo olmuş. O rapor rafta unutulmuş olabilir mi? Almanya günümüzde yani 2020‘deki küresel salgınla ilgili şaşılacak derecede, bire bir benzeyen bir rapor hazırlamasına karşılık gereken tüm tedbirleri de beraberinde almış mı gerçekten?

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Erdoğan Türk okulları açmak istiyor: Almanya için zenginlik mi?

Türkiye'nin Almanya'da okul kurma talebi Almanya’yı karıştırdı. Ankara'nın “okul girişimini” girişimlerini destekleyenler kadar karşı çıkanlar da var.

Tüm Haberler

Ürküten korona senaryolarının ardı arkası kesilmiyor: “Anarşi çıkabilir”

Şimdi de Alman İçişleri Bakanlığı’na ait korona virüsüyle ilgili çok gizli bir belge basına sızdı. Tam üç senaryo üzerinde durulan rapora göre kısmi sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamaların uzaması ekonominin ağır darbe almasına, dolayısıyla anarşiye yol açabilir.
dd

25’inci yılda kötü şaka: Nürnberg Film Festivali ertelendi

Avrupa'da Türk sinemasıyla ilgili festivallerin en gelişkini olarak tanımlanan Nürnberg Film Festivali, “koronavirüs” salgını nedeniyle alınan önlemler çerçevesinde bu tarihsel etkinliği ertelemek zorunda kaldı.
dd

Almanya o raporu rafta mı unuttu? Salgında 7,5 milyon kişi ölebilir

Ortalıkta sayısız koronavirüs salgınıyla ilgili komplo teorisi ve senaryolar dolaşsa da, Almanya’nın bundan sekiz yıl önce hazırlattığı “Sivil Halkı Korumada Risk Analiz Raporu“ aslında hedefi en iyi tutturan senaryo olmuş. O rapor rafta unutulmuş olabilir mi? Almanya günümüzde yani 2020‘deki küresel salgınla ilgili şaşılacak derecede, bire bir benzeyen bir rapor hazırlamasına karşılık gereken tüm tedbirleri de beraberinde almış mı gerçekten?
dd

Sucuk üretiminde sular durulmuyor: İşyeri işçi temsilcisi işten atılmakla tehdit ediliyor

Merkezi Federal Almanya’nın Köln kentinde bulunan ülkenin en köklü Türk et ve sucuk üreticisi Egetürk’te işçilerin toplu iş sözleşmeleri için hak aramalarıyla başlayan gerginlik tırmanmaya devam ediyor.
dd

Yeni Vatan: Viyana’nın Türkçe gazetesinden “koronavirüs özel sayısı”

Bu yıl 20 yaşını geride bırakan Viyana'nın en etkili Türkçe yerel gazetesi Yeni Vatan, mart ayı sayısını “koronavirüs” ile mücadeleye ayırdı.
dd

Berlin’de Barışlar için eyleme Afrikalı ve Kanadalı gazeteciler de destek verdi

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) tutuklu ve gözaltındaki gazeteciler için Berlin’deki Brandenburger Kapısı önünde bir eylem düzenledi. Gazetecilerin eylemine Kanadalılar ve Afrikalı gazeteciler de destek verdi.
dd

Endişe: Sanatçılar Almanya’da TRT’nin “koronavirüs” önlemine takıldı

Çin’in Wuhan şehrinden dünyaya yayılan ölümcül koronavirüs önlemlerinden TRT sanatçıları da etkilendi.
dd

Serbest bırakılmaları için Berlin’de eylem yapacaklar

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) tutuklu ve gözaltındaki gazeteciler için Berlin’deki Brandenburger Tor alanında eylem düzenliyor.
dd

DİDF ve Sidar Çarman: “Kadın mücadelesi insanlık mücadelesidir”

Almanya’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla çok sayıda etkinlik gerçekleştirildi. Stuttgart kentindeki mitingte Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Stuttgart Teşkilatı adına konuşan sendikacı Sidar Çarman “Biz kadınların mücadelesi aslında bütün insanlığın mücadelesidir” dedi.
dd