Yaşam Bircan Pınar göğsümüzü kabarttı: Ancak Ankara başarıya ilgisiz

Bircan Pınar göğsümüzü kabarttı: Ancak Ankara başarıya ilgisiz

Kick Boks Dünya Şampiyonu Bircan Dilber Pınar'ın başarısına Türkiye’nin kayıtsız kaldığı iddia edildi. Genç sporcuyu Türkiye'den kimsenin aramaması eleştirildi.

Kirchheim Dövüş Sanatları Akademisi öğrencilerinden 16 yaşındaki Bircan Dilber Pınar, Avusturya Kick boks Dünya Şampiyonası’nda “hafif temas” (kasklı-korunaklı) kategorisinde Dünya Şampiyonu unvanını kazandı. Şampiyon Bircan’ı Türkiye’den ne arayan soran ne de kutlayan oldu.

Uluslararası yarışmalarda iki kere üst üste Alman şampiyonu da olan Pınar dünya şampiyonluğu zaferini Facebook sayfasında yayınladığı video kliplerle ve fotoğraflarla kutladı. Avusturya’nın Bregenz kentinde gerçekleşen WKU’nun Dünya Şampiyonası’nda 65 kiloda altın madalyanın sahibi olan Karamanlı Bircan Dilber Pınar’ın hedefinde ise “tam temas” (kasksız-korunaksız) kategorisinde Dünya Şampiyonu olup, kemeri almak var.

SADECE BİR YILDIR SPOR YAPIYOR

Almanya’da yayımlanan Türkçe haber sitesi “a-gazete.de”de Salih Şahin imzalı bir özel habere göre, Kirchheim Dövüş Sanatları Akademisi’nde sadece bir yıldır kick boks yapan ve Türkiye için yarışan Pınar’ı zaferden zafere taşıyan antrenörü Marco Cefalu da, “Bircan’ı taktiksel olarak çok iyi hazırladık. Savaşmaktan korkmuyor. Disiplinli, azimli ve çalışkan bir sporcu olan Bircan bu zaferi hak etti” dedi.

Adını dünya şampiyonluğuna yazdırarak altın madalyanın sahibi olan, böylece Türkiye ve Karamanlıları da gururlandıran Bircan Pınar şampiyonluğu ve hedefleri hakkında şunları söyledi:

“Ben 65 kiloda mücadele ettim. Bu kiloyu tutturmak için, zayıflamak için çok uğraştım. Şubat ayında yeni bir maçım daha var. Tam temas kategoriisne ilk kez çıkıyorum. Spora ise sadece bir yıl önce başladım. Okuldan sonra eve gelince sıkılıyordum. Kuzenimin bir arkadaşı da bu sporu yapıyordu. Ben de denedim ve başladım.

ANTRENÖR MARCO CEFALU’YA TEŞEKKÜR ETTİ

Antrenörüm Marco Cafalu müsabakalara katılmamı istedi. Hepsini teker teker kazana kazana devam ettim. İki kere Almanya şampiyonu oldum, çok sayıda sertifikam ve madalyam, kupam var. Son olarak dünya şampiyonasına katıldım. Antrenörüm beni çok iyi çalıştırdı ve kazandım. Ailemin desteği ise çok büyük. Her gün sabah ve akşam antrenman yapıyorum. Hem spor stüdyosunda çalışıyorum, hem burada eğitim alıyorum hem de stüdyoda antrenman yapıyorum. Önümüzdeki şubat ayında kasksız ve korumasız ilk karşılaşmama çıkıyorum. Bu şampiyonluk için bir dövüş değil, benim için denemek istiyorum. Bu kez kemeri istiyorum, dünya şampiyonluğu kemerini. Türkiye adına tabii. Hedefim ise müsabakalara Amerika’da da katılmak. Genç arkadaşlara tavsiyem hem spor yapsınlar hem de eğitimlerine özen göstersinler.”

SPONSOR ÇOK ARADIK AMA KİMSE DESTEK VERMEDİ

Dünya Şampiyonu Bircan’ın annesi Teslime Pınar ve babası Ercan Pınar da kızlarının zaferi ve çalışmaları hakkında şöyle konuştular:

“Çocuklarımızın eğitimlerine büyük önem veriyoruz. Herkesin elinde altın bileziği olmalı ve ayaklarının üzerinde durmalı. Özellikle de kız çocukları. Anne babalarının çoğu kızları evlensin diye aşılıyorlar. Oysa önce okumalılar. Anneannesi hep polis olmasını istiyordu. O da çok istiyordu. Gözlük kullandığı için hayalinden vazgeçmek zorunda kaldı. Daha sonra spora başladı. Marco en büyük destekçisi oldu. Onu iyi yetiştirdi. Ayrıca Ertekin Bey arkasında çok durdu. Sponsor çok aradık ama bulamadık. Biz de en büyük destekçisi, sponsoru olduk.

SPOR ÖĞRETMENİ OLACAK

Kızımız kazanmaya başladıkça özgüveni yükseldi ama mütevazı kaldı. Biz zaten hep bu yönde telkinde bulunduk. Yazın evin bahçesinde Bircan’la birlikte çalışıyoruz. Spor öğretmeni olarak diplomasını almasını istiyoruz. Tekrarlamak istiyoruz: Gençler kimseye muhtaç olmasınlar. Kimseye bağımlı kalmasınlar. Ayaklarının üzerinde dursunlar. Bircan’ın şampiyon olduğunu öğrenince çok duygulandık. Ne yapacağımızı bilemedik. Anne babalara tavsiyemiz çocuklarını spora yönlendirmeleri. Tabii ki gezecekler, ama spor da yapacaklar. Aileler çocuklarına güvensinler, saysınlar, sevsinler. Allah hepsinin yollarını açık etsin. Kızımızın bayrağımızı dalgalandırması, millî marşımızı çaldırması bizi çok gururlandırdı. Kızımıza ‘O bayrağı dalgalandırmak istiyorsan acı hissetmeyeceksin’ diyorduk. O artık hepimizin kızı. Diğer taraftan bugüne kadar bizi ne arayan oldu ne soran oldu. Devletimiz ne de başka büyüklerimiz ne sordu ne de kutladı. Buna karşılık ilk arayıp soran kişi Weilheim Belediye Başkanı Markus Loth oldu. Davet etti. Destek teklif etti.”

HALKWEB – WEİLHEİM

 

Popüler Haberler

Prag’da bir kafe ve Nâzım Hikmet

Avrupa’da Türkçenin izleri hep oldu. Türkçenin cumhuriyetle birlikte gelen büyük özgürleşme dalgasında benzersiz bir yere sahip Nâzım Hikmet, Avrupa başkentlerinde kalıcı izler bırakmış bir şairdi. Yazar ve Hürriyet’in eski Avrupa Baskıları Yayın Yönetmeni Halit Çelikbudak, kısa bir süre önce bulunduğu Prag’da Nâzım’ın izleriyle nasıl karşılaştığını anlattı ve fotoğrafladı.

Almanya’da ilk kez görülüyor: Eşcinsel çiftin annelik davası

Almanya'da hamile olan eşcinsel bir kadın, evli olduğu kadının da doğacak çocuğunun annesi olarak kayıtlara geçmesi için hukuk mücadelesi başlattı. 

Çağdaş Gökbel ATGB İrlanda Temsilciliği’ne atandı

İstanbul Arel Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu Çağdaş Gökbel Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) İrlanda Temsilciliği’ne atandı.

Namus cinayeti kurbanı Hatun Sürücü’nün hayatı beyaz perdede

Namus cinayeti kurbanı Hatun Sürücü’nün yaşamı film oldu. “Sadece Bir Kadın” adlı film Almanya’da 9 Mayıs’ta gösterime giriyor. Alman sinemasının yükselen yıldızı Almila Bağrıaçık'ın rol aldığı film, Sürücü'nün sokak ortasında erkek kardeşi tarafından katledilmesinden 14 yıl sonra gerçekleştirilebildi.

Stuttgart’ta “kültürler arası” Noel konseri

Almanya’nın Stuttgart kentinde “İnterkültürel Noel Konseri” akşamı düzenleniyor.

Tüm Haberler

DİDF: Dövizle emeklilik skandalının sorumlusu hükümettir

Yurtdışında yaşan Türk vatandaşlarının dövizle emeklilik haklarının yakılacağı haberleri ortamı iyice gerginleştirdi. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu, Ankara'yı sorumluluk üstlenmeye çağırdı
dd

Almanya’da ilk kez görülüyor: Eşcinsel çiftin annelik davası

Almanya'da hamile olan eşcinsel bir kadın, evli olduğu kadının da doğacak çocuğunun annesi olarak kayıtlara geçmesi için hukuk mücadelesi başlattı. 
dd

Almanya’da ulusal eylem planı: Göçten önce mi, sonra mı uyum?

Almanya'da hükümet kalifiye eleman sıkıntısını çözmek için yeni bir “Ulusal Uyum Eylem Planı” hazırladı. Plana göre kalifiye göçmenler ülkelerinde Almanya konusunda bilgilendirilecek. 
dd

Yeşim ve Ömer Yaprakkıran: Ressam çiftin sergisinde yine renk cümbüşü

Değişik kültürlerden değişik tekniklerle üretilen rengârenk tablolar, Neu-Isenburg'da sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Yaprakkıranlar toplu sergileri tercih ediyor.
dd

Okan Bayülgen yazdı, yönetti, oynadı: “Harem Kabare” Almanya’ya geliyor

Okan Bayülgen’in yazdığı, yönettiği ve oynadığı Harem Kabare adlı oyun Çuval Dergisi’nin organizasyonuyla Almanya’nın Stuttgart ve Frankfurt kentlerinde seyirci ile buluşacak.
dd

Libya zirvesi: Barış umudu Berlin’de yarım kaldı

Berlin’deki Libya Konferansı’na katılan ülkeler sağlanan anlaşmadan memnun, ancak temkinli. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Berlin’den ayrılırken hâlâ yanıt bekleyen çok sayıda soru olduğunu söyledi. 
dd

Geleneksel ile moderni buluşturdu: “Tonalite” ilk konseriyle seyirci karşısında

Almanya’da yeni kurulan müzik grubu “Tonalite” ilk konserini 1 Şubat 2020 cumartesi akşamı  Esslingen kentinde verecek.
dd

Erdoğan Libya Zirvesi için Berlin’de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'nın ev sahipliğinde, Birleşmiş Milletler'in (BM) himayesinde düzenlenen Libya barış konferansına katılmak üzere Berlin'e geldi. Başbakanlık binası yakınında bir grup Erdoğan'ı, Türkiye'nin Suriye ile Libya politikalarını ve askeri harekâtlarını protesto etti.
dd

Avrupalı Türk işletmeler için kurulan ağ gelişiyor: NETU NRW kuruldu

Yaklaşık 6 milyon Türkiye kökenlinin yaşadığı Batı Avrupa'da, Türk işletmeleri yeni bağlantı olanakları kurmakta kararlı. Şimdi de 1 milyona yakın Türkçelinin yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde bir ağ kuruldu.
dd