Siyaset Berlin'den kötü sinyal: İktidar adayı Yeşiller Partisi Türkiye'ye yaptırımlarda ısrarlı

Berlin’den kötü sinyal: İktidar adayı Yeşiller Partisi Türkiye’ye yaptırımlarda ısrarlı

Türkiye ve AKP hükümetinin etrafındaki ekonomik çember daralıyor. Yaz aylarındaki çeşitli kamuoyu araştırmalarında Almanya'nın en büyük partisi konumuna geldiği saptanan Yeşiller Partisi, Ankara'ya somut yaptırımlar için çağrıda bulundu. Erdoğan ailesinin serveti de incelenebilecek.

Türkiye ekonomisinde asıl söz sahibi en büyük ülke konumundaki Federal Almanya, Türkiye’ye karşı yaptırımlar konusunda yeni bir aşamaya girdi. Ülkede yapılacak ilk genel seçimlerde hükümet ortağı olacağına kesin gözüyle bakılan, hatta son dönemdeki bazı bazı kamuoyu araştırmalarında sandıktan birinci parti olarak çıkacağı belirtilen Yeşiller Partisi, Türkiye’ye yaptırımlarda ısrarlı olduğunu bir kez daha vurguladı.

Ankara’ya karşı yaptırımlar uygulanmasını bu kez kongre kararı haline getiren Yeşiller Partisi, hafta sonunda yapılan parti kongresinde Türkiye’nin Kuzey Suriye’de uluslararası hukuku çiğneyen bir işgal hareketi gerçekleştirdiğini iddia ederek, buna karşı önlem alınması gerektiğini vurguladı.

Kongre delegelerinin büyük çoğunluğunun oylarıyla kabul edilen yaptırımlar listesinde şu somut önlemlere yer verildi:

– Devlet Başkan Recep Tayyip Erdoğan’a ve Türk hükümetiyle silahlı kuvvetler mensuplarına karşı mali önlemler alınmalıdır.

– Türkiye’ye silah ihracatı tamamen durdurulmalıdır.

– Milyonlarca Suriyeli mültecinin bakımı konusunda AB ile Türkiye arasındaki anlaşma sona erdirilmelidir.

– Tornado keşif uçaklarının Suriye ve Irak’ta terör örgütü IŞİD ile mücadelede kullanılmasına son verilmelidir.

– Almanya’nın Türkiye’ye ihracatında bir tür garanti hizmeti veren Hermes kredileri durdurulmalıdır.

Bu karar öncesinden yapılan oylamada, eşbaşkanlar Annalena Baerbock ile Robert Habeck yeniden aynı görevlere getirildiler.

Yaz aylarında yapılan kamuoyu araştırmalarında, ilk genel seçimde sandıktan en büyük parti olarak Yeşiller’in çıkacağı sonuçları alınmıştı. Partinin SPD ve Sol Parti’deki gerileme sonucunda bu iki partiyle federal düzeyde hükümet çoğunluğuna ulaşamasa bile, Hıristiyan Demokratlar (CDU ve CSU) ile koalisyona gidebileceği, zaten bu konuda eyaletler düzeyinde somut deneyimler yaşandığı belirtiliyor.

HALKWEB-BERLİN

 

Popüler Haberler

Dost-Der kongre sürecini başlattı:“Emekçilerin evine misafir olalım”

Türkiye kökenli işçilerin Almanya’ya göçü neredeyse 60 yıla ulaştı. İşçilerin buralara gelişinden kısa bir süre sonra dernekleşmeler de başladı. Bu yıllarda dernekler tam anlamıyla işçi dernekleri durumundaydı. Daha sonraki yıllarda ise çeşitlilik kazandı.

Linç kültürü: Can Dündar ve Barbaros Şansal tartışıyor

Özgürüz Radyo kültür etkinlikleri kapsamında 10 Aralık’ta Berlin'de “Tan Gazetesi Baskını” belgeseli ardından Can Dündar ve Barbaros Şansal “linç kültürü” üzerine tartışacak.

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Kendisi Viyanalı, ailesi Polonyalı ve Çek: Genç bir kadının saz tutkusu

Son birkaç yıldır sazı ve sözüyle sosyal medyada tam bir fenomene dönüşen genç sanatçı Petra Nachtmanova, büyük tutkusu “Saz” için bir belgesel hazırladı. İstanbul ve Berlin'de art arda galası yapılan filmin ve sazın anlamını Nachtmanova, Özlem Coşkun ve Ali Yıldırım'a anlattı.

CHP Almanya’dan ARD’ye sert tepki: “Haberi düzeltin!”

Alman devlet televizyonu ARD’de 1 Aralık 2019 gecesi yayına giren “Dersim katliamı” haberine ve Atatürk-Hitler işbirliği iddialarına, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Almanya örgütlenmelerinden sert tepki geldi.

Tüm Haberler

“Bedel” iddiasına tokat gibi yanıt: DİTİB’e milyonlarca avroluk “Alman yardımı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’daki Aleviler için “Ali’siz Alevilik” söylemlerine ve Alman devletinin finanse ettiği yönündeki imasına yönelik tepkiler dinmiyor.
dd

Etkili mesaj: Yabancıya ev vermeyen Alman’a para cezası

Almanya’nın Augsburg kentinde bir mahkeme, dairesini yabancı uyruklulara kiralamak istemeyen ev sahibini bin avro tutarında bir para cezasına çarptırdı.
dd

Dünyada en kaliteli yaşam Norveç’te

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın açıkladığı İnsani Gelişmişlik Endeksi’nde Norveç yine birinci oldu. Türkiye ise "çok yüksek" yaşam kalitesine sahip olunan 62 ülke arasında 59’uncu sırada.
dd

Dost-Der kongre sürecini başlattı:“Emekçilerin evine misafir olalım”

Türkiye kökenli işçilerin Almanya’ya göçü neredeyse 60 yıla ulaştı. İşçilerin buralara gelişinden kısa bir süre sonra dernekleşmeler de başladı. Bu yıllarda dernekler tam anlamıyla işçi dernekleri durumundaydı. Daha sonraki yıllarda ise çeşitlilik kazandı.
dd

TarkaCup’a yıldız yağacak

İnterkültürel spor etkinliği TarkaCup’ın 16 Şubat 2020 tarihindeki 20. yıldönümü için düzenlenen dev kutlamasına yıldız yağacak. Efsane futbolcular, sinema yıldızları, spor haberlerinin usta isimleri, müzik ve dizi dünyasının star isimleri 4 bin kişilik EWS Arena’daki mega program için Göpppingen’e gelecek.
dd

Yeşil milletvekili Cemal Bozoğlu: “Irkçılar durumu daha da zorlaştırıyor”

Almanya’da 49 yaşındaki bir itfaiyecinin öldürülmesi göçmen tartışmalarını yeniden alevlendirdi. Irkçılar olayı sosyal medyaya taşıyarak nefret kusarken, Yeşiller milletvekili Cemal Bozoğlu radikal sağcıların her olayı fırsata çevirme hırsına dikkat çekti.
dd

AABF Genel Sekreter Yardımcısı Kurtyiğit: “Alevileri tarif etmek Erdoğan’a düşmez”

Almanya'daki Alevi hareketinin önemli hukuki kazanımları olduğuna dikkat çeken Gülay Kurtyiğit, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Alevilikle ilgili sözlerini yorumlarken, “Bizler Almanya’da inanç özgürlüğümüzü ve bu alandaki haklarımızı kullanıyoruz” diye hatırlattı.
dd

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 
dd

Sığınmacıların sınır dışı edilmesini protesto ettiler

Gazeteler neredeyse her gün açlık, baskı, tehdit, işkence ve savaş nedeniyle bin bir zorluğu aşarak bir umut peşine düşenlerin ölüm haberlerini veriyor. Almanya'da bu tabloya yönelik protesto gösterileri de giderek artıyor.
dd