Siyaset Berlin'den kötü sinyal: İktidar adayı Yeşiller Partisi Türkiye'ye yaptırımlarda ısrarlı

Berlin’den kötü sinyal: İktidar adayı Yeşiller Partisi Türkiye’ye yaptırımlarda ısrarlı

Türkiye ve AKP hükümetinin etrafındaki ekonomik çember daralıyor. Yaz aylarındaki çeşitli kamuoyu araştırmalarında Almanya'nın en büyük partisi konumuna geldiği saptanan Yeşiller Partisi, Ankara'ya somut yaptırımlar için çağrıda bulundu. Erdoğan ailesinin serveti de incelenebilecek.

Türkiye ekonomisinde asıl söz sahibi en büyük ülke konumundaki Federal Almanya, Türkiye’ye karşı yaptırımlar konusunda yeni bir aşamaya girdi. Ülkede yapılacak ilk genel seçimlerde hükümet ortağı olacağına kesin gözüyle bakılan, hatta son dönemdeki bazı bazı kamuoyu araştırmalarında sandıktan birinci parti olarak çıkacağı belirtilen Yeşiller Partisi, Türkiye’ye yaptırımlarda ısrarlı olduğunu bir kez daha vurguladı.

Ankara’ya karşı yaptırımlar uygulanmasını bu kez kongre kararı haline getiren Yeşiller Partisi, hafta sonunda yapılan parti kongresinde Türkiye’nin Kuzey Suriye’de uluslararası hukuku çiğneyen bir işgal hareketi gerçekleştirdiğini iddia ederek, buna karşı önlem alınması gerektiğini vurguladı.

Kongre delegelerinin büyük çoğunluğunun oylarıyla kabul edilen yaptırımlar listesinde şu somut önlemlere yer verildi:

– Devlet Başkan Recep Tayyip Erdoğan’a ve Türk hükümetiyle silahlı kuvvetler mensuplarına karşı mali önlemler alınmalıdır.

– Türkiye’ye silah ihracatı tamamen durdurulmalıdır.

– Milyonlarca Suriyeli mültecinin bakımı konusunda AB ile Türkiye arasındaki anlaşma sona erdirilmelidir.

– Tornado keşif uçaklarının Suriye ve Irak’ta terör örgütü IŞİD ile mücadelede kullanılmasına son verilmelidir.

– Almanya’nın Türkiye’ye ihracatında bir tür garanti hizmeti veren Hermes kredileri durdurulmalıdır.

Bu karar öncesinden yapılan oylamada, eşbaşkanlar Annalena Baerbock ile Robert Habeck yeniden aynı görevlere getirildiler.

Yaz aylarında yapılan kamuoyu araştırmalarında, ilk genel seçimde sandıktan en büyük parti olarak Yeşiller’in çıkacağı sonuçları alınmıştı. Partinin SPD ve Sol Parti’deki gerileme sonucunda bu iki partiyle federal düzeyde hükümet çoğunluğuna ulaşamasa bile, Hıristiyan Demokratlar (CDU ve CSU) ile koalisyona gidebileceği, zaten bu konuda eyaletler düzeyinde somut deneyimler yaşandığı belirtiliyor.

HALKWEB-BERLİN

 

Popüler Haberler

500 bin için başvurdular, Stuttgart “5 bin kişi” dedi: Kim bu “korona yasağı“ karşıtları?

Almanya’da mart ayından bu yana süren ve gittikçe büyüyen korona protestoları adeta tsunamiye dönüştü. Stuttgart’ta cumartesi günü 500 bin kişi sokağa çıkmaya hazırlanıyordu. Saatler kala Stuttgart Belediyesi salgın tedbirleri çerçevesinde  “500 bin değil 5 bin” dedi. Gösterinin organizatörleri dava açtı.

Almanya’nın Türkçe radyosu artık 20 yaşında bir genç

BERLİN  Fotoğraflar: Mesut HASTÜRK Artık 20 yaşında bir genç olarak bakılan ve 24 saat Türkçe yayın yapan Federal Almanya’nın en etkili radyosu Metropol FM, zorlu bir...

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd