Siyaset Berlin'deki zirve öncesinde Erdoğan'dan Avrupa’ya yine “terör” uyarısı

Berlin’deki zirve öncesinde Erdoğan’dan Avrupa’ya yine “terör” uyarısı

Berlin’deki Libya zirvesi öncesi Erdoğan, Avrupa’yı uyararak Libya’da meşru hükümetin düşmesi halinde kıtanın terör tehdidiyle karşı karşıya kalacağını söyledi. BM, zirve için hedefin “kalıcı ateşkes” olduğunu belirtti. 

Almanya’nın başkenti Berlin’de yapılacak ve Avrupa kamuoyunun gündeminde ilk sırada yer alan kritik Libya zirvesi öncesinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa’ya “meşru hükümetin düşürülmesi halinde” terörizmin artabileceği uyarısında bulundu. DW Türkçe’de yer alan habere göre  Virginia merkezli gazete “Politico” için ya bir makale kaleme alan Erdoğan, “Libya’nın meşru hükümetinin düşürülmesi hâlinde Avrupa’nın yeni sorunlar ve tehditlerle karşı karşıya kalacağı unutulmamalıdır” diye yazdı. Erdoğan, böyle bir durumda Irak ve Suriye’de yenilen IŞİD ve El Kaide gibi terör örgütlerinin yeniden ayağa kalmak için Libya’da verimli bir taban bulacağını ifade etti.

“Çatışmalar devam ederse şiddet ve istikrarsızlığın Avrupa’ya yönelik düzensiz göçü besleyeceği de unutulmamalıdır” ifadesini kullanan Erdoğan, “Avrupalı liderler, yeni bir saldırıyla karşı karşıya bulunan liberal dünya düzenini savunacak mıdır? Yoksa Suriye’de yaptıkları gibi sorumluluklarından kaçıp, yaşanan krizi tribünlerden mi izleyeceklerdir?” dedi.

“Libya’da barışa giden yol Türkiye’den geçiyor” başlıklı makalede Erdoğan, Avrupa’dan daha somut adımlar atmalarını beklediklerini belirterek, “Libya’ya askeri destek verme hususunda daha az istekli olabileceklerini düşünerek, halihazırda askeri destek sözü vermiş bulunan Türkiye’yle işbirliği yapmak en açık seçenektir” ifadelerini kullandı. Makalede Erdoğan, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan meşru hükümetine tam destek verdiğinin altını çizerek, “Libya’nın güvenlik güçlerini eğiteceğiz ve terör, insan kaçakçılığı ve uluslararası güvenliğe karşı diğer ciddi tehditlerle mücadele etmelerine yardımcı olacağız” dedi.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KALICI ATEŞKES TALEP ETTİ

Birleşmiş Milletler’in de yaklaşan Libya konferansının hedeflerine ilişkin bir bildiri taslağı hazırlayarak BM Güvenlik Konseyi üyelerine gönderdiği belirtildi. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından üyelere gönderilen 15 Ocak tarihli taslakta, kalıcı bir ateşkes ve Libya’ya silah ambargosunun katı bir biçimde uygulanmasının sağlanması gerektiği kaydedildi.

Libya’daki krize çözüm öngören metin, ilgili ülke ve uluslararası kuruluşların temsilcilerinin katılımı ile Berlin’de yapılan hazırlık toplantılarında oluşturuldu. Bu ülkeler arasında Türkiye, Rusya, İtalya, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri ABD gibi ülkeler bulunuyor.

Taslakta ekonomi ve güvenlik alanlarındaki reformlar da ülkeye ilişkin hedefler arasında sayılıyor.

PETROL İHRACATINI DURDURMA TEHDİDİ 

Libya konferansı öncesinde, Libya Ulusal Petrol Kurumu (NOC) petrol ihracatının bloke edilmemesi konusunda uyarıda bulundu. NOC tarafından yapılan açıklamada, “Pazar günü gerçekleştirilecek Berlin konferansı öncesi petrol limanlarını kapatma tehditlerini kınıyoruz” ifadeleri yer aldı. NOC Başkanı Mustafa Saballa, petrol ve gaz sektörünün ülke ekonomisinin can damarı olduğuna dikat çekerek, ihracata yönelik olası bir engellemenin, tek geliri petrol olan halkı derinden sarsacağını söyledi.

Ülkenin doğusundaki limanları da kontrol eden General Hafter birliklerine bağlı bir grup Türkiye’nin Trablus’taki hükümete verdiği desteği protesto amaçlı olarak petrol ihracatını durdurma tehdidinde bulunmuştu.

Berlin’deki uluslararası Libya zirvesinin, Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanı Fayiz es-Serrac ile Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi’nin desteklediği General Halife Hafter’in yanı sıra diğer müdahil devletleri bir araya getirmesi planlanıyor.

ABD, Rusya, Çin, Türkiye, İngiltere, Fransa, İtalya, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Cezayir’in yanı sıra Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Afrika Birliği ve Arap Birliği de konferansa davet edildi.

HALKWEB – BERLİN

Popüler Haberler

Bircan Pınar göğsümüzü kabarttı: Ancak Ankara başarıya ilgisiz

Kick Boks Dünya Şampiyonu Bircan Dilber Pınar'ın başarısına Türkiye’nin kayıtsız kaldığı iddia edildi. Genç sporcuyu Türkiye'den kimsenin aramaması eleştirildi.

Kriz Berlin’inde “İslam oyunları”: AfD’nin DİTİB talebi gerginliği kışkırtma amaçlı

Almanya'da beklenmedik krizler yaşanıyor. Faşizan niteliği her geçen gün daha da belirginleşen AfD, bu kez DİTİB üzerinden İslam korkusunu kışkırtıcı bir yeni atakla ortamı gerginleştirmeyi hedefliyor.

Başkonsolos Erkan Öner: “Göçmen kadın girişimcilerin birleşmesi bize güç katar”

Stuttgart Başkonsolosu Erkan Öner Almanya’daki göçmen özellikle de Türkiye kökenli kadın girişimcilerin dayanışma içine girmesinin cesaretlendirici ve önemli bir adım olduğuna dikkat çekti.

Linç kültürü: Can Dündar ve Barbaros Şansal tartışıyor

Özgürüz Radyo kültür etkinlikleri kapsamında 10 Aralık’ta Berlin'de “Tan Gazetesi Baskını” belgeseli ardından Can Dündar ve Barbaros Şansal “linç kültürü” üzerine tartışacak.

Güldür Güldür Show Avrupa turnesine hazır

Show TV ekranlarında yayınlanan komedi programı Güldür Güldür Show 10 Kasım 14 Şubat tarihleri arasında Avrupa’nın çeşitli kentlerinde seyirci ile buluşacak.

Tüm Haberler

“Göç ve Sömürü” etkinliği 23 Şubat’ta Münih’te

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi Münih Birimi tarafından düzenlenen bir gecede, Türkiye e benzeri ülkelerden Federal Almanya'ya emek göçünün çeşitli alanlardaki sonuçları tartışmaya açılacak. Özellikle beyin göçünün yaratacağı “çoklu travmalar” büyüteç altına alınacak.
dd

Bir kimlik arayışı: “Eski Müslüman”, eşcinsel ve ateist, liberal FDP’ye katılırsa…

Çağın kutuplaşma hastalığına yakalanan Almanya'da kimlik bunalımı yaşanıyor. Alman siyasi arenasında bütün “kıpırdamaz” denilen taşlar yerinden oynuyor. Ara çözümlerle bu nefret ve birbirine düşmanlık sona erecek gibi de görünmüyor. Ali Utlu olayı böyle bir örnek mi?
dd

Kriz Berlin’inde “İslam oyunları”: AfD’nin DİTİB talebi gerginliği kışkırtma amaçlı

Almanya'da beklenmedik krizler yaşanıyor. Faşizan niteliği her geçen gün daha da belirginleşen AfD, bu kez DİTİB üzerinden İslam korkusunu kışkırtıcı bir yeni atakla ortamı gerginleştirmeyi hedefliyor.
dd

Berlin’de siyaset sahnesi fena karıştı: Yeşiller ve AfD Almanya’nın yeni kitle partileri mi?

Almanya, Annegret Kramp-Karrenbauer’in Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) Genel Başkanlığı’ndan istifası sonrasında partinin izleyeceği stratejiyi konuşuyor. CDU ve SPD'deki erime tehlikeli boyutlarda.
dd

Veda ve hüzün: Usta gazeteci Mehmet Aktan’ı son yolculuğuna meslektaşları uğurladı

Federal Almanya’da 1970’li yıllardan itibaren özellikle radyo alanında yoğun bir uğraş veren Dr. Mehmet Aktan’ın cenazesi, toprağa verilmek üzere Köln’den Türkiye’ye uğurlandı.
dd

Türkiye dahil 100’den fazla ülkeyi izlemişler: BND ve CIA imzalı skandal

Almanya'nın dış istihbarat servisi BND ve Amerikan istihbaratı CIA'in ortaklaşa 100'den fazla ülkede hükümetlerin şifreli haberleşmelerini yıllarca izlediği ortaya çıktı. Bu ülkeler arasında Türkiye de var.
dd

Batı’da da kısıtlı özgürlük: Alman akademisyenler hoşgörüsüzlükten şikayetçi

Yapılan bir ankete göre Federal Almanya'da birçok öğretim görevlisi üniversitelerdeki ortamı bilim özgürlüğü açısından kısıtlayıcı ve hoşgörüsüz buluyor.
dd

40 yıllık deneyim: Dost-Der kongresinde işçi sorunları tartışıldı

Türkiye kökenli çalışanların geleceklerini artık tamamen Almanya'da gördüğü, ancak bu insanların Türkiye konusundaki duyarlılıklarının da derinleştiği Bad Cannstatt'ta bir kez daha vurgulandı.
dd

Ankara-Berlin bağları: Beraber yürüdüler, beraber mi bırakacaklar?

Nüfusları hemen hemen eşit iki büyük ülkedeki siyaset kazanları kaynama noktasını çoktan aştı. Türkiye'nin başı ekonomik açıklarla dertteyken Almanya ürettiği korkunç boyutlardaki ekonomik fazlayı ne yapacağını bilemiyor. Bu iki ülkenin liderleri, Erdoğan ile Merkel'in birbirine yakın tarihlerde çıktıkları siyaset sahnesinin en üst basamaklarından yine birbirine yakın tarihlerde ve “palas pandıras” çekilecekleri anlaşılıyor.
dd