Siyaset Berlin’de ilginç bir “destek balosu”: Kadından kadına destek

Berlin’de ilginç bir “destek balosu”: Kadından kadına destek

Berlin Türk-Alman Kadınlar Derneği BETAK, 2 Kasım cumartesi günü, Berlin Titanic Hotel’de bir “Destek Balosu” düzenliyor.

Kadın dayanışması artık sınır tanımıyor. Geliri Türkiye’de cinsel şiddete maruz kalmış genç kadınların psikolojik ve sosyolojik rehabilitasyonu için kullanılmak üzere, Berlin’de BETAK tarafından ilginç bir balo düzenlendi. 2 Kasım’daki etkinlikle ilgili Berlin merkezli “kadinca.eu” sitesi Yayın Yönetmeni Özlem Coşkun’a bilgi veren BETAK Başkanı Hatice Selçuk, son yıllarda Türkiye’de yaşanan en acı olayların başını kadınlar ve çocuklara yönelik cinsel istismar ve şiddetin çektiğini belirterek, kadının kendi yerini kendi çabasıyla güçlendirmesi gerektiğini söyledi. Selçuk, “Toplumumuzda ne yazık ki, cinsel şiddete uğrayanlar yaşadıkları mağduriyetin yanı sıra toplumsal dışlanma, kenara itilme ve aşağılanma da yaşıyor. Biz kadınlar, aileden başlayarak toplumu şekillendirenler olarak bu konuda bir bilinç yaratmalı ve mağdur kadınlarımıza kol kanat gererek onların toplumdaki yerini güçlendirmeliyiz” diye konuştu.

BETAK Başkanı Hatice Selçuk, son yıllarda Türkiye’de yaşanan en acı olayların başını kadınlar ve çocuklara yönelik cinsel istismar ve şiddetin çektiğini belirtiyor

Berlin Türk-Alman Kadınlar Birliği BETAK’ın 1992 yılından bu yana faaliyet gösterdiğini aktaran BETAK Başkanı Hatice Selçuk, derneğin dönemin Türkiye Bonn Büyükelçisi Onur Öymen’in girişimleriyle kurulduğunu ifade etti. Selçuk, derneğin 27 yıldır başta kadınlar olmak üzere kamu yararı gözeten çalışmalara imza attığını kaydetti.

BETAK Başkanı, Berlin’de yaşayan tüm duyarlı insanları 2 Kasım’daki baloya destek vermeye çağırdı

GÜLCAN ALTAN VE GRUP GÜNDOĞARKEN

BETAK Başkanı Selçuk, baloya Türkiye’den bu konuda duyarlı olan ve destek sunmak isteyen Gülcan Altan ile Grup Gündoğarken’in geleceğini bildirdi. Sanatçıların müzik dinletisi ve yemek eşliğinde hep birlikte eğlenileceğini, bu arada bir de tombala çekilişi yapılacağını kaydeden Hatice Selçuk, “Tombala çekilişimizde iki kişiye Tarkan konseri bileti ve sanatçıyla tanışma imkânı, bir kişiye de iki kişilik hafta sonu İstanbul seyahati hediye edeceğiz. Ayıca tombalamız da boş olmayacak, konuklarımıza çok güzel hediyeler sunacağız” dedi.

BETAK’ın “Destek Balosu”, 10115 Berlin, Chausseestraße 30 adresindeki Titanic Hotel’de yapılacak. Bilet temini için BETAK’ın [email protected] eposta adresinden ya da 0160 941 24 743 numaralı telefonundan bilgi almak mümkün.

HALKWEB-BERLİN

Kaynak: www.kadinca.eu

 

Popüler Haberler

İlber Ortaylı Tübingen Üniversitesi’nde Türk-Alman ilişkilerini anlatacak

Stuttgart Başkonsolosluğu’nun Tübingen Eberhard Karls Üniversitesi ile işbirliği çerçevesinde “Tarihi Süreçte Türk-Alman İlişkileri“ adı altında bir konferans düzenleniyor.

“Türkçe cemaatlere teslim edilemeyecek kadar kutsaldır”

Almanya’da kan kaybeden “Türkçe” dersleri için alarm veriliyor. AKP hükümetinin Türkçe derslerini cemaatlerin çatısı altına yerleştirme politikası ülkede Türkçe derslerine ilgiyi her geçen gün azaltmaya devam ediyor.

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Esslingen’e Türkiye kökenli “Yeşil Başkan”: Yalçın Bayraktar

Türkiye kökenli Almanların yerel yönetimlerde etkili görevlere gelmelerinde üst üste sürprizler yaşanıyor. Hannover'den sonra Esslingen'de de yeni bir görevlendirme yapıldı.

Tüm Haberler

Stuttgart’ta “kültürler arası” Noel konseri

Almanya’nın Stuttgart kentinde “İnterkültürel Noel Konseri” akşamı düzenleniyor.
dd

Ahmet Arpad’ın fotoğraf sergisi: Türkiye’den insan manzaraları

Alman toplumunun iç içe yaşadığı ve hangi koşullardan bu ülkeye geldiği konusunda pek fazla bilgi sahibi olmadığını düşünen yazar Ahmet Arpad, Türkiye’den portreleri segilemeyi sürdürüyor.
dd

Alman uzmanın göç uyarısı: Gelen kadınların dışlanmasına karşı özel destek gerekiyor

Son yıllarda Müslüman göçmenlerin beraberlerinde birçok kısıtlayıcı normu da Avrupa’ya taşıdıklarını hatırlatan Dr. Susanne Baumgart, kadınları toplumsal yaşamdan uzak tutan eğilimlere karşı anayasal ve psikolojik destek verilmesini istedi.
dd

“Türkçe cemaatlere teslim edilemeyecek kadar kutsaldır”

Almanya’da kan kaybeden “Türkçe” dersleri için alarm veriliyor. AKP hükümetinin Türkçe derslerini cemaatlerin çatısı altına yerleştirme politikası ülkede Türkçe derslerine ilgiyi her geçen gün azaltmaya devam ediyor.
dd

AB’nin yaptırımları ciddi: Brüksel ve Berlin’le Ankara’nın doğalgaz sürtüşmesi ısınıyor

AB Dışişleri Bakanları, Türkiye kamuoyu ABD ve Trump ile meşgul edilirken, Ankara'ya karşı ağır bir yaptırım kararı aldı. Ankara, Doğu Akdeniz'de ve kendi ekonomik tasarruf bölgesinde kaldığını ileri sürdüğü sulardaki doğalgaz yataklarında arama ve çıkarma çalışmalarında kararlı. Özellikle Kıbrıs nedeniyle, Berlin-Brüksel hattı ve Ankara arasındaki iplerin gerildiği gözleniyor. Mültecilere kapıların açılması tehditlerine yönelik tepkiler sertleşiyor.
dd

Esslingen’e Türkiye kökenli “Yeşil Başkan”: Yalçın Bayraktar

Türkiye kökenli Almanların yerel yönetimlerde etkili görevlere gelmelerinde üst üste sürprizler yaşanıyor. Hannover'den sonra Esslingen'de de yeni bir görevlendirme yapıldı.
dd

Barışçılar tedirgin: Almanya silah ihracatında rekora yürüyor

Sol Parti’nin soru önergesine Alman hükümetinin verdiği yanıta göre, bu yılın ilk 10 ayında 7 milyar 420 milyon avro değerinde silah ihracatına onay verildi. Buna göre, silah satışı 2015 yılındaki rekora ulaştı.
dd

Avrupa’dan kesecek: Almanya’dan kendi ulusal uzay programına ek bütçe

Alman hükümeti, ulusal uzay programlarına daha fazla bütçe ayırmaya karar verdi. Almanya, Avrupa Uzay Ajansı’na yaptığı mali katkıyı ise azaltmayı planlıyor.
dd