Siyaset Berlin’de ilginç bir “destek balosu”: Kadından kadına destek

Berlin’de ilginç bir “destek balosu”: Kadından kadına destek

Berlin Türk-Alman Kadınlar Derneği BETAK, 2 Kasım cumartesi günü, Berlin Titanic Hotel’de bir “Destek Balosu” düzenliyor.

Kadın dayanışması artık sınır tanımıyor. Geliri Türkiye’de cinsel şiddete maruz kalmış genç kadınların psikolojik ve sosyolojik rehabilitasyonu için kullanılmak üzere, Berlin’de BETAK tarafından ilginç bir balo düzenlendi. 2 Kasım’daki etkinlikle ilgili Berlin merkezli “kadinca.eu” sitesi Yayın Yönetmeni Özlem Coşkun’a bilgi veren BETAK Başkanı Hatice Selçuk, son yıllarda Türkiye’de yaşanan en acı olayların başını kadınlar ve çocuklara yönelik cinsel istismar ve şiddetin çektiğini belirterek, kadının kendi yerini kendi çabasıyla güçlendirmesi gerektiğini söyledi. Selçuk, “Toplumumuzda ne yazık ki, cinsel şiddete uğrayanlar yaşadıkları mağduriyetin yanı sıra toplumsal dışlanma, kenara itilme ve aşağılanma da yaşıyor. Biz kadınlar, aileden başlayarak toplumu şekillendirenler olarak bu konuda bir bilinç yaratmalı ve mağdur kadınlarımıza kol kanat gererek onların toplumdaki yerini güçlendirmeliyiz” diye konuştu.

BETAK Başkanı Hatice Selçuk, son yıllarda Türkiye’de yaşanan en acı olayların başını kadınlar ve çocuklara yönelik cinsel istismar ve şiddetin çektiğini belirtiyor

Berlin Türk-Alman Kadınlar Birliği BETAK’ın 1992 yılından bu yana faaliyet gösterdiğini aktaran BETAK Başkanı Hatice Selçuk, derneğin dönemin Türkiye Bonn Büyükelçisi Onur Öymen’in girişimleriyle kurulduğunu ifade etti. Selçuk, derneğin 27 yıldır başta kadınlar olmak üzere kamu yararı gözeten çalışmalara imza attığını kaydetti.

BETAK Başkanı, Berlin’de yaşayan tüm duyarlı insanları 2 Kasım’daki baloya destek vermeye çağırdı

GÜLCAN ALTAN VE GRUP GÜNDOĞARKEN

BETAK Başkanı Selçuk, baloya Türkiye’den bu konuda duyarlı olan ve destek sunmak isteyen Gülcan Altan ile Grup Gündoğarken’in geleceğini bildirdi. Sanatçıların müzik dinletisi ve yemek eşliğinde hep birlikte eğlenileceğini, bu arada bir de tombala çekilişi yapılacağını kaydeden Hatice Selçuk, “Tombala çekilişimizde iki kişiye Tarkan konseri bileti ve sanatçıyla tanışma imkânı, bir kişiye de iki kişilik hafta sonu İstanbul seyahati hediye edeceğiz. Ayıca tombalamız da boş olmayacak, konuklarımıza çok güzel hediyeler sunacağız” dedi.

BETAK’ın “Destek Balosu”, 10115 Berlin, Chausseestraße 30 adresindeki Titanic Hotel’de yapılacak. Bilet temini için BETAK’ın [email protected] eposta adresinden ya da 0160 941 24 743 numaralı telefonundan bilgi almak mümkün.

HALKWEB-BERLİN

Kaynak: www.kadinca.eu

 

Popüler Haberler

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Avrupa Parlamentosu Milletvekili Özlem Demirel: “İktidar gücünü kaybettikçe karizmatik liderlere saldırıyor”

23 Nisan broşüründe Alevi Dedesi görseline de yer veren ve bu nedenle siyaset sahnesinde ve iktidar yanlısı basında linç edilen, hakkında yasal işlem başlatılan Ekrem İmamoğlu’na bir destek de Avrupa’dan geldi. Avrupa Parlamentosu Alevi Dostluk Grubu’ndan Sol Parti milletvekili Özlem Alev Demirel İmamoğlu’nu çalışmasından dolayı kutladı ve dayanışma içinde olduklarını bildirdi. AP Milletvekili Demirel “İktidar gücünü kaybettikçe karizmatik liderlere saldırıyor” dedi.

Kayyum kurbanı başkanlar Köln’deki Barış Senfonisi’ne katılıyor

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Genel Başkanı Hüseyin Mat, sosyal medya üzerinden bir duyuru yaparak ‘‘görevden uzaklaştrılan‘‘ ve yerlerine kayyum atanan Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarını 28 Eylül 2019 tarihinde Köln’de ağırlayacaklarını bildirdi.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd