Siyaset Berlin'de “Demokratik Türkiye için Toplumsal Sözleşme Konferansı” yapılıyor

Berlin’de “Demokratik Türkiye için Toplumsal Sözleşme Konferansı” yapılıyor

Berlin'de “demokrasinin ve barışın hâkim olacağı bir Türkiye umudu” ile “herkesin söz söyleyebileceği” bir toplantı düzenlendi. Hafta sonundaki toplantı için yapılan çağrıya Can Dündar, Celal Başlangıç, Hatip Dicle, Ragıp Zarakolu, Ahmet Nesin, Turgut Öker gibi isimler imza attı.

Federal Almanya’nın başkenti Berlin’de 21 ve 22 Eylül 2019 tarihlerinde, çağrıcıların ifadesiyle, “herkesin söz söyleyebileceği, özgür yarınların konuşulacağı” bir toplantı düzenlendi. “Demokratik Türkiye için Toplumsal Sözleşme Arayış Konferansı”nda konuşmacı olarak Can Dündar, Latife Akyüz, Prof Dr. Ahmet İnsel, Hatip Dicle, Prof. Eser Karakas, Berivan Aslan, Ergun Babahan , Gökay Akbulut, Turgut Öker gibi isimlerin söz alacağı duyuruldu.

Açılış konuşmalarından sonra toplantının ilk konusu “Türkiye nereye gidiyor?” olarak belirlendi. Nil Mutluer’in sunacağı bu bölümdeki konuşmacıların Ali Şeker (CHP milletvekili), Prof Dr. Mithat Sancar (HDP milletvekili) ve Cihangir İslam (Saadet Partisi milletvekili) olacağı açıklandı. Bu konuşmalardan sonra çalışma gruplarının oluşturulacağı, pazar günü de çalışma gruplarının sunumlarının tamamlanacağı ve bir sonuç bildirisinin okunacağı bildirildi.

Konferansın çağrıcılarından bazı isimler, şöyle: Dr. Mustafa Altıoklar, Prof. Dr. Neşe Özgen, Celal Başlangıç, Barbaros Şansal, Hatip Dicle, Doç. Dr. Nazan Üstündağ, Ragıp Duran, Ragıp Zarakolu, Hayko Bağdat, Ferhat Tunç, Doç. Dr. Engin Sustam, Pınar Şenoğuz, Ahmet Nesin, Mustafa Sarısülük, Erk Acarer, Nazmi Kırık, Ruşen Budak, Gökay Akbulut, Serdar Benli, Hakan Taş, Berivan Aslan, Memet Kılıç, Safter Çınar, Nursel Aydoğan, Mehmet Ali Çankaya, Muti Sumakoğlu, Azmi Berberoğlu, Sayad Tekin, Fatoş Göksungur, Yüksel Koç, Aziz Gergin, Metin Ayçiçek, Serhat Çetinkaya.

HALKWEB-BERLİN

 

Popüler Haberler

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

ÇYDD BW’den Türkiye’deki öğrencilere bilgisayar desteği

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Baden Württemberg Türkiye‘de korona pandemisi sebebiyle eğitime uzaktan devam etmek zorunda olan öğrencilere bilgisayar desteği verebilmek için “Çağdaş Yaşam Engel Tanımaz Bilgisayar Kampanyası” başlattı.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd