Siyaset Berlin-İstanbul “kardeş şehir hattı”na kültür yüklemesi

Berlin-İstanbul “kardeş şehir hattı”na kültür yüklemesi

Berlin ile İstanbul'un kardeş şehir ilan edilmelerinin 30'uncu yılı kutlamalarında sanatsal etkinlikler ağırlık kazandı.

Berlin ve İstanbul, kardeş şehir oluşlarının 30’uncu yılını kutluyor. Bu kutlamaların Berlin’deki ilk konuğu sürükleyici polisiye romanlarıyla tanınan yazar Ahmet Ümit oldu. Berlin Senatosu, Merhaba Kültür İnisiyatifi ve Federal Meclis Yeşiller eski milletvekili Özcan Mutlu’nun girişimleriyle gerçekleştirilen etkinlikte ünlü yazar, “İstanbul Hatırası” adlı romanından bir bölüm okudu ve Berlinli edebiyatseverlerle biraraya geldi.

Yazar Ahmet Ümit Berlin’deki törende “İstanbul Hatırası” adlı romanından bir bölüm okudu ve Berlinli edebiyatseverlerle biraraya geldi

Berlin ve İstanbul’un kardeş şehir olmalarını da “kadinca.eu” sitesine değerlendiren Ahmet Ümit, iki şehrin tarihte önemli olaylara sahne olduğunu ve zaman zaman yara alsalar dahi, kendilerini sanatın ve kültürün merkezi yapmayı başardıklarını ifade etti. Ahmet Ümit, iki şehrin kozmopolit yapılarına da dikkat çekerek bunun büyük bir zenginlik olduğunu hatırlattı.

Berlin ve İstanbul’un kardeş şehir oluşunun 30. yılı dolayısıyla Kızıl Belediye Sarayı’nda gerçekleşen törende Merhaba Kültür İnisiyatifi adına Murat Tosun bir selamlama konuşması yaptı

KARDEŞ ŞEHİRLERİN 30 YAŞI

Berlin ile İstanbul arasındaki kardeş şehir anlaşmasının 30’uncu yıl kutlamalarının ilk etkinliği, Kızıl Belediye Sarayı (Rotes Rathaus) olarak anılan Berlin eyalet hükümeti ve başbakanlık binasının tarihi salonunda düzenlenen bir törenle yapıldı. Etkinliğin açılışını Berlin Eyalet Müsteşarı Sawsan Chebli yaptı. Selamlama konuşmasını Merhaba Kültür İnisiyatifi adına Murat Tosun gerçekleştirdi. Murat Tosun, Berlin ve İstanbul’u birbirine yakınlaştıran çok güçlü bağların bulunduğunu ve bu bağlamda yeni bir kültür inisiyatifi hayata geçirdiklerini belirtti.

Müsteşar Sawsan Chebli, konuşmasında ilgili anlaşmanın iki kenti kültürel anlamda yakınlaştırması açısından önemli bir fırsat olduğunu kaydetti. Sawsan Chebli, Türkiye ile Almanya ilişkilerinin çok farklı bir boyutta olduğuna dikkat çekerken, “Ne yazık ki iki ülke ilişkileri son zamanlarda hep krizlerle anıldı. Kardeş şehir projeleri de ister istemez bundan etkilendi” dedi. Chebli, ilişkilerdeki zor dönemler esnasında diyaloğu ve işbirliğini yürütmenin her zaman kolay olmadığını belirterek, şöyle konuştu.

“Kardeş şehir anlaşmaları ve bugün burada aramızda olan gönüllü elçiler sayesinde köprüler atılmadı. Bana göre de en büyük gönüllü elçi, Özcan Mutlu’dur. Siyaset nasıl şekillenirse şekillensin, hükümetleri kim yönetirse yönetsin bu bağın kopmasına izin vermemeliyiz. İstanbul ve Berlin ilişkileri sadece bir kaç kişiye bırakılmayacak kadar önemlidir. Kardeş şehir anlaşmasının 30’uncu yılının kutlanılması ve anılması bu bağlamda çok önemlidir. Biz jübile yılını değerlendirip ilişkilerimizi yoğunlaştırmak istiyoruz.”

MÜZİK VE EDEBİYAT: KÜLTÜREL KUTLAMA

Federal Meclis eski milletvekili ve İstanbul Politikalar Merkezi Danışmanlarından Özcan Mutlu da bu tür projelerin halkları kaynaştırmak için çok önemli olduğunun altını çizdi. Mutlu, şöyle konuştu:

“Kardeş Şehir projeleri insanları birbirine yakınlaştırmak için çok önemli bir fırsat. Kreuzberg’de belediye meclisi üyesiyken Kreuzberg ve Kadıköy’ün kardeş ilçe olmasını ve milletvekillği yaptığım dönemde de Tepebaşı ile Kopenick’in kardeş ilçe olması girişimlerinde bulundum. Bugün ise Berlin-İstanbul Kardeş Şehir Anlaşması’nın 30. yılı bize iki kenti ve kültürü yakınlaştırmak için önemli bir imkan sunuyor. Bu tarihi salonda değerli yazarımız Ahmet Ümit’le iki kent arasındaki kardeş şehir jübile yılı kutlamalarını başlatmış bulunuyoruz“ diye konuştu.

Etkinliğe genç ses sanatçısı Dilek Ölçüm de, İstanbul’a ait tangolarla eşlik etti. Konuşmaların ve müzik dinletisinin ardından yazar Ahmet Ümit, İstanbul Hatırası adlı romanından kısa bir bölüm okudu ve İstanbul’un tarihsel süreç içindeki kültürel yapısını anlattı.

Ayrıca bu ilk etkinlikler çerçevesinde daha sonra 30’uncu yıl kutlamalarının bir parçası olarak, Avrupalı Genç Klasik Müzisyenler Festivali kapsamında Türkiye’den gelen gençlik orkestrası sahne alacağı, bu arada fotoğraf sanatçılarının İstanbul ve Berlin ile ilgili fotoğraflarından oluşan karma bir sergi açılacağı da bildirildi.

Ayrıca Kadıköy Caz Festivali çerçevesinde bir sergi açılacağı, Berlinli bir caz grubunun da orada sahne alacağı öğrenildi. Programda, ekim ayında da Berlin Teknik Üniversitesi’nde düzenenecek bir İstanbul Günü ile bilimsel konferanslar, çalıştaylar da yer alıyor.

HALKWEB – BERLİN

FOTOĞRAFLAR: Özlem Coşkun, Ali Yıldırım, DedePress

KAYNAK: Kadinca.eu

Popüler Haberler

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

ÇYDD BW’den Türkiye’deki öğrencilere bilgisayar desteği

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Baden Württemberg Türkiye‘de korona pandemisi sebebiyle eğitime uzaktan devam etmek zorunda olan öğrencilere bilgisayar desteği verebilmek için “Çağdaş Yaşam Engel Tanımaz Bilgisayar Kampanyası” başlattı.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd